DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Mektup36: İSLAMİ KÜLT ve YEHOVA ŞAHİTLERİ 2

AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 309
Ağustos 2017 düzenlendi Kategori DERİNDUNYA MEKTUPLARI

Birinci bölümün devamı... 

Konuyu bitirmeden, bu aralıkta, kısaca “Yehova Şahitleri kimdir?” sorusunun cevabını da verelim: Bilindiği gibi Yehova, kelimesinin aslı Yahve olarak tescilli. Yahve ise  İsraillilerin “Milli İlah”larının adı olarak biniyor. Ve garip olan; Hristiyani bir kitle adını “Yahudi Tanrısı”ndan alarak, yeni bir inanca evriliyor… Önceleri “Russel Tarikatı” adıyla çalışan söz konusu kitlenin inancı, 1931’de “Yehova Şahitleri” adını almış görünüyor.

Dinin kurucusu Amerikalı bir papaz olan, Charles Russel olarak biliniyor. Günümüzde oldukça yaygınlaşmış olan bu tarikatın serüveni, 1870’lerde Russell’ın yönettiği bir Kutsal Kitap okumaları etkinliğinde başlamıştı. Russell grubuna, “Bin Yıl Şafağı Kutsal Kitap Etüdü” adını vermişti. Ardından, “Bin Yıl Şafağı” adında bir dizi kitap yazmaya başladı. Bu kitap 1916’da yazarının ölümünde altı cilde ulaştı Russell’den sonra Rutherford adlı hakim arkadaşı, “Bin Yıl Şafağı” dizisinin son cildini “Tamamlanan Gizem” adıyla yazdı. Bununla birlikte, 1886’da “Bin Yıl Şafağı Hareketi” faaliyete geçti. Grup, 1931’e kadar “Russellcılar” olarak biliniyordu. Bu tarihte bölündü ve ana damar, “Yehova Şahitleri” adını aldı. Diğer grup ise, “Kutsal Kitap öğrencileri” olarak kendi yoluna gitti.  

Teoloji uzmanları, Yehova Şahitlerinin bir Hristiyanik düşünce olmadığında hemfikir. İsa’nın Tanrılığı, Üçlü Birlik, Kutsal Ruh gibi konulardaki öğretilerinin Hristiyanlarca tatminkar olmadığı söylenmekte.  İsa’nın, Melek Mikail olduğuna inanan Yehova Şahitleri, O’nun, Tanrı olmadığı hususunda İncil’e muhalif sayılmakta. Bunun gibi İsa’nın yaratılmış bir varlık ve Kutsal Ruh’un da özde Tanrı’nın cansız gücü olduğuna inanarak Üçlü Birlik’i ret etmekte ve neredeyse Hristiyanlık dışı bir inanç görüntüsü çizmekte. Dolayısıyla Peygamber’in insanlık adına kefaret ettiği kavramı da onlara göre anlamsızdır.  Bunun yerine, İsa’nın ölümünün Adem’in günahının fidyesi olduğu teorisini savunmaktalar. Onlara göre, kilise yüzyıllar içinde Kutsal Kitap’ı değiştirip bozmuştur.

Şimdilerde Yehovacılık olarak da anılan bu inanaç, ilk başta “Gerçek Hristiyanlık iddiası ile ortaya çıkmıştı. Ve Yahudilikle Hristiyanlık karması gibi görünüyordu. Ancak zamanla onlardan tamamen farklı bir inanış haline geldi.

 

Bir zamanlar Russelizm adıyla da anılmış olan ve bir cins Luthercilik olarak tarif edilen bu inancın hedefleri arasında Tanrının denetiminde ve Hazret-i İsa’nın liderliğinde bir dünya krallığı kurmak olduğu söylenmekte. Bu kırallığın tebasının da tek tip olması öngörülmekte… Kendilerini, halen var olan hiç bir millet ve vatana bağlı hissetmeyen bu topluluğun, buna rağmen herhangi bir resmiyetle çatışmaya girdikleri de vaki değil. Ama söylemlerinde bayrağa karşı çıkar, milliyet ve vatan sevgisini reddederler. Vatan bütünlüğü, vatan savunması ve askerlik yapmaya da karşı oldukları bilinmekte.

İlk Hristiyanların yolunda olduklarını söyleyen ve onca farklılığına rağmen hala dört İncil’i esas alırmaya devam eden Yehovacılık’a göre, “İsa’nın dünya krallığı başladı.”  Ve devletlerin sonu yaklaştı... Bu hususta çeşitli tarihler de ortaya atan, Yehovacıların verdiği tarihlerin hepsi de boşa çıkmıştı.

İsa, “Yehova’nın oğlu ve üstün bir varlıktır.” iddiasında olan Yehovacılar, Hristiyanlığın “Oğul Tanrı”sını İlah olmaktan çıkarmaları ve ruhu kabul etmemeleri nedeniyle Katolik, Ortodoks ve Protestanların hedefindeler.  Ahiret inancı da olmayan bu dine göre, Cennet dünyada kurulacak ve Hzi İsa, bu Cennet’in Kralı olacak. Ruh konusunda da farklı bir tarif yaparak; onun, ölmezliğine inanmamaktalar. Dünya onlara göre kalıcıdır. Onlara göre Allah göktedir ve insan gibi düşünür. Yehovacılar açısından kader de yoktur. Ve Yehovacı olmayanlar kâfirdir. 

Yukarıda söylememiz gereken bir husus da topyekun Antisemitist olan/olması icab eden Hristiyanizm ve Hristiyanlar, ne hikmetse "Anglo-Sakson Medeniyeti"nden sonra anlayış değiştirmiş görünüyorlar. İşte o anlayıştan en belirgin olanı Yehovacılar olarak karşımıza çıkmakta. Bununla birlikte bir diğerinin de Evangelizm olarak altı çizili. Çünkü sonunculara, "Siyonist Hristiyanlar" adı verilmiş ta baştan beri. Amerika'dan neşet eden bu kabil "Yahudici Hristiyan Ekolleri"nin saksısının Pürütenizm olduğunu kayda geçelim. Saksı, "Cromvel" saksısı... Bir ara Pürütenizm'e de bakalım inşallah! 

***

Bu inancın kurucusu ve “Bin Yıllık Krallığın Peygamberi” olarak kabul edilen ve aslında  Protestan olan Papaz Russel,  inancını ortaya atmadan önce birçok kilise öğretisine girip çıkmış biri olarak ünlüdür. Kendince “Peygamber” olmadan evvel, garip işlerin adamı olduğu da söylenmekte... Mesela… Bir seferinde,  satışa çıkardığı bir buğday çeşitinin “olağanüstü verimlililiği” mucizevi oluşundan söz etmişti. Ve buğdayınım bir avucunu 60 dolara sattı. Fakat buğdayı satın alan çiftçiler, doğal olarak vaad edilen ürünü alamadılar. Dolandırıldıklarını anlayan çiftçiler, Russel’i mahkemeye verdiler. Tabii ki “Yalancı Papaz” hakim huzurunda buğdayının farkı olmadığını itiraf etti ve mahkum oldu.  Onunla ilgili anekdotlar arasında evlatlığına tecavüz de bulunmakta. Hatta karısı tarafından mahkemeye verildiği ve mahkemede suçunu itiraf ederek hüküm giydiği de anlatılanlar arasında bulunmakta.

Son söz olarak... Bilindiği gibi İslam’ı bulandırmak için Müslümanların arasına sızan İbni Sebe, bir Yahudi… Bunun gibi Hristiyanlığı, en başta bozan Pavlus da aynı kavme mensup biri olarak bilinmekte. Bunun gibi kurduğu Hristiyani inanca, Yahudiliğin Tanrısı anlamında “Yahova”nın Şahitleri diyen Papaz Russel’in de Yahudi olması muhtemel… Pavlus, “Hak Din İsevilik”i üç Tanrılı hale sokarak ve Hz. İsa’yı haşa Allah’ın oğlu yaparak bozarken Russel, Üç Tanrılı Hristiyanlığı tekrar “Tek Tanrılı” yapmakla kalmıyor; Hz. İsa’yı Melek Mikail haline getirebiliyor. Allah bilir daha ne hallere sokacaklar?!

 Ne hikmetse, çağlar boyunca ortaya çıkan her bozuk fırkanın altında, bir Yahudi parmağı göstermekte kendini. Ve tabi, derinliklerdeki Yahudi parmağı raslantı değil elbette.  Çünkü onlar, ilk önce kendi “Hak Din”lerine “Buzağı Tanrı” ile sızan bir kavim olarak sabıkalılar. Ve bu nedenle hiçbir zaman, “Hak Din” hareketlenmelerine razı olmadı, içine sızdı. Bununla yetinmedi; her “Hak İnancı”nın yolcularını, kendileriyle suç ortağı yapmak için çalıştılar. Bu hamaratlıklarının sonunda oluşturdukları onlarca sapkın inanç, mezhep ve tarikatın başka başka milletlere mensup bağlılarını da sapkınlıklarının gönüllü amelesi yaptılar. İşte, o gönüllü amelelerden bir gurup da Yehova Şahitleri olarak, Avrupalı Türkleri tehdit etmekte nice zamandan beri; ana dilleri gibi bildikleri Türkçeyi ve sınırsız imkanlarını kullanarak... Bu konuda devletimizin acilen tedbir almasını gerekli kılan durumlar yaşanmakta Türk Diasporasında. Öyle ki… Tek tük de olsa ne yazık ki gurbette, “Şahit”liğe geçen Türklere dahi rastlanmakta. Bu yazımızdaki örnekte olduğu gibi…

****  

Teşekkür edenler (4)Azer BAMSI_BEYREK yörük BiKarınca

Yorumlar

 • nevresnevres Gönderiler: 479
  Yehova şahitlerinden daha tehlikeli olan evanjelizm var.Evanjelizm daha eskiye dayanan bir inanç olsa gerek.
 • AzerAzer Gönderiler: 633
  benim zanimca yahudiler asil maksadi bin yilardi herbir topluluga sizmakla merhele merhele genetiyi deyismekdir, cunki kendileri kimlerinse eliyle bozduklar ve bozmak istedikleri dinlerin insanlari eninde sonunda kendilerine en buyuk dusman yahudiyi goruyor, bir vakit kecsin yahudiler diyecekci bizim sen deme asil genimiz Turk genidi ve boylece kalan saf kanlilar bizim aramiza karisicak ve 300 500 belki de 1000 yil sonra yeniden istediklerini yapmaya basliyacaklar,,,Allahualem

  ama unutdukl;ari bir sey var oda ALLAH in lanetidir ve o lanet sadece lanet diyil 

 • BAMSI_BEYREKBAMSI_BEYREK Gönderiler: 105
  Ben Almanya'da yasiyorum. Bir kac sene evvel Almanyanin kuzeyinde sel felaketi meydana gelmisti. Tam da o zamanda evde tek iken zil calmisti. Actigimda karsimda iki tane 50li yaslarda iki tane kadin. Iste biz Yehova Sahitleriyiz falan derken sel felaketine getirdiler mevzuyu. Biri dedi ki: Tanri zalim midir? Ben tabi sasirdim. Dedim, ilahi kanunlar var, dogaya hükmeden. Tanri sel olmasini istedi ve oldu. Baslarini salladilar. Sonra bana Ahmet Abinin bahsettigi mecmuayi gösterdiler, Tasarrut Kulesini. Okumak ister misiniz diye. Ben de almadim. Sonra yanlis hatirlamiyorsam dinimi sordular. Ben de müslüman oldugumu söylemistim. Sonra gittiler.

  Bunlar bildigim kadariyla ev ev gezerler. Hatta oturdugum yere yakin bir yerde bunlarin mabedleri dahi var, bunlara "Königreichssaal" derler, yani dogru bir tercümeyse Krallik Salonu herhalde (mazur görün).
  Teşekkür edenler (1)BiKarınca
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .