DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

İngilizlerin Irak Rövanşı

  Not:Yazı kaybolduğu için tekrar paylaşıyorum. 


Daha önce siyonistlerin Suriye-Macron başarısından bahsetmiştik,şimdi ise pergeli Irak'a çizen siyonistler Arz-ı Mevud'a "BİR" kala saatleri durma noktasına geldi.Kraliçenin arazisinide Suriye gibi zanneden siyontmalar,saray darbesine giriştiler.Kısmen başarabildikleri tartışılabilen bu durumdan sonra Barzani'ye tam gaz verdiler. Ancak kazanamadıkları bir nokta vardı oda "ZAMAN". Karşılarına İngiliz İbadi'si ve meclisi çıktı. Bence 2 yıl sonra Barzani gazını kökleselerdi belki olurdu,bu sürede mecliside değiştirebilirlerdi. Çünkü artık Kraliçe tek çare olarak iki yıl içinde/sonunda araziyi Türkiye'ye devredecek. 
Neden mi?..
Cevabı 1924-1926 arasında.
   Bundan 93 sene önce tamda  bugün "24 EYLÜL 1924" yılında dönemin Birleşmiş Milletler Meclisindeki (Cenevre) müzâkereye katılan Fethi Bey , Musul meselesini konuşmak,Musulun sınırlarımıza katılmasını istemek ve bununda tek yolunun Referandum olduğunu söylemekten önce, söz alan Lord Parmor'dan şu sözleri duyar:"Musul çoktan beri Irak'ın bir parçasıdır.Şimdi bunun sınırları çizilmelidir. Referanduma gelince,bu mesele sınır meselesidir sınır meselesi hiçbir zaman referandum ile halledilmez.Bu askerî bir meseledir."                   
   Ve süreç iki yıl sonra  Ankara antlaşması ile sona eriyor.
Aslında bu sözlerden bir sürü anlam çıkarılabilir, geçmişten geleceğe ışık tutulabilir ve bu yönde kilit adımlar atılabilir. Artık zaman , Mekan ve İnsan daraldığı yerden genişliyor,dönüyor ve dönüşüyor. Duruma "Zaman Simetrisi" ile baktığımızda 1924'te istediğimiz referandumu şimdi onların istediğini ve döngünün başladığını görebiliriz.Tahminim referandumun olmayacağı olsada saman alevi kalacağı yönünde.Gerçi bu aleve petrol dökülürse ahırıda çiftliğide yakabilir.Bu yüzden  konunun BM'ye taşınıp, yanımıza paşa paşa gelinip,araziyi seve seve tapulaştırmaları lazım ki zaten tapusu Türkmenlerde. Yoksa Mehmetçik   "sıka sıka" girmesini bilir.  Ve girmişkende baba Barzani'nin katlettiği Irak Türkleri'nin de intikamını almasını,babasının yasasına,ağababalarınında kasasına güvendiği Barzani'ye de, Mutsuz ve Mesutsuz bir son yazmasını da çok iyi bilir. Lord Parmorun'da söylediğii gibi mesele askerî bir mesele..

                                                                                                                               "CSR"       
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .