DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Atatürk - Ali Şükrü Bey - Topal Osman : Atatürk Üzerine Düşünceler Bölüm 3

derindunyaderindunya Gönderiler: 260
DerinDunya Ailesi : DerinDunya.com | TarihTurk.com
Teşekkür edenler (2)yörük Azer

Yorumlar

• yörükyörük Gönderiler: 216
    sene 2003 çanakkalede it durmaz tepesinde acemi askeriz, eğitimden kaçacağızya komutana dedikki vatan millet sakarya edebiyatı yapıp taa buralara kadar geldik çanakkale savaşının geçtiği yerleri şehitlikleri görmeden gitmek olmaz, komutanda gaza geldi yada biz öyle zannettik komutan bizim ne mal olduğumuzu bilmiyomu, neyse şehitliklere gezi tertip edildi lay lay lom gittik oralara, bir rehber ayarlamışlar gördüğümüz yerlerdeki olayları en ince ayrıntısına kadar anlatıyor, ara ara rehberin anlattıkları kulağıma geliyor dikkatimi çekiyor.

aklımda kaldığı kadarıyla rehber diyordu ki. ben size turist gruplarına anlattıklarımı anlatmıyacağım yur içi ve dışında felanca falanca yerlere gittim arşivleri taradım, çanakkale ye gelen alman komutanlar gizli bir emirle buraya geldiler onlara verilen gizli emir çanakkalede savaşı kazanmak değildi mümkün olduğunca fazla ingiliz gücünü burada oyalamaktı, çünkü savaşı kazanırsak ingiliz geri döner güçleriyle almanları zor durumda bırakırdı dedi. ingilizin yenildiğini hissettiği anda ingilize umut vermek için onbinlerce Türk askerini imkansız görevlere gönderip ölüme sürdüler diyordu. tek tek cephelerde ne olup bittiğini ayrıntılı şekilde gösterip anlatıyordu. Türk genel kurmayı bunları biliyor ama AB siyasi sebeplerden dolayı sessiz kalıyor demişti.
    daha sonradan öğrendiğim kadarıyla boğaza almanların döşediği mayınlar hiç patlamamamış, patlayanlar bizimkinlerin döşediği mayınlarmış.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .