DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Kürt Referandumları Sonuçları

adanagfbadanagfb Gönderiler: 6
Kategori TÜRKİYE
Değerli Derin Dünya ahalisi bölgemizde son günlerde yaşanan olaylar üzerine görüşlerimi paylaşıp fikir alışverişinde bulunmak adına bu yazımı yazıyorum. 22/09/2017 tarihinde suriyeli kürtler fedarasyon için sandığa giderken ıraklı kürtler 25/09/2017 tarihinde bağımsız kürdistan için sandığa gittiler. bunlar elbet tesadüf değil.bölgenin karışıklığı tüm kürt grupların iştahını kabartmış ve ardı arkası kesilmeyen hak taleplerinin sonucu gelişen doğal bir süreç yaşanmakta bölgede..

Irak ve Suriyenin Kuzeyinde bizim Güneyimizde yaşanan olaylar hepimizin malumu. işler döndü dolaştı bir anda Kürt halklarının istediği bağımsız ve birleşik bir kürdistan hayalinin gerçekleşme olasılığının artmasına evrildi.peki bu bu kadar kolay mı.gerçekten Türkiye'nin tanımadığı dünyanın ise tanımıyor göründüğü(İsrail dışında) bu referandum la Barzani neyi hedefliyor. yaptım oldu deyip bağımsızlık ilan edemeyeceğini bildiği halde bunu neden yapıyor ve daha düne kadar Türkiye hükümeti ile içli dışlı olan gelip giden bir Barzani den söz ediyoruz. Sayın ERdoğan'ın  dediği gibi bir gece ansızın gelinebileceğini bildiği halde bu referandumu yapmasının nedeni nedir.  Bence Barzani gerek Suriye gerek Türkiye gerekse de Irak Kürtlerininin Liderliğine oynamakta. Bölgede kürtler adına tek söz sahibi olmak istemektedir.asıl hedefi ve hayali bağımsız ve birleşik bir kürdistan hayali elbet olabilir ama bunu kısa vadede gerçekleşmeyeceğini, buna gerek Türkiye gerekse İran ve diğer bölge ülkelerinin müsade etmeyeceğini bilir.Onun amacı Kısa vadede bu ihtimal olmadığı için ,İşaret fişeğini atan kişi ve lider olarak tarihe geçmek istemesinden ibaret. Barzanin izlemiş olduğu siyasetin nedenleri farklı olasada Türkiye yi karşısına alamayacağını çok iyi bilir ve Türkiye ye rağmen bu referandumu yaptığı algısı oluşsa da buna müsade edilmemiş olsa bu girişimde bulunamayacağını düşünüyorum.Zaten asıl can alıcı nokta Türkiye'nin bu tiyatro tarzındaki referanduma niye müsade ettiğidir. benim öngörüm ; bölgedeki karışıklık ile bu işlerin sonunda işler  Türkiye'nin lehine evrilme olasılığıdır.Türkiye müdahale hakkını kullanırsa , Musul,Kerkük ve Helep bir anda sınırlarımıza dahil olabilir.ve burda yaşayanlara Dünya Gözetiminde, Türkiye idaresinde yerinden yönetim hakkı(özerklik) tanınabilir.Bu durumda oluşacak tabloda hem Türkiye sınırlarını genişletmiş, hemde Kürtlerin özerklik talepleri yerine gelmiş bir durum ortaya çıkabilir. 

Son olarak şunu belirteyim Güneyimizde şimdiye kadar yapılan referandumlar yada ilerde yapılacak  her ne varsa biz müsade ettiğimiz sürece gerçekleşir.bu bölge de biz söz sahibiyiz ve saklı haklarımız var. Her ne olursa olsun bu işlerin sonunda Türkiye'nin kazançlı çıkacağı ve söz sahibi olmaya devam edeceği günler dileğiyle ..SelamveSaygılarımla..

http://www.dw.com/tr/suriyeli-kürtler-federal-sistem-için-sandığa-gitti/a-40646592

http://blog.milliyet.com.tr/kuzey-irak-referandumu-tespitlerim/Blog/?BlogNo=570113

Çaresizseniz,ÇareSİZsiniz...

Yorumlar

• Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 541
    Erdoğan in bugün ku açıklaması. .Türkiye oyun kurucu olduğunu unutmayın. ..
  • adanagfbadanagfb Gönderiler: 6
    Tam olarak Oyun kurucu olduğumuz söylenemez çünkü bölgede bizim insifatimiz dışında çok işler dönüyor, ama tabi siyaseten bu söylem doğru. Barzanin kafasına göre hareket etmediğini düşünüyorum. Burada bence kritik ülke iran.. Bence Barzani irandan ziyade Türkiye ile bir siyasi mücadele arzuluyor. İran ın bölgede etkin olmasından ziyade türkiyenin etki alanında olmak istiyor. Çünkü bölgede bir bağımsız kürdistan kurulacaksa eğer, burda iran dan ziyade Türkiye nin olurunun aranmasının bölgenin gerçeklerine uygun olduğu ortada.
    SelamVeSaygılarımla..
    Valla kardeş. .Barzani'nin canı cehennem e..bize gelmesin. .gitsin abd ve İsrail e el açsın. .yok efendim Sünni imiş. .al buyur burnumuzun dibine devlet kurdu. .bizimkiler de mal mal baktılar. .yardım da ettiler. .
    Teşekkür edenler (1)TheHUN
    elbette canı cehenneme de fakat .siyasette canı cehenneme kabul görmüyor işte. benim işaret etmek istediğim barzaninin bu kadar rahat etmesi ve bizim siyaseten tavırımız, şu an için bizim için olumsuz bir durumu işaret ediyor gibi görünse de süreci bizim lehimize döndürebilir. Barzaninin amacı ölümü gösterip sıtmaya razı etmek..diyorum ki bağımsız kürdistan kısa vadede imkansız ve barzani bunu biliyor.. öyle İsrail bayrağı sallamakla bağımsızlık olmaz, barzani kürtleri kandırıyor yani tribünlere oynuyor.kısacası bu işlerin sonunda barzani öcalanı safdışı bırakıp kürtlerin lideri olduğunu tescilleyecekde diyebiliriz.ve kısa vadede  bağımsız ve birleşik bir kürdistan dan ziyade, günden güne karmaşıklaşan bölgede ırak ve suriye kürtlerini içine alan türkiyenin güney sınırları boyunca oluşturulacak bir özerk yönetimin türkiye kontrolünde kurulması bence daha gerçekçi görünüyor..
  • nevresnevres Gönderiler: 318
    Şu an Türkiye bekliyor.Belki de ikinci bir şamda cuma namazı hadisesinden korkuyor.Bence iran ırak müdahalesi bekleniyor.Hangisi doğru bilmiyorum beklemek mi yılanın başını küçükken ezmek mi?
    Nevres kardeşim. .Türkiye öyle bi cevap vermeliki. .bi daha böyle bişey e kalkismasinlar..Menderes i asıp bize nasıl bir cevap verdiler ya..aynen ondan..Barzani de bize toprak getirmesin. .alsın o toprağı. ....

Kardeş misiz ne kardeşi. ..egerki bu devlet sadece Barzani üzerine oynadı ise..

Bu devletin ben..........
    Teşekkür edenler (1)nevres
    Bu devlet ten 1 m yer bile alamazlar. ..Doğu daki kürt de bu vatan için toprağa şehit verdi..ne için devleti için. .yeterki devlet yaşasın. .etrafındaki olayları görüp devletinin yanında yer aldı. ..Türk te bizden kürt de bizden ..biz başımızı egersek vatandaş kuma gomer. .Devlet kurmak bakkal dükkanı kurmaya benzemez...yaa zorunda gidiyor. .adamlar göster gostere burnumuzun dibine geldiler. ..Bayrak salladilar. .sen hala oyun bozucuyum diyorsun...hadi bakalım Boz bu oyunu. .bakalım. .

BEKLİYORUZ SABIRLA. ..

bir gece ansızın gelebiliriz dedin ..Sayın Erdoğan. .LİDERLİĞİNİ GÖSTER. .

SANA BİSEY OLMASIN ..ÖMRÜN UZUN OLSUN DİYEN BU İNSANLARIN İSTEDİĞİ CEVABI VERMEK ZORUNDASIN...SAVUNMADAN SALDIRIYA GEÇMEK ZORUNDASIN...

adamlar Türkiye 2 veya 3 cephede birden savasamaz yorumları yapıyorlar. .Kanıma dokunuyor. .onlar yapamaz dediklerini sen gerekirse 4 cephe açıp yapmak zorundasın. .öyle damadin medyası ile gazla maya benzemiyor bu iş. .
    Teşekkür edenler (1)nevres
  • nevresnevres Gönderiler: 318
    Peki girersek ne tepki alırız dünyadan?çıkmak zorunda kalır mıyız?Bunları da düşünmek lazım.Vallahi ben geleceği göremiyorum gören babayiğitler aydınlatsın.
    Nevres kardes..Barzani kan mi döktü. .Savaş mi yaptı. .hani 2 bin yıllık devlet gücümüz var deniyor. .akıl akıl akıl. ..ya İran oyun kurdu koca Coğrafya yi kendine çevirdi. ..biz ne yaptık. .sudilerin peşinden gittik...konu bu..Barzani kardeşimiz dedik..Türkiye ye çağırdı. .Bayrak dikti. .savundu. ..sonunda noldu. .kandırıldık. .

Hani bizim görünmez gücümüz. .etrafimizda bir dünya tezgah dönüyor ne hikmetse hep biz düşüyoruz. .ya biz salagiz. .ya karşı taraf çok akıllı. ..

Yahu ben ırak takı suriyedeki kendi kardeşim e şimdi yardım etmiyecegumde ne zaman edicem. ..illaki savaş değil konu. .adamlar savaş mi yaptılar. ..ya sunun cevabı varmı. .

ABD incirligi kullanıp hala pyd ye silah yardımı yapıyor. .bizim topragimiz da..ya bu nasıl devlet. .ben bunu kaldiramiyorum. .hala bir ses yokkkkkkk. ..

Kapatın incirligi. ..
    Arkadaşlar gönlümüzden geçenler değil gerçekleri kabul edip konuşmak daha uygun olmazmı. Türkiyenin doğusu ve güney doğusu çizgisince ırak ve suriyenin kuzeyinde bulunan kürt nüfusunu ve hatta ve hatta Akdeniz illerimize dahi akın akın gelen kürtler bunu öylesine mi yapıyorlar sanıyorsunuz. Biz Türküz ve Toprak bütünlüğümüzün bozulmasını elbette kabul etmeyiz . fakat kürtler bağımsız bir devlet kurmak istiyorlar bunuda bazen açık bazen gizli olarak hem eylem hemde söylemleri ile belirtiyorlar. Bunu bilen ve gerçekleşme ihtimalini öngören bürokratlarımız Türkiye sınırlarının dışında bir bağımsız kürt devletinden ziyade özerk bir kürt yönetimini tercih ederler herhalde diye düşünüyorum. Göreceksiniz başkanlık sistemi ülkemizde tam olarak oturduğunda eyalet sistemi de daha güçlü konuşulacaktır.Bunula alakalı Sayın ERdoğan'ın da önemli açıklamaları var aşağıda linkini veriyorum.

Atılan adımların günü birlik rastgele olduğunu sanmayın bence.şu an yaşanan herşeyin önceden öngörülen ve hesap edilen olaylar olma olasılığı çok yüksek. Umarım ülkemiz için hayırlısı olur..
    Umarım. .Kürt devleti kurulsun ama benim toprağın da değil. ..
  • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 185
    Erdoğan'ın bu konuşmaları gerçekten de önemli. Lakin Köydes'ler kaldırıldı, yerini taşeron şirketler aldı ki köydesler de taşeronlar ile iş yapıyorlardı. Eyalet sistemi de gerçekten büyük devletlerin, büyük düşünenlerin işidir.
    Teşekkür edenler (2)Cengizhan_29 adanagfb
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .