DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

25 Eylül Kuzey Irak Referandumu ve Barzani'nin Sonu

derindunyaderindunya Gönderiler: 260
DerinDunya Ailesi : DerinDunya.com | TarihTurk.com
Teşekkür edenler (1)Azer

Yorumlar

• AzerAzer Gönderiler: 430
    kufur oylebir fitneni uyandirmak istiyorki Turkiye bir secim yapsin diye, yani kurt arab savasi ardindan irakda ve suryedeki kurtlerin harciyib ve sizi Turkler katl edi diyib ic savas cikarib Turkun hedifini ve gucunu yanlis kuladirmak icindir diye dusunuyorum,  kisaca ya arabi yada kurtleri sec, ayrica arablara satilan silahlardA irak ve suryede kulanilmasi icin verilib diye dusunuyorum, rusyanida unutmayalim putin saf slavyansa problem olmuyacaq diye dusunuyorum ama romanovlari unutmakda olmaz onlar rusyada eleri heryere catan bir ayle ve kavimdir, kisacasi bizi hop kaldirib agrisini 100 yil veya dahadA cok eziyet cekeceyimiz bir oyuna sokmak istiyorlar ve kufur Turku nasil kaza getirmeyi iyi bilendir ama buqaz biz bildiyimiz qazdan diyil,  hickimseden ve hicbir silahdan korkmadigimizi onlar bizden iyi biliyor bence biz kurtlerle veya barzaniyle diyil bunlari kandiran larin sahibleriyle muhatab olmaliyiz amerka ve avrupada ozgurluk istiyen cok milletler var
    iranida unutmak olmaz kahbelikde onlara catan bir zihin ve akil gormedim ben, irak merkezi devletide bir piyondan baskasi diyil ve fanatik Turk dusmanlari 

Allah tekdir ve yucedir,  3000 diyil 300000 bin tir silah verseler nolucaq vermeseler nolucak  2071 re kadar yarim kalmis isimizi sonladirmak lazim ve ALLAH in yardimiylada sonladiracagiz
    Teşekkür edenler (2)Cengizhan_29 hakan
  • hakanhakan Gönderiler: 6
    Barzani 3 yil önce gizli bir şekilde israile gittimi
    İsrail ile 20 milyarlık $ silah anlaşmasi yaptimi
    Amerikada bulunan ve her türlü savaş egitimi
    Almışon bin kişilik birliğin zamani geldiginde kuzey iraka Gonderi leceği sözü verildi mi
    Bu nunla bir bu duruma karşi cikacak olan türkiyenin bir darbe ile etkisiz hâle getireceğinin sözü verildimi kamu oyu olarak tartışıyoruz ya 3000 tirlik silahı amerika neden suriyeye pyd ye gönderiyor acaba acilan tüneller vasıtası ile o silahlar kürt bölgesinemi
    Geçiriliyor evet i silahların neden gönderildiği daha net anlaşılıyor irakin kuzeyinde ki kürt bölgesinin bağımsızlığı için gibi görunuyor mesele anlasildiki amaç suriyede bir operasyon gibi gösterilip irakin kuzeyinde bir devlet ilan ederek hem irana hemde turkiyeyi
    Parcalamak evet bu silahlarla bize asla saldırmayacaklar sadece hedef saptiriyorlar
    O silahlar bir kurt devletinin bağımsızlığı icin getirildiler isin garip tarafi ise bizim bu gerçeği nasil goremedigimizdir ve reisi cumhurun gecen gun değdiği bir cümle kandirildik barzaninin reisi cumhuru kandırması bana cok ılginç geliyor bize oyle geliyor ki bu asamada barzani ile yola devam edecekler ve onu kürtlerin kurucu lideri yapmaya çalışacaklar nasilmi araf siyaseti ile ne cok sertleşecek nede cok sinecek arada bir siyasetle bunu dunyaya kabul ettirmeye calisacaklardir bunun basari oranıda yüksektir anlasilan oki ingiliz hanedanin yeni vârisleri amerika ile ortak bir yol bulup anlasma yoluna gidecekler gibi görünüyor ve buda bizim icin daha buyuk bir sikinti oluşturacaktır dersenizki irak buna izin vermez suan irak ordusu zaten bağdattan dişari zor çıkıyor kendilerini korumaktan acizler iran derseniz son kertede amerika ve ingiltereyle savaşmayı göze alırmı zannet miyoruz boyle bir tarihi yok o zaman tek kalan biziz turkiye biz nasil yapacaz bu asamada reisi cumhurun kafasını biraz karisik görüyoruz
    Harekat konusunda kafasında soru işaretti var gibi sebebini tahmin ede biliyoruz partisinin içindeki kürt vekillerin açıklamaları o nun söylemlerinin tersi ve buda onu bir operasyon
    Yapma konusunda frenliyor meseleyi uluslararası diyalogla cozmeyi ister gibi zaten onun elini rahat latacak açıklama yaşlı kurt tan
    Geldi bahceli en az 5000 bin ülkücünün kerkuge gitmeye hazir oldugunu soylemesi ve reisi cumhurun buna itiraz etmemesi ise oradaki mucadelenin bundan sonra nasil olacağının ip uçlarını veriyor ve bahçeli yine dogru bir hamle yaptı amerika bu refandumu
    Yaparken bir kac hedefi birden vurmak ıstiyor
    1 reisi cumhurun kürt oylarını kaybetmesi ve 2019 secimlerinde yara almasi
    2 irana direk bir gözdağı
    3 rusyaya aba altindan sopa gosterme
    4 israili bölgede dahada rahatlatmak
    Evet peki bukadar girift olaylar karşısında türkiye ne yapmali derin yuvar lak masacilarin planlarininda ortaya döküldüğü su zamanda
    Yapilacak olan tek manevra türkiyenin kuzey suriyedeki pyd bölgelerine girmesidir eger bu süreçte bunu yapmaz ise dahasonra yapacağı
    Bu hareketin hiçbir etkisi kalmayacaktır ve amerikanın baskisiyla kurt bolgesi yavaş yavaş
    Meşruiyet kazanacaktır allahu alem
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 541
    Yani diyorsunki hakan kardeş Barzani bizim reis i kandirdi. .pekala bizim 2.bin yıllık devlet aklı ne yapiyordu bu arada...o tüneller farkedilmez miydi. .Kuzey ırak i bize kurdur dularmi...eee hani bizim istihbarat. ..Devlet barzaniye bişey yapamaz. .onu koruyan da bizdik. ....2 veya 3 bölgeden ırak ve Suriye ye girmek zorundadır. ...
    Bu iş i planlayan para yi silâh i da karşı tepkiyi de planlamistir. .Türkiye nin eli bu süreç te armut toplarsa vah Erdoğan vah..2019 vah...

Ama Erdoğan herzaman 4 ayak üstüne düşmüştür. .bakalım bu iş i nasıl çözecek. .ilk hareket Somali'de n geldi..2 cisi bekliyor uz
  • yörükyörük Gönderiler: 216
    Erdoğan kandıırldık derken barzani tarafından kandırıldığından bahsetmiyor bence, etrafındaki danışman vs. tayfasından bahsediyor gibi geldi. onların ipini çekecektir bu bahaneyle.
  • yörükyörük Gönderiler: 216
    olaya daha geniş bakmakta fayda var, birkaç sene önce Türkiye k.ırak petrollerini ululararası pazara çıkarıyor parayı halkbank üzerinden transferlerini yapıyordu birkaç sene önce epey kavgası olmuş halkbanka operasyon vs. vs. hatırladınız umarım. birileri bunun kuyruk acısını unutmamış demekki Türkiye nin kurduğu bu düzene k.ırak referandumu nedeniyle çomak sokulmuş oldu ve istediklerinide aldılar bu saatten sonra plan kuranlar barzaniye çok ayıp ettin dese ne olur demese ne olur. o zamanlar barzani ile dost güney ırak ile düşman olmuştuk, şimdi ise tam tersini yapıp güneyle dost kuzeyle düşman olarak iyi bir cevap vermiş olmalıyız. ırak ile işbirliği yapıp silopi tarafından güney ırak ile komşu olmamız gerek, bu sayede k.ırak bölgesini pyd bölgesinden ayırır tamamen kuşatma altına almış oluruz k.ırak ı girip almaya bile gerek yok.

ırak ilk aşamada Türkiye ile plan kurmaktansa barzani ile uğraşmayı tercih edecektir k.ırak ile irtibata geçip Türkiye ile korkutacak gel benim dediğimi yapalım diyecektir, bize de dönüp abisi bi daha yapmıyacakmış ben onun kulağını çektim diyecektir. sonunda k.ırak petrollerinden Türkiye avcunu yalayacaktır, bu iş en çok güney ırak ın işine yarayacak Türkiye ile arayı düzeltmiş olacak k.ırak ı ele geçirmiş olacak. en çokta plan kurucular ırak tan haracını alacaktır sayemde bu işi hallettin diyerek. ırak ın bu planı tutmazsa yukardaki Türkiye ile ortak olma planına döner

bizim bir yolunu bulup türkmenleri mi bahane ederiz kürt arap çatışmasınımı bahane ederiz ne yaparsak musuldan kerküğe kadar girip güney ve kuzey ırak ı birbirinden ayırmamız lazım
  • nevresnevres Gönderiler: 318
    İspanyollar acımıyor sandıklara müdahale ediyor.Örnek alınası.
    Teşekkür edenler (1)hakimbeyaz
    Bu kurulan planin askeri. .siyasi. .Ekonomi ayağı vardır. .Ortadoğu plana uygun düzenlenir se sıra Rusya ya gelicek. .orayİda Türkler üzerinden dizayn edicekler. .Ortadoğu yu Kürtler üzerinden. .plan güzel ve mükemmel. .
    Şuan bütün olay Türkiye üzerinden dönüyor. .pasifize olursak sıra İran da..en sonunda Türkiye ve İran yem olucak..güzel bir İsrail planı. .kendini güvende hissedicek. .hem korkak hem tehlikeli bir ırk ...

Suriye'de ki abd usleri bizim İncirlik ten giden yardimlarla kuruldu. .

Erdoğan Putin görüşmesi. .s400 ler için verimli geçti. .zannedersem Rusya kendi Envanteri nden ilk teslimatı yapıcak geri kalan ortak imalat. .

Bu fuzelerin nereye konulacagi Nato ile aramızdaki sınırı belirleyecek gibi geliyor. ..

Akıncı us sune koyulacak diye duydum. .ne kadar doğru. .
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 335
    Ekim 2 düzenlendi
    Türkiye' nin Kuzey Irak' da ne yapmak istediğinden ziyade ''Türkiye Ne Yapmak İstiyor ?''   Türkiye' nin nihai projesi nedir ? diye düşüneniniz oldu mu hiç ?.   
    Buna da  verilecek tek cevap var galiba.  Türkiye boncukları toplayıp İMAME olmak istiyor. Her atılan adımı bu perspektifte düşünmek lazım.
    Yoksa bir yerlerden girip bir yerlerden çıkmak , bölmek,  ayırmak , parçalamak bizim hedefimiz olmamalı.
    Türkiye' nin bence tek hedefi var ve  olmalı.
    İMAME OLMAK.............

Fakat diğer yandan Katalanların İspanya' dan ayrılmasını desteklemeli. Katalan referandumunu tanımalı. Bilmem anlatabildim mi ?
    Azer kardeşimin dediği gibi  ( barzaniyle diyil bunlari kandiran larin sahibleriyle muhatab olmaliyiz). İşte bu üst akıldır.
    Bu arada hainler ve kandırmaya çalışanlar da elbet olacaktır. Onlara da  gerekli şevkat tokatı itina ile atılır. Bundan hiç şüpheniz olmasın.
    Teşekkür edenler (1)Azer
  • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 185
    Hakan'ın söylediği çok önemli bir detay var. 2019 seçimleri ve Kürt oyları. Kuzey Irak'a olacak bir müdahelenin iç siyasette nasıl yansıyacağı da iyi düşünülmeli.

Burada bir parantez açıp şunları söylemek istiyorum. Şahsen ilk günden bugüne kadar Erdoğan'ın dış politikalarını doğru buluyorum. Barzani ile kurduğu ilişkisini de destekliyordum. Türkiye'deki görüşmeler, bayrakları vesaire olayları hatalı görmediğim gibi Türkiye devleti açısından hep geç kalınmış faaliyetler olarak görüyordum. Hâlâ da aynı fikirdeyim. 50 yıl önce Kerkük için plan yapılmış olsaydı bugün o bölgede Türkiye'nin borusu öterdi. Bugün Irak için bir içten ele geçirme planı yapsak 50 yıl sonda meyvesini alırız. Ama bugün girsek alır mıyız, ne olur bir 100 yıl daha unuturmuyuz bilmiyorum. Irak'ta oynanan oyunlar asırlık planlar neticesinde gelişti. Kolay değil...Eldeki prinçten olmayalım. Özellikle Erdoğan'ı kaybetmek var.

Cengizhan kardeşimi bu hususta fazla ateşli buluyorum. Bence Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en önemli 5 olay sayılacak olsa bunlardan birisi henüz gelmemiş olan 2019 seçimleri olacaktır. Zira Erdoğan iki noktada çok önemli işler yapıyor. Birisi Dış politika diğeri Devlet Teşkilatının yapılandırılması. 2019, teşkilat yapılanmasının zirve yapacağı uzun muhteşem dönemin ilk yılları olacak. Ancak iç politikada son yıllardaki ekibini de üçüncü sınıf buluyorum. Eğitimden Maliyesine, Ekonomisinden Aile ve sosyal... bütün saçma sapan uygulamalara kadar,.. 15 senedir devlete atılamayan milli bir kanada kadar... İç politika daha doğru kamuya yönelik politika iyi bulmuyorum. Lakin bir devlet yapılandırılması var ve bunun tamamlanması gerekiyor. 2019 seçimleri belki Irak'tan bile daha önemli. Sadece farkında değiliz. Lakin Devletimiz farkında...

2019'da Türkiye'nin geleceği yazılacak. Şahsen Musul ve Kerkük için davamızın devam etmesini yeterli buluyorum. Oraya gelen adamlar asırlık planlarını uyguluyorlar. Erdoğan asırlık planlara göre daha yeni sayılır. Yani 100 yıldır devlet olarak ne yaptık ki bugün Erdoğan'dan Kerkük'ü istiyoruz. Ör: Rusya, genelde bir bölgeyi almadan 100 yıl önce plan kurar. 100 yıl boyunca içerden yavaş yavaş operasyon çeker, propaganda yapar. Hedefe ağır ağır ulaşır. Her 20 yılda hak ve hukuk adına küçük bir parça koparır ve en sonunda işini tamamlar. Biz ne yaptık? Biri çıkmış Barzani'yi bu ülkeye siz getirdiniz diyor. İşte bunu diyenlerin yüzünden geç kaldık. Barzaniler felan 70-80 yıl önce ülkemizde ağırlanmalıydı. Bölgede ağaya kim sahip çıkarsa ağa onun hizmetkarı olur. Demekki öyle 3-5 yılda olmuyor. Birde Türkiye, devlet geleneği olarak bodoslama girmez ve kolay karar almaz. Girdiği zaman da ağır ağır imar ede ede ilerler. Bugün girip yarın Kerkük'te olmak bizim geleneklerimizde olan bir şey de değil. Hea olur mu olur!

Türkiye'nin beka sorunlarından birisi Pyd koridoru ise diğeri de 2019 seçimleridir. Bizi oraya çekip 2019'da Erdoğan'ı yıkarlarsa eldeki pirinçten oluruz. Zira Erdoğan'dan başka kim gelirse gayrimilli bir teşkilat yapısı oluşturacak. 2019'da DEVLET/TEŞKİLAT tamamlanacak. Bunu unutmayın derim. Allahualem.
    Teşekkür edenler (3)hakimbeyaz Cengizhan_29 Azer
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
    Bi karınca kardes. .ben tank top ile Barzani'ye vurun demi yorum. .karşı taraf siyasi bir hamle yaptı. .aynen karşılık verilsin diyorum. .barzani nin devletin desteği ile ayakta kaldığını Türkiye nin ona destek verdiğini soyleyenlerdenim. .

Bu olayın 2019 seçimleri ile alakası olduğunu. .Erdoğan in hem kürt secmenden hem Milliyet ci secmenden oy alabildigini. .Bu yapılan operasyon la 2 taraf olan seçmene de sıkıntı verdiğini...soyleyenlerdenim. .

Ve Erdoğan in ırak ve Suriye üzerinden pyd koridor una operasyon yapması gerektiğini. .Bu operasyonu yaparken iç piyasaya iraktaki kurtleri rahatsız etmeden bu işi çözmesi gerektiğini bilenlerdenim. .

Şuan her kafadan bir ses cikinca insan karamsar liga kapiliyor. .yoksa derdin ırak olmadığı esas istedikleri Trakya Bölgesi olduğu. .zengin toryum madenlerinden dolayi..

Irak ta başarılı olamayacaklari. .Suriye'de seküler pyd üzerinden başarı ihtimali olduğunu. .
    Barzani olayı sahte bayrak operasyonu olduğunu. .esas yapılan Suriye'de olduğunu bilenlerdenim. .

Sadece şunu istiyorum devlet bu oyuna cevap vermelidir. .gecikmeden. .

Musul Kerkük un bize gelmesine biraz daha zaman oldugunu da söyleyelim. .
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca hakimbeyaz
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 335

Bununla birlikte Bikarınca nın söylemiş olduğu ''Zira Erdoğan'dan başka kim gelirse gayrimilli bir teşkilat yapısı oluşturacak. 2019'da DEVLET/TEŞKİLAT tamamlanacak.'' sözünü önemsiyor ve buraya bir parentez açmak istiyorum.

Karamsarlığa ve yeise kapılmaya hiç gerek yok. Karşı taraf elbete durmayacak.  Ekilen ürünün hasatını yapmamızı istemeyen dış mihraklar gerek dışarıdaki olaylarla vede içerideki siyasi saiklerle 2019 seçimleri için kolları sıvamış ve harıl harıl çalışmaktalar. Onlar istedikleri kadar çalışsın onlara çalışmayın demekle duracaklarını mı zannediyorsunuz.?
    Burada önemli olan bizim duruşumuz. Bizler uyanık olacağız.  Kılıçtaroğlu ve taifesi ile Meral Akşenerle Metin Feyzioğlu ile şununla bununla bu işlerin olamayacağının idraki içinde olmalıyız. Bu idrak ki 15 Temmuzla tavan yaptı. Bir olmalıyız iri olmalıyız diri olmalıyız hep beraber Türkiye olmalıyız. Zihinlerimizi bulandırmaya çalışan zihniyete pirim vermeden bildiğimiz yolda dosdoğru ilerlemeliyiz.  Bunun aksini söylemek eski Türkiye ye dönmek demektir. 
    Bizler yılmadan yorulmadan vedahi eskisinden daha büyük bir gayretle şevkle  çalışmalıyız.  Zafer inananlarındır. İnanmayanlar karamsar  olabilirler onları da kazanmalı ve yolumuza devam etmeliyiz. 
    Mücadele çok zor ve çetin   geçeceğe benzer.  Çünkü  2019 seçimlerinde tüm güçleriyle gelecekler. Tarifi imkansız olaylara ve durumlara tanıklık edeceksiniz. öyle böyle değil.
    Bizlerde tüm bunlara karşı uyanık olmak zorundayız. Herkes birbirini kontrol edecek benim hatam ve yanlışım olursa lütfen sizde beni uyarın. Sakince kibarca kırmadan dökmeden. Çünkü bir oyun bile çok çok önemli olduğu bir süreç yaşanacak bunu asla unutmayın.

Zaman maceraya kapılma zamanı değil. sakin kafa ile düşünme zamanı. Ne gibi algı operasyonları yapabilirler, neler planlayabilirler. Bunun üzerine biraz düşünelim. 
    Teşekkür edenler (2)Cengizhan_29 BiKarınca
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .