DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

BAĞIMSIZLIK REFARANDUMLARI

Serkan52Serkan52 Gönderiler: 2
Kategori DÜNYA
Arkadaşlar ve sevgili Ahmet hocam . Katalanya ve Kuzey Irak bölgesinde 2 ayrı referandum yapılması sizcede kuşku uyandırıcı değil mi .ve aynı zamanda Kuzey Irağı ilk tebrik eden  toplum olarak Katalanlar öne cıktı. şimdi burada asıl soru şunlar ;
1:Burada Kuzey Irakta yapılan referandumun üstü avrupa da ve abd de medya dan uzaklaştırılıp işi sessizce halletmek mi isteniyor ? zamanla olarak çok manidar çünkü.
2:Burada Kuzey Iraktan alınan güçle Katalanlara birileri (ingiltere) gaz mı veriyor.
3:İspanyollar ile ingilizler arasında Cebelitarık konusu mevcut buradan bir oyun mu oynanıyor örneğin açıklamalar şunlar

İngiltere ile AB arasındaki ilk kriz Cebelitarık’ta patladı. Avrupa Birliği ve İspanya, Brexit referandumunda %96 oy ile AB’de kalmak yönünde oy kullanan Cebelitarık’ta söz sahibi olmak istedi. Dışişleri Bakanı Boris Johnson sert tepki göstererek, “Cebelitarık satılık değil” dedi. İspanya ise İskoçya kartını açıp, “İskoçya bağımsızlık referandumu yaparsa AB üyeliğine engel olmayız” dedi.

4: İspanya ile bildiğim kadarıyla Türkiye'nin arası çok iyi durumda , medeniyetler ittifakı imzalanmıştı en son ve askeri alanda da ortak yatırımlar söz konusu . buradan hükümetimizin tepkilerini yeterli buluyor musunuz .veyahut bir iç mesele olarak mı değerlendirmek mantıklıdır.
Teşekkür edenler (4)hakimbeyaz BiKarınca BAMSI_BEYREK garib

Yorumlar

 • BAMSI_BEYREKBAMSI_BEYREK Gönderiler: 105
  Simdi bir de Kamerun'da Anglofonlar kendilerince bagimsizlik ilan etmisler. Orada da bir bölünme var: bir tarafta Ingilizce konusan Anglofonlar, diger tarafta Fransizca konusan Frankofonlar. Burada Frankolar üstünlükte ama Ingiliz aklinin buna da bir caresi vardir elbet. 

  Benim sahsen gözlerim tekrar diger Afrika ülkelerine cevrildi. Acaba oralarda tekrar bir bölünme cikarirlar mi diye, örn. Ruandadaki Tutsi ve Huthular gibi. 

  En önemlisi Türkiye Somalide malumunuz Askeri üssün acilisini yapti, burada Türkiyeye mesaj vermek icin bölünmeleri tetiklerler mi bilemem, zira orada da 5'ten fazla kabileler var. Ama simdilik sakin gözüküyor. Ayrica elit cetelere simdilik El-Shabab tarzi bir capulcular sürüsü yetiyor gibi görünmekte.
  Teşekkür edenler (3)BiKarınca Cengizhan_29 TheHUN
 • nevresnevres Gönderiler: 473
  Katalonlar bağımsızlık ilan edecek bugün.İspanya ordusunun müdahale etmesi bekleniyor.2. Dünya savaşından önce de ispanya karışmıştı bu sefer o kadar karışmayacak olsa da tesadüfler insana tuhaf geliyor.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .