DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

SUUDİ ARABİSTANIN S-400 ALIMI

garibgarib Gönderiler: 6
Kategori DÜNYA
Suudi Arabistanın rusya ile s-400 konusunda anlaştığı iddiaa ediliyor. Açıkki suud rejimi batı tehdidine karşı ne olur ne olmaz şeklinde önlem almak istiyor. Aynı anda ABDdende silah alması ise bloke olan paranın karşılığı olaraktı yani durum bu sefer farklı. Yaptığı s-400 anlaşmaları ile ise Rusya'nın anasya ve avrasya jeopolitiğinin nato hava sahasına kapatmakta kararlı olduğu gözükmektedir.
Teşekkür edenler (1)nevres
«1

Yorumlar

• hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 335
    kanaatimce bütün bu antlaşmalar  Terör devleti ABD nin izni ve onayı ile olmakta gibi geliyor. Pentagon ABD si yüzyılın vermiş olduğu iki kutuplu dünya vizyonunu çıkarları doğrultusunda kullanmakta.
    1945 den sonra kendisine verilen misyonu terk etme niyetinde değil. Hatta silahla ve zorbalıkla bunu daha da ileri taşıma niyetinde. Lakin İngiliz aklı 21. yüzyılda bu felsefeyi çoktan terketmiş gibi görünmekte. ABD ingiltere ile yollarını ayırdığı için farklı hayaller ve projeler peşindeler. İngiliz aklını,  pentagon  aklından daha üstün görenlerdenim. Aralarındaki bu savaşı da İngilizlerin kazanacağını düşünmekteyim. ABD şöyle yada böyle kabuğuna çekilecektir. Bu iç isyanla da olabilir.Ekonomik krizle de olabilir. Her ikisinin de canı cehenneme.
    Londra da yapılan terör olaylarına Theresa May bunun cevabını vereceğiz demişti. Aradan çok geçmeden Las vegas saldırısı geldi. Trump bu olayın hemen akabinde bu olaya terör olayı bile demedi / diyemedi.  Hatta İngiliz kanallarında saldırıyı Deaş üstlendi denilmesine rağmen ABD buna şiddetle karşı çıktı. Terör olayı bile demeyen Trump bunu bir SALDIRI  olarak niteledi ve bu saldırının karşılığı olacak elbet diyerek noktaladı. Yani İngiltere de  bunun karşılığı olarak yeni bir terör olayını izleyebiliriz allahualem.
    Araplardan istediğini alan ABD biraz da sen faydalan mealinde Suudileri  Moskova'ya göndermiş olabilir. Tabi bunun karşılığında ABD - Rusya ile ne tür anlaşmalar yaptı bilemiyoruz. Bunu zaman gösterecek. Yoksa suudilerin batı tehdidine yani ABD tehdidine karşı Rusya ile anlaşma yapıp s400 almasını ne ile açıklayacağız. Suudilerin cengaver olması ile mi, yoksa ABD ye kafa tutması ile mi yoksa Suudilerin her zaman her yerde dik duruşları ile mi ? sahi Suudilerden bu tür meziyetleri beklemek olası mı ? kanaatimce elbette değil.
    Bir diğer konu neden s400 ?
    Türkiye'nin  aylardır müzakeresi sürmekte olan ve bir türlü alamadığı s400' ü suudiler hoop diye alıverdi.  sizcede Türkiye ve s400 üzerinden kimlere mesaj vermekte ?  Neyse izleyelim bakalım. Altından hangi çapanoğlu çıkacak.
    Teşekkür edenler (2)garib ARS
  • nevresnevres Gönderiler: 318
    Ahmet abi videosunda demişti ya suudi parası nereye gitti diye,acaba  kalan kısmını Rusya mı sahiplendi diye aklımdan geçmedi değil.
    Teşekkür edenler (1)garib
    Ekim 8 düzenlendi
    Abi kusura bakmayın. dün rahatsızdım hasta yattım. Bugün arazideydim. Yukardaki yazımı yazdıktan sonra gelişmelere bakayım istedim. Anlaşılan Çapanoğlu çoktan çıkmış bile.  Türkiyeye  IKBY de sus payı karşılığında, Türkmenlere güvence ve  İdlip verilmiş gibi, İdlip' e girilecekmiş. Anlaşılan ABD nin istediği dilde konuşmaya başladık galiba.  Rusya da IKBY yi destekler moduna geçmiş.  Suud paraları işi bitirmiş. 

ABD yine herzamanki gibi  Suudlara Thaad füze sistemlerini satmış. Yani Rusya küçük balıkla yetinmek zorunda kalmış. s400 satışına tav olmuş. ABD 1 sana 15 bana demiş. Rusya yediğiyle yetinsin ama bu hoşuna gitmese de razı olmuş.
    Fakat idlip Türkiye'yi kesmeyecektir. Bu durumda an itibari ile kazık İngilizlere girmiş gibi durmakta.  Yok yok şeytanın uşağı ingilizler bunun altında kalmaz. ikinci saldırı yine ABD de olacak demektir. Benimkisi sadece bir tahmin. Fakat ABD ye bir haller olmuş. Oyun kurucu gibi ataklar yapmaya başlamış. garip doğrusu. Biraz daha izleyelim bakalım. Olaylar baş döndürücü bir hızla gelişiyor. 

Abi bu idlip olayı yeni bir mesele değil ki sadece idlip karşılığı ıraktan vazgeçmek bana doğru gelmiyor.Belki ypgyi kuzey ıraka naklederler ve ypg suriyeden çekilir bu belki mantıklı olabilir.Nedense sonucun bizim istediğimiz gibi olmayacağı ağır basıyor.
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 541
    Hakim beyaz. .Bu iblid konusunu acarmisin. .anlaşılmayan sır durum. .yani sen dersinki. .Kürdistan a iblid karşılığında Erdoğan izin mi verdi. .ya afrin....ya ..Musul. .ya Kerkük. .Bunlar nolucak. ..yani abd ye boyun mu egdik. .yani kandirildikmi yine..
    Teşekkür edenler (2)garib TheHUN
    Ekim 9 düzenlendi
    Sevgili Cengizhan konuyu enine boyuna ve uzunca yazmıştım ama yazı kayboldu tüm emeğim gitti. kusura bakma. Sadece şunu bil kandırılmadık. Türkiye doğru yolda. Selamlar sevgiler.

birde kandırılmak ne demek ya. sizler akıllı insanlarsınız bu tür algı operasyonlarının merkezini tahmin etmeniz lazım. Yaşanılan bu tarihsel süreçte bu kavramı bir yerlere oturtamıyorum. kandırılmak ?
    Teşekkür edenler (3)garib BiKarınca Cengizhan_29
  • AzerAzer Gönderiler: 430
    Ekim 9 düzenlendi
    seytani akil en buyuk bence 2 yanlisi oldu,  1 cisi Turklerin anadoluya gelmesine engel olmamagi ve ya olamamasi,  2 cisi osmanlini  100 yada 200 yil gec yikmaklari ve irelemesi nin karsini almaklari oldu, cunki bir toplumun genine zid olani o topluma yapmak ve yapdirmak yanliz vakit kaybidir,  iraktda suryede ve orta duguda buyk bir tuzak kurulmusdur uzun zaman once ve ilginc olan ise bize kurulan bu tuzaga biz bilincli sekilde dusmeyimiz oldu,  asil tuzagi onlar diyil biz onlar kurduklari tuzagin icinde biz onlara kurduk, yani kufurun genetik kodlari ne istiyorsa onlara verdik ki asil tuzagi gorenmesinler ve gorenmediler, kisacasi kardeslerim demek istediyim onlar yapdiklari yanlisi gorduler ve aslinda kendileri tuzaga dusyuklerini anladilar,  bugun tranp vatikan ve yahudi neden misirla fazla ilgilenmeye basladilar? bence bu binyilikda Turk yari kalmis misyonunu tamamliyacagini bizden iyi biliyorlar yani 2071 kadar ve sonrasinda Turkun sanli bayragi romada viyanada ve.s dalqalanacagini simdiden gorduler, hakimbeyaz kardes dogru der bizim genetik kodumuzda karsiligini vermeden nese almak yokdur cunki gucun ve qudretin sahibi olan Allah dan korkdugumuz ve utandigimiz icin, ona gore Allahi kandirmak mumkun diyil kardeslerim, ben devlete guveniyorum sozde diyil samimi hakiyla guveniyorum, bunlarin hepsi benim fikirimdir ve en dogrusunu ALLAH bilir demek en gorusudur 
    Teşekkür edenler (4)BiKarınca ARS Cengizhan_29 hakimbeyaz
  • AzerAzer Gönderiler: 430
    mavi kanlilarin kurduklari oyunlar cok katmanli ola biler ama sonzus katmanli diyildir
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca garib
  • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 185
    Ekim 9 düzenlendi
    Kandırılma olayına liderler bazında katılmıyorum. Erdoğan hiçbir zaman kandırılmadı. Onun kandırıldım demesi, yardımlar yaptık ama sırtımızdan vurulduk sözleri sadece taarruz edeceği kesimin toplum nezdindeki karşılığının gazını alıp sakinleştirmek için... Halk, devletin bekası için siyasetin doğası gereği algısal yönlendirmelere tabi tutulabilir. Biz kandırılabiliriz lakin devlet kandırılmaz. Ne fetö olaylarında ne de Barzani olayında devletimiz kandırılmadı. Süreç ne olursa olsun destek olmalıyız. Erdoğan, siyasetini liderler üzerine hiç kurmadı. Özellikle sınır ötesi toplumların liderleri ile çatışırken toplumlarını kendine bağladı. Zira uzun vadeli bir planın belki Erdoğan’dan yıllar sonrası için hazırlanan projelerin gereği yapılıyor. Özellikle dış politikada toplum olarak devleti baskı altında tutmayı doğru bulmuyorum. Devlet büyüklerimiz oyunlarını oynamalılar. Bahçeli farklı, Erdoğan farklı, Dış işleri farklı konuşabilir. Şunu bilmeliyiz ki bu konuşanlar aynı odanın farklı pencerelerinden sesleniyorlar. Kafalarını çevirdiklerinde birbirlerine göz kırpıyorlar. İyi polis, kötü polis; agresiflik ya da itidal; acelecilik veya sabır her türlü oyunu seyretmeli ve süreçte kritiklerimizi bu minvalde yapmalıyız. Daha geniş ve daha derin düşünmek zorundayız. Harp hiledir. Caiz olduğuna göre elbette devletimiz de bu hileyi yapabilir. Yeter ki düşmanımız kafir olsun. Ayrıca içeride kavga edebiliriz ama tehdit dışardan ise onu def edene dek bir olmayı öğrenmeliyiz. Şu an zor bir dönemdeyiz. Rabbimiz devletimize, ordumuza, milletimize ve liderimize zaferler nasip etsin.
    Teşekkür edenler (5)Azer ARS Cengizhan_29 hakimbeyaz garib
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
    Bu kandirilmak lafı klişe oldu. .Her yerde söyleniyor oldu. .Bunun önünü açan siyasiler. .yani chp tayfasi bu lafı sahiplenmiş. .cevap olarak bize bunu söyleyince sinir oluyorum. .yoksa bizim buradaki arkadaş ların bildiği konular. .sadece zamansız olunca canım sıkılıyor. .şu Barzani ye hala takılmış haldeyim. ...
    Teşekkür edenler (3)hakimbeyaz BiKarınca garib
  • yörükyörük Gönderiler: 217
    ben s 400 gibi büyük füze sistemlerinin işlevsel olduğunu düşünmüyorum, bunlar sadece nükleer bombaların atılmasını sağlayan bombayı istenen bölgeye ulaştıran vasıtalar. karşı taraf içinse bu füzelerin tepenizde patlamasını engelleyen havada imha eden sistemleri.
    k.kore o kadar füze fırlatıyor hiç kimse o füzeyi havada imha etmek için kılını kıpırdatmıyor, sebep ya vuramaz madara olursam diye olabilirmi.
    ırak savaşında bile saddam israile bir sürü füze attı önceleri patriotlarla füzeleri karşılamayı denediler tam başarılı olamadılar sonraları patriot la karşılık bile vermemeye başladılar.
    filistin deki kasam tugayları kıytırık imkanlarla füze yapıyor israilin demir kubbesini bazen delebildiğini gördük, havada imha edilen füzeler israili vuran füzelerden daha fazla israile zarar vermiştir.
    bir savunma füzesinin maliyetini hesaplarsan, saldıran tarafın saldırısına karşılık vermemenin daha karlı olduğu çoğu durumda geçerli.
    bir uçakla saldırı oldu diyelim adamlar onu vurmak için s400 fırlatsın yok öle bişey birkaçyüz km. menzilli küçük füzeler yada bir uçakla vurmak daha karlı ve kolay.
    nükleer bir saldırı haricinde saldırı ve savunma amaçlı olsun böylesine büyük maliyetli sistemlerin psikolojik bir üstünlükten öte bir işlevselliği yok.
    işte bu yüzden elinde demir yığını olmaktan başka bir işe yaramayan sistemleri rusya paraya ve müttefike çevirmeye çalışıyor.
    suudilerin s 400 ve abd kaynaklı füze alması haraç ödemekten öte bir şey değil, amaç savaş teknolojisi ise savaşları hala küçük ucuz silahlar kazanıyor.
    geleceğin savaşlarını drone tarzı küçük sessiz ucuz sistemler kazanacak. bin dolarlık üzerinde yarım kiloluk bomba taşıyan uçan bir alet düşünün bunu düşürmek için kaldıracakları uçağın yakıt parası değil dronun maliyeti, fırat kalkanı operasyonunda yaşadık dandirik bir drona bomba yerleştirdiler bizim askerlerin üzerine bombayı bıraktılar yanlış hatırlamıyosam 4 askerimiz şehit olmuştu. suriye de gördük daeş olsun diğer örgütler olsun dronla birlikte çatışmaya giriyorlar havada bir gözle düşmanın nerede olduğunu nereye gittiğini görerek çatışıp ilerliyorlar.
    20 sene kadar önce bir belgesel izliyorum adam sürü halinde uçan böceklerin hareketlerini bilgisayar ortamında simülasyonunu çıkarmaya çalışıyordu, adamlar sonunda kafayı yedi diye düşünmüştüm daha yeni ne yapmaya çalıştıklarını anlıyabiliyorum.
    daha büyük teknolojik pahalı silahlar değil en ucuz teknolojiden mümkün olduğunca uzak silahlar en işlevsel silahlar. son yıllarda yaptığımız obüs top sistemleri 40-60 km menzille s400 den bin kat daha fazla verimli.
    suriye savaşı çok şey öğretti. bir zamanlar m60 tanklarının modernizasyonu için israile yalvardığımız zamanlarda tanklara güdümlü füzelere karşı korunması için alet hırdavat takmışlardı sistem şöyleydi tankın üzerine küçük küçük bombalar yerleştiriyorsun güdümlü füze tanka çarpınca tankın üzerindeki patlayıcı patlıyor füzeyi geri itiyor baya pahalı bir sistem, suriye savaşında öğrendiğimiz tankın etrafına tavuk kümesi gibi tel örgü örüyorsun aynı görevi görüyor ne kadar basitmiş.
    dün c.b. Erdoğan ukraynaya gitti ilişkilerin başlamasının 25. yıl dönümü faso fiso bilmemne diyerek. 9 ekimde ukraynada silah fuarı açıldı almayamı gittik satmayamı yoksa beraber birileriyle üretimmi yapacaksak ona gitti galiba. rusyaya kırım konusunda ukraynanın yanında olduğunu gösterdiğine göre ukraynadan bitecek bir işimiz olması lazım birşeyler alacağız galiba. yada bize satmadıkları ama ukraynaya beleşden verdikleri techizatları alacağız el altından.
    Teşekkür edenler (4)BiKarınca hakimbeyaz Cengizhan_29 garib
    Tank motoru. ..
    Burdaki arkadaş lara bi soru..

biz uyandikmi. .yoksa uyandirildikmi. .

Hangisi. ..

Zira abd ile köprü atılması. .
    Bunun finansal desteği. .
    Acaba irakta. ..abd ye karşı şu beklediğim ingiliz ve Çin cevabı. .Türkiye üzerinden veriliyor. ..
  • yörükyörük Gönderiler: 217
    Türk olmadan savaşmı olur, o yüzden uyandırıldık.
    Reis den anladığımız kadarıyla abd ile köprü atılması trump a ve Türkiye ye abd büyükelçisinin oyunu olma ihtimali yüksek. abd nin Türkiye büyükelçisi bass mıydı neydi o adamın oyunu. libya daki abd elçiliği baskınından sonra elçiliği kapatma gibi görevleri ordaki elçilerin alabilmesinin önü açılmış istediği zaman abd ye sormadan büyükelçi dükkanı kapatabiliyormuş. abd nin Türkiye elçisi trump tayfasından değil demekki adamı afganistana sürmüşler, elçide öyle olmaz böyle olur diyerek dükkanı kapatmış öyle gitmiş, bizimkilerde aksiyon arıyor zaten yada bizim içimizdeki bazı yapılanmaların oyunuyla daha sert cevap verdik. ertesi gün herkesin aklı başına geldi ama ok yaydan çıktı bi kere ne biz attığımız adımdan geri dönebiliriz ne abd. bunda da bir hayr vardır.
    Ekim 11 düzenlendi
    Bu işin beyaz saray ile koordineli yapıldığını açıkladılar.Bu hafta bir de İran açıklaması gelecek onu merak ediyorum.Herkes nükleer anlaşmanın iptal edileceğini söylüyor.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .