DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Kerkük

BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 253
Kategori TÜRKİYE
Tek başına eli silahlı birçok İsrail askerine diklenme cesaretini gösteren veya ellerine taş alıp İsrail askerlerine atan Filistinli çocukları gördüğümüzde bu çocukların ellerinde silah olsa İsrail’i perişan ederler demek gelir içimizden...

1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Filistin topraklarının İsrail ve Filistinliler arasında paylaştırılması sonrası İsrail bağımsızlığını ilan etmişti. O tarihte, eli silahlı çocuklar değil! Koca koca Arap Devletlerinin uçaklı, tanklı, toplu, tüfekli ordularının birleşerek, o küçük İsrail’e saldırdığına tarih şahit oldu. O küçük İsrail; kendisini çembere alıp birleşen beş altı Arap devletini tüm cephelerde bozguna uğratmıştı. Hele bir Altı Gün Savaşları var ki, Araplar bu derece ezilmemelilerdi. Sonuçta İsrail; BM’nin kendisine çizdiği haritanın sınırlarını meşru bir yolla oldukça genişletmiş, Filistin topraklarının büyük kısmını sınırlarına dahil etmiş, Filistinlilere de bir karış toprak vermişlerdi. BM’nin çizdiği sınıra razı olmayan Araplar, artık BM’nin çizdiği sınırları rüyalarında dahi göremez oldular. Şükür silahla mücadele edemeyeceklerini anladılar da “taşlama” politikasına geçtiler. Zira Araplar ellerine birkaç gün daha taş yerine silah almaya devam etselerdi ortada Gazze dahi kalmayacaktı.

Meselem Irak...

Irak merkezi yönetimi, Peşmerge ile dövüşmek için Kerkük’e girmeyi planlıyormuş! Barzani’de sınırlar kan ile çizilecek mealinde karşılık veriyor. Bir taraftan PYD’nin silahlandırılması, diğer taraftan bölgedeki ABD üslerinin artması... Acaba plan ne?

Umarım, Irak merkezi yönetimi dün İsrail’e yaptıkları gibi bugün de Arapçılık oyunu oynamaz ve üzerine vazife olmayan işlere girişmez. Devletimizin Irak merkezi yönetimine Kerkük’ün Türk toprağı olduğunu ve Irak’ın Kerkük’ten uzak durmasını istemesinde fayda görüyorum. Allahualem.
SAYGILARIMLA
HAKAN CERAN
Teşekkür edenler (4)yörük Cengizhan_29 hakimbeyaz TheHUN
«134

Yorumlar

 • yörükyörük Gönderiler: 283
  Kerkük e ırak ve hasdi şabi nin gireceği söylentilerinin sebebi, Türk,İran,Irak ortak işbirliğini bozmak mümkünse karşı karşıya getirmek için yapılan planlar, şu an için göstere göstere kimse Kerkük e giremez ama Kerkük e kim sahip çıkarsa onun olacağı gerçeğini değiştirmez, onun için küçük çaplı hareketlerle kerkük ü boşaltmaya çalışacaklardır eskiden olduğu gibi.
  çatışma tel aferde olacak silopi nin karşısında pyd ve k.ırak ın tam ortasında. buradan kim zaferle çıkarsa kerküğe o yürür. ırak kuzeye yürüyecek bir direnişle karşılaşmayacak ırak ve Türkiye karadan birleşecek tam herşey süt liman olmuşken afrin hatay a, idlib e yürüyecek, bu sebeple ırak sınırındaki güçler afrine kaydırılacak afrin düşerken, deyr zor daki pyd küzeye gelecek ve barzani batıya yürüyecek ırak güçleri doğudan ve batıdan kıstırılıp yenilgiye uğratılacak kürt güçleri buradan musul kerküğe ilerlerkene BM araya girecek durun hele bir masaya oturun diyerek kuzey suriye ve ırak ayrı bir devlet oluverecek. bu oyunu tek bozacak Türkiye, el bab, idlib, afrin i sen aldın otur oturduğıun yerde ırak a karışma sana bu kadar yeter denilecektir. kuzeyde sıkışan ırak ordusunu kurtarırsak barzani ve ırak ın arasına yerleşirsek musul kerkük bizim olur. umalımki barzani ve pyd, Türkiye ve Irak üstüne yürüsün. Türkiye içerden birşeylerle meşgul edilmek istenecektir bizim için en büyük tehlike burada içerden bir sorun çıkmazsa barzani ve pyd nin bu işe girişmeye cesareti olmaz o yüzden içerden çıkarılan sorunlara göz yumulup kontrol altında kaos a izin verilebilir.
  Teşekkür edenler (1)BiKarınca
 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 677
  Yörük. .Barzani dediğin kim dir yaa ..orada Musul Kerkük te bir oldu bitti olacağı zaman Türkiye deki milliyetçi leri kim durduracak. Veya Türkiye ne yapacak. .İran ne yapacak. .
  Musul Kerkük Türkiye nin olduğunu bir tek Kılıçdaroğlu bilmiyor. .

  ORASI VATAN TOPRAĞI KADERİNE TERKEDİLEMEZ. .
  Teşekkür edenler (2)hakimbeyaz Azer
 • yörükyörük Gönderiler: 283
  cengizhan. barzani nin 100-120 bin civarı askeri var, pyd nin 50-60 bin askeri var. yani barzani nin pyd nin en az 100 bin kişilik tam donanımı ile bölgede önemli bir güç olduğunu görmezden gelemeyiz. en iyi senaryo iti ite kırdırmak olurdu ama olmıyacağı belli oldu. barzani de aynı planla meşgul iti ite kırdırma peşinde sinir ucu kerkük ü kaşıyor. herkes kolay zafer arayışında herkes temkinli hareket ediyor. bizim B planı olarak barzaniyi devirmemiz gerek darbe yumuşak darbe oldu bittiyle, onun yerine bizden birini oraya oturtmamız gerek, bu da tutmazsa C planı barzaniye suikast. barzani bizim için büyük bir tehlike değil k.ırak halkını sokağa dökebilecek bir gücümüz orada olması lazım. biz yapmasak birileri goran hareketini omuzlayıp kendi teşkilatını oraya yerleştircektir. barzani nin günleri sayılı başarısız liderlerin sonunu tarih yazıyor. biz darbe yapmasak bile barzani başarısızlığı günah keçisi olmayı kabul edip kendi kendine darbe yapacaktır kendini azledip yerine bir oldu bittiyle gene başka bir barzaniyi başa geçirecektir. barzani kürtlerin babası olarak kendini tarihe geçirmeyi umuyordur.
  k.ırak meselesinde görüldüğü üzere lider ile bölgeye şekil verip kontrol edebiliyorsun, ama kuzey suriye bölgesinde böyle birşey yok pyd nin başında gizli özne hariç kim var belli değil, daeş in el kaide nin vs. tüm örgütlerin başı belli ama pyd de bu söz konusu değil en zayıf yerlerini sağlama almışlar görünmez bir lider akılla yönetiliyor. kuzey suriye, kuzey ırak tan daha tehlikeli orada yalnızız anlaştığımız rusya esed le nereye kadar müttefikiz, geçenlerde rusya kars üzerinden topol füzesi geçirdi, esed pyd lileri muğlaya taşıdı.
 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 677
  Yörük. .tezlerinde dogrusun. .yanlız Kerkük işi büyük sıkıntı olur..Süleyman şah türbesi gibi olmaz. .

  Kerkük kasiniyor doğru. .ama Türkiye içindeki milliyetçi damar a bunu aciklayamazsin. .

  Bakın iblid operasyonu biraz gaz aldı içeride. .herkesin gözü Kerkük de..Türkmen lere bişey olursa müdahale ederim dedik. .Bu lafın altı boş olamaz. .bizi oraya çekmeye çalışıyorlar. .

  Barzani nin yerine geçicek olan necirvan dir..pyd ile sonraki aşamada hesaplaşma var. .suan değil. .

  suan İran a operasyon cekicekler ..burdan çıkan duruma göre Türkiye'de hesaplaşma var..öyle yada böyle bu adamlar la bir savaş olucak. .

  Barzani nin 100.bin kişilik bir ordusu olabilir. .Ama Türkiye ye namlu donderemez. ..Buna oradaki kürt ler izin vermez. ..

  Aynı şey bizim içinde geçerli. .biz ordaki kürt kardeşim e kurşun sikamayiz. ..

  Ama pyd başka. ..pyd in ilk işi suan İran olucak. .biz ilk raut u kazandık. .çukur siyaset ile...biraz da İran in askeri toprağa düşsün. .

  Çünkü İran yüzünden bi çok askerimiz topraga düştü. .
  Teşekkür edenler (1)TheHUN
 • nevresnevres Gönderiler: 488
  Bu gece ırak ordusunun Kerküke girmesi bekleniyor.Bakalım Türkiye ve Abd nasıl bir tavır alacak.Savaş durumunda Abd İrana karşı aktif rol alabilir.
 • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 253
  Bölgedeki asıl sorunun Irak yönetimi olduğunu düşünüyorum. Barzani meselesinden dolayı İran ile işbirliğini şu konjonktürde bölge için çok önemli buluyorum. Lakin Irak için aynı şeyi düşünemiyorum. Zira Irak yönetiminin bölge ya da Irak’ın geleceğini düşünmek gibi bir dertleri yok. İngiliz Valisi pozisyonunda yukarıdan gelen emirleri uyguluyorlar. Haldi Şabi’nin ise İran maskesi ile İngilizler tarafından kullanıldığını düşünüyorum. Irak-Kerkük-Peşmerge hattında çıkacak olaylar sonrası eğer Türkiye bir takım haklarını kaybederse bunun bugünkü müttefikimiz İngiliz kazığı olacağı gün gibi ortaya çıkacak. Yok, Türkiye bu vakadan bir çıkar elde ederse bunu da İngiltere’den bilir ve bir müttefiklik gereği olarak görürüm. Bizim bu işte İbadi ile ortak olmamız, çıkar meselesi değil tamamen İngiliz isteği ile oldu. Çünkü baştan sona kukla olan birisi ile hareket etmek doğru değil. Eğer Kerkük’te, Irak ordusu ile Peşmerge birbirine girer de Barzani zora düşer ve Barzani, Türkiye’yi davet etmek yerine ABD ya da başka bir gücü davet ederse bu bize atılmış büyük bir İngiliz kazığı olacaktır. Yok Irak zora düşer ve Türkiye davet edilirse artık bu yüzyılda İngilizler ile beraber yürüyeceğimiz kesinleşir. Türkiye bölgeye girse de girmese de önümüzdeki günler çok zor olacak. Hangisi yem kestirmek çok güç. Rabbim işimizi kolaylaştırsın. Bakalım ne olacak. Allahualem.
  Teşekkür edenler (2)Cengizhan_29 Azer
  SAYGILARIMLA
  HAKAN CERAN
 • AzerAzer Gönderiler: 657
  bence kazigi bize atmak isteyen lerin en basinda iran var,  irak hukumeti ingilis menseli oldugu isin gorunen yuzu, bence gorunmeyen ise aslinda irakin derinliyinde hep iran olmusdur hangi iran oldugu ise malum, kisaca bence irana karsi gozu acik olmak lazim cunki farsin oyun kurmak yeteneyi ingilisdende yahudidende ve.s  iyi  uzun ve tuzakla dolu dur

  Allahualem
  Teşekkür edenler (3)BiKarınca Cengizhan_29 TheHUN
 • yörükyörük Gönderiler: 283
  kuzey suriye ve ırak taki mesele papaz kaçtı oyununa benziyor. papaz pyd ve barzani kuvvetleri. bölgedeki devletler Türkiye, İran, Irak, Suriye papazı masadaki öteki devletlere kakalamaya çalışıyor, şu an için papaz Irak ın elinde kaldı, kimse papazla uğraşmak istemiyor başkası uğraşsın cefasını o çeksin sefasını ben süreyim derdinde.
  Teşekkür edenler (1)Cengizhan_29
 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 677
  Ingiliz bize ayak yaparsa. .şu meşhur ortaklik yatar. .köprü başı kapanır. .
 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 677
  Azer in dedigi gibi İran a dikkat. .Bunlar yine bi halt karistiriyor gibiler. .Suriye'den esed çıkın diyor bize...
 • AzerAzer Gönderiler: 657
  Ekim 2017 düzenlendi
  bu yakinlarda homeyni bir Azerbaycanli kadina evde cocuklariniza farsca yla birlikde Turkceyi de oyretin dedi, peki neden?

 • TheHUNTheHUN Gönderiler: 362
  Ekim 2017 düzenlendi
  Bikarınca! Acaba plan ne? diye Sorduğun sorunun cevabını sen biliyorsun zaten. Ortadoğuda meydana gelen bütün bu olayların perde arkasında yatan şey İtrailin bölgedeki güvenliğini sağlamaktır. O bölgede güçlü devletlerin var olmasını istemiyorlar. Küçük küçük parçalara ayrılmış garnizon devletçikler olması onların daha çok işine gelir.
  EğerTürkiye'yi ikna edip diplomatik yollarla bunu başaramazlarsa 3.Dünya savaşının Türkiye cephesini açmakta hiç tereddüt etmeyeceklerdir. Bundan kaçış yok. Her iki taraf için de savaşsız bu mesele çözüme ulaşamaz..Ama asıl savaş asimetrik olarak yapılıyor. Her zaman dile getirdiğim gibi "Yeni Dünya Düzeni'nin kurucu simsarları tarafından ülkemiz içeriden zaten teslim alınmış görünüyor.
  Teşekkür edenler (2)BiKarınca Cengizhan_29
 • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 306
  Türkiye ve İran olası konfederasyonu söz konusu ise bu durum bütün dünyanın temel taşlarını yerinden oynatır. Belkide Ahmet ağabeyin daha önceden deşifre ettiği kıta devletleri planları batı nezdinde ilk uygulanması gereken plan olabilir Allahualem. Fakat böyle bir konfederasyonun oluşması için ilk etapta AB'nin bölünmesi şart. Brexit açık kapı, bana göre asıl bomba roma'nın kalbidir bu hususta o da kanaatimce sicilya... Rusya'nın da Çin ile benzer bir konfederasyon kurmak isteyeceğini unutmayalım.
  Teşekkür edenler (2)yörük Cengizhan_29
 • nevresnevres Gönderiler: 488
  Ekim 2017 düzenlendi
  Hani eski videolarda denmişti ya Türkiyenin güneyine set çekiliyor.Yapılan bu bence.Ahmet abinin dediği gibi bu çatışmalar oradaki kürt grupları birleştiriyor bir süre sonra oldu bittiyle kuzey ırak ypg ye verilirse set tamamlanmış olacak işte.Bence son videoda sorulan kim yaptının cevabı bu seti kim yapmak istiyorun cevabı ile aynı olsa gerek.
  Diğer bir düşünce ise İrana karşı yeni bir cephe açmak.Irak üstünden tansiyonu yükseltip İrana müdahale etmek istemeleri.Türkiyeyi de iranın yanına itmek istemelerinin bu yüzden olduğunu düşünüyorum.Türkiye İran Rusya işbirliği kısa vadede yararlı olur uzun vadede ise işlemez.Türkiye şu an sessiz kalıyor ama ilerde bedel ödeyebiliriz inşallah basiretli kararlar alıp bu tehlikeleri defeder yönetimimiz.

  (Yarım günde kerkükü ele geçirdiler.İnsan bir bit yeniği var siye düşünmüyor değil.Işidin musulu ele geçirmesi gibi.)
  Teşekkür edenler (2)BiKarınca Cengizhan_29
 • nevresnevres Gönderiler: 488
  Işide de dikkat edin tekrar palaznabilirler
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .