DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Dionysos

yörükyörük Gönderiler: 266
Kategori D
yunan mitolojisinin şarap tanrısı.... açıklama bu kadarmı mesele çok derin görünüyor ve günümüze kadar geliyor kurabildiğim bağlantılar var geriside mutlaka vardır. ayrıntıya girmeden temel konuları işleyeceğim.
1- Şarabın önemi ve kutsallığı
2- Tanrı Baba'nın oğlu olma
3- Bakire bir anneden doğma
4- Ölümden sonra diriliş
5- Kral Pentheus ve Vali Pilatus arasındaki benzerlikler.
6. kutsal kase(kantharos).
7.Dionysos un annesine(semele) iffetsizlik suçu yakıştırılması.
8.dionysos şarap yapmayı öğrettiği insanları öldürenleri ağaca cevirerek cezalandırması(çarmıha germe)
biz bunları biyerlerden hatırlıyoruz katolik hristiyanlığın amentüsü, pavlus un hristiyanlığı pagan roma nın dinine çevirirken kullandığı araç dyonysos muş meğer. yeni bir dine giren insanlar yeni din ne imiş diye bakmadan önce yeni din de eski dinlerinin izlerini arar bulursa yeni dine daha kolay geçer.
eski mısırdaki osiris in vücudunun parçalanıp karısı tarafından parçalarının birleştirilip tekrar hayat verilmesi olayı dionysos dada var.
anadolu daki bektaşiliğin ve diğer tarikatlarda dionysos izleri, Allah, Muhammet, Ali üçlemesi ve baba, oğul, kutsal ruh gibi. dionysos un yanında kaplan yada panterle resmedilmesi, hz Ali nin aslanla resmedilmesi vs.
dionysos bir anadolu tanrısı karşı kıyı yunanistanda dionysos un karşıtı zıttı apollon var. Nietzsche'ye göre, Apollon ne denli ölçü, bilimsellik ve kurala uygunluk demekse, Dionysos da o denli ölçüsüzlük, doğallık ve kendiliğindenlik demek.
dionysos mısır, arabistan, mezopotamya, hindistana gitmiş oralardan zaferle dönmüştür. dionysos un akıl hocası seilenos midas a bir şekilde misafir olur iyi şekilde ağırlanır, bundan dolayı dionysos midası ödüllendirmek ister midas her dokunduğu şeyin altın olmasını ister ve olurda, midas bu yeteneğinden dolayı yemek dahi yiyemez hale gelince dionysos a gelir yardım ister, midas a iyileşmesi için tarif ettiği nehirde ellerini yıkarsa iyileşeceğini söyler midas da tarif edileni yapar ve iyileşir, bu altın o nehre karışmıştır artık.
jason ve argonotlar altın post hikayesi, midasın ellerini yıkadığı nehire koyun postunu yatırıyorsun altınlar postun kılları arasına doluyor köşeyi dönüyorsun bu gün dahi bu yöntemle altın çıkarılan yerler var. jason ve argonotlar bu fikrin peşinde gemiye binip karadenizden doğuya ilerler altın postu bulur getirirler. bu konu da bu kadar basit değilmiş, en doğu karadeniz gürcistan a kadar gittikleri varsayılıyordu ama o tarihlerde buz çağının yeni bitmesinden dolayı orta asya kuraklıktan önce çok sulak bir bölge kırım dan su kanllarıyla hazar denizine, hazar denizinden geniş nehirlerle aral gölüne, aral gölünden ceyhun nehriyle kuzey hindistan günümüz çin sınırlarına kadar ulaşan bir su yolu olduğundan bahsediliyor. midas ın ellerini yıkadığı nehri bulup altın postu getirdikleri yer pakistan hindistan çin arası bölge.
tarihi ipek yolu kara yolundan ziyade nehir yolu su yolu üzerinde kurulu. bilinmeyenden bilinene doğru geliyoruz bu masallar masal olarak kalmamış bu fikrin arkasından ordular gitmiş savaşlar olmuş en çok bilinen karakter iskender mısırdan yunansitandan anadolu dan mezopotamya dan orta asya gidiyor ceyhun nehri civarında egemenlik kurmuş ticaret yollarına hükmetmiş bilinen dünya ya egemen olmuş.
cengiz han iskenderden sonra bu bölgeye hükmediyor batıya ilerliyor bu fikirle cengiz in bir alakası varmıdır, marco polo nun o topraklarda cengizin yanında ne işi vardı.
iskender in açtığı yoldan gitmek isteyen çok olmuş sonraki tarihlerde, haçlı seferleri durdurlmasaydı çine kadar gidecekti onların başka bir kutsal hedefi gibi görünüyor, napolyon mısırı aldı akka da durdurlmasaydı o da çine kadar gitmeyi hedeflemiş olmalıydı rusya üzerinden başka bir denemesi daha başarısızlıkla sonuçlanıyor. ingilizler ırak üzerinden yürüyor başka bir kolla hindistandan kuzeye ilerliyor onlarda tam bir başarı gösteremiyor, çin liler doğuya ilerleyip doğu türkistan tibeti alıyor, ruslar afganistan üzerinden bölgeye inmeyi deniyor. bugün dahi keşmir(hindistan pakistan arası) tartışmalı çatışmaların hep olduğu bir bölge.
bu anlatımlardan anladığımıza göre batılının zihninin arkasında hep altın postun olduğu midasın ellerini yıkadığı dionysos un zaferler kazandığı bölgeye ilerleme isteğini görüyoruz. binlerce yıllık geçmişi olan ipek yolu diye bildiğimiz ticaret yoluna egemen olma arzusu hiç unutulmamış.
günümüzde londradan pekine  tarihi ipek yolu ticaret ağının parke taşları döşenmeye çalışılıyor, bizim üst akıl diyebileceğimiz aklın arzı mevut gibi babil gibi küçük hedefleri yok binlerce yıldır hayalini kurdukları daha büyük planları var.
Teşekkür edenler (3)Azer ARS AhmetYozgat

Yorumlar

 • yörükyörük Gönderiler: 266
  dionysos ölüm tanrısı hades in mekanından karısı yada annesi ni kurtarıp tekrar hayat veriyor. hz isa da ölüleri canlandırıyor. dionysos un şarap çanaa her derde şifa körlerin gözlerini bile açıyor, hz isa da kutsal kase ile körlerin gözlerini açıyor. günümüz hristiyanlığı adından başka bir şeyi değişmeden eski pagan dini üzerine inşaa edilmiş.
 • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 306
  Evet bu daha dişe dokunur bir hikaye oldu bence de. Aryaniklerin kızıl elması diyebilir miyiz doğuda olduğunu kabul edip ulaşmaya çalıştıkları bu amaca?
  Teşekkür edenler (1)yörük
 • ARSARS Gönderiler: 22
  Yörük kardeş güzel yazı olmuş eline sağlık. Yalnız, Altın post hikayesine itirazım var. Derinlemesine araştırma yaparsan argonotların altın postu almak için bir kalandan geçerek (Boğaziçi) karadeniz e açılıp buradan doğuya yönelip en doğudaki laz krallığından(LAZİKA) altın postu istemişler, Kral ise bunlardan 3 şey istemiş, bunları yaparsanız altın postu veririm demiş, neyse hikaye uzun, sonuçta kralın kızı argonot komutanına yardım etmiş ve altın postu ele geçirmişler. Yunanlılara medeniyet bu olaydan sonra gitmiştir. Medeniyet hep doğuda başlamış batıya ulaşmıştır.  Altın post orta asyada değil, o günkü laz krallığının olduğu, bu günkü Rize nin Fırtına Deresi veya Artvin nin  Çoruh Nehri dir.(Bunların arasındaki irili ufaklı dereler de olabilir)...
  Allah a emanet olun....
  ARS


  Teşekkür edenler (1)yörük
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  ARS. bende senin anlattığın gibi sanıyordum ama yukarıdaki iddiayı yeni öğrendim doğrusu nedir Allah(c.c.) bilir.

  deştikçe yeni şeyler görüyorum. dionysos olimposa sonradan katılan tanrı, 12 li tanrı sistemi olduğuna göre birinin yerine geçmiş olmalı dedim, öyleymiş.
  Hestia. baş tanrı zeus un ablası. evi aile ocağını temsil eden tanrı, simgesi yanan ateş ocak, evin yuvanın devletin koruyucucsu. tapınaklarında hiç sönmeyen ateş var, bu zerdüşt tapınaklarındaki sönmeyen ateşi anımsattı bana. tüm tanrılar ona hürmet gösteriyor zeus bile yalnız bir kusur var ilk feminist bakirelik yemini var, poseidon ve apollon niyeti bozunca zeus kardeşine sahip çıkıyor onun yeminine sahip çıkacağını söylüyor, bu bahaneyle diğer tanrılar onu arasına almıyor tanrılıktan çıkarıyorlar yerine daha eğlenceli şarap tanrısı dionysos u alıyorlar.
  hestia nın tapınak görevlileri vesta rahibeleri var onlarda bakirelik yemini etmiş vesta bakireleri diye geçiyor. tarih çiler diyorki hristiyanlık tan sonra  m.s. 400 e kadar bu vesta rahibelerinin olduğunu sonra kaldırıldığını söylüyor. acaba kaldırıldımı sizin de aklınıza gelmiştir günümüz hristiyan dünyasındaki manastır yaşamı ve manastır rahibeleri ne olaki onlarda bakirelik yemini etmiş!!! bu vesta rahibelerden en seçkin 6 tanesi seçiliyor soyu sopu belli en kusursuz akıllı olanından onlara kutsal görev veriliyor, roma devleti nin namusu oluyorlar dokunulmazlar, dokunulmazlar derken gerçekten dokunulmaz dokunanı öldürüyorlar. ama devletin başına kötü bir iş gelse bunu bu rahibelerden bilip bi edepsizlik etti heral diyerek diri diri gömdükleride olmuş ama nadiren yaşanmış. bunların ilginç tarafı devletin emanetçileri olması kutsal şeyler ve devletin sırlarını bunların saklıyor olması. julius sezar, mark antony, augustus vasiyetlerini vesta rahibelerine emanet etmiş.
  günümüzde de hristiyan dünyasında emanetlerin sırların saklandığı yer manastırlar ve manastır rahibeleri olmalı.
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  Hz isa nın annesi meryem ile, dionysos un annesi semeleyi karşılaştırmadan konuyu sonlandırmak olmazdı.

  dionysos, annesi semele, babası zeus ile hristiyanların baba oğul kutsal ruh üçlemesini yani tanrı, isa, meryem üçlemesi ni yan yana koyunca teslis inancının temellerine ulaşmış olabilirmiyiz!!!

  zeus semeleye aşık oluyor semele insan sandığı zeus un yüzünü hamile iken görünce zeus un şimşeklerinden dolayı yanıp ölüyor zeus dionysos u çıkarıp büyütüyor, dionysos üstün başarıları ile tanrı katına yükseliyor annesi semeleyi öteki dünyadan gerisin geri getiriyor zeus aşık olduğu semeleyi görünce onuda ölümsüz yapıyor üç tanrı mutlu mesut yaşayıp gidiyorlar mutlu sonla bitiyor, zeus un eski avrat hera hariç. hera bir ara dionysos u parçalayıp öldürdüğü sonra parçaların tekrar birleşitirilip tekrar dünyaya geldiği bir olay da var.

  hristiyan dünyasına bakalım tanrı = tanrı o tamam, isa = oğul(dionysos) baba tanrıdan olma olduğu için asli günahtan korunmuş olarak dünyaya geldiği için oda tanrı, kutsal ruh = kutsal ruh(meryem) tanrı tarafından kutsal ruh içine girerek hamile kaldığı için ona da tanrılık bulaşmış kimilerine göre tanrı olmuş.

  batı dünyasının özellikle kiliselerindeki resimleri inceliyorsun mesela tek taht üstünde oturmuş teslis i temsil eden üç insan figürü baba oğul kutsal ruh diye yapılmış, bas baya zeus, semele, dionysos.
 • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 306
  Zeus, semele, dionysus ve de diğer yunan mitolojisindeki tanrılar, hani yarı insan ve yarı hayvan görünümlüler: "Bunlar o dönem insanları kandırma maksatlı için bu şekle giren cin veyahut şeytanlardı galiba." Değil mi sevgili yörük?
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  sayın güneykutbu, bahsettiğin yarı hayvan yarı insan görünümlü yunan mitolojisi kaynaklı varlıkları düşünüyorum, 12 tanrılı sistemdeki asıl olan 12 tanrıda yarı hayvan yarı insan görünümlü bişey hatırlayamadım. mesela satir denen denen belden yukarısı insan aşşağısı keçi olanlar var bunlar tanrı sınıfından değil. bunlar gördüğüm kadarı ile tanrıların hizmetkarları sınıfında. insanlar doğanın güçlerini temsil ettiği şeyleri kutsal görüp onlara tapınmış, her inanca sızan şeytan bu inanca da sızmış olması gerektiği doğrudur.
 • nevresnevres Gönderiler: 479
  Ekim 2017 düzenlendi
  Bence biraz daha eskilere bakın mitolojide i 12 tanrıdan önce gelen kronos khaos gibi daha eskileri var.12 bunların yerine geçiyor.

  Biraz dikkatli inceledikten sonra mitolojilerde geçen dünyanın yaratılışı birbirine çok benzer önce bir ata tanrı sonra başka tanrılar ve bu tanrılar da doğadaki bazı şeyleri temsil ediyor,hava su toprak gibi.
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  doğru söylüyorsun nevres, hangi bölgenin mitolojik yada dini kökenine inersen ilk başta ten tanrı (tevhid) var sonradan tek çift oluyor genelde zıttı tanrılık vasfını alıyor, ondan sonrası çift olan tanrılara evlatlar aile ekleniyor, 12 li asıl tanrı kümesi oluşuyor onun altında da küçük tanrıcıklarda görülüyor. şeytan boş durmuyor. Avusturyalı antropolog Wilhelm Schmidt urmonotheismus adlı bu konuda tezi de varmış tek tanrının çoka evrildiğini oda farketmiş.


 • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 330
  Bu şarapçı o vakit kafayı şarapla buldurup milleti uyutuyordu, şimdilerde ise onun soyu otla kafa buldurup aynı uyutma ameliyesine devam ediyorlar. Vietnam afganistan ve türkiye herzaman bunların ekildiği topraklar olmuş olmaya da devam ediyor. Abdnin pkk ya yaptırdığı en önemli iş ot dikimi ve nakliyesi. Avrupa ve abd deki pkk lılar ise bu ticaretin birer piyonu. Bizimkilerin pkk ile ortaklığın bitirildiği dönemlerde yaptıkları en önemli şey bu ticaretin üzerine gitmekti hem doğuda hem batıda. Altın burada parayı posta makamı tasvir için kullanılmış olabilir. Bu kadar mı basit denilebilir bence bu kadar basit.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .