DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Güç Dünyası

Mehmet Akif SancaktarMehmet Akif Sancaktar Gönderiler: 140
Kategori DÜNYA
İlk insandan başlayan güç, iktidar, ben kutsal liderim, ben yöneteceğim kavgasını tarih boyunca nice kavgalar, savaşlar, siyasi taktiklerle, suikastlerle görerek yaşayarak tecrübe edinen insanlığın, son versiyon insanlık modeli olarak zirveyi hedefleyen içgüdüsünden bahsetmek istedim. Sıradan bilgilerle düz mantık bakarak birkaç şüpheli soru sormak istedim. Yeryüzünde  herhangi bir insana 'uçabilmek istermiydin' diye sorulsa öyle zannederim ki cevapların tamamı 'elbette' olurdu. Benzer mantıkla devlet liderlerini ve devletleri böyle bir teklifi değerlendirirken düşünelim. Zirveyi konuşuyoruz bu arada. Varlığını sürdürebilmek için çırpınan devletcikleri değil. Sayılabilecek birkaç aday var. İsimlerini bildiniz. Evet tam da onlardan bahsediyorum. Bir dönem içerisinde normal dışı büyüme, yükselme, güç haline gelme ve zirveye yerleşme gördüğümde bunun doğal seçilim yada kazanılmış bir Super güç olmaktan çok uzak olduğunu bununla birlikte planlanmış organize edilmiş şişirilmiş desteklenmiş gösterişli ambalajlar içinde köksüz kültürsüz taşıyıcı emanetçi devletler olduğunu düşünüyorum. Buradan da şu mantığa ulaşıyorum. Güç yönetimi birilerinin elinde. Bunlarin kimler olduğunu da duymayan kalmamıştır. Ve iki adım geriden alıp günümüze taşıyalım mantığı. Osmanlı nin güç olduğu dönem bedelini ağır ödeyeceği tavizlerin nasıl planlandığını ve adım adım o gücün elinden kayıp gitmesine engel olamadığını biliyoruz. Dönemin şartları gereği öyle yapılması gerekiyordu gibi mantık arayışına girmiyorum zira konu o değil şimdilik. Sonra ne oldu. Gözle görülen süper güç kim. Evet evet o. Şu an o gücü elinden kayıp giderken çaresiz seyredecegini bilen ve saldirgan tavırlarla çırpınan ABD. Ve şimdi unvan maçı yapılmadan yeni şampiyon belirlenebilir mi. Sessiz sedasız şişirilmiş bir devlet gorebiliyormuyuz. Çin diyebiliyorum. Nüfus potansiyelinin üzerine hop diye hediye edilen dijital teknoloji. Fabrikalar. Ekonomik büyüme. Vs. Birde ölüm vuruşunu yapacak tekniği silahı varsa müsabaka başlamak üzeredir. En sade mantıkla görebildiğim resim budur. 

Esselam aleyküm
Teşekkür edenler (3)BiKarınca hakimbeyaz ARS
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .