DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

onüç üncü cuma

yörükyörük Gönderiler: 281
Kategori O
ben hep yanlış biliyormuşum, yılbaşından itibaren 13. cuma sanıyordum değilmiş. her ayın 13. ne denkgelen cuma demekmiş. hep duyduğumuz o meşhur uğursuz 13. cuma. meselenin kökenlerine inelim. öncelikle hristiyanlar açısından 13 ve cuma gününü ayrı ayrı ele alalım.

kuzey avrupa iskandinav paganlarının efsanelerine göre, güzellik tanrısı balder evinde ziyafet vermek ister diğer tanrıları davet eder 12 tanrı ziyafete davet edilir, yalan ve hile tanrısı loki bu davete katılmak ister ama davet edilmemiştir, loki zorla 13. kişi olarak davete katılır, loki bu davette kavga çıkarır ve balder i öldürür. 12 iken sorun yokken 13. geldimi sonu hüsranla biter.

paganlıktan hristiyanlığa ismen geçip cismen geçmeyen avrupalı yukarıdaki hikayeyi hz. isa ya uyarlıyor hepimizin bildiği meşhur son akşam yemeği meselesi. 12 havari + hz isa = 13 kişi bir araya gelmiş gene yemek yiyorlar, sonu gene hüsranla bitiyor aralarından biri ölüyor ve bu ölüme 13 kişiden biri sebep oluyor, loki nin yerine judas geçiyor. hristiyanlar için 13 ün uğursuzluğu buradan geliyor.

Cuma nın uğursuzluğu ise daha eski hz Adem ve Havva yasak meyvayı cuma günü yiyor ve cuma günü cennetten kovuluyor, Nuh peygamber in zamanındaki tufan cuma günü başlıyor, hz. isa cuma günü çarmıha geriliyor.

sonraki tarihlerde 13 ve cuma gününün hristiyanlar için uğursuzluğun birleştiği bir tarih var. 13 ekim 1307 cuma günü gerçekleşiyor. haçlı seferlerinde tepelediğimiz tapınak şövalyeleri avrupaya geri dönüyor başlarında jakques de moley var, tapınakçılar krallardan ve papa dan dahi güçlüler askeri açıdan, maddi, manevi açıdan avrupa ülkelerinden güçlüler, çaldıkları kutsal emanetlerle papa dan üstünler, çaldıkları paralarla ve yaptıkları ticaretle devletler kadar zenginler, avrupa nın en iyi askerleri onlarda ve çok tecrübeliler. yalnız tek birşeyleri yok toprakları yok ama kendilerine yer bakıyorlar. bu ortamda avrupa da kalan güçler kudüs ten dönen tapınakçıları büyük bir tehlike olarak görüyorlar plan yapıyorlar, fransa kralı güzel filip önderliğinde tüm tapınakçıların lider kadrosunu davet ediyorlar, 13 ekim 1307 cuma günü sabahı alabildikleri tapınakçıları gözaltına alıyorlar çoğu tapınakçıyı işkencelerle yargılayıp idam ediyorlar, çoğu kaçıp kurtuluyor ama eskisi gibi meydanda salına salına bir daha gezemiyorlar yeraltına çekilip faliyetlerini gizli yürütmeye başlıyorlar. tapınakçılar halk tarafından kahraman olarak görüldüğü için 13. cuma hep uğursuz gün olarak sayılmış.

tapınakçılar fransa nın doğusundaki, italyanın kuzeyindeki dağlık isviçreye yerleşiyorlar faliyetlerini burada sürdürüyorlar, bir koluda ingiltere nin kuzeyindeki iskoçya ya yerleşiyor o dönem papa iskoçya yı başka sebeplerden tümden aforoz etmiş. kimilerine göre napolyon eliyle tapınakçılar özellikle fransa kralından intikamı almış, fransız ihtilalinide tapınakçılar yapıyor, diğer avrupa ülkeleriyle olan hesaplarınıda görmüşler. hesaplaşma tam bitmemiş demekki 13 eylül 2015 cuma günü tapınakçı izleri taşıyan fransa da saldırı oluyor konser salonu metro istasyonu saldırısı oluyor resmi olarak 140 kişi ölüyor, tapınakçıların paris te aktif olduğu zamanlardaki paris tapınağının 50-60 metre yakınında bataclan konser salonun da olması ilginç.

13/10/1918. Talat Paşa liderliğindeki İttihat ve Terakki hükümeti Mondros Mütarekesi'ni imzaladı, osmanlı için 1. dünya savaşı bitti.
13/10/1923. TBMM toplandı Ankara başkent ilan edildi.
13/10/1935. Türkiye Mason Locaları kapatıldı. Locaların mal varlığı hükümete devredildi.
13/10/1983. 12 eylül askeri darbecileri görevi bıraktı.
13/10/1986. ABD başkanı reagan ve sovyetler birliği başkanı gorbaçov nükleer silah anlaşması için bir araya geldi. anlaştılarmı anlaşamadılarmı belli değil.
Teşekkür edenler (1)AhmetYozgat

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .