DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Suudi Arabistan’da neler oluyor

TkayacanTkayacan Gönderiler: 1
Kategori Ortadoğu
Arkadaşlar Suudi Arabistan’da şu anda cuntacılar mı temizleniyor yoksa kral selman rakiplerini mi temizliyor bu işin perde arkası nedir ben anlayamadım
Teşekkür edenler (3)nevres BAMSI_BEYREK hakimbeyaz
«1

Yorumlar

• nevresnevres Gönderiler: 436
    Kasım 5 düzenlendi
    Kral değil de veliaht muhammed bin salman rakiplerini temizliyor dersek daha iyi olur.Ilımlı islam açıklamasından sonra çok manidar oldu bu.El konulacak servetin 500 milyar dolara yakın olduğu söyleniyor.Bazı ilginç durumlarda olduğundan kesin diyemem tabi bu yorumlarıma.
    Teşekkür edenler (1)BAMSI_BEYREK
  • BAMSI_BEYREKBAMSI_BEYREK Gönderiler: 93
    Bu olay sanirsam Yemenin Riyada balistik füze atmasindan sonra vuku buldu. Arada bir bag var mi, bakmak lazim.
    Sanmıyorum ama Trump füzeyi atanı iran olaral tanımlamış.Bu temizliği ilk duyduğumda Amerikan destekli demiştim ama içeriye alınanlardan biri twitter ve citibankın büyük ortaklarından bu beni şaşırttı.Daha sonra şöyle bir haber okudum Trumpın damadı cumartesi arabistandan amerkiya dönmüş bu haber ile amerikan tarafı ağır bastı.
  • AzerAzer Gönderiler: 548
    suidilerde neler oluyoru anlamak ucun 1897 bakmak lazim diye dusunuyorum
  • yörükyörük Gönderiler: 240
    riyad ı vuran kabeyi de vurabilir, malum ebrehe nin fil ordusuda yemenden gelmemişmiydi, Hz. süleyman ile saba melikesi meselesinde saba melikeside yemenli değilmiydi. mısır gibi yemen de de değişik bir inancın kökenleri var galiba. füze meselesinde ilginç olan yemenden atılan füzenin riyad ın tepesinde imha ediliyor olması sanki orada imha edilmesi için kasten beklenmiş. halk korkuya kapılsın iktidara yüklensin istenmiş gibi.
    Teşekkür edenler (1)Tkayacan
  • imparator632imparator632 Gönderiler: 2
    Bugünde büyük olaylar yaşandı prensin helikopteri düşürüldü 8 kişi hayatını kaybetti ve ingilterenin gazeteler aracılığıyla belgeler yayınlayacağı söyleniyor büyük bi olay olmak üzere hocamızın videosunu bekliyoruz
    Yemen sınırında olmuş olay.Düşürülme ihtimali var.
  • sahinmatematiksahinmatematik Gönderiler: 67
    Teksas ve suudi meselesi Amerika ile İngilterenin birbirine karşı salvosu gibi geldi bana 

Teşekkür edenler (1)nevres
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 369
    Kasım 7 düzenlendi
    Amerika'nın Arabistan'daki  operasyonunu izliyoruz. Kuzey Irakta Barzani,  Lübnan' da hariri ile hamleleri ters tepen ABD şimdi de Arabistan da oyun kurmanın peşinde. kuracağı oyunun ne olduğunu şimdilik bende anlamadım. Fakat olayların şiddetinden anlaşılan o ki oyun Arabistan'a  silah satışından daha büyük bir oyun. Sevgili Nevres'in paranın takip edilmesi yönündeki yorumunu da önemsiyorum.

İngiltere' nin bu oyuna karşı hamlesi de olacak elbette. Belki yarın belki yarından da yakın bir zaman diliminde tam tersi olaylara şahit olabiliriz. şaşırmamak gerekir. Bu oyunların, oyunu kuranların kimin topraklarında oyun oynadıklarını düşünmeleri gerekmekte. Suni zaferler kimseye birşey kazandırmaz. Barzaninin başına gelenler Kral Selmanın da başına gelebilir.  Herkesin bir planı var. Planların da üstünde bir plan var. İzleyip görecekmiyiz, planda yer alacakmıyız. ? Bazı arkadaşlar bizim ne planımız olabilir diye düşünebilirler. Bu oyunda tarafsız olmak, liderlerin değil, halkların yanında olmak bile tüm planları bozmaya yeter.  

Arabistan Kralının dedesinin kellesini  istanbul' da alan bu millet  torunununda kellesini almasını bilir. Dileğim rabbim bizi en kısa zamanda o güce ulaştırsın.
    Ahmet Abimizin konu hakkındaki görüşlerini doğrusu bende merak ediyorum.
    Selam ve saygılar.
    Teşekkür edenler (1)nevres
    Eninde sonunda arabistan bölünecek.Benim aklımı kurcalayan soru iranla savaşmadan önce mi yoksa sonra mı?İranın zaten kalemi kırıldı.Türkiyeyi ise kontrol etmek niyetindeler sanırsam,tamamen yok etmek planları değil.
    bu konuda yeni öğrendiğim iddialar.
    suudi veliahdı salman lübnan başbakanı haririyi suudi arabistana çağırıyor zorla istifa mektubu yazdırıyor, çünkü büyük operasyon öncesi salman haririyi tehlike olarak görüyor sebebi ise hariri eski suud kralı abdullah ın oğluymuş yani hariri de bir suud prensi. hariri yi istifa ettirip suçu iran ın üstüne atıyorlar, halbuki iran yanlısı hizbullah lübnanda haririyi destekliyor. hariri nin baba bir başka anadan kardeşi suudi özel kuvvetler komutanı prens muteb, prens muteb tutuklanmadan önce prens mukrini arıyor plan yapıyorlar, mukrin helikopterle askeri üsse doğru riyad dan yola çıkıyor karşı darbe yapacaklar helikopter düşüyor suçu yemen üstüne atıyorlar, lübnan fransanın eskiden beri ilgi alanı olduğundan araya giriyor hariri yi dubai ye gitmesine aracı oluyor.
    Lübnan üzerinden suud şii gerginliği tırmanacak.Suudlar büyükelçiliklerini boşaltıyorlarmış.Nedense israilin müdahale edeceği hissi uyandı bende.
  • AzerAzer Gönderiler: 548
    simdi anlasiliyor iranin ne isler cevirdiyini, ve israil bence kendini bilincli sekilde yok etmey istiyor, ve bos yere diyil bence
    bu iş bize yarar, suud ların devrik muhalifleri bize gelecek lübnan önce irandan sonra bizden medet umacaktır, fırsatı iyi değerlendirmek lazım. boşluğu doldurmak gerek. önce bir şekilde suudların parasını kurtaralım geriye birşey kaldıysa tabi. sonra muhalif prensleri kurtarabilirsek cem sultana benzer şekilde kullanabiliriz.
    Fransa da Abd israil suud tarafında yer alıyor anladığım kadarıyla.Macron bim salman görüşmesi gerçekleşti.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .