DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

İYİ Parti ve Devlet Bahçeli Paradoksu ile Ak Parti Doğuş Benzerlikleri

adanagfbadanagfb Gönderiler: 12
Kategori TÜRKİYE
Arkadaşlar Uzun süredir düşünüyorum bu konuda ve sonunda sizlerle de paylaşma gereği hissettim. Gerek 15 Temmuz Öncesi Gerek 15 Temmuz Sonrası Meral Akşener ve Mhp içindeki Karışıklıklar hepimizin malumu.Kamuya yansıdığı kadarı ile Sayın Devlet Bahçeli parti Yönetimini uzunca bir süredir elinde tutma adına herşeyi yapmış ve 15 temmuz sonrası oluşan konjonktürle de sonunda bu parti içi iktidar mücadelesini kazanmış görünmektedir.Ve yine bildindiği gibi Mhp Parti içi Muhalifleri Uzunca bir süredir Gerek Parti içi mücadeleleri ile olsun gerekse dış etkenler ile mücadeleleri olsun bu işin sonunu getirdiler ve İYİ Parti etrafında toplanabilmeyi başardılar. Aklımı kurcalayan bazı hususlar var ve İYİ Parti ile AK Parti kuruluşları esnasında bazı benzerliklerin olması çok dikkatimi çekti.Özellikle Devlet Bahçelinin Son olarak Seçim Barajının düşürülmesi konusunda açıklamaları ve bu konuda parti içinde hazırlıkların olduğunu fakat usulen bu konuda Ak Parti den adım ve teklif beklediklerini açıklamaları (15 Temmuz ve sonrasında verilen desteğe karşılık Mhp nin bu isteği muhtemelen reddedilemez) benim kafamda taşları yerine oturtmaya başladı.Forumda http://forum.derindunya.com/discussion/1009/ilk-operasyon/p2 buna benzer görüşlerimi daha önce de paylaşmıştım. SAyın Bahçeli 15 Temmuz sonrası bana göre adeta bir santranç ustası gibi hareket etmekte ve ERdoğan sonrası Milliyetçi bir iktidar hayali kurmaktadır diye düşünüyorum.1 yıl 2 yıl sonrasını değil 10 yıl sonrasının hesabı yapılıyor diye düşünüyorum.Mesela yapılan açıklamalarda ERdoğan'ın Devlet Bahçeli ve ekibine açıktan destek verdiği şu günlerde Seçim Barajları konusunu dile getirmeleri ve grup toplantılarında milliyetçi söylemlerin ağırlaşması tesadüf olabilirmi. Bu talebin reddedilemeyeğini bildiklerinden bunu yapmış olmaları ERdoğan ı köşeye sıkıştırma girişimi değilmi sizce de.. Ki bu talebin şu günlerde yeni kurulan İYİ Partiye de yaracağı ortada değilmi. İYİ Parti ve MHP nin hatta Saadet Partisinin Barajı zorlayabileceği bir seçimde Oylarının azalacağını düşündüğü tek Partinin AK Parti olması süpriz olamayacaktır herhalde. Böylece  Geleceğin Türkiyesinde Milliyetçi ve Muhafazakar Siyasetin beraber ağırlık kazanacağı günlere ortam hazırlandığı düşüncesine kapılmam herhalde anormal değildir.Tabi ki bunlar benim düşüncem ve öngörülerimden ibaret . Gelelim Ak Parti ve İYİ Parti Kuruluş aşamalarının benzerliklerine;
 Ak parti Kuruluşu Öncesinde o zamanın Türkiyesin de  Fazilet Partisi Yenilikçiler ve Gelenekçiler olarak ayrılmış,ve Yenilikçi kanadın Kongrede kaybetmesi ile o zaman ki Konjonktürün de etkisi ile Ak Parti Doğmuş ve ilk seçimde silip süpürmüştü.(Ak Parti deki yenilikçi kanadın o yıllarda oluşan yada oluşturulan mağduriyetlerin etkisi ile bir patlama yapması düşündürücü değilmi)  ve şimdi 15 Yıl sonra yine benzer bir şekilde bir siyasi parti içinde bir grup mağdur edilmiş görünmekte,kongreleri yok sayılmış,toplantıları basılmış ve toplantı yapacak yer bulamamış duruma getirilmiş ve sonunda İYİ Parti olarak vücud bulmaları Ak parti Kuruluşuna benzemiyor mu? sizce de. Gelecek seçimlerde Ak Parti gibi bir Patlama yapmasını bende beklemiyorum fakat Türk Halkının hassasiyetleri ve Mağdur edilmişe sahip çıkma dürtüsü ve Ülkedeki siyasi hareketliliğin neler getirebileceği de bir muamma doğrusu . Bakalım O zamanın Fazilet Partisinden ayrılıp Milli Görüş gömleğini çıkaranlar ile şimdilerin Milliyetçi Hareketinden Kopanların siyasi akıbetleri birbirlerine benzemeye devam edecek mi bekleyip göreceğiz.Vesselam..
Çaresizseniz,ÇareSİZsiniz...
«1

Yorumlar

• GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 275
    Aksi bir olay olmadıkça şu an bırak Ak partinin iktidarlığını, Erdoğan'ın koltuğu bile garantide değil.
  • AzerAzer Gönderiler: 481
    akilam ilim islam ve radikal islam geldi, yani plan ayni plan sadece roler ve yerlerde deyisiklik yapiyorlar, Allah bilir
  • adanagfbadanagfb Gönderiler: 12
    Bu işleri dizayn eden güçler var elbette o bir gerçek, Maalesef Cumhuriyetin Kuruluşundan bugüne İngiliz ve Abd tarafından diyazn edilmiş yönetimler işbaşına getiriliyor, istediklerini yaptırıyorlar ve çekil dedikleri zaman cıngar çıkaranlar olduğunda ise hem devlete(işbaşına getirdiklerine) hemde millete bedel ödetiyorlar.
    Teşekkür edenler (2)GüneyKutbu TheHUN
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 569
    Kardes. .Meral abla da akp gibi proje partisidir.

.Meral in görevi 2019 seçiminde Erdoğan i 2 tura bırakmak. .

Erdoğan olduğu sürece Meral in başarı şansı yok..

Zaten amaç. .Meral tutarsa en çok oy chp den alicak. .Merkez sağ da lider var. .

Sol tarafta sıkıntı var..Her partiden belli bir kitle alıp merkez seküler bir Halkçı ve demokrat bir parti oluşturmak. .

Bu basarilirsa Meral in arkasındaki güç zafer kazanmış olucak esas proje 2024 seçiminde.

.ona hazırlık yapılıyor. .suan ekonomi ile oynuyor lar. .

Erdoğan in işi kolay değil. .Fatih Altaylı n bir lafı var Erdoğan olumsuz olayı bile olumlu hale getiren bir becerisi vardir. .

Erdoğan ve Meral secimde kalirsa ipi Erdoğan göğüsler..Bu net bilinen gerçek. .

Şuan Erdoğan in populuretisi yüksek. .Milliyet ci bir cizgide. .liderliği tartisilmiyor..daha halkın gözünden düşmedi. .

Dikkat ederseniz ulusalcılar üzerine açılım yapıyor. .ama ekonomi iyi değil. .error veriyor. .

Bizim halkimiz ilk önce devlet. .sonra cebine bakar. .

Batı ıle arasını bozmama ya çalışıyor. .

Ekonomi yi düzeltmek gerekiyor. .piyasada sıkıntı var..İktidar daki çevreler yükünü aldı. .

Vatandaş olarak bizimde yükümuzu almamız lazım. .

Yani arkadaş lar adamlar ak parti li diye Adana is vermiyor lar. .

Zengin şerefsiz ler para harcamiyor lar. .
    Niye...Çünkü para harcarsa piyasa hareket lenicek. .

Yakında Ortadoğu da savaş tamtam lari calicak. .bizde etkilenicez. .piyasaya acil para girişi yapılması lazım. ..
    Teşekkür edenler (3)Azer TheHUN adanagfb
    benim Babam 3 gunuydu istanbuldaydi ve bugun geldi, biz qazancimizi istanbuldan elbise getirib satmakla yapiyoruz, ve Babamla konusurken bana Allaha sukur uzun zamndi istanbula borcsuz ve para kitligi yasamadan gidim, bensordum Babamdan oralarda isler nasil ne yapiyorlar isderi gidiyormu Qardasdarimizin, dediki benim gidiyim yerlerde sukur sifarisleri iyi durumdadir, ve anladimki Allah urzumuzu vericek ve veriyorda,  yani Cengizhan kardes bu bazi zengin olanlar ama kalben ve imanen fakir olanlar, birakda paralarini harcamasinlar, zaten onlara yarasanda odur,  biz bir birimize xeyrimizi vericez ve veriyoruzda bugun istanbula bizim gibi kucuk ticaretciler haqiyla ve helal parasiyla gidiyorlar, onlarin haramla qazandigi paradansa bizim az ve helel paramiz daha hayirlidi,  yani Allah bugun buralarda urzunu artiribsa elbet bir bildiyi vardir
    Teşekkür edenler (4)BiKarınca TheHUN Cengizhan_29 adanagfb
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 346
    Can Dündar' ın Alamanyadan övgüler düzdüğü İyi partiden ve Meral Akşenerden  başarı beklemek  sizce de komik değil mi ? Bence komik...
    Teşekkür edenler (1)TheHUN
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 569
    Hakimbeyaz. .hareket ordusundan da başarı bekleniyordu. .ama Abdülhamid i devirdi. ..
  • nevresnevres Gönderiler: 384
    Başarı ölçütü nedir?İktidar olmak mı barajı geçmek mi?
    “ÖLÜLERDEN MEDET UMMAK, MEDENİ BİR CEMİYET İÇİN SİNDİR (Lekedir). EFENDİLER VE EY MİLLET BİLİNİZ Kİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞEYHLER, MÜRİTLER VE MECZUPLAR MEMLEKETİ OLAMAZ. EN DOĞRU, EN HAKİKİ TARİKAT, MEDENİYET TARİKATIDIR.”  diye nutukta dile getirilen Mustafa Kemal Atatürk  dür.

manevi huzuruna geldik İman tazeledik diyen bir Meral Akşener  Atatürk'ün anısına sahip çıkmayı, ölülerden medet ummak ile bağdaştırmıştır.    türbelere gidip dilek dileyip mum yakmak, medet ummak nasıl ise ; Atatürk'ün yanına gelip iman tazeledik demek de , hastalıklı bir düşünce tarzıdır. bu ülkenin verdiği mücadelelerde, cephelerde düşmanla göğüs göğüse çarpışan bir kahramanı, anılarıyla yaşatmak gerekir. Lakin işi iman tazeleme boyutuna götürmek rahmetlinin de söylediği gibi bir sindir ( lekedir.)
    Atatürk, Türkiye'dir. ötesi yok.

Teşekkür edenler (3)TheHUN Cengizhan_29 BiKarınca
  • nevresnevres Gönderiler: 384
    Ölüler gerçekten ölü müdür?
    Anlatmak istediğinden konu biraz sapmış görünse de :) nacizane katkı yapayım. Bu yazı da meral akşenerden başarı umduğumu filan zaten söylemedim.aksine erdoğan kadar başarı beklemiyorum dedim zaten. Erdoğan varken tabi ki başarılı olamayacağı bu şartlarda ortada. Fakat ortaya çıkanların kısa vadede olmasa bile uzun vadede yok olduğu varsayımı saikiyle harekete geçtiklerini düşünüyorum.Ayrıca Atatürk maddi olarak ölmüş yada öldürülmüştür fakat manevi olarak yaşatıldığı da bir gerçektir.benzer bir devrim yapılsa dahi nasıl bugün osmanlıya özlem duyanlar varsa işin tabitı gereği Atatürk ü hep özleyenler olacaktır.Bu yüzden genel manada Atatürk lerin ölmesi yada öldürülmesi düşüncesi gereksiz bir tartışmaya neden olacaktır. Yazımda Bahçelinin çelişkileri ve santranç hamleleri ile Ak parti ve İyİ parti arasındaki ilginç benzerliklerin tesadüf olamayacağını belirttim ama başka yorumlar farklı alanlarda yoğunlaştı bu da enterasan :) vesselam
    Sevgili  adanagfb  yorumuna  ise şu şekilde katkıda bulunayım. Meral Akşener ve ahalisi mazlum ve mağdur değildir, olmamıştır. Ak parti ile bunu kıyaslamak doğru değildir. Akşener' in İYİ partisinden de bir cacık olmaz. Ben başbakan olacağım. Yurtta sulh cihanda sulh konseyi, darbe ve Fetöizm Meral Akşener'in üzerine sinmiştir. Bu koku o kadar kesiftir ki bunu burdan temizlemek neredeyse imkansızdır. Yani bu ülkede ben iyi partiliyim diyen bir insana toplum FETÖCÜ gözü ile bakmaktadır. Buda kolay kolay değişecek bir olgu değildir. Birtakım benzerlikler varsa da bu iki partinin de ekol olarak aynı ekol tarafından inşa edilmiş olmasından kaynaklanabilir  hepsi bu kadar.

Teşekkür edenler (1)adanagfb
    Değerli hakimbeyaz,
    Şu anki mevcut durumda haklı olabilirsiniz. Ama Türkiye de siyaset günlüktür ve her dönem kendi içinde değerlendirilmelidir. Zamanın ergenekoncularının,balyozcularının devletten tazminat alıp TV lerde ahkam kestiği bugünün Türkiyesinden geleceğin Türkiyesine birçok tahminde bulunmamız çok doğal değil mi. Siyasi tarihimiz daldan dala konan ve bugün siyah dediğine yarın beyaz diyenler ile dolu iken tarihin tekerrürden ibaret olabilme ihtimali her zaman vardır. Vesselam.
    Teşekkür edenler (2)hakimbeyaz TheHUN
    1 Mustafa Kemal olmeden once beni nereye ve nasil gomun demismi?
    2 bu maral gorunumlu kadin ya derin devletin, yada beyaz devletin oyuncusudur
    ve bu qadin asil gorevi 50 yildan sonra anlasilmaga basliyacag diye dusunuyorum

Allahualem
  • yörükyörük Gönderiler: 230
    bu baraj meselesi nedir ben anlamadım, 2019 seçimlerinde tek bir baraj var 1. turda % 50+1 / 2. turda en fazla oy alan barajı geçecek iktidar olacak. baraj eski sistemde kalmamışmıydı? merale akp seçmeninden oy çıkmayacağı belli olduğuna göre hedef kitlesi chp seçmeni hdp seçmeni ve mhp nin muhalif kanadı gibi görünüyor, iyi parti %5 oy alsa oyları böldüğü için erdoğanı direk iktidara taşır, bu açıdan bakınca iyi parti akp ye çalışıyor sonucu çıkmazmı. hatta iyi partiyi akp kuruyor sonucu da çıkmazmı. karşı tarafta boş durmuyor erbakanın oğlu üstüne oyun kurmaya çalışıyorlar refah, fazilet, saadet çilerden bir aday çıkartıp erdoğan ın oylarını bölmeye çalışacaklar. bu arada iyi parti teşkilatında yeygi sağlam diyorlar il ilçe teşkilatı kurup ödenek peşinde koşan uyanıklar biribiri ile yarışıyormuş.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .