DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Kripto Para: Devrim mi Yoksa YDD Entrikası mı?

TheHUNTheHUN Gönderiler: 362
Aralık 2017 düzenlendi Kategori DÜNYA
Daha önce kripto para meselesini tartışmıştık, şimdi yeni gelişmeler üzerine bir daha gözden geçirmek üzere konuyu tartışmaya açıyorum.
Bitcoin denen dijital para birimi ilk defa 2009 yılında ortaya çıktı, ve o günden 2017'nin Mart Ay'ı başlarına kadar sadece $1000 olan dijital para birimi BİTCOİN ne oldu da son 10 Ay içerisinde birden $18000 Dolara kadar zıpladı? Bu arada Bin'den fazla kripto para birimi olduğu söyleniyor.
Finans uzmanlarının açıklamalarına göre önümüzdeki 2 yıl içerisinde 1 bitcoin $50.000 civarında olacak. Gene kripto finans uzmanlarının iddialarına göre dijital finans sistemi bugünkü fiyat para biriminin yerini alacak. Bu finansal manipülasyonun arkasında Derin Dünya güçleri ya da diğer bir deyişle "YDD" Yeni Dünya Düzeni kurucularının olduğu söyleniyor. Planlanan şey önümüzdeki 10 yıl içerisinde Dolar ve Euro'ya bağlı fiziki para sisteminin tamamen ortadan kaldırılarak dijitalize edilmesi ve yeni bir finansal devrim gerçekleştirilmesidir. Yani şu an Dolar üzerinden yapılan uluslararası ticaret dijital para sistemi üzerinden yapılacak. Eğer internete sızdırılan bu bilgiler doğru ise ülkemiz yöneticileri buna karşı bir önlem almaya hazırlanıyorlar mı ya da aldılar da henüz halka duyurmak istemiyorlar mı? Zira bu iddialar çok ürkütücü boyutlara ulaştı. En ürkütücü olanı da önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde hazırlıksız olan ülkelerin ekonomilerinin çökeceği ve devletlerinin iflas edeceği.
Bu yüzden finansal devrim demeye dilim varmıyor.
Şöyle geriye doğru yaslanıp büyük resme bakıldığında dijital para kumpasının ortadoğu'da yapılan harita çalışmalarından ve ABD derin devletinin aldığı politik&jeoplitik kararlardan bağımsız olmadığı görülmekte. Hatta hatta insan eli ile yapılan iklim değişikliği de buna dahil. Hepsinin de şeytani bir akıl tarafından orkestra edildiği gibi bir görüntü var ortada.
«13

Yorumlar

• BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 251
    Bitcoin üzerinde ciddi bir araştırma yapmadım bununla birlikte kulaktan dolma bilgiler ile birkaç yorum yapmak istiyorum.

Bitcoin bir dijital para yani ödeme aracı olarak tasarlanmış olabilir. Lakin dijital para ile alakası yok. Daha doğrusu para ile alakası yok. Tarif olarak belki “dijital maden” ya da “dijital mal” adı verilebilir. Zira kripto borsalarda para gibi değil de mal gibi fiyatı değerleniyor. Bir taraftan bakınca para da “mal” gibi alınıp-satılan ve değerlenen bir ödeme aracı. Fakat bitcoin baştan sona bir mal, belki maden. Maden de dayanağı yok. Belki “bitcoin madenciliği” teknolojik anlamda özel bir sistem olabilir. Bunu da teknolojiden ve yazılım gibi kavramlardan anlayanlar açıklayabilir. Benim gördüğüm bitcoin atari oyunundan başka bir şey değil.

Bitcoin ya da başka bir coin Küresel bir para birimi olur mu? Medeniyete sahip olanlar isterse olur. Böyle ıvır-zıvır bir şeyi isterlerse küresel para birimi yapabilirler. Burada medeniyet derken “dünya sistemlerini” belirleyenlerden bahsediyorum. Bu sistemler: ekonomik, siyasal, hukuk, spor, uzunluk ölçüleri, saat sistemi, takvim, moda vesaire olarak binlerce sayılabilir. Bunların hepsi medeniyetin bir parçasıdır. Bir rejimi ya da medeniyeti kurmanın, korumanın ilk şartı onu yaymaktır. Bu şart İslam için de geçerlidir. İslam medeniyetini hakim kılmak istiyorsan onu yaymalısın. Yayılmayan bir sistem de medeniyetin bir parçası olamaz. Bugün dünyaya batı medeniyetinin veya medeniyetsizliğinin hakim olmasının sebebi de yayılmasıdır. Yani baskın olmasıdır. Baskın olan kültür bir şeyin olmasını isterse diğerleri çağdaşlaşma adına bu kültüre dahil olur. Olmayanları da zorlarlar. Ne dedik yukarıda, medeniyetin sahipleri bir sistemi yaymadan o sistemi medeniyetin bir parçası haline getiremezler. Erbakan hoca “taklitçi zihniyet” diyordu ya aslında medeniyet atfı yapıyor ve batı sistemlerine entegre olmayı zul adlediyordu. Yani bitcoin bir küresel para birimi olacaksa bir önlem ya da hazırlık yapmamıza gerek yok. Sistem ne ise onu gelip ülkemize kurarlar. Yani taklit ettirirler.

Bakın bu medeniyet ve yayılmacılık hakkında daha iyi anlaşılmak için yakın tarihten bir örnek vermek istiyorum. Soğuk savaş! Kominizm bir medeniyettir. İyi ya da kötü ama içinde bir sistem barındırır. Sovyet neden kominizmi yaymak istedi? Çünkü yaymadan o medeniyeti hakim kılamaz ve koruyamaz. Bir rejimi ya da medeniyeti veya kültürü hatta dini korumanın ilk şartı onu yaymaktır. Şahsen Türkiye’nin dünya medeniyetine dahil olmaktansa 2 milyar nüfusa yaklaşan Müslüman nüfusu ile bir Türk-İslam medeniyeti kurmasını isterim. Bu medeniyet savaşı soğuk savaş gibi de olmaz. Çünkü Sovyetler’in bizim kadar medeniyet pazarları yoktu. Bizim hem nüfus hem de ülke anlamında ciddi bir pazar gücümüz var ve kürenin her yerindeyiz. Sadece gücümüzün farkında değiliz ve ufkumuz dar. Fakat biliniz ki “Son medeniyet” için artık unvan maçına çıkmanın zamanı yaklaşıyor. Maç yapacağız da kiminle? Elbette batı ya da bugün ki medeniyetin sahipleri ile! Zira bir dünyada iki medeniyet olmaz. Olursa da bizim kutbumuza düşmanlarımızın halkları imrenmeli, keşke biz de onlar gibi olabilsek demeli. Bunu bugün düşünüyor olmak bile çok önemli. Kimileri için bu söylediklerim çok uzak olabilir. Lakin devlet bazında bizim bu yarışa gireceğimiz süreyi azami 100 yıl olarak görüyorum. Son medeniyetin sahibi hukuki, ahlaki, modası, ölçüleri vesair sistemleri ve en başta ekonomik sistemleri ile ki bunun içinde bankacılık ve para sistemleri de dahildir; işte o son medeniyetin Türk-İslam medeniyeti olacağına inanıyorum. Şimdi sadece açık kapatıyoruz özellikle sanayi bilgisi alanında. Öğrendiğiniz her şeyi günü geldiğinde müslüman ülkeler ile paylaşacağız. Sadece biz değil, en fakir bugün açlık içindeki müslüman ülkeler de teknoloji de sanayi de çağ atlayacaklar. Bunu inşallah biz yapacağız. Şimdi raporlama aşamasındayız. Konu bitcoin’den uzaklaşmış olarak gelebilir. Lakin bunun medeniyet ile bağlantısını da bilmek gerekir ve uyanık olmalıyız diye düşünüyorum.

Yukarı Bitcoin bir küresel para birimi olur mu diye sordum ve isterlerse yapabilirler dedim. Zira bu medeniyetin sahipleri tuvalet ihtiyacını sokağa yapmayı uygun görsünler bunu da çağdaşlık diye parlatırlar. Yapmayan milletlerin devletleri gerici ve çağdışı olarak etiketlenirler. Zira sistemin, kültürün ne kadar etik olduğunun bir önemi yok.

Peki bitcoin ulusal bir para birimi olur mu? Mümkün değil! Ulusal bir para birimi olacak demek; bizim için TL’nin yerini alacak, Avrupa için Euro, Rusya için Ruble’nin yerini alacak, demek. Bu mümkün değil.

Bitcoin zaten para bile değil. Bugün bazı firmalar bitcoin ile satış yapıyorlar, işte para işte ödeme aracı denilmez mi? Denilmez! Buna da olsa olsa “takas” denir.

Son 20-30 yıldır dünya hızla dijital para sistemine geçiyordu zaten. Bugün telefon üzerinde bir hesaptan diğerine para aktarmak veya kart ile alışveriş yapmak yine paranın nıspi olarak dijitalleştiğini gösterir. İleri de kağıt paralara tamamen son verilir mi? Verilir. Bu sıradan bir şey, abartılacak hiçbir tarafı yok ama para birimi gene lira olur. Küresel para birimi de yine dolar olur. Hea dolar ile bugün de mücadele ediyorlar dolar olmazsa ne olur? Bugün doların yerini hangi para birimi alırsa o para küresel dijital para birimi olur. Dijital para sistemini bugün ki para sisteminden çok farklı zannetmek, şaşırmak çok doğru duygular değil. Dijital para sistemi nasıl oluyorsa, yani PARA ARZI kimin elinde olacaksa bugün de aynısı işliyor zaten. Bugün neyse yarın dijitalleştiğimizde de öyle olur. Mesele paranın kağıt mı yoksa dijital mi olduğu değil! Mesele kimin yönettiği ve parayı piyasaya sürenlerin nasıl sürdüğü. Bu değişecek mi? Değişse de bunun dijital ile alakası olmaz. Değişmese de muazzam derece de sömürüyorlar zaten. Dijitalleşme bir şey değil! Hele bitcoin; yok üretmek için güçlü server lazım felan! Arkadaşlar böyle para olmaz! Bu para felan değil! İleri de paraya çevrilir mi? Bilemem. Bugün ki anlatılanlara göre zihinde uyandırdığı mana “ıvır zıvır bir atari oyunu”... Zaten Japon’un birisi bulmuş. Bunlar böyle mücümsüz şeyleri pek severler. Biraz araştırınca da bilgisayar oyunu kalitesi ortaya çıkıyor. Kripto borsalar da işlem görüyor. Dayanağı olmayan dijital/uydurma bir maden olarak borsada alımı satımı yapılıp değerleniyor. Mono Lisa resmî de kendi borsasında(alıcı-satıcıları arasında) değerleniyor. Alan zarar etmiyor. Yanlış anlaşılmasın ama alıcısı olduktan sonra tavuk b.ku da değerlenir. Şimdi borsa da değerleniyor diye bunlara para mı diyelim! Böyle para olmaz!
    Teşekkür edenler (3)TheHUN AhmetYozgat hakimbeyaz
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
  • nevresnevres Gönderiler: 486
    Bitcoin ve dijital para piyasası aynen bir borsaya benziyor.Biraz biraz anlamaya başladım ve kar edilmesi çok kolay,kaybetmesi de tabi.Özellikle bitcoin ile bazı insanlar çok büyük para akladığı kanaatindeyim.
    Teşekkür edenler (3)BiKarınca AhmetYozgat TheHUN
  • TheHUNTheHUN Gönderiler: 362
    Aralık 2017 düzenlendi
    Bikarınca kardeşim çok güzel açıkladı olayı ve söylediklerine %100'de yüz katılmakla birlikte bu konuyu detaylı olarak araştırmış biri olarak bir düzeltme yapmam gerekiyor. Bitcoini 2009 yılında bir japon ekonomistin bulduğu iddiası asılsız ve tamamen hedef saptırmaya yönelik çıkarılmış bir haberdir. Japon amcalar sadece bizim yaptığımız gibi cripto sanal parayı taklit edip kullanmaya başladılar. Esasen Bitcoin ilk defa 1988 yılında The Economist dergisinde tanıtıldı. Bu derginin sahibi sizin de bildiğiniz gibi Rothchild'lerdir. Derginin kapağına da Bitcoin'in resmini koyup tarihi de 2018 olarak göstererek Yeni Küresel para birimi diye yazmışlardır. Adamlar 20 yıl önce belki daha da öncesinde bunu planlamışlar zaten.
    Bu arada Taklitçilikte şampiyon bir milletiz. Kısa adı BİST olan Borsa İstanbul geçenlerde açıklama yaptı bu konuda. BİSTCOİN yoldaymış. Yani Dünyada Bitcoin kullanılıyorsa bizde de Bistcoin kullanılacağı düşünülüyormuş.
    Ayrıca söylediklerine katıldığım taraf ise bizim açımızdan fazla abartılacak bir şey yok bu konu ile alakalı. Lakin ben gene de temkinli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Dediğin gibi bugünkü medeniyetin kurucuları gerçekleştirecekleri planları, tırnak içinde "Devrim" niteliğindeki teknolojik açılımları uzun vadeye yaymaktadırlar. Zira bir anda damdan düşer gibi Dünyaya sunmaları kabül görmez ve tepkilere neden olur. 100-200 yıllık planlarını İşte bu yüzden 10-20 yıllık aşamalarla gerçekleştiriyorlar. 10-20 sene demek o yıllar arasında doğan yeni kuşakların o günkü sistem ile gözünü Dünyaya açması ve onu benimsemesi anlamına gelir. Yani 10 yıl sonra fiziki para ortadan kaldırılacak olursa eğer, 2027 yılından sonra doğan nesiller kağıt para nedir bilmeyecek, ve para kavramını dijital olarak algılayacak zihninde. Sistemin kurucu babaları bunu hesaplayarak yavaş ama kararlı adımlarla hedeflerine ilerliyorlar.
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca AhmetYozgat
    Thu Hun, kardeşim düzeltme için teşekkür ederim. Bunun üzerine biraz araştırma yaptım. Şu an gece saat 4... Bu yıl maalesef bir şeyleri araştıracak durumda değilim. Bu anlamda bir konu 1 saat araştırılarak öğrenilmez. Uzunca araştırmak ve uzunca tefekkür etmek gerekir. Buna rağmen şu 5-6 saat önce yazdığım yazının bir kaç bölümüne kendim de muhalif oldum. Hem de kısa bir araştırmayla. Kısa sürede muhalif olmak da doğru değil, aslında. Çünkü araştırılası bir konu. Mevcut para sistemine bir dönem ciddi kafa yormuş biriyim. Para nedir, ne değildir, nasıl muhasebeleştirilmelidir gibi konular üzerine kafa patlattığım için şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Paranın ne olduğunu toplum bilmiyor. İşin ilginç yanı ekonomistlerimiz bilmemezlikten geliyor. Eğer parayı doğru tanımış olsaydık paranın “mal” gibi muhasebeleştirilmesine karşı çıkar ve bu düzeni yıkardık. Bununla birlikte Erbakan “Adil Düzen” adı verdiği sistem ile bunu yıkmaya çalıştı fakat anlaşılamadığı için büyük bir devrimi kaçırdık. Daha doğrusu dünya kaçırdı. Elbette anlaşılamamasın sebebi ya da dünyadaki zulüm sisteminin benimsenmesinin arkasında satanist yapı vardır. Ekonomistlerimiz ise ya menfaat ya da korku hasebiyle kalıplarından çıkamıyorlar.

Bitcoin ile düzeltme yaptığın yer için teşekkür ederim. 1988 yılında Ekonomist dergisinin böyle bir kapağı olduğunu twetter de görmüştüm. Ancak üzerine düşmemiştim. Şimdi Bitcoin ile biraz araştırma yapınca özellikle arkasındaki teknolojinin ne kadar büyük olduğunu dinledim, okudum. Yukarıda dayanağı olmayan bir maden dedim. Evet fiziki bir madene dayanmıyor. Lakin teknolojik alt yapısındaki kriptoloji sistemi, bitcoini dayanağı “süper şifreleme” olan bir dijital maden haline getiriyor. Ayrıca bu madenin rezervi de sınırlıymış. 21 milyon adet. Yani Kıt ve değerli bir maden. Bu arada Japonlara müzümsüz işleri pek seviyorlar dedik de bu işin arkasında Japon’lar olmayabilir.

Diğer coinler nedir, ne değildir; bilmiyorum. İşi sulandırır mı; onu da bilmiyorum. Yani farklı dijital madenler kendi arasında rekabet mi eder yoksa sıradanlaştırır mı? Sorusu akla geliyor.Galiba zaman gösterecek.
    Toplumun bir otoriteye bağlı olmayan bu kripto madene sırf takasta kullanılıyor diye para atfı yapmasını doğru bulmadım ve ıvır zıvır olarak nitelendirdim. Lakin ıvır zıvır bir şey de değil. Her şeyden önce arkasında muazzam bir teknoloji var. Ayrıca Rochildler bitcoine yatırım yapmışlar. 1988 ekonomist kehaneti bugün için pek tutmuş görünmüyor. Bugün sırf 1988’de yazdıkları için “prestij” adına “biz her işi planladık” psikolojisini toplum nezdinde devam ettirmek için mi bitcoini parlatıyorlar yoksa gerçekten plan tıkırında işliyor mu? Görmek lazım. Bitcoin bugün için para değil. Bugün ki haliyle de para olamaz. Belki şimdilik deneme yapıyorlardır. Şu anki üretim ve tüketim sistemi içinde 21 trilyon tane bile dijital coin üretseler bunu her ülke vatandaşına dağıtsalar, ulusal para birimi yerine yine kullanılmaz. Lakin tek yol tek kuşak gibi projelerin sonunda mega şehir, 4. Sanayi devrimi, Sipariş üretim, Drone kargo gibi gelişmeler ile hammadde, enerji ve üretim ALTERNATİFSİZ yani TEKEL olursa ulusal anlamda da buna benzer bir sistem ile diğer sistemleri yiyebilirler. Ki bunun adına kölelik denir zaten. Böyle bir durum da olan devletler zaten bağımsız bir devlet hatta devlet değillerdir artık. Yani tek dünyacıların bir planı olabilir. Bu kez konuyu ciddi bir dijital maden diye bitireyim. Bunu da bitcoinin küresel ya da ulusal parasal mantığı için değil de arkasındaki teknolojiye dayanarak diyebiliriim.

Siz de araştırma yapmışsınız. Burada bildiklerinizi ve şahsi yorumlarınızı paylaşırsanız elbette hepimiz faydalanırız.
    Teşekkür edenler (2)TheHUN AhmetYozgat
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
    Bu coinlerin üretilmesinde çok fazla enerji harcanıyor bu da çok büyük bie handikap.Ancak yeni nesil bir bilgisayarın bu işlemi oldukça az enerji ile yaptığı iddiaları var.Bu doğruysa bitcoinin değeri azalacaktır heralde tabi sadece tahmin çok anlamam.
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca AhmetYozgat
    Aralık 2017 düzenlendi
    Coinlerin üretimindeki teknoloji kısmı onu “dijital maden” yapıyor. Daha doğrusu kriptoloji sistemi ile güçlendirilmesi coinleri değerli kılıyor. Üretiminde çok fazla enerji harcanması yani üretim zorluğu da bu değeri sağlayan faktörler arasında sayılabilir. Değerli olması ile değerlenmesi de farklı bir olay. Değerli olmasında “kıtlık ve zorluk” etkili olabilirken değerlenmesinde bir çok faktör etkili olabilir. Her şeyden önce kripto borsalarda işlem görmesi manipülasyona ve suni olarak üzerinde operasyon yapılmasına imkan tanıyor. Biz de “yatırım-yatırımcı” üzerinden ekonomik analizler yapılarak ekonomi ve yatırım birbiri ile çok harmanlanıyor. Halbuki yatırım, ekonominin sadece bir parçasıdır. Yatırım alanına da birçok şey girebilir. Mesela yukarıda Mona Lisa portlerini örnek vermiştim. Belki alıcısına reklam ya da prestij veya başka bir menfaat sağlıyordur ama ulusal ekonomilerin içinde bir anlam ifade etmez. Bitcoin’de böyle. Alıcısı var. Dijital bir maden. Rezervi belli. Borsada işlem görüyor. Takas edilebiliyor... Serverlar, şifre kırmalar, enerji ve üretim için ortak bilgisayar kullanmalar vs bu coini dijital bir maden yaparken bir taraftan oyunsu bir moda sokuyor. Bitcoin’in ve diğer coinlerin dijital bir maden olarak borsada işlem görmesi bize şu gerçeği gösteriyor. Dünya inanılmaz bir KALİTESİZLİĞE doğru evriliyor. Thu Hun kardeşimin endişe ettiği yeni nesiller de aslında bu kalitesizlik içinde dünyaya gelmiş olacaklar ve doğrudan sisteme adapte edilecekler. Bitcoin birilerine para kazandırıyor, değeri artırıyor felan olabilir. Lakin bitcoin gibi suni oyunsu mamüllerin üretim teknolojisi ne kadar yüksek olursa olsun hitap ettiği yaş grubu 13’ü geçmez. Koca koca adamları yüksek teknoloji ile böyle çocuksu şeyler üzerinde düşündürtmek bile aslında büyük bir hakaret. Maalesef günümüz medeniyetinin sahipleri böyle istiyor.
    Teşekkür edenler (2)TheHUN AhmetYozgat
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 451
    Aralık 2017 düzenlendi
    Ben sevgili Bikarınca kardeşimin yazdığı ilk makalenin son cümlesindeki tavuk bokundan yola çıkmak istiyorum. Ne demişti Bikarınca   ''Yanlış anlaşılmasın ama alıcısı olduktan sonra tavuk b.ku da değerlenir.'' 

O halde  DEĞERLENEN yada DEĞERLENDİRİLMEK İSTENEN nedir ? sorusu ile kendimize bir yol çizelim. Değerlendirilmek istenen Bitcoin midir ?  Dolar mıdır ? 

Burada tek eksiğim doların tarihsel süreci  ve gelinen noktadaki durumunu bilemiyorum.  Ekonomi bilgisi olanlar  şunu diyorlar.Piyasa da az olan bir mal değerlenir. Çok olan bir mal ise arz- talep dengesi ile birlikte fiyatı düşer. Ben demiyorum bunu. Adına ekonomist denen kişiler  söylüyor.   O halde 

Bir zamanlar değeri altın üzerinden hesaplanan dolar vardı. Yanlış hatırlamıyorsan  Fransa ABD den dolar karşılığı altın isteyince  ortalık mı  karışmıştı. Yada öyle bir şey mi olmuştu./ olmuşmuydu ?  Piyasadaki fazla miktardaki  doları adına bitcoin denen yada sanal para denen sistemle piyasadan çekersem ne olur ?

Bu durumda piyasadan fazla dolar çekerek  doların değerini yükseltmek  için Bitcoine yürü be koçum kim tutar seni derler. Bitcoin 1000 tl de olur, 10.000 TL de olur. 100.000 TL de olur.

Ha olur da ne olur. Emisyon hacmi düşeceği için piyasaya küresel çete tekrar dolar sürerek dünyayı dolar denen sanal para ile sömürmeye devam etmezler mi ? Yani emme basma tulumbası misali. Bir taraftan doları piyasadan çekerken diğer taraftan dolar sürmek gibi bir şey. Yanlış mı düşünüyorum sizce ?

bitcoin le  uğraşmadım. Adamlar diyorlarmış bitcoin almak için sadece dolar getireceksin, başka para olmaz . Ne gülerim var ya ?

Adamın yer alı ve yerüstü zenginliğini sömürmüşsün adına dolar denen kağıt vermişsin. Bırak bari adam bunu harcasın güle oynaya. Bunu da bitcoin diyerek elinden almak da ne demek. Yahudinin aklına gelmez bu....... 
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca TheHUN
    Aralık 2017 düzenlendi
    Derin dünya gerçekten bir marka. Allah bütün kardeşlerimden razı olsun. Saat yine çok geç oldu. Ortaya attığınız fikirler uyutmuyor. İşte sıkıntı burası. Belkide farklı düşünceler ile haşir neşir olmanın bedeli bu...

Özgün ve özel bir analiz yapmışsın. Özellikle yatırım danışmaları ve yatırımcılar bitcoin üzerine çok konuştukları için bu kısmını düşüneni hiç görmemiştim. Özgün bir analiz olayına girmeden önce yatırım danışmanları üzerinden bir kaç kelam etmek istiyorum. Yatırımcılığın doğasında al-sat yani ticaret olduğu için bitcoin üzerine düşünmeleri, analiz yapmaları çok normal. Ayrıca yatırımcılar ekonomi üzerinde de fazlaca durmaya başladılar. Bu da gayet normal çünkü ekonomi herkesi, en başta da yatırımcıları ilgilendiriyor. Lakin yatırımcılar ekonomiyi değerlendirirken şöyle bir handikap içine girdiler ve bu da ortalığı karıştırıyor. Bu handikap yatırımcıların küresel ve ulusal ekonomiyi sadece “yatırım” perspektifinden değerlendirmeleri oldu. Yani dünyayı kendi etraflarında dönüyor zannetmeye başladılar. Bu da takipçilerini yanlış yönlendiriyor. Bu yanlışa takipçilerin düşmelerinin sebebi ise yatırımcıyı, gerçek ekonomiyi değerlendiren uzman olarak görmeleri oldu. Yani yatırımcı ile ekonomi uzmanları birbirine karıştı. Takipçiler bu ayrımı yapamadıkları için doğru bilgiye ulaşmak için doğru kaynağı bulamıyorlar. Aslında bu alanda ayrım yapmak da iyice zorlaştı. Misal, çiftçi de dünyayı kendi etrafında dönüyor zannediyor. Bir çiftçiye ekonomiyi sorsan vereceği ilk cevap dünyaları kazansa bile değişmez: Çiftçiliği bitirdiler... Esnafa sorsak o da aynısını diyecektir. Memur ya da öğretmene sorsak çoğu “kan ağlıyoruz” diyecektir. Bunun sebebi de empati noksanlığı ve diğergamlık duygumuzu yitirmemiz olabilir. Yani diğerleri beni ilgilendirmez düşüncesi. Belki de insan olmanın doğası budur. Önce: Ego...

Genel ekonominin içine yatırımcı analizi girdikten sonra iş içinden çıkılamaz bir hâl alımaya başladı. Çünkü yatırım ile ekonomi birbirine bağlı olduğu kadar arasında çok ince bir çizgi de var. Onlara göresini yazıp çiziyorlar zaten. Lakin gelecek adına özellikle bu işi tasarlayanların ve arka planındaki düşüncelerin ortaya çıkması açısından Thu Hun kardeşimin emek harcayıp yabancı sitelerden bilgi toplaması ve derin dünya ailesinin yorumları hepsinden daha kıymetli. En azından arkasında bir çıkar yok ve en fazlası da Allah rızası için bu milletin geleceği adına konuşulan bir platformdayız. Doğru ya da yanlış fikirler olabilir üstelik gelecek adına yapılan analizlerin hiç birisini şahsen doğru ya da yanlış olarak değerlendiremem. Tamamı “alternatif düşünce.” Tutmuş tutmamış, gerçekleşmemiş hiç önemli değil. O yüzden fikri olanların bu başlıkların altını boş bırakmamalarını öneriyorum.

“Pek anlamam” olayını yadırgıyorum. Zira iktisat bir bilim değildir. İktisat baştan sona felsefe ya da düşünce; biraz tecrübe, biraz matematik ama özü felsefedir... Bugün tartışmalar devam ediyor. Erdoğan diyor ki “faiz enflasyonun sebebidir”... Bu analizin arkasında bir düşünce var. ‘Faizi artırmayalım ki böylece yatırım kredilerini ucuz verelim, bu krediler yatırıma yani üretime dönsün, üretim arzı artarsa piyasada mal çoğalacağı için fiyatlar düşer...’ Gibi düşünceler olacağı gibi başka şekilde de arkası doldurulabilir. Buna karşın muhalif ekonomist diyor ki “enflasyonun sebebi piyasadaki para fazlalığıdır, faizi artırın ki böylece parası çok olduğu için piyasadaki malın fiyatını artıranlar yani enflasyonun müsebbipleri paralarını faiz kazancı için bankaya yatırsın ve piyasadan para çekilsin. Bak Amerikalı ünlü iktisatçı da böyle diyor” diye yorum yapıyorlar. Buna karşılık Erdoğan “bak o ünlü Amerikalı iktisatçı 1915 yılında doğmuş, bu teoriyi ortaya koyarken bilgisayar ve teknoloji bu kadar ilerlememişti. Bugün plastik para ile ödeme yapılıyor, hesaptan hesaba internet üzerinden aktarım yapılıyor ayrıca bankalar yatırılan her paradan misli kere misli para yaratıyorlar... ...Artık bankaya yatırılan para ile piyasadan para çekilmiş olmuyor, dijital olarak kullanılmaya devam ediyor. Yani para yaratma ile para daha da çoğalıyor. Enflasyonu daha artırıyor” diyebilir... Bir başka ekonomist formül ile bir şeyler kanıtlamaya çalışıyor bunu yaparken faizi atıyorum G harfi ile yatırımı I harfi ile gösteriyor. Yani formülünde faize F, yatırıma Y demek varken eziklik adına yabancı dildeki kelimelerin baş harfini kullanıyor. Öbürü son günlerde çokça duyuyorsunuz “geç likidite penceresi” diye bir şeyler konuşuyor. Geç likidite penceresi zaten bir Türk’ün düşüncesinde hiçbir mana ifade etmezken bir de kısaltma yapıp GLP demeye başladılar. Pencere felan galiba olduğu gibi yabancı dilden çevrildiği için böyle anlamsız bir kavram olabilir. İşte “pozisyon” kelimesini çıkardılar. Bir diğer ekonomist faiz enflasyonun sebebi iken enflasyonda faizin sebebi diyor ve açıklamasını da yapıyor. Bunlardan muhakkak doğru olanı da vardır, yanlış olanı da vardır. Nihayetinde tamamı FELSEFE. Rochild, Rockefeller vesair bu zengin aileler ya da dünya finans piyasasını yönetenler açısından belki bu felsefeler ortaya atılmış bir yem. Özellikle Türkiye’de dahil olmak üzere dünya ekonomistlerinin Tanrı’ları bu tanrı krallar olan aileler. Ekonomistler mürşid. Bunların peşinden gidenler ise mürit... Bu konuya neden girme gereği duydum?

Varsın birilerinin kaynağı Amerikalı ünlü iktisatçı olsun. Bizim kaynağımız Kuran ve İslam. Dünyanın bütün ünlü iktisatçılarının bilgisini zihnime işleseler “faiz” diye bir kavramı ekonominin içine sokmam. Çıkarsa ne olur, inerse ne olur; değil! Faiz diye bir şeyin varlığına düşmanım. Zira benim iktisad felsefemin kaynağı İslam. Evet, iktisat bir felsefedir; dileyen Batı’yı kaynak alır, dileyen İslamı, dileyen nefsini kaynak alır. Fakat iktisat öyle bir alan ki ortaya ne teorisi atsan altını doldurursun. O halde hepimiz müslümanlar olarak düşünmek zorundayız. Bu konudan anlamam diyenler var. Saygı duyuyorum lakin ortada olan bir bilim yok. Zaten ekonomistlerin sattığı da bir başkasının düşüncesinden başkası değil. Neden bir kafirin düşüncesi müslümanın düşüncesinden kıymetli olsun ki? Baştan sona düşünce olan bir alan ile ilgili söyleceğiniz hiçbir düşünce sizi küçük düşürmez. Pot kırmış olmazsınız. Kün Medeniyeti ve Ekonomi diye bir yazı yazmıştım. Orada İlahiyat Fakültelerinde İktisat bölümü açılmasından bahsettim. Ne için sadece DÜŞÜNMEK için. Düşünecekler ve ortaya İslami Ekonomik Sistem diye bir felsefe koyacaklar. Belki 30-40 yıl sonra muazzam bir sistem elde edecekler. Fakat bu işi ecnebi hayranlarına bıraktık. Bunlar da afili sözlerle beyin yıkamaya devam ediyorlar. Bu alanda her düşüncenin bir alıcısı vardır. Fakat ilk gördüğü mantıklı gelen felsefeye gözü kapalı dalan birçok genç var. İlk kominizmi okuyan kominist, kapitali okuyan kapitalist oluyor. Yahu bunlar sadece birilerinin düşüncesi! Sizinkinden kıymetli değil! Sizinki kadar asla kaliteli de değil!

Bitcoin’in değerlenmesi arkasındaki blockchain ve/veya kriptoloji ilminin ve yüksek teknolojinin “para” mefhumu ile alakası yok. Ama yatırım için çok alakalı bu da yatırımcıları bu alanda konuşmaya ve kendilerini(bilgi ve düşüncelerini) pazarlamaya iten bir sebep olarak ortaya çıkıyor. Para değil dedim fakat bugün için. Yarın olabilir. Bundan dolayı yine “deneme yapıyorlar” diye düşünülebilir, diyorum.

Üçüncü dünya savaşı veya olağanüstü bir olay olmadan devletlerin para birimlerinin yerini alamaz. Para olacaksa da küresel para olabilir. Kimi analizciler FED’in sonu geldi diyorlar. Rezerv Bankın sahiplerinin de sonu geldi mi? Yoksa bu işlerin ardında aynı aileler mi var? Elbette bugün FED’in sahipleri kimse bu işlerin arkasında olanlar onlar. Adamlar dünyanın en zenginleri listesine bile girmiyorlar. Zira dünyanın en zenginleri zaten bu Tanrı-kralların kulları. Dünyanın en zengin adamının serveti Rochildler, Rochofeller, Sorosgiller için ancak cep harçlığı olur. Kimsenin bu adamlara operasyon çekebileceğini zannetmiyorum. Doların sahipleri kimse coinlerin sahipleri de onlardır. Daha doğrusu küresel kripto para sisteminin sahipleri de onlar olmak isteyeceklerdir. Operasyonu dolara mı çekiyorlar yoksa Amerika’ya mı? Kendilerine operasyon çekecek değiller. Doları yıkıp istedikleri sistemi getirebilirler. Acaba bu dolara mı yıkmak yoksa Amerika’yı mı yıkmak demek?

Ulusal para olması için ilgili devletin bağımsızlığını tamamen kaybetmesi gerekir. Bu bugün için mümkün değil. Ama küreyi isteyenler bunu planlıyorlar. Dün imparatorlukları yıkanlar bugün ulus devletlere gözünü diktiler.

Mevzum, bitcoin Küresel Para birimi olursa ne olur. Bunun ardındaki kripto teknolojisi felan elbette devletimiz öğrensin. Lakin bu yazılımcıların, bilgisayar mühendislerinin yani ilgili uzmanlık alanının işi. Üretim, para sistemi içinde ulusallaşmadığı sürece bir önemi yok. Nasıl üretilirse üretilsin. Lakin küresel para birimin olunca ne olacak. Söyleyelim. 1 dolar=1 Bitcoin diyelim ki ifademiz basitleşsin. Siz 1’e 20 bine çevirebilirsiniz. Olacağı şu: Dış ticaret açığımız 50 milyar dolar olmayacak da 50 Milyar bitcoin olacak. Sıcak paracıyı yine arayacağız, yine bitcoin karşısında TL değer kaybediyor faiz artırın çağrıları duyacağız. Hepsi bu ve bunun gibi şeyler...

Şimdi Hakimbeyaz ağabeyin değindiği konulara kısaca geçiş yapalım. Alıntı yapmayacağım. Zira öz ve tamamı anlamlı bir yorum olmuş. Söylediklerin gerçekleşir veya gerçekleşmez ama yorum budur. Bu yorumdan açılan bir pencereden konuşmak istiyorum.

Bir söz var “Tanrı’ya meydan okuyorlar” diye! İşte bugün kendilerince bunu yapıyorlar. Altın biliyorsunuz maddi anlamda kıymetli bir maden. Ayrıca manevi bir değeri var; hem toplum içinde hem de cennet takılarından birisi. Bu adamlar kendilerince Tanrı kıymetli bir maden yarattı ama biz de yarattık diyorlar. Kurguladıkları kriptoloji, algoritma vs teknoloji ile bunun adını da zaten “madencilik” koydular. Yani Tanrı biziz, diyorlar.

Dolar ile bitcoin arasındaki ilişki söylediğin şekle de evrilebilir. Yorumlar da değiştirilebilecek hiçbir yer yok. Lakin işte ben buna gülerim demişsin ya! Benim de güleceğim bir yer var:

Altının yerine yarattıklarını düşündükleri kıymetli maden bitcoine, doları endeksleyelim derlerse... ya böyle derlerse...

Hem de nasıl gülerim ama ağlarım da!
    Teşekkür edenler (3)TheHUN hakimbeyaz Azer
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
    Aralık 2017 düzenlendi
    Sıkıntı yok ya. Bizde kendi bit  imizi yapar piyasaya süreriz. TL toplarız.
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • yörükyörük Gönderiler: 281
    insanların çoğunluğu taleb etmediği sürece bu coınlerden birşey çıkmaz. talep olmasa doların ne hükmü kalır aynı mantık.
    ancak çok hayati bir ürünü birileri çıkarda bunu sadece coınle satıyorum derse o zaman ekonomide yerini alır.
    almanyada eski nesil euro ya geçmemiş diye duydum onlar hala mark ile alışveriş yapıp birikimlerini mark üzerinden yapıyormuş, mark tedavülden kalkmamış yani hala geçerli bir para birimiymiş.
    hollandada ki lale ekonomisi krizi aklıma geliyor küçük yatırımcıların mal varlıklarını gasp etme operasyonu.
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
    Konumuz dışında olacak ama AFRİN' e operasyon saatinin de gelip çattığını düşünmekteyim. Cumartesi veya Pazar bu iş için en uygun zaman olabilir. Benimkisi sadece tahmin.
  • Armada1453Armada1453 Gönderiler: 10
    Bende bir bitcoin hesabı açtım. Şuan 100 e yakın kripto para var. Toplam hacimleri milyarlarca dolar hepsini toplasak trilyon dolar ediyor.Eterium 3 ginde %29 değer kazanıp 3670 tl oldu. Tabi bende Eterium ve BTC yaklaşık 35 tl yatirdim. Denemek için . BTC 75bin tl den aldım şuan 61bin yani zarar ettim :) bilerek risk aldım . Şunu demek istiyorum . Ben bilerek risk alıp battım ve içim acıyor. Buna milyonlar yatıranlar iflas etti. Bu düzen yeri gelir zengin eder yeri gelir yerin dibine batırır. Ne kadar güvensiz ve soygun sistemi olduğunu anlamanız için yazıyorum. Bu sisteme de kolay kolay gecilmeyecegini anladı bazilari. Devlet kendi vatandaşını korumak için derhal yapıcı kararlar almak zorunda. Bu sistem ekonomileri 1 gün içinde çökertecek büyük bir silahtan başka birşey değildir.
    Teşekkür edenler (4)TheHUN BiKarınca hakimbeyaz Azer
    Btc düştüğü zaman hepsi düşüyor.Ama bu düşme aslında yükselişin habercisi elindekileri tut derim .
    Yorumdan sadece bir harf düzeltiyorum. Yorum tamamen yok oluyor. Dün yine olmuştu. 
    Teşekkür edenler (1)TheHUN
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
           Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu tür işlerde kazanmak da var kaybetmek de. Lakin yatırımına para üzerinden bakmanı tavsiye etmem. Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünerek bu işe giriliyorsa adet bazlı bakılır. Bu bakış açısı yatırımcı psikolojisi açısından önemlidir. Aldığında kaç bitcoin’in varsa bugün de o kadar bitcoin'in var. Bununla birlikte borsaya yatırım yapmak demek yüksek risk demektir. Risk ne kadar yükselirse kâr ya da zarar etme riskin o kadar artar.

Bu günden sonra bitcoin dibi de görebilir, zirveyi de görebilir. Bitcoin de bir düşüş olduysa bu işi manipüle edenler çok fazla emek harcamamıştır. Çıkartırken de harcamamışlardı. Zira piyasasındaki gerçek alıcı ve satıcı sayısı hangi rakamlar verilirse verilsin diğer piyasaların çok çok gerisindedir. Bir avuç zengin adam, alıcı-satıcı paslaşmasıyla fiyatı düşürebilir de yükseltebilir de. Küçük yatırımcılar ciddi kayıpları kaldıramazlar, tabiri caizse soğuk soğuk terlerler. Bu adamlar her katmandaki insanların psikolojik dünyasını da çok iyi bilirler. Belki amaçları dünyada sadece 21 milyon adet olan ve 16 milyonu üretildi dedikleri bitcoini küçük yatırımcılara korku ile sattırarak toplamak da olabilir. Dünyada 21 trilyon bitcoin olsaydı böyle düşünmezdim. Ama 21 milyon adet olunca insan şüphelenmiyor değil. 

Bu söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Hani yatırım danışmanları bile söze “yatırım tavsiyesi değildir” diye başlarlar. Zira “piyasa yatırımı” öngörülebilir bir yatırım alanı değildir. Bu işi tasarlayan para babaları bile yani fiyatları ayarlayanların kendilerinin bile kontrol edemeyeceği şeyler vardır. Örneğin doğa olaylar piyasalar üzerinde doğrudan etkilidir. Ciddi bir tsunami/deprem piyasaları alt üst edebilir. Başka şeyler de olabilir. Yani “YARIN” kestirilemez. Yatırımları ise YARINLAR belirler. Bu yüzden yaşlı kurtlar aldığı malın değeri ile ilgilenmez; adet veya gramajı ile ilgilenirler. Elbette elle tutulur(fiziki) ve saklanabilir değerlerden vazgeçmezler. Bunlar riskli olanların içinde en az risklere sahip olan yatırımlardır. En kolay saklanabilir alan “toprak” olup ihtiyaç duyulursa “tapu senedi” noterde çoğaltılabilir ve olağanüstü bir durumda taşınması ve hukuken takibi kolaydır. Bundan sonra “altın” gelir. Taşınması ve saklanması risklidir ama “Sanal” dünyadan çok daha risksizdir. Altın ne olmuş, arsa/tarla fiyatları ne olmuş ilgilenmezler. Dip mi tavan mı; önemli değil. Elimde mi, somut mu, gramı belli mi, alanı belli mi? Bu yeter. 

Sonuç olarak gerçek dünya varken sosyal medyanın tesiri ile sanal piyasalara girmek galiba algılara maruz kalmaktır. Bu piyasalara girmeden, yaşamadan bilgi sahibi olmak da çok zor. Bir taraftan sırf öğrenmek; nedir, ne değildir tanımak amaçlı girilmesi de gerekebilir. Burada kimseye neden yatırım yaptın ya da yapmadın demek gibi bir hadsizlik yapmak istemem. Genel yatırımcılar açısından konuşuyorum. 

Teşekkür edenler (3)TheHUN Azer Armada1453
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .