DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

İranda neler oluyor? İyimi, kötümü?

muharremyaganmuharremyagan Gönderiler: 20
Kategori DÜNYA
Herkese derin muhabbetlerimle

Selamun Aleyküm

Pelannarium nerdeyse bekar ölecekti, ne zaman bir kadına alıcı gözle baksa o kadın bir şekilde ortalardan kayboluyordu. Aynı hadiseyi yüzlerce kez yaşamıştı Oysa Tiguan her zaman onun yanındaydı ama o tiguana hiçbir şey hissetmiyordu. Sonunda anlaşıldı ki Tiguan, pelannarium Kimi sevse, kimden hoşlansa onu bir şekilde Öldürüyordu

Malûm, iran şu günlerde bizdeki gezi benzeri bir hadise ile karşı karşıya, tamda rit ortaklığı arefesinde, tamda türkiye irandan hoşlanmışken, tamda irana alıcı gözle bakarken.

Merakım şu yönde

1 irandaki mevcut ayaklanma girişiminin hangi neticesi işimize yarar?
2 ırandaki bu ayaklanmayı türkiye lehine çevirebilecekmi?
3 benzer olayları ilerleyen aylarda rusya ve türkiyede görecekmiyiz?

Bu konuda fikirleriniz, analizleriniz varsa hasbihal edebilirmiyiz?
Teşekkür edenler (1)TheHUN
«13

Yorumlar

• hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 400
    Aralık 2017 düzenlendi
    Komşumuz İran da karışmakta. İran da neler oluyor ? Bu olaylar tahmin ediliyormuydu ?
    Bu durum Türkiye İran yakınlaşmasını ve RİT Birliğini ne şekilde etkiler ?
    Türkiye bundan nasıl etkilenir ?
    Sizce de bu ABD nin işi midir ? Bu kaos kime yarar. ?
     Anlaşılan o ki İranda da gezi benzeri bir olay yaşanmakta. tabi gezi benzeri derken içerik olarak kastetmedim. Şeklen benzerlikten bahsetmek istedim. Özellikle Azer kardeşimin yorumunu merak ediyorum doğrusu. Şeklinde forumda başlık açmıştım. Sonra Sevgili muharrem kardeşiminde başlık açtığını görünce  başlığı silmek istedim ama olmadı galiba neyse sorularımı buraya taşımak istedim. 
    Öncelikle konunun bir yerden takibi açısından,  benim açtığım yere yorum yazmamanızı rica ederim. Buradan takip edelim.İnşallah.

Konu oldukça sıcak ve derin bir konu elbette yorumlarımız olacaktır........
    Şimdilik kısa bir giriş yapmak istedim. 
    Teşekkür edenler (1)muharremyagan
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 400

Bu konu forumumuzu oldukça meşgul edecek bir konu. Ne olduğu değil neler olabileceği sanki daha önemli.
    Türkiye'nin umarım bu durum karşısında bir A planı vardır. Hatta A yetmez B , C, Ç D, E....... planları vardır. Diye düşünmek istiyorum. Umarım İran bunun sebebi olarak  ABD İSRAİL ve Suudi Arabistanı işaret ederek BAE ne savaş açmaz.Bu durumda bir anda tüm coğrafya ateş topuna dönebilir.

Teşekkür edenler (3)TheHUN muharremyagan BiKarınca
  • nevresnevres Gönderiler: 452
    Aralık 2017 düzenlendi
    Zaten İran Abd için öncelikli bir hedefti.Her zaman oldupu gibi önce bir iç karışıklık deniyor.Belki de bunu bahane olarak kullanacak.İranın bütün donanmasını basra körfezine çağırması da bunu ciddi bir tehlike olarak gördüğünü gösteriyor.Bu karışıklıkta İran her zaman olduğu gibi vinçleri meydana sürerse zararlı çıkacağı kanaatindeyim.Olabildiği kadar soğukkanlı kalacaklardır.
    Türkiye için zaten rit birliğinin sonu gelmişti.Ancak birlik bitti diyerek İranın bitirilmesi işimize gelir demememiz gerek.Her ne kadar doğal düşman olsakta bilmeliyiz ki Abd için sonraki hedef Türkiyedir.Türkiye olmasa bile bağımsız hareket edebilen yönetimidir.Bunun için Türkiye dikkatlı olup kazanacak tarafı dikkatle izlemeli.
    Bu konuda Rusyanın tepkisi daha önemli nedense Rusyanın direkt bir suudi amerikan müdahalesinde dünya savaşı çıkaracak bir müdahale yapacağını sanmıyorum.Bunun için İran eninde sonunda amerikaya yem edilecektir.Türkiye olarak kendimizi her duruma karşı yüzde yüz hazır olmalıyız
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 627
    Orda bi dur nevres kardes. .İran abd ye yem olucak demişsin. ... rüsyanın İran i biraz hirpalatmasi olabilir bu Türkiye için de geçerli. .Zira iran haddini asmistir. .bir ders alması gerekir doğru. .Ana abd nin önüne yem olması ni Türk derin aklı kesinlik le karşı olur. .şu bellidir ki İran dan sonra sıra türkiyeye gelir. .hiç bir şey yapmayan Rusya kaç parça olur o zaman diye sormak lazım. .Bu 3 lu mecburen güç birliği yapmış haldeler. .Velhasıl sürüden ayrilani kurt kapar.
  • TheHUNTheHUN Gönderiler: 305
    Zamanlama müthiş. Tam da Kudüs meselesi üstüne denk geldi.
    Görünmez bir el İran'ın içini karıştırıyor. Hymm enteresan.
    satanist çetenin ARMAGEDDON planı tıkır tıkır işliyor.
    Hadi rast gele..
    Teşekkür edenler (2)muharremyagan hakimbeyaz
  • nevresnevres Gönderiler: 452
    Bir de şu yönden bakıyorum. Suud ailesi İrana karşı kullanılacaktı.Eğer İran kendi kendine bitirilirse suuda ne olur?Sanırım aynı kaderi paylaşırlar.Mescidi aksanın rabbi razı gelmiyor işte.
    Teşekkür edenler (3)TheHUN hakimbeyaz muharremyagan
  • muharremyaganmuharremyagan Gönderiler: 20
    Kardeşlerim, şayet bildiklerim yanlış değilse iran nüfusunun % 40' a yakını türk, % 3-5 arası pers, 1,5 kürt, % 48 fars ve diğerleri, yani burda türk nufus içerisinden elbette birlik beraberliğe destek verecek ciddi bir kitle çıkar diye düşünüyorum ayrıca fars içinden ve kürtlerden müslüman birliğine destek verecek çoğunluk olacağıda zannımdır.

Bizler orda iyi bir organizasyonla inanın humaneyn darbesinden önceki döneme yani english petrolium britanian döneminde iran petrollerini millileştirecegim diyen yönetimler dönemine dondurebiliriz, tabi burda bizden kastım devlet aklı, çünkü yönetim kimdeyse müttefik veya düşman odur, halklar arasında bir kesin düşmanlık söz konusu değil, nüfusa oranla küçük nefret kitleleri var. Neticeyi beklemektense, beklenen netice için mücadele ettiğimizi umanlardanim
    Teşekkür edenler (3)TheHUN hakimbeyaz Azer
  • AzerAzer Gönderiler: 593
    irandaki olaylar ilk nerde baslamisa ona gore bakmak lazim, yani irandaki olaylar gundemi deyismek ve Kudus olayina it raile yardim maksadlidir, hicbirsey gorunduyu bigi diyil, esqanadze yahudileri perslerle akraba olduklarini unutmayalim, persler ucun asil felaket Turkiyenin guclenmesidir ve Turkiyenin guclenmemesi ucun gerekirse irani bile feda ederler, ve iran bir diyil, bence irandaki olaylar bir iranin diger bir irana darbe yapmak istemesidir, iran fabrika ayarlarina geri donuyor, ve bazi cevrelere zaman kazandiriyorlar, ipek yolu meselesinide unutmayalim

Allahualem
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca muharremyagan
    ayrica bu persler yapay bir mehti getirseler hic sasmam
    Teşekkür edenler (1)soruklu
  • soruklusoruklu Gönderiler: 10
    iran'daki ilk olaylar nerede basladi acikcasi bilmiyorum. Medyadan gozume carpan  Mesed vardi. Orada Beluciler var biliyorum. Ama sundan eminim, ABD'nin Suud'dan aldigi $trilyon harac etkisini aninda gosterdi. Korkarim bolgemizde bundan sonra cok daha siddetli sarsintilarin yasanacagi bir surece girdik. iran ve Turkiye'nin bolunup parcalanmadan bu sarsintilari atlatmasi mucize olur. Zira bolgemizde isgalci Sion'un karsisinda guc odagi bir Turkiye kaldi birde iran.

Ne Turkiye ne de iran Bati'nin, AB-D'nin hasmi degil aslinda. Lakin Bati'da kendisine hakim degil. Sionist kuvöz/kundagindaki bir bebe gibi Yahudi'nin izni olmadan nefes bile alamiyor. Bati kendisine hakim olsa, akli basinda olsa iran ve Turkiye'yi orselemekten ziyade guclendirmesi gerekirdi. Zira Turk ve iran disinda Bati'yi Cin ve Hint istilasindan koruyacak baska bir duvar yok.

Bati onumuzdeki 3 bes yil icinde Cin'e vurdu vurdu, vurmadi Cin'e daha gucu yetmez ve somurgesi olur.

ABD'nin bugun iran ve Turkiye'yi dagitma girisimi (SION akli) Cin'le yapacagi savasa on hazirlik, alt yapi olsa gerektir. En buyuk destekciside Rusya olur. Zira Cin Bati'dan ziyade Rus'a tehdit.

ABD'nin $18 trlyn, AB'nin $12trlyn toplam $30 trilyon borclari var. Bunun $10-15 trilyonu Arablardan, $20-25 trilyonu Cin'den soyarlar. $5-10 trlyon da ceplerine kalir

Bugun Cin'e vururlar 10. 15 yil sonra Hint'e. Boylece bir yuzyil daha somuruye edevam.

Bunlar fakirin ongoruleri. Gaybi sadece allah bilir ve allah cc hic sevmedigi ve aninda cok agir cezalandirdigi hem cins iliski Bati'da yasal. Bati her an ilahi azabi bekliyor.

Teşekkür edenler (2)BiKarınca muharremyagan
    iran daki olaylar eger iyi yoonledirme olsa Turkiyeye faydasi olucaqadir, ve Islamin  en derin virusunden kurtulmak mumkun olucakdir, sadece elimizdeki avantajlari iyi kulanmak lazim, dez avantajlari ise derinden ayarlarini deyismekle avantaja cevirmek lazim, asil savunma ileri getmekdir, abd ve basqa avrupa ulkelerinde ozgurluk isteyen cok sayda toplumlar var, ve onlarin isteklerinin icine bizimde istekleri yerlesdirmek olar bence, ve herkes abd ye it,raile  bakarken roma yi unutmamak lazim, bas seytan orda oturuyor ve olaylara yon veriyor 
    Teşekkür edenler (3)BiKarınca muharremyagan hakimbeyaz
    Binnur günay ise bu pencereden bakıyor

İran'da 5. gününe giren halk gösterilerinde değişimler başlamış. İran yerel kaynaklarından elde ettiğim bilgi Muhammed Dahlan ve ekibinin İran'da işbaşı yaptıkları yönünde. Hatırlayacağımız gibi Dahlan'ın ülkemizde "gezi" hadisesinde istediği sonucu alamamasının ardından Mısır'da elde ettiği darbe başarısı Coni başta olmak üzere Siyonizmi ve AB ülkelerini memnun etmişti. O hizmetinin karşılığı olarak darbeci Sisi tarafından ödüllendirilmiş, kendisine Gazze sınırına yakın bir bölgede terör kampı hediye edilmişti. Yaklaşık 8 bin kişilik bir kapasitesi olduğu söylenen bu kampta teröristler, suikastçiler ve sosyal tetikçi aktörlerin yetiştirildiği biliniyor. Suud, BAE, İsrail ve Coni tarafından desteklenen Dahlan'ın ekibinin şu an İran bölgesinde faaliyetlerine devam ettiği, halkı örgütleyerek sokak eylemlerini yönlendirdiğine dair bilgiler geliyor. Özellikle İran rejim muhalifi sol örgütlenmeler başta olmak üzere, halkın mücahidlerinin etkin olarak sahada kullanıldığına dair bilgiler var. Dahlan'ın geri planda göründüğü halk eylemlerinin algı boyutunun Ortadoğu ve Suriye'ye dönük İran politikalarına tepki olarak şekil değiştirmesi, gerçekteki hedefin ekonomik kötülükten ziyade İran'ın pasifize edilmesinden başka bir görünür amacı olmadığını gözler önüne seriyor. Kuşkusuz İran'da bugüne kadar farklı gösteriler oldu. Gözlemciler bu sefer farklı bir dialektik ve söylemle halk ayaklanmasının farklı bir metodla şekillendirileceği üzerinde duruyor. Dahlan ile birlikte hareket eden Coni'nin Mossad'ın da aktif olarak sahada yer almasıyla olayların İran devrim muhafızları üzerinden formüle edildiğine dair iddialar var. İran elbetteki bölgede akıtılan Müslüman kanlarından da sorumlu ve bunun hesabını vermeli. Ama şu an bu hesabı görmek ve İran'a yapılanlara alkış tutmak yerine, emperyal güçlerin İran üzerinden şekillendirdiği ablukanın bir ucunun hedefinin Ankara'nın bölgedeki etkinliklerine bir dizi proje olarakta görmemiz gerekiyor. Dahlan üzerinden Coni'nin ve İsrail'in Türkiye üzerindeki projeleri belli. Hatta AB ülkelerinin de Dahlan'a destek olduğu biliniyor. Fetö ile yakın temasları olan Dahlan'ın firari Fetöcüleri Avrupa'da finanse ettiği de düşünülürse, Dahlan'ın bir sonraki proje sahasının Ankara olacağı unutulmamalı. İran'a stratejik mana da destek olunmalı derim. Zayıf ve düşürülmüş bir İran, kontrolü ele alacak küresel emperyalizmin Koçbaşı görevini görür!
    Teşekkür edenler (3)Azer TheHUN BiKarınca
    iran  zaten yarandigi gunden emperyalizmin hizmetinde ve birlikde calisdilar, iranda 40 milyondan cok Azerbaycan ve Turkmen Turkleri yasiyor, ve gozleri kulaklari Ankarada, ve bence bu bir firsatdir, iyi deyerlendirmek lazim, orada bagimsiz bir Turk devleti veya Azerbyacana baglansa, bir tasla kac kusun gider,? 1 kus, Islam en derin zararli bir virusundan kurtulmus olur,2 kus, orta dogu bir Turk ovasi ve yurdu olur, 3 kus, orta doguda her hangi bir kuresel savas ciksa, cogunlukla Turklerde kurulu bir orduyla o savasin qalibi biz oluruz,4 kus, ermenistan batar ve aramizdaki engel kalkar, ondan sonra dunya bir olsada Turk devletlerine birsey yapamaz,5 kus, rusya gelicekde tehdit olmakdan cikar, 6 kus, avrupa bizim kapi kopeyimiz olur, ve 7 Kus, Buyuk Turk Islam iperatorlugu Kurulur, ve.s. faydalarini saymaq olar,  gezi olaylarinda iranlilarin Turku cokertmek ucun elinden geleni ardina koymadigini unutmuyun

ayrica bence, eger onumuzdeki gunlerde aylarda veya yillarda, Turkiyede ikinci bir gezi olayi patlak verse bugun iranin yapmak istediyi yalnisi yapmiyalim,  yani devlete karsi olan kitlenin onune devlet yanlisi kitleni cikartilmasi yanlisdir, onun yerine devlete karsi olan kitlenin icine devletin yaninda olan kitleni yerlesdirib, gosterileri kontrol etmek olar ve sonundada hersey batinin diyil devletin istediyi gibi biter

ben hicbir zaman farsa perse guvenmedim ve onlari yola getirmek mumkun diyil, cunki gen eninde sonunda sozunu diyor, irandaki olaylara genis pencereden ve olaylarin abd ye it,raile basqa kimlere hangi fayda ve zarar getireceyine bakmak lazim
    O zaman bir kaç detaylı soru daha soralım, azer kardeşimizin son satırındaki vurgusuyla.

1 irandaki ayaklanmaya isim vercek olursak doğru tesbit ne olabilir?

2 irandaki ayaklanmanın tarihsel dengelere etkisi nedir?

3 irandaki bu ayaklanma kimlerin ve nasıl işine yarayabilir?

4 iran yönetimi bu ayaklanmadan ne kadar rahatsız?

5 iranda olabilecek bir iç savaşın anadoluya etkileri ne olabilir?

6 Önlemler bağlamında neler yapılabilir?

7 irandaki bu ayaklanmanın hangi neticesi ne kadar işimize yarar?

Selametle, ALLAHA emanet olunuz..
    Teşekkür edenler (2)TheHUN Azer
    1 iranda ayaklanma gorunumlu ic bir darbe yasaniyor bence, eger gosteriler Tebrizde baslasaydi simdiye ordu yu yeritmislerdi, ve kan govdeni goturmusdu
    2 irandaki ayaklanmanin tarihsel dengelere etkisi, dogru tarihi bulub dogru analiz etsek, ozaman anlariz diye dusunuyorum
    3 irandaki ayaklanma eger onumuzdeki 10, 20, 30, 50, yill sonrasi icin yapildigini anlayib ve onlem almazsak, bizden basqa herkesin isine yarayacak
    4 iranda yonetim bir diyil, birkac yonetim var, o bakiyor hangi iran nekadar rahatsiz veya razi
    5 iranda ola bilecek bir ic savas, anadoluya etkisi buyuk bir goc dalqasi ola biler, ve bencede ayaklanmayi kurquluyan akil, istediklerinden biriside Turkiyeye gocu saglamakdir
    6 onlemler baglaminda neler yapila bilir, 1 cisi yurek dusunub,2 cisi akila haraket etmek lazimdir, ne yapilmak istense bu iki hisle haraket etmek en dogru yoldur, cok seyle yapilmalidir, tarihde ki yalnislari tekrar etmek sonu olmuyan bir kaosa surukler bizleri
    7   irandaki ayaklanmayi lehimize cevirib, iranin hazar deniz sinirini, turkmenistan sinirinin bir hisesini ve irak sinirinin tamamini veya cok bir hisesini birdeki arab dezinine azda olsa bir sinir hisesinen olusan, bir Turk devletinin temeleri atilsa, gerisini sen dusun kardes neyin nekadar isimize yariyacagini

irandaki ayaklanmada hem bir tuzak var hemde bir hediye, belkide hediye tuzakin icine saklanmis, Allahualem
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .