DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Devletin Pis Damarları

gurkanmertguvengurkanmertguven Gönderiler: 77

Ve açıldı ahırın kapısı. Tüm asaletiyle göğüslüyor gibiydi dışardaki dünyayı. Ben hazırım der gibi ayağını sürtüyordu, özel getirilmiş deniz kumlu zemine.  Üniforması giydirilecek sonrada gezintiye çıkarılacaktı. Günün belirli saatlerinde gezinti yapması gerekiyordu, yoksa kasları sorun çıkarabilir ve yarış kaybetmesine sepeb olabilirdi. Tam yürüyüşe çıkacak iken istenmeyen oldu ve ince sert bir ses duyuldu. Demir kesme makinesinin sesiydi ve ürktü o güzel ruh. Şahlandı göğe doğru, sanki iki bin yıllık şahlanıştı onunki.Yüz yıllar boyunca sadece o güzel insanları sırtlanmıyorlardı.Özgürlüğünde taşıyıcısıydı onlar benim gözümde. Sonra bakıcısının duruma mudahele ettiğini gördüm.O güzel ruhu sakinleştirmeye çalışırken bir yandan da işini yapan işçiye seslenip ses yapmamasını söyledi.
     O sırada ben, o güzel ruhun, o iri gözlerine  bakıyordum. O güzel gözlerde, o güzel insanların izlerini arıyordum. Son yüzlükte kaybolan o güzel insanları bulmak zordu artık. Onların yerini son düzlükte parayı kırbaçlayan sahipler almıştı. Bende bıraktım aramayı ve  kendi işime döndüm. Bizim usta söyleyi verdi gerçeği "burda onlar insandan daha değerlidir , onlar geçerken işi gücü bırakıp geçmesini bekleyeceksin" dedi. Bende içimden keşke bu hürmet parayla samimileştirilmeseydi diye söylendim. Ardından sordum nedir bu paranın hesabı. O da dertliydi anlaşılan ve yüzünü bükerek söyledi  "günlük 1 trilyon" dedi.Daha sonrada ustanın gençliğinde gezintiye çıktık. Bana kendisininde gençliğinde at sürdüğünü,hatta okadar ustalaşmıştı ki dört nala koşarken eğilip yerdeki sigarayı tutabildiğini anlatıyordu. Belli de oluyordu zaten o coşkulu gözlerden. Bir gün bilerek düştüğünü söyledi,"at ne yapacak acaba diye merak etttim. Yerde sessice yatıyor onu izliyordum, sağına soluna baktı sonrada yanıma geldi, kalk der gibi başıyla beni dürttü, bende başını okşayıp kalktım tabi". Güzel günlermiş. Burdaki atlarda dört nala koşuyor ama  parayla kazanılan sahte özgürlük için.Üstelik yirmi yarış kazanamazlarsa sonu ahırda bile bitmiyor. Anlaşılan devletin bu pis damarında akmak bile parayla. Üstelik bu damarı genişletmek için  bilmem kaç paralık yeni ahırların yapılması, kirlenmenin giderek arttığını gösteriyor. Bu damara bir ameliyat gerekmez mi? Ya da en azından sosyal sivil kayyum sülüğü.
   O güzel ruhlar, o güzel çocukların,gençlerin ve genç ruhlu o güzel insanların gözleriyle dört nala koşsalar olmaz mı? 

"Cahil Ve Günahkar"       
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .