DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Tillerson ve Turistik Ziyaretleri

byserdarbyserdar Gönderiler: 39
ilk önce herkese hayırlı cumalar diliyorum.

Dün itibariyle merakla beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tillerson görüşmesi gerçekleşti. Lübnan ziyareti sırasında Tilleson'un karşılaştığı ilginç durum ve Time dergisinin yaptığı yanlızlaşan Amerika temalı kapak ile düşünüldüğünde paralellik göstererek, ABD nin artık tek kutup olma yolunda ilerlediğini bize gösteriyor. Türkiye ziyareti ve sonrası aslında bilindik açıklamalar yapıldı, ama görüşme ilginç olarak 3.5 saat sürmesi bukadar zamanda ne konuşulduğunu akla getirdi. Türkiye tarafından tezleri en ince detayına kadar Tillersona anlatıldığını düşünürsek, Tillerson temsil ettiği yer bakımından bunlara cevap ve teminat verecek makammıydı. Görünen oki cevap "hayır" diyebiliriz, Tillersonun temsil ettiği yer ile suriyedeki etkin olan pentagon farklı güç odakları olarak düşünürsek, bu toplantıda Tillirson bişekilde bağlantı sağlayarak pentagonunda fikrini alarak toplantıyı idare etmeye çalışmıştır. Toplantı olmadan bi kaç saat öncesinde gelen haberlerde İran destekli milis grupların zengin petrol bölgelerini pyd terör gruplarının elinden almak için girişimde bulunmuş, Abd ise bu milis gruplarına hava operasyonu düzenleyerek yoğuzn ateş altına almış ve ölü sayısının çok fazla olduğu açıklanmıştı. Daha önceki durum ise rus paralı askerlerinede aynı şekilde karşılık verilmiş olup , 100-150 arası rus paralı askeri etkisiz hale getirildiği basın kanallarında yer almıştı. Bu görüşmeyi Abd savunma bakanı Mattis'in , pkk yı pyd ile yok edebiliriz teklifinle bir bağ kurup sonuca bağlama niyetindeyim. Pyd terör örgütü bundan sonra bukadar rahat olamayacak; sık sık Rusya, İran v Esad güçleriyle çatışmaya gireceği varsayımı yapılırsa. Bu çatışmadan çok kayıp vermesi muhtemel olan pyd, kayıpları dağdaki pkk teröristleriyle takviye ederek devam ederse, bu durumdan kim kazaçlı çıkar. Ozaman Tillerson ile yapılan görüşmede şu konu üzerinde anlaşılmış olabilirmi. Türkiye Afrin operasyonunu olabildiğince uzatsın, bu esnada Abd ise pyd üzerinden rusya,iran ve esad ile çatışma ortamına girsin, daha sonra menbiçte oluşan boşluğu türkiye'ye teslim edilmesi. Bu sayede terör minumuma getirilmiş olur ve alan hakimiyetine sahip oluruz. Siz nedersiniz?

Saygılarımla 
Teşekkür edenler (2)hakimbeyaz caner1453

Yorumlar

 • Recep Ayten YigitRecep Ayten Yigit Gönderiler: 1
  Sa abim zannımca bir yorum yapayım dedim konuşmaya. ABD asıl amacı aslında bölgeyi dizayn kapsamında yapmak istediği ortadoğu ile Türkiye arası bağı koparmak. petrolde onun cabası. aslında onlar da biliyor bu projelerinin başarısız olacağını. Çünkü Türkiye nin burada ben de varım dediği vakit orada olacağını kendileride biliyor. olay ise Türkiye ye ne kabul ettirebiliriz. işte kabul ettirmek istedikleri pozisyon kendilerinin söyleminde kendilerinin sözünde bir Türkiye istiyorlar. Ama reis bu konuda ne düşündüğü gayet açık ve net buraların sahibi benim. ben bölgemde barış istiyorum diyor. ayrıca birazda bu terör ve kaos ortamının oluşması 1. doğalgaz boru hattı projesi KATAR-SURİYE-TÜRKİYE, 2. KATAR -KUVEYT - IRAK-TÜRKİYE. zaten barzani referandumu da bununla alakalı. 3. KATAR-İRAN-TÜRKİYE. İran da ki kargaşa nın çıkmasının asıl nedeni. bu proje neden bu kadar önemli derken. AVRUPA nın enerjisini kontrol etmek isteyen TÜRKİYE nin amacına derbe vurmak. çünkü ABD AVRUPA enerji olayını bitirecek olan plan ve projelere darbe vurmak. Bir yandan da ABD nin avrupa da küçük düşmesini güven kaybı yaşamasına engel olmak. Bir diğer olay da  londra pekin demir ipek yolu projesi gerçek olursa ABD nin ekonomik kaybı olacak geri kalacak olan projeye darbe vurmak. ASLINDA ABD NİN TEMEL AMACI ABD GÜDÜMÜNDE TÜRKİYE istemektedir dayatmada budur. 
  Teşekkür edenler (2)Cengizhan_29 caner1453
 • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 434
   ABD savunma Bakanı Mattis' in PYD yi PKK ile savaştırırız sözünden yola çıkarak  Ortada bir PKK/ PYD  sorunu olduğunu söyleyebiliriz.  Mattis' in bu çıkışı birçokları tarafından absürt bir çıkış, deli saçması olarak değerlendirildi. Acaba öylemiydi ?  Mattis neden böyle bir çıkış yapmıştı ? Dahası Türkiye bunu neden  mantıksız bulmuştu. ?

  Suriye toprakları  tapusu  birinci dünya savaşı galip devletleri hukukuna göre Fransa' ya verilmişti. Ancak artık Suriye topraklarında Fransa'nın söz hakkı olmadığını söyleyebiliriz gelinen durum itibari ile.  Yeni durumda Rusya, ABD kısmen İran ve Türkiye^nin bölgede söz sahibi olduğunu görüyoruz. Yani galipler artık mağlup olarak görülmekte idi. ABD Türkiye'nin  15 Temmuzdaki başarısını hesaba katmamış  dahası  15 Temmuzdan bir ay sonra  bu topraklara bir çıkarma yapacağını düşünememişti. Türkiye'nin bu çıkışı tüm planları altüst etti. Türkiye'nin ciddiyetini anlamayan ABD Yeni bir oyun kurmalıydı ve PKK/ PYD üzerine yeni bir oyun kurdu. Oyunu gören Türkiye Afrin çıkarması ile  ABD ye  cevap  verdi. ABD artık karar vermeliydi  ya Türkiye ile savaşacak yada oyuna Türkiye'yi de dahil edecekti. işte bu noktada anlamadığı bir şey vardı. Türkiye bir başkasının Oyununa  dahil edilmeyeceğini, gerekirse teröristler arasında bulunan ABD askerlerinin bile yok edileceğini  en üst perdeden net bir şekilde ifade etmiş , kendi oyununu oynamak istediğini  söylemişti muhatabına. Söylemekle kalmamış, kara ordusunu savaş meydanına sokmuştu  daha bunlar ısınma turları bile değil diyerek.
  PKK/ PYD  ye yatırım yapan ABD hatasını anlamış, sürekli müttefiğim diye kandırdığı  ve kazık attığı Türkiye' yi karşısında bulmuştu bütün kızgınlığı ile. Bir terör örgütü olan PKK/ PYD den desteğini çekmesini isteyen Türkiye'nin bu isteğini yerine getirmek zorunda olduğunu anlamıştı anlamasına  lakin  ortada bırakılan terör örgütünün  Suriye meselesinde Fransa ve Almanya gibi  mağlup devletler tarafından kullanılacağı gerçeği gün gibi ortada durmaktaydı. Madem ki Türkiye tarafından ABD desteğinin çekilmesi isteniyordu   Ortada bırakılan terör yapılarının  yok edilmesi  gerekliydi. PYD nin PKK ile savaştırılarak yok edilmesini önerdi  savunma Bakanı Matis.  Böylece ABD Türkiye'nin gönlünü almış olurken diğer taraftan bu terör yapılarının Fransa ve Almanya'nın eline geçmesini de önlemiş mi olacaktı. Galiba Matis efendi bunu düşünüyordu dünyaya emperyalist bir  gözlükle baktığı için. 
  Türkiye'nin gönlünü alma olarak yapmaya çalıştığı aslında Türkiye'yi oyalamaktan başka da bir şey değildi. Bunu gören Türkiye bir taraftan operasyona devam edecek diğer taraftan  Fetö üzerinden yüklenecekti  dost ve müttefik ABD ye. ( Dost ve müttefik ne demekse ? )
  ABD nin yenilgiyi kabul etmekten başka bir çıkar yolu görünmüyor buradan bakıldığında.  Ne diyelim. Hayırlısı olsun.......

  Teşekkür edenler (1)caner1453
 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 662
  Şimdi nolucak bizim bu telliirsin hali hakim beyaz..Bu adamın görevden alinacagini 3.4 ay önceden biliyorduk da..turkiye ile masaya oturan telliirsin kimi temsil ediyordu..işin enterasan yönü turkiye ile anlastik dendikten sonra kovuldu..noldu bu abd nin yalan anlaş masi..hakimbeyaz kardes
 • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 434
  Evet Cengizhan güzel bir soru. Ne olacak ABD'nin yalan antlaşması. 
  Kanaatim o ki kadük olan bu antlaşma daha doğmadan bitmiş oldu. Zaten arazide uygulama şansı olmayan bir antlaşma üzücü olan bunu AK partili  ÇAVUŞOĞLU'nun dillendirmesidir. Menbiç'te ABD- TÜRK ortaklığı. Söylenmesi bile zor ve komik olan bu ortaklık zaten hayata geçemezdi ya neyse.Vardır bizimkilerin bir bildiği diyerek izlemeye ve anlamaya çalışıyoruz. Pompeo Cumhuriyetçi kanadı temsil eder. Tillerson gibi değil. Daha şahindir. Tillerson Rokefeller grubunun bir üyesidir, Demokrattır.     
  Konuya Ortadoğu açısından bakıldığında ise Pompeo'nun gelmesi ortadoğu da Pentagonun öne çıkacağı anlamına gelebilir.  Pompeo CIA kökenlidir. CIA yı Pentagona yaklaştırmıştır. Yada yaklaştırabilmişmidir bunu zaman gösterecek. Ayrıca bölgemizde örtülü operasyonları daha sık görebileceğimizi de göz ardı etmeyelim. Pompeo buna yatkındır. Bizim açımızdan sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Şerbetimiz hazır.  İran için belki sıkıntı olabilirdi. Ancak bu ihtimalinde ortadan kalmış olduğunu tahmin etmekteyim. Güneye çekilen ABD nin  Mısır, ürdün, Suudi ve BAE den oluşan bu cepheyi de kontrol edemediğini ve bölgede oyunu daha sert oynayacağını düşünebiliriz. Suudi prens Salman'ın İngiltere'yi ziyaretinden bir hafta   sonra  gelen Tillerson hamlesini iyi okumak gerekir. İngiltere'nin  Suudilere  ye yaklaşması ABD ' yi rahatsız etmiştir. Karşı hamle için bir hazırlık mı yapılıyor yoksa.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .