DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

İSLAMİYET BU DÜNYADA DA İNSANLARI MUTLU EDEBİLİR Mİ?

SarıçiçekSarıçiçek Gönderiler: 34
Selamünaleyküm sevgili arkadaşlar, düşüncelerinizi merak ettiğim bu konuyu sizlerle paylaşdım. İnsanın, sadece ahiret mutluluğuna ihtiyacı yok, dünyada da mutluluğa ihtiyacı var. Ve bence Müslümanların Avrupa medeniyetine bu kadar özenme sebebi, dünya mutluluğunu Avrupa medeniyetinde görmektir. Sorum şu, acaba dünya mutluluğu İslamiyet'e yok mu, yoksa biz mi görmüyoruz.1700'lü yıllardan beri Avrupa'nın eğlencelerini taklit ederek bu günlere geldik. Ne dersiniz? Selamlar.

Teşekkür edenler (3)BAMSI_BEYREK AhmetYozgat SerdarTopuz_

Yorumlar

 • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 332
  Ve Aleykum Selam ,

  Mutluluk Mü'min birinin bir yetimin başını okşadığı an yetimin ona gülümsemesi ve kendisini onun velisi hissetmesidir.
  Mutluluk başını yastığa koyduğunda kedersiz uykuya girebilmesidir.
  Mutluluk tüm engellemelere rağmen seferle emrolunduğunu , zaferin arkasından onu takip ettiğinin bilinmesidir.
  Mutluluk abdest alırken negatif enerjinin insan üzerinden su yoluyla atılmasıdır.
  Mutluluk secde anında beyne fazlaca kan gitmesidir.
  Mutluluk vücudu zinde tutmak için oruç tutarken , gariban kardeşinin aç iken çektiklerini anlayabilme becerisidir.
  Mutluluk senin olanı başkasına verirken ,onun sevincinden pay alabilmektir.
  Mutluluk bir nimettir, diğer nimetlerin farkında olabilenler için.   
  Teşekkür edenler (2)Sarıçiçek SerdarTopuz_
 • nevresnevres Gönderiler: 486
  Rıza makamındaki bir kul kadar mutlu bir kişi yoktur.
 • BAMSI_BEYREKBAMSI_BEYREK Gönderiler: 108
  Maddiyat deryasına dalanın icinde bulunduğu ve maneviyati temsil ettigi gemisi batar gider. 
  Bati sacma sapan eglencelerle mutlu olur ama bunlar hep gecici, anlayacağın "Carpe diem" (Ani yasa).

  Oysa Islamda maneviyat ön plandadır. Ruhumuzu besleyerek bir ömür boyu mutlu olabilecekken bu acunda gecici heveslere kapiliyoruz. Kapilanlarin da akibetini her aksam haberlerde görüyoruz.
  Teşekkür edenler (3)Sarıçiçek SerdarTopuz_ derinsiyah
 • yörükyörük Gönderiler: 281
  Aleyküm selam
  Hz. Ali nin yanına birisi gelir dertlerinden sorunlarından bahseder yardım ister, hz Ali cevap verir.
  -sen bu dünyaya gelirken bu dertlerle berabermi geldin.
  -hayır
  -bu dünyadan göçerken bu dertlerle berabermi gideceksin.
  -hayır
  ......................................

  son 300 yıldır dünyaya hakim olan batı toplumu insanlığa ne verdi ne gibi bir değer üretti, aksine insanlık tarihi boyunca yaşadığı acıların en katmerlisini bu dönemde yaşadı. en teknolojik aletleri yapmakla insanlara mutluluk verilmiyor, gerçi batılının mutluluk anlayışıda farklı onlar mutluluk değil haz peşinde koşuyor. haz da bireysellik var, mutluluk bireysel gibi görünsede toplumsaldır.
  batı ve doğu toplumundaki bu farklılığın sebebi biraz farklı bence. avrupalının zihninin kökenlerinde orman toplumu olmaları var. doğuluda ise farklı bozkır toplumu oluşu herşeyi değiştiriyor. bozkırda vaha gibi şehirler yerleşim yerleri var, sağlıklı bir toplum nasıl yaşayabilir sorusunun çözümünü doğulu çok uzun yıllar önce yaşamış ve çözmüş. orman toplumlarında büyük insan sayılarının olduğu yerleşim yerleri yok avrupalının şehirleşmesi doğuluya göre daha dün gibi birşey.
  Teşekkür edenler (2)Sarıçiçek SerdarTopuz_
 • SarıçiçekSarıçiçek Gönderiler: 34
  Tekrar selamün aleyküm düşüncelerini belirten arkadaşlara teşekkür ederim. Sorumu biraz daha açmak istiyorum.
  Eşhedü enlailahe illallah ve eşhedü Enbe Muhammeden abduhu ve Resulü demek , namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek ve zekat vermek sadece ahiret mutluluğu mu kazandırır. Dünya'da ki mutluluğa faydası nedir? Selamlar.
 • nevresnevres Gönderiler: 486
  Ve aleykum selam.Dünyadaki mutluluk derken bundan ne kastedildiğini sormak lazım.Eyüp aleyhisselama yakup aleyhisselema hz.Muhammed aleyhisselama çokça belalar isabet etti.Dertli oldukları günler dertsizlerinden fazla gelmiştir.Ancak onlar mutsuz yaşadı denilebilir mi?
  Teşekkür edenler (1)Sarıçiçek
 • SarıçiçekSarıçiçek Gönderiler: 34
  Dertsiz bir dünya olmaz. İşte bu dünyanın dertlerine nasıl bir çare bulup insanı mutlu edebilir. Dertli de olsa müslüman hayattan zevk alabilir mi? İbadetlerinden zevk alabilir mi? Selamlar.
 • nevresnevres Gönderiler: 486
  Olabilir ancak bir müslümanın amacı bu olmamalıdır.Birçok meselede olduğu gibi önce bu istekten vazgeçilirse gerisi kendiliğinden gelecektir.Daha önce söyledeğim gibi rıza makamındaki bir insan dertleri de rabbinden bilir bu dertlere sabır değil rıza gösterir.
 • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 251
  Dertli insan hiçbir şeyden keyif almaz. Dert geldiği an, ilk önce mideye vurur; yedirmez, içirmez. Yavaş yavaş adamı eritir. Nefsi tamamen uyutur. Dert bir ruh gibidir ve insanın midesi ile kalbi arasında bir merkeze oturur ve adamın bedenini yavaş yavaş sarar. O dert sararken hissedilir; işte geliyor, denilir. Geldiği zaman buraya ya da herhangi bir yere yazı yazacak takat bırakmaz.Zira beden bütün gücünü ve enerjisini derdi durdurmak için harcamıştır. Fakat gücü yetmemiştir. Çünkü dert canlıdır, ömrü uzundur ve bir tank kadar da güçlüdür. Fakat ölümsüz değildir. Muhakkak öleceği bir zamanı vardır. Dert, abdest alıp secdeye vardığında seccadenin üzerine yatırır, daha kaldırmaz. Ya öldür ya kurtar diye sessiz sessiz yalvartır adamı. Dertsiz dünya olmaz lafını doğru bulmuyorum. En azından kendim için söyliyeyim dertsiz geçirdiğim çok zamanlarım olmuştur. Sıkıntının, problemin, hüznün adı dert değildir. Herkesin bir derdi yoktur. Düşüncesi vardır, hedefi vardır fakat dert zannetmektedir. Fakat şu doğru: Her insanın ömründe mutlu ve ferah bir dönemi de vardır, mutsuz ve dertli olduğu dönemi de vardır. Zira hayatta hiçbir şey bakî değildir. Her şey geçicidir. Bu yüzden Allahu Teala’dan hep huzur ve mutluluk istemeliyiz. Sonsuza kadar Rabbim üzerimizdeki nimetleri daima artırsın. Talip olana, Allah için dayanırım diyene bir şey demem. Ama ben gibi acizleri Rabbim merhameti ile korusun. İnsan zora düştüğünde maneviyatı artar. O anlarda tamamiyle Rabbine en samimi olarak yönelir. Tek gücün ALLAH olduğunu hazmeder. İmanı kuvvetlenir. O an’lar öyle zamanlardır ki bir daha ele geçmez. Böyle güzel tarafları da vardır. Allahu Teala her şeyin hayırlısını versin. Hiçbir dertli bilemez, belki o dert o insanın cennet biletidir. Yine de Rabbena dualarında olduğu gibi iki cihan Saadet’i istemek en güzelidir. Rabbim bütün dertlilerin gönüllerine ve bedenlerine şifa versin. Amin.
  Kuran okumak, özellikle tefsir okumanın dertlere şifa olduğuna inanıyorum ki zaten Rabbimiz şifa demiştir. İbadetlerin hepsi insana huzur verir.
  Teşekkür edenler (1)Sarıçiçek
  SAYGILARIMLA
  HAKAN CERAN
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .