DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Erdoğan: İslam'ın güncellenmesi gerekli

ÖmerÖmer Gönderiler: 163
Kategori TÜRKİYE
Erdoğan'ın dün söylediği "İslamın güncellenmesi gerek" sözü üzerinde mutlaka tartışılması gerek. Başka biri söyleseydi başına neler gelirdi bilinmez ama daha önemlisi Erdoğan böyle bir zındık değerlendirme yapmaya neden ihtiyaç duydu?
«1

Yorumlar

 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 662
  Bana göre dogru soylemis..islamin gunumuz yasantisina uyarlanmasi lâzım..yanı ictihat..kur-an i degistirmekten bahsedilmiyor..bunu erdogan değil baskasi deseydi kiyamet kopmuştu.. tüm islam aleminin ileri gelenleri toplanip tekrar yorumlanmasi lâzım.. kafasina göre herkes konusuyor..yanlız burda dikkat li olmak lazım..Bu iş iyi yapılırsa devrim dir osmanlıdan sonra bozulan dini değerler..düzeltilmesi lâzım.islam ölçülme dini degildir..yaşatma dinidir. Incil in değiştirmek için toplanan konsül izlenimi verilirse..Bu hak din kur-an değiştirmek anlamina gelir..böyle bişey e kimse musade etmez edemez
  Teşekkür edenler (2)Ömer TheHUN
 • ÖmerÖmer Gönderiler: 163
  Gurur mu, kibir mı, enaniyet mı bunu sana yaptıran, yoksa bir takım çevrelerden oy toplamak mı? Siyaset adına şov yapmak mı bilemiyorum ama söylediğin şey bir müslüman için yenilir yutulur bir durum değil, tekrar tekrar dinledim iyi niyetle; aceba ben mi yanlış anladım, bazı güncel fıkhı problemlerin çözümü için kıyas yapılmasından mı bahsetmek istiyor aceba diye ama maalesef doğru anlamışım, adam resmen İslam ahkaminin 1400 yıl öncesinin toplumuna hitab ettiğini söylüyor, yani Kur'an'a tarihselci bakan sapıkların bakış açısı.

  Bizim derdimiz kişilerin peşinde fanatizm uğruna sürüklenmek değildir, haktan yanayız hakkı kim tutarsa onun yanında yer alırız, geçmişte Erdoğan bu davanın Bayraktarligini yaptı, o yüzden destekledik, eğer bu inançta olmaya devam ederse rabbim elbet bu milleti başsız ve lidersiz koymayacak, biz hanif itikadimizi muhafaza ettiğimiz sürece Erdoğan'dan daha iyisini de elbette nasip edecektir. Şimdilik dışarda düşmanla cenk ederken içerde fitneye çanak tutup toplumda ayrılıga sebep olmamak adına bu kadarla iktifa ediyorum ama haksızlık karşısında hakkı dile getirip haykırmak da her müslümanin imanı bir vazifesidir.

 • nevresnevres Gönderiler: 479
  Güncellemeden kastın ne olduğu önemli.Eğer kastedilen henüz içtihat edilmemiş konularsa tamam,mesela nükleer enerji ,demokrasi biraz ütopik olsa da uzaylılar veasaire.Yani flu alanlar içinse bu olabilir.Ancak daha önce bir karara varılmış konuları deşmekse bu olmaz.Bu konu çok hassas bir konu biz bir kapı açarız yarın bu kapıyı kırarlar içerde ne varsa alıp götürürler.
  Teşekkür edenler (1)Ömer
 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 662
  Bakın arkadaşlar..kur-an i degistir mek her babayiğit in harci değil. O kadar kolay değil..erdogan in böyle bir plani oldugunu zannetmiyorum ..çünkü her önüne gelen fetva veriyor . Buna bir ceki duzen verilmesi lazım..Bu din bu kadar ucuz degil..bir tane dogru var o da kur-an kerim..ama bunu gunumuz sartlarina uyarlamak lâzım.. nevres kardeşin dedigi gibi kapıyı iyi açıp iyi kapatmak lâzım..tüm islam alimleri hemfikir olmali bu konuda..
  Teşekkür edenler (1)Ömer
 • nevresnevres Gönderiler: 479
  Çok hassas bir konu olduğu için tepki görmesi doğaldır.Ben şu an için ne iyi ne kötü derim.Çünkü ne yapılmak istendiği anlaşılmıyor.Çok şükür geçmiş alimlerimiz birçok konuya daha yaşanmadan cevap vermişler ya da benzer olayları yaşamış onlara cevap vermişler.Dediğim gibi içerik görülmeden peşin karar vermek doğru olmayacaktır.
 • tboratbora Gönderiler: 16
  sevgili derin dünya kardeşlerim bizim anlamadıgımız yanıldıgımız husus şu kanatimce naciz ane bizim hiç bir kurum kuruluş yerli vede milli degil biz öyle zannediyoruz. bizim gibi yaşayan bizim gibi giyinen bizim gibi konuşan hatta bizim gibi kabre koyulan ama bizden olmayan pek çok insan ajan var bu 15 temmuzda ayan beyan ortaya çıktı. cumhuriyet kurulurken bu milletin asli unsurları anadolu insanları mit aracılıgıyla köylerden çıkartılmadı. vazifeleri buydu çarıklı diye ankaraya sokulmadı. bizim dedelerimiz babalarımız ekin biçerken çobanlık yaparken onlar şehirleri tapuladılar şirketler kurdular her yeri parsellediler geldikleri gibi gitmediler biz göndermedikçe de gitmeye niyetli degiller. bu parselleme dinden ticarete yönetimden sanata hayatın her alanına sirayet etti nihayet allah bize acıdı merhamet etti de 15 temmuzla düşmanımızın dini milli içtimai hayatımıza nasıl sızdıgını gördük feto sanıkları hapise ne diyorlar ?.medreseyi yusufiye evet bu cümle bile dinimize ne kadar sızdıklarını göstermeye yetmezmi? borçlar kanunu almanyadan yerel yönetimler fransadan medeni kanun isviçreden alınma dini anlamda bizden alacakları bir şey yok zira allahın bu dini koruyacagına dair beyanı var . ancak bize bir şeyler ilave edebilirler yolumuza ket koyabilirler eger kuranı vede sünneti bizden alabilecek kuvveti kendilerinde bulsalardı bunun  muhakkak yaparlardı. önemli olan kurum vede kuruluşlarımızı millileştirmek . içti hattan önce temizlik yapılmalı yetkili kurumlarda belediyede işe girmek için bile torpil lazım olurken bu insanlar nasıl olmuşta üst mercilere gelmişler tabiki istisnalar vardır . demem oki bizim kurunlarımız nekadar yerli  vede milli  yada milli oldu 15 temmuz öncwsi vede sonrası 110 000 kişi devletten el çektirildi i işte durum bu kadar vahim allahı bize merhametini ihsanını şimdi daha iyi anlıyorum selam vede saygılarımla
  Teşekkür edenler (2)Ömer TheHUN
 • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 434
  Sevgili Ömer Kardeşim.
   Söylediğiniz  sözün   konuyla ilgili bütün unsurlarını ihtiva etmesi ve aynı zamanda yanlış anlaşılmasına mani olacak şekilde olması gerekir.  Bizler birbirimizin kardeşleriyiz. Yarın ahirette birbirimizden  şahid tutulacağız. Birbirimize doğruyu güzeli ve bütünü  tavsiye edenlerden olalım. Anlaştığımız konularda   birlikte hareket edelim, anlaşamadığımız konularda,  sabırla birbirimizi anlamaya çalışalım.
  Çünkü aramızda  sözü gayesinden saptırıp, o sözü alıp başkalarına saldırmak için bahane olarak kullanacak müfsit kişiler de olabilir. 
  Mevzubahis  "İslamın güncellenmesi gerek" sözünü senin uyarın üzerine youtube den inceledim. Konu hakkında söylenmiş tüm sözlere baktım. Herhangi bir sıkıntılı duruma rastlamadım. Sözünü ettiğin konuşmanın linkini atarsan bir daha bakarız. Konu ile alakalı  Reisi Cumhurumuzun  tüm açıklamalarını sözlerini,   incele . Şayet kafana takılan yer var ise gönder  yeniden değerlendirelim inşallah. Ayrıca kafana takılan yerleri örnekler üzerinden gidersen daha açıklayıcı olur .Benim ne söylediğim kadar, dinleyenin ondan ne anladığı da önemli. Ve tabii, birilerinin o sözleri nasıl çarpıtacağı da.
   Sözün hayatımızdaki karşılığı, o sözü dinleyenin anladığı kadardır.
  Konuyu kendimce basit bir örnekle açıklamaya çalışayım. Hepimiz peygamberimizi çok seviyoruz. Onun en güçlü, en gösterişli en iri  kızıl deveye binmesini isteyenimiz olduğu gibi, onun son model number one bir uçağa binip onunla gezmesini isteyenimiz de olabilir. Şimdi burada kim peygamberi daha çok seviyor tartışmasına girmek veya birbirinin yanlışları varmış tartışması açmak ne kadar saçma ise yazımıza konu olan mevzuyu bununla ilintileyebilirsin.
  Peygamberimiz günümüzde yaşamış olsa idi number one bir uçağa binsin, bilim fen ve teknolojinin tüm imkanlarından rahmani olarak faydalansın şeklinde olmalıydı. yada ben öyle düşünmekteyim. Af buyursun diğer kardeşlerimiz diğer teknolojik gelişmelere de ayni gözle bakmalıyız diye düşünmekteyim. o arkadaşlarımız da ne demek istediğimi anlamışlardır umarım. Yani yeni dünya düzenine teknolojiye gelişmişliğe karşı gelmek değil tam aksine sahiplenmek ve onu evirip çevirip rahmanileştirerek istifade etmeliyiz. Hatta daha iyisini bir üst modelini çıkartarak.
  Sonuç olarak burada bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim. Konuyu tekrar gözden geçirelim inşallah. 
  Selam ve saygılarımla.
  Teşekkür edenler (5)Ömer Cengizhan_29 tbora TheHUN AhmetYozgat
 • ÖmerÖmer Gönderiler: 163
  Mart 11 düzenlendi
  İslam güncellenmelidir, Birisi bakıyorsunuz sünneti tartışıyor, birisi icmayı tartışıyor. Bırakın bu işleri. Asıl olan Kur-an'dır. Kur-an'a ters değilse mesele bitmiştir.
   Recep Tayyip Erdoğan -8 Mart 2018

  Sizinle öylesine takılasım geldi. Sağolun varolun. Yoksa Erdoğanın sözlerini gözlemleyip ayrı düştüğüm konu yok.
  Aslında işin aslı bugün İslam toplumlarının içinde bulunduğu bataklığın en büyük nedeni Tevhid inancından uzaklaşıp şirk öğretilerine yönelmeleridir. Evet, İslam; Allah’ın izniyle, çeşitli fıkıh hükümlerinden, çeşitli tarikat ve şirk öğretilerinden örf adet ve gelenek emirlerinden temizlenerek Yüce Allah’ın Resulü Hz. Muhammed ile gönderdiği Kur’ an ve peygamberimizin Kur’an dan çıkardığı uygulamaları ile güncellenmelidir.
  Vesselam.
  Teşekkür edenler (3)hakimbeyaz TheHUN AhmetYozgat
 • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 331
  Erdoğan güncellenmelidir.Birisi bakıyorsunuz paralelcilerin yanında yer alıyor, birisi ulusalcıların. Bırakın bu işleri. Asıl olan Devletin devamlılığıdır. Derin devlet aklına ters değilse mesele bitmiştir.
  İbrahim sarıkaya 8 mart 2018
 • ismail_Mengilli46ismail_Mengilli46 Gönderiler: 1
  Efendim saygılarımı sunarım. Sizleri heyecanla takip ettiğimi bilmenizi isterim. Aslolan algısal yaklaşım değil olgusal yaklaşımdır, ancak duygu olmadan olgular neye hizmet etsin ki. Sizlerin konulara olan yaklaşımınız hep hayranlığıma sebep olmuştur. Bu konu da öyledir. İyi bir devlet adamı -ki bu müslüman bir ülkede ise- aynı zamanda iyi bir din adamı da olmalıdır. Baktığımız zaman din alimleri de aynı zamanda birer devlet adamıdır, hukukçu ve ekonomistdir. Dolayısıyla siyasi ve dini bir bütünlük gerçekleştirmek gerekiyorsa ikisininde ortak bir paydada buluşması gerekiyordur. Her iki grup dönemin konjonktür tablolarıyla hareket ettiğinden ortaya çıkması muhtemel yeni bir mezhebin bütünleştirici emarelerini görmeden bu konuya balıklama atlayacak değillerdir ki son yüzyılda Türk derin aklının son derece etkili hamleler yaptığı bu dönemde parçalanma girişimlerini kendi elleriyle yapacakları takdir edersiniz ki imkan dahilinde değildir. Geçmiş dönemlerde geleceğe yani bu günlere yön veren müçtehidler asla gelecekte ayrılık olacak diye girişimlerinden vazgeçmemişlerdir. Onların amacı öncelikle Allah'ın rızası ve ümmetin saadetiydi. Bu girişimi başlatmış olan Recep Tayyip Erdoğan'ın da farklı bir görüşte olduğunu söylemek zannediyorum etik olmayacaktır. Göründüğü kadarıyla Hilafet makamı gelecek olsa burada Türkiye etkin rol oynayacaktır. Ancak tek başına bunu yapamayacağı da aşikar. Olsa olsa Türkiye'nin koordine ettiği islam ülkelerinin dahil ve etkin bir şekilde desteklediği bir kurumla mümkün. Böyle bir kurum tam anlamıyla olmasa da İslam İşbirliği teşkilatını ön plana çıkmaya hazır bir şekilde görmek mümkün mü ? Yok değilse böyle bir kurum olmadan yeni içtihat çıkarmak gerçekten ümmeti daha da bölmek için yapılan bir girişim olarak nitelemek mümkün mü ? Cumhurbaşkanı yapmış olduğu Afrika ziyareti sonrası böyle bir girişimde bulunması bence dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı vesselam. Allah Alimdir. Onunda bir planı elbet vardır. Allah hayırlara vesile kılsın. Haddimi aştım ama dahil olmak istedim. Vesselam
 • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 224
  İsmail bey öncelikle hoş geldiniz. Ahmet Ağabey şöyle demişti: “Erdoğan, cepheyi açan değil, adını koyan insan… Cephe zaten açık… Nice zamandan beri, yok “Almanya’nın Gnostik İslam’ı” yok, “Amerika’nın Mısır Merkezli Gnostik İslam’ı” diye boşa uğraşıyor değiliz.”

  Ülkemizde uzun zamandan beri zaten farklı cemaat ya da tarikatlar üzerinden hatta bir takım kendisini mezhepsiz olarak niteleyen isimlerin ağızından farklı sesler duymaktaydık. Fakat bu farklı sesler hiçbir zaman müctehitlik işine girişecek cesareti kendilerinde bulamadılar. Zira bu farklı sesler şu an sadece medya üzerinden rahatsızlık veriyorlar ve her defasında da sert tepkilerle karşılaşıyorlar. Yani toplum, bağlı olduğu ehli-sünnet mezheplerine sadakat bağını hiç inceltmedi ve aykırı seslere de prim vermedi. Sırf din düşmanlığı yapmak için bazı hocaların söylediği sözlerin içinden cımbızlanmış cümlelerle ortalığı karıştıran bir grup sosyal medya elemanlarının ve hatta CHP kriptolarının üst aklı, öyle zannediyorum ki yana döne yeni İslam anlayışlarının ortaya çıkması için bir içtihat kapısı arıyorlardı. Ya da şöyle diyelim; İçtihat Kapısı zaten açıktı fakat kapının önünde sadık ehli sünnet muhafızları kimsenin bu kapıdan içeri girmesine izin vermiyordu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın söylediği sözü açıkça ifade edemeyen ve bu sözün bir yetkili ağızından çıkmasını arayanlar bilin ki onlardı. O kapı şu şartlarda açıldığı zaman bu kapıdan girenlerin arka kapıdan onlarca mezhebi çıkaracağını anlamak hiçte zor olmasa gerek. Fakat Erdoğan’ın sözü de kapının önündeki muhafızları dağıtmaya yetmedi.

  Elbette güncelleme işini sadece mezhep olarak anlamak doğru değil. Hep Müctehitlik üzerinden tartışıp Müceddid’lik hususunu örtmek de doğru değil, fakat zannımca tehlike bu hususta. Bugün bile yüzlerce cemaat ve tarikat kendileri farkında olmasa bile birbirleri ile anlaşamadıkları noktalar itibariyle, ayrıca cemaat mensuplarının liderlerini kutsamaları ve diğer cemaatleri ötekileştirmeleri sebebiyle birer mezhebi kol niteliğine bürünme yolundalar. Fakat “kol etiketi” almak, sistemleşip ayrı bir dal olarak anılmak İslam Düşmanları ve sızıntıcılar için de kolay bir operasyon değil. O gün Erdoğan’ın sözüyle cesaret buldular ama aynı gün muhafızların direçleriyle sarsıldılar. Size soruyorum; güncelleme işini kim yapacak? Talipler belli, Kim? Sızıntıcılar, Gnostikler, İstihbarat Servisleri, Mezhepsizler, Aykırı Din Adamları vesair... Çağa uygun güncelleyecekler olacağı gibi “mağara devri” ne götürecek yobazlar da çıkacak. Hak da çıkar batıl da çıkar ama onlarca hatta yüzlerce farklı sistem sunulabilir. Zaten Erdoğan’da bir gün sonra yaptığı açıklamalarla kendisi de muhafızların arasına katıldı. Siz diyorsunuz ki “söz doğru”, yani “güncellenmeli”... Fakat güncelleme isteyen ve Erdoğan’ı destekleyen yüzbinlerin kafasındaki “Güncellenmiş İslam” aynı mı? Ya güncelleme umanlar umduklarını bulamazlarsa! Hiç merak edilmesin derim. Güncelleyenler de pazarı bol çeşitli ve alternatifli sunacaklardır. Umduğunu arayanlar bunun içinden istedikleri güncellenmiş İslami seçebilirler... Şahsen devletimizin, Cumhurbaşkanlığı makamının ve diyanetin din üzerinde birleştirici ve koruyucu bir gücü olduğunu düşünmüyorum. Bugün bunu sağlayan Allah’ın izni ile toplum içindeki büyüklerimizdir. Bu büyüklerimizin içinde Erdoğan’ın makamında ayrı şahsı da vardır. Sizlerin nineleriniz ve dedeleriniz de vardır, filanca camiinin hocası da vardır. Yani bizatihi toplum birlikteliği koruyor, çünkü birliğe inanıyor. Fakat artık bir otoriteye hepimizin ihtiyacı var. Elbette küresel bir otorite ortaya koyacak bir kurumdan bahsediyorum. Zaten bu güncelleme ile her şey yolunda gitse ve hak bir faaliyet yapılmış olsa tüm Türkiye birlik olsa yine kabul edilebilir değil. Ya diğer müslüman kardeşlerimizle tefrikaya düşürsek. Araplar “Vahhabilik” ile tefrikaya düşmediler mi? Vahhabilik hak olsa ne olurdu, yine ayrışmayacaklar mıydı? Velhasıl bizim artık hem içeride hemde dışarıda altında korunacağımız bir çatıya ihtiyacımız var. Erdoğan söylemese dahi o kapı zorlanıyordu. Erdoğan önce söyledi sonra muhafızlar safına yeniden geçti. Fakat kapı zorlanmaya devam edecek. Sadece ülkemiz değil dünyanın dört bir yanında muhafız kardeşlerimiz sadakatle bu kapıları koruyorlar fakat bir gün düşebilirler. Acilen Hilafet Makamına ihtiyacımız olduğu hususuna yine vurgu yapıyorum. Tabii doğru bir teşkilat yapısıyla oluşturulmalıdır.

  “Geçmiş dönemlerde geleceğe yani bu günlere yön veren müçtehidler asla gelecekte ayrılık olacak diye girişimlerinden vazgeçmemişlerdir. Onların amacı öncelikle Allah'ın rızası ve ümmetin saadetiydi.” Bu söze katılmıyorum. Ehli Sünnet müctehitlerinin tamamı birleştirici rol oynamışlardır. Zaten onların birleştirici rolleri dolayısıyla bugün bizleri dağıtamıyorlar. Tabi onlar derken; Ebu Hanife, İmam Şafi, Maliki ve Ahmet bin Hanbel’den bahsediyorum. Elbette İbni Teymiyye ve Abdülvehhab gibi isimler de Allah rızası için yapmışlardır. Niye içtihat yaptınız diye suçlanacakları bir tarafları da yok. Zira yasak değil. Kendine güvenen isterse mezhepsiz olsun. Ki aslında mezhepsizlik denilen şey de kendi mezhebine tabi olmaktır. Kendi kendisinin müctehid olmaktır. Zannımca bu bile yasak değil. Fakat çok büyük sorumluluk ya da sorumsuzluk diyebilirim. Vebali ağır olan işler. En kötüsü de düşmanlarımızın bunu kullanarak birbirimize düşürme ihtimalinin artması. Benim niyetim de din konusuna girmek değil. Zira bu işler ilim sahiplerinin konuşacağı işler. Şahsım teşkilat, tarih ve devletimizin istikbali açısından değerdirme perspektifinden yaklaşmak istemiştir. Haddim olmayan yerlerde gezinmek, derin ve dalgalı okyanuslarda boğulmak niyetinde değilim.

  Sonuç olarak din, mezhep, içtihat mevzusunu yazılarımda araç olarak görüyorum. Tek istediğim bizi tefrikaya düşürmeyecek, birleştirecek ve güçlü bir İslam Alemi ortaya çıkaracak yapıya ihtiyacımız olduğunu dile getirmektir. Bir yenileme (cedit) ya da bir içtihat ihtiyacı ortaya çıkmışsa o Müceddid ya da Müctehit bu çatının altında olsun istiyorum. Rabbim ümmeti Muhamedi bir ve birlik kılsın. Bizi de yanlış yollara sevk etmesin.

  Her şeyin en doğrusunu Rabbim bilir.
  SAYGILARIMLA
  HAKAN CERAN
 • ANKAANKA Gönderiler: 9
  Güncellenmeli sözüne şaşırmadım açıkçası ancak beni üzen Ahmet Hocanın kurtarmaya çalışırcasına tavır takınıp işi zorla cumhurbaşkanı nı temize çıkarmaya çalışmasını hayretle izledim. İslam ve şeriat denince neden insanların tüyleri diken diken oluyor anlamıyorum . Ahmet hocada yayınlamış olduğu son videoda şeriat hakkındaki öfkesini sezdim ve üzüldüm. Bu din 1400 yıl önce geldi ve öylede kalacaktır. Demokrasi küfür sistemidir. Demokrasi ile şeriat gelmez. Allah’ın hükmüyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir. Güncelleme ve 1400 önce ki hükümlerle mi hükmedecez açıklaması ciddi problemli ve sıkıntılıdır. Beyenmesenizde Allah’ın hükümleri bunlardır. Cumhurbaşkanı da kurtarmaya çalışmayın ne dediği açıktır.
 • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 224
  Son videoda Ahmet Ağabey bir değişiklik yaparak alıntı yaptığını ifade etmiştir. Önce dinlediğinizi anlamaya çalışın ve lütfen eleştiriyi doğru kişiye yapın.

  Şeriat denilince insanların tüylerinin neden diken diken olduğunu anlamamanız normal. Çünkü sebep sizin gibi düşünenler. Sorunu dışarda ararsanız hiçbir zaman bulamayacaksınız, dönüp bir kere de olsun kendinize baksanız belki anlayabilirsiniz. Fakat bakmayacaksınız.

  “Kuran bizim anayasamız, demokrasi küfürdür” vesair ne dediğini bilmeyen slogon atan hocalarınız bu millete Şeriatı korkunç bir yaşam tarzı olarak sunmaktalar. Ne sizin hocalarınız ne de Türkiye’deki bir başka hoca İslamın bir “medeniyet” olduğunu kavrayamıyor. Hangi ismi sayarsanız sayın, kim olursa olsun bugünkü İslam anlayışında hiçbir alim “İslam Medeniyeti” üzerinde düşünmüyor bile. Medeniyete sürekli aynı açıdan yaklaşanlar,
  “Kim Demiş Avrupa İnsani Medeni,
  Ne Edep Kalmiş Ne Haya çırılçıplak Bedeni,
  Açmakla Bedeni Olmaksa Medeni,
  Desene Hayvanlar Dahada Medeni...” dizelerinde medeniyeti arayanlar ve Batı Medeniyetini “tek dişi kalmış canavar” gibi sadece yaşam tarzı zannetmeye devam edenler hiçbir zaman bir İslam Medeniyeti oluşturamazlar, oluşturmayacaklar.

  Demokrasi Küfürdür, Anayasamız Kuran’dır diyenler hiç imkanı yok ama birgüm gücü ellerine alırsalar medeniyetin sadece tek bir dalı olan “teşkilat sistemini” batılı siyaset düşünürlerinden rica etmeye mecburdurlar. Siz Batı’ya yem olmuşsunuz da farkında değilsiniz. Artık küfürleri, haramları, yasakları anlattınız. Bunları bir iki günlüğüne bir kenara bırakın da sizin Anayasanıza göre demokrasi yerine bir devleti yöneten nasıl iktidar olarak seçiliyor ya da atanıyor ve atayan kim? Anlatında dinleyelim.
  (Not: Sonuna kadar şeriatçıyım)
  Teşekkür edenler (2)Azer Menzil47697137
  SAYGILARIMLA
  HAKAN CERAN
 • ANKAANKA Gönderiler: 9
  Şeriatçı oduğunuzu zannediyorsunuz Allah Resulü ne zaman dini yaşarken veya uygularken Kurandan başka neyden kaynak almış kuranı gününe göre hangi sahabe yorumlamış hangi sahahabe bilinen dünyanın yarısına hükmederken romayı yada Persleri delil almış. Ona göremi devleti yönetmiş. Sonuna kadar şeriatçı olan kardeş sonuna kadar demokrat düşünce yapınıza uygun din ve devlet yönetimi aramayın eğer dediğin gibi olsaydı peygamber s.a.v sizin dininiz size benim dinim bana dermiydi. Bir sene sen yönet bir sene biz yönetelim teklifini neden reddetti neden. Allah Resulü devleti büyüyünce biz bilmiyoruz devletten anlamayız mı dedi Allah ne dediyse onu yaptı Kuran anayasansa nasıl yeni anayasa yaptın nasıl oy kullandın senin seçtiğin vekiller Allah’ın hükümlere ters hüküm verdiğinde nasılda rahatsız olmadın. Nasıl dini devletten ayırdın.nasıl yeryüzünü Allah’ın istediği gibi değilde nefsine uygun yönetenleri destekledin.
 • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 224
  Soruma cevap alamadığımı belirtmek istedim. Siz laiklikten bahsediyorsunuz. Laik değilim dediğim gibi yalnız Allah’ın hükümleri ile yönetilmek isterim. Fakat sizin dikkatli dinlemediğimiz gibi dikkatli okumadığınızı da farkettim. Demokrasi küfürdür dediniz. İsterseniz neden küfür olduğunu anlatabilirsiniz. Lakin bundan ziyade demokrasi düşmanları olarak sizlerin nasıl devlet başkanı belirleyeceğinizi merak ettim. Sadece “demokrasi küfürdür” sesi geliyor ama ardı dolmuyor. Ya da Kitabımız Kuran-ı Kerim’i eline alıp işte “benim anayasam bu” diyenler var. Bunları slogan sözler olarak görüyorum. Çünkü altını doldurmuyorsunuz. Benim için Kuran-ı Kerim Anayasadan çok çok üstündür. Ayrıca hazırlanan Anaysalara da kaynak olmalıdır. Efendimiz Aleyhisselam’ın devlet başkanı olduğu İslam Devleti’nin de yazılı olmasa bile anayasa yerine gelecek teamülleri yani yazısız bir Anayasası vardı. Bu Anayasa’ya da elbette kitabımız kaynaklık etti. Fakat “benim anayasam bu” diye slogan atanlardan açıklama istemek de hakkımız. Söylediğiniz şey ne demek? Bir ülkeye yönetirken teşkilatı nasıl oluşturacaksınız? Devlet Başkanı kim ve nasıl o makama gelecek? Kim belirleyecek? Kanunları kim yapacak? Yani sağda solda slogan atan hocalar konuştukları lafların altını gerçekten doldurabiliyor mu? Şeriat ile yönetmek ne demek? Bu uğurda ne hazırlık yaptınız? Bunları soruyorum. Laikliği anlatmana gerek yok. Sadece Devlet başkanını ve ekibini nasıl oluşturacaksınız bunu soruyorum. Merak da ediyorum.
  Teşekkür edenler (1)Azer
  SAYGILARIMLA
  HAKAN CERAN
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .