DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

HİGS BOZONU MELEKUT MUDUR?

AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 316
Mart 19 düzenlendi Kategori DERİNDUNYA MEKTUPLARI
HİGS BOZONU MELEKUT MUDUR?

Kardeşlerimizden Sevgili Sedat35: Bir yılı aşkın bir süre önce yazmaya başladığımız ve bir yıl önce DerindunyaHABER platformumuzda yayınladığımız, "TANRI EŞİĞİNDE BİR TANRITANIMAZ" yazımızın ardından ve onunla ilintili olarak soruyor: “Abi… Söz konusu makalenizde anlatmaya çalıştığınız ve Higs Bozonu dediğimiz şey, melekut mudur? Öyle ise keşfedilmesi münkün müdür ki keşfeden Müslüman olsun? Allah Teala yaratmayı kendine has tutar; bu nedenle yaratılıştaki en önemli şeylerden olan melekut sırlarını bizlere verir mi ? Müminlere elbette çok kapılar açıktır ve anahtarları veren Halık’tır. Benim de buna inancım çoktur. İlim, zaten bizim yitik malımızdır... Bu ateist ve yoldan çıkmışlara, Allah’ın Sıfatlarının manadan maddeye dönüşmesini keşfetmek ve bunu o necis nefsaniyetlerinin amaçları uğruna kullanmaya çalışmalarına müsade edilmemiştir herhalde diye düşünüyorum... Hocam, işin bu hakiki yanı için ne düşünüyorsunuz? Merak ediyorum doğrusu… Doğrusu, ben konuyu tam anlamıyla çözemedim. Konuya dair dha açıklayıcı ve merakımızı giderici bir video isteriz. Selamun Aleyküm.
Aleykümselam Sevgili Sedat... Ufuk açıcı bir girizgah yapmışsın konuya... Allah da senin ufkunu açtıkça açsın İnşallah! Konuyu, ileriki bir tarihte, yeni eklemelerle bir video kaydında tekraren irdelek isteriz inşallah.

Ancak bir kısa paragraf koyalım buraya... Aliym Olan Allah'ın ilmi, Müslüman için değil; insanlık için... Tek şartı var: "İlm istemek..." Bu nedenle Yüce Allah, ilmi isteyen herkese, istisnasız herkese mutlaka verir; diye umud ediyoruz. Kaynaklarda altı çizilen; "O cc, İlmi, isteyene verir!" düsturunun altının çizilmesi bu yüzden olsa gerek.

Bir de şu husus var: İlmin fiziği, metafiziği yoktur. Bu ayrım, biz insanlara ait bir kategorizasyon. Herhalde ilk başta kolaylık olsun diye yapılmış; aklımızda yanlış kalmamışsa Helenyalı Aristo tarafından. Daha sonrasında da “Pozitivizst Bilim”in kendi alanını sınırlamak ve sınırladığı alana ve ötesine dair cahilliğini örtbas etmek adına, hattı keskinleştirilmiş gayrıgerçek bir durum. Aslında insanoğlu, ezeli "İlmi Envanter"den çöze bildiğine fizik, henüz çözemediğine de metafizik adını vererek katagorize etmiş işin özünde. Eğer babayiğitlik ederek, bu yaptığını ikrar etmiş olsaydı ikinci aşamada, kendi işini kolaylaştıracaktı ama inkar nedeniyle alanını daraltmış ve ayağına bukağı vurmuş. Bunu yapma nedeni de kendi ilmini, inkarcı bir teoloji haline getirmek içinmiş meğerse. Aslında bu amaç doğrultusunda, belli bir zaman ve insan dilimi açısından kotardığını başarmış görünüyor.

Dönelim tekrar yukarıya…

Ne demiştik? “İlmin fiziği, metafiziği yoktur; olmasa gerek. Bu ayrım, biz insanları ait bir kategorizasyon.” Ama zaman içinde ilmi birikim lehinde fizik alanı genişlemekte, buna bağlı olarak metafizik alan daralmakta. "Bu "Birleşik Kaplar" grafiği içindeki metafiziğin fizik alana akışı nereye kadar gider?” diye sorarsanız... Fakir deriz ki “İki Ayrı Zamansal Alan” içinde sonuna kadar gider. Ancak burada işaretlenen son, insana özgü bir sondur ve olan bitenin sonlanma durumuna işaret etmez. Yani İlahi düzlemde bir son/netice söz konusu değildir ve Yüce Allah'ın "Halık" sıfatı, ilim/bilim yaratmaya ebediyyen devam edecektir.

Yukarıdaki son cümlede sözü edilen, “İki Ayrı Zamansal Alan” neye işaret eder? Kıyamet öncesi ve sonrasına… Yani “Allah’ın Zamanı”nın akış grafiği içinde bir kesintiden söz edemeyiz. Yani zaman, ölüm öncesi ve sonrası, Kıyamet öncesi ve sonrasında iki ayrı hareket alanı olmasa gerek. Ölüm ya da Kıyamet zaman çizgisi üstünde bir makas değişiminden ibaret.

Buna bağlı olarak, zamanla birlikte ortaya çıkan ilim/bilim ve ona bağlı olarak teknoloji, kesintisiz devam eder gider. Makasın öncesindeki ve sonrasındaki ilim/bilim/teknoloji tarifi, sadece lafzidir ve öncesi için “Dünya İlmi/Dünya teknolojisi” şeklinde sonrası için ise “Ahiret İlmi/Ahiret Teknolojisi” sıfatlaması yapılsa mahzuru yoktur ve meseleyi açıklayıcı olur.

Hatta bir dikiş öte götürelim yaptığımız tarifi: Ahiret İlmi/Teknolojisi içinde bir Cennet İlmi/Teknolojisi ve Cehennem İlmi/Teknolojisinden dahi söz edebiliriz. Bu kavramlar “Öteki Dünyayı” basitleştirmez, dünyadanlaştırmaz aksine ölümü, bir yok oluş olma korkunçluğundan kurtararak hayatla bütünleştirir ve kolaylaştırır, sevimli hale getirir. En önemlisi de ilmi/bilimi bir bütün yaparak sahibine ait kılar.

Konuyu “Higs Bozonu'na” bağlarsak… Maddenin Kuantum noktasında, önce ve sonranın doğal bağını kurmamıza (Kİ bu devinim, ölüm ve hayatın bağı olup o noktada, bir kopuş ve yeniden oluşu anlatmaz bir geçişin ipucunu verir bize…) yardımcı olur ve “Ölüm”ü anlamaya ve “Ölüm Korkusu”nu yenmeye yardımcı olur.

Son söz olarak, “Higs Bozonu”na verilen “Tanrı Parçacığı” adının hiçbir gerçekliği olmadığını ve yanlış hatta sapkın bir isimlendirme olduğunu da hatırlatalım. Fakirin ısrarla anlatmaya çalıştığı “Gnostizm”in çıkış noktası da kuantik alanda burasıdır. Ve “Panteist” görüşün Ezoterizminin neşet ettiği yerdir ve “Maddenin Kutsallaştırılması” tehlikesini barındırır içerisinde… Tariflerden bir tarif olarak "Gnostizm" maddenin kutsallaştarılması değil bir "Ehlileştirme Eğitimi" sonunda İlahlaştırılması olarak anlaşılmalıdır. 

Ve son cümle olarak… Sevgili Sedat’ın; “Söz konusu makalenizde anlatmaya çalıştığınız ve Higs Bozonu dediğimiz şey, melekut mudur?” sorusu için diyebiliriz ki… Hayır Higs Bozonu ya da Kuantum coğrafyasınının enstrümanları melekuta dahil değildir sanmaktayız. O durum maddenin hallerinden biridir ve o nokta zaten bir geçiş alanıdır; rahimdir, kabirdir ya da halden hale atlamanın kançılaryasıdır…

Diyor da diyoruz da…Yine de işin hakikatini Aliym olan Allah biliyor. Amenna…

Dua, Sevgi ve selamlarımla...
Not: Söz konusu makaleye, "Derindunya Haber'den ulaşmanız mümkün.
Teşekkür edenler (2)nevres hakimbeyaz

Yorumlar

• nevresnevres Gönderiler: 486
    Kıyametin ne olduğunu iyi anlamak gerekir.Benim anladığım şu an içinde bulunduğumuz fizik alemin tamamen yok olması.Eğer herşey yok olsaydı herkes mezarının olduğu yerden kalkmazdı.Tabi her şey yok olup tekrar yaratılacaksa bilemeyiz.
    Teknoloji konusuna kısmen katılıyorum.Kıyametten önce kurulacak islam dünya devleti teknolojiyi son seviyeye ulaştıracak ancak bu medeniyetin de yok olması icap ediyor ki kıyamet kafirlerin üstüne kopabilsin.
    Allahın zamansal akışı ifadesi biraz yanlış olmuş.Allah herhangi bir zamanın içinde dışında olamaz.Zaman denilen şeyin dışında olmalı ki evveli ahiri olmasın.Yalnız peygamberimizin cenneti görerek tarif ettiği hadislerden anlıyoruz ki Allah isterse zaman perdesini kaldırıp bazı şeyleri gösterebiliyor olabilir.
    Melekuta gelince insanın sadece fizik beden ibaret olmadığı açık.Başka formları da olan bir varlık olsa gerek.Bu formların olduğu bir alemde melekuttur denilebilir.
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 451
    Sevgili nevres  makalede geçen  “Allah’ın Zamanı”nın akış grafiği  cümlesinde Allah  isim tamlaması ( ad tamlaması ) olarak kullanılmış. Allahın kitabı, Allahın peygamberi, Allahın zamanı, Nevresin yorumu................ gibi.

Ama senin anladığın ve yazdığın şekilde  ''Allahın zamansal akışı'' dediğinde ise Sıfat olarak kullanmış olursun. buda yanlış anlamana sebebiyet vermiş olabilir..  Çünkü bu şekilde anlam farklı yerlere savrulmuş olur. Allahın 99 ismi sıfatlarının dışında  '' zamansal akışı'' diye bir bir sıfatının olmadığını sende bende forumdakilerde Ahmet abi de dünya alem biliyor. Sorun şu ki makalede  bu anlamda kullanılmamış.

Neyse ben Ahmet Abinin avukatı değilim ama göz göre göre de haksızlık yapmana susamazdım. Eleştirilerini anlayarak yapsan daha güzel olacak. 
    Selam ve saygılarımla.

Teşekkür edenler (2)ibrahimsarikaya AhmetYozgat
  • nevresnevres Gönderiler: 486
    Önce şunu söyleyeyim zamansal akış sıfat değil, eğer öyle bakıyorsan zamanının akış grafiği diye de bir sıfatı yok.Ben öyle algıladım öyle yorun yaptım.Iki ihtimal var ya ben yanlış okudum öyle de yazmışım ya da yazıda düzenleme yapılmış.ilkiyse benim hatamdır.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .