DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

2025'te TÜRKİYE-Rusya-Çin-Abd-İngiltere-Almanya-İsrail..?

SerdarTopuz_SerdarTopuz_ Gönderiler: 450Level 4
bu tartışmada ülkelerin geleceklerini tartışmak istiyorum. Mesela Ahmet hocama göre 2025'te içine kapanacak olan ABD'de şu an bir seçim söz konusu,hatta yeni başkanın hillary Clinton diyebiliriz bununla birlikte kadınlara devredilen yönetimlerden ve feminist dünya hazırlığı diyerek başlangıç yapmak isterim. Bu konu ve diğer ülkeler hakkındaki düşüncelerinizide bekliyorum.
Teşekkür edenler (2)nevres Ferhat Kayman
«134

Yorumlar

• TümenTümen Gönderiler: 1153. Derece
    İlk önce gecen esen olsun sevgili kardeşim. Şuan bulunduğumuz zaman aşırı karışık bu yüzden doğru bir öngörüde bulunmak zor. Ancak senin için bazı öngörülerde bulunabilirim. İlk önce komünizmin biteceğini söyleyebilirim. Zaten Küba şeker ihracatı, Vietnam telefon parçası imalatı, Çin telefon ve her türlü çakma ürün ithalatçısı olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu ne demek ? Bunlar ekonomi olarak liberal ekonomiye bir kayma olmuş. Özellikle Çin'de bu çok pahalı Laos ise zaten domino taşları teorisi gereği komünizme giriş yapmıştı. Şimdi karşımızda kalan tek devlet ise Kuzey Kore. Kuzey Kore çok büyük ekonomik sıkıntı geçiriyor. Başkent Pyongyang dışındakiler insandan sayılmıyor. Onlar da taş çatlasa en fazla 10 yıl dayanabilirler. Bu durumda Kuzey Kore'de 1 milyon kişi kalır. Bunlar da zaten ordu. Ayrıca üreme çok az ve sağlıksız. Yani anlayacağın bu ülke nüfusun erimesi ile yok olacak. Başlıkta yazdığın devletlerle ilgili yarın yazacağım. İyi Geceler ..
    Teşekkür edenler (1)nevres
    Kusura Bakmayın Uykusuzluktan Bazı Terimleri Yanlış Yazmışım :) Çin'de bu çok pahalı değil. Çin'de bu çok daha fazla demek istemiştim. Bunlar ekonomi olarak liberal ekonomiye bir kayma olmuş değil Bunlarda liberal ekonomiye bir kayma olmuş. Şimdi yönetim sistemlerine değinelim. 2025'e kadar parlementer sistemde çökecekmiş gibi duruyor. Parlementer sistemin çıkış yeri Almanya, uygulayan ülkeler ise Orta ve Doğu Avrupa ile Balkanlar. Bunlarda Avrupa Birliği demek. Avrupa Birliği ise çok yakın zamanda yaşanacak olan mülteci krizi, dünya savaşı ve istihbarat faaliyetleri nedeniyle çökecek. Bu durumda aynı zamanda Almanya'da çökeceği için diğer parlementer ülkelerin sistemlerinin devamlılığını da sağlayamayacak. Ayrıca Avrupa mültecilerin ve yabancıların yuvası oldu. Özellikle Almanya'da tıpkı 1. Dünya Savaşı gibi Nazilerle Alman olmayanlar ve melezler savaşacak. Yalnız bu sefer Yahudilerin yerinde Türkler olabilir. Anlayacağın 2025'de Başkanlık, Yarı Başkanlık ve Meşruti Monarşi işleyecek. Bunlar dışında petrol ile yaşayan Körfez Krallıkları da ya yerle bir olacak. Yada sonsuza kadar yerinde sayacak ve belkide zamanla eriyecek. Askeri diktatörlükler de tamamen yıkılacak. Ayrıca İngiltere ve belki Japonya dışında kimse meşruti monarşiyi yürütemeyecek. İngiltere içine İngiliz Milletler Topluluğunu da monta etmek mümkündür. Şimdi yazdığın devletler hakkında yazayım.

Türkiye : Bayağı bir gelişmişiz. Yerli sistemler kullanımı hat safhada. Ordu çok güçlü ve büyümüş 1 uçak gemisi, 2 amfibi hücum gemimiz var. Uçaklarımız en az 4,5 nesil. PKK ya bitti yada bitecek. Şimdilik Türkiye hakkındaki tahminlerimi sınırlı tutuyorum. Türkiye'nin 2025'ini görebilmek için 2017'yi devirmemiz gerekebilir.
    Rusya : Çöküşü çok yakın. Ekonomik kriz var. Yakında orduyu besleyemeyecek duruma gelecekler. Ama hala savaştalar. Rusya Federasyonu'nun dağılması Türkiye'nin güçlü bir istihbarat yapısı ile yapacağı 3-5 operasyona bakar. Ayrıca Rusya Türkiye'ye giremez. Çünkü böyle bir şeye kalkışırsa hem kaybeder hemde aşırı masraf olur. Gireceği geniş kapsamlı bir konvansiyonel savaşta Rusların işi yok. 4x4'leri tankları uçakları çalışmıyor. Füzeleri birkaç yüz metre gidip sonra düşüyor. Ayrıca ordumuz dünyanın en büyük 8. ordusu. Ruslar eğer ekonomik kriz olmasaydı belki yenebilirdi ama yinede bekasını sağlayamazdı. Tıpkı Irak Savaşı ve Direnişi gibi.
    Çin : Moğolistan Çin'den bağımlılıktan kurtulursa ve yakın zamanda müttefiklerini kaybederse ( ki kaybedecek) aşırı hızlı nüfus artışı yüzünden kaybedecek. Çünkü halkını doyuramayacak. Aynı zamanda İngilizlerin 2025 planı sonrasında bir Çin düşündüğünü zannetmiyorum.
    Abd : Mülteciler yüzünden kaybedecekler. Eğer Donald Trump gelirse mültecilerin ve Cermen kökenli olmayanların (bkz. Cermen dilleri) canına okuyacak. Eğer gelmezse Amerika Meksika'lı, Küba'lı ve çok az da olsa Suriye'li mülteciler yüzünden kabuğuna çekilecek. Ayrıca Amerikan Ordusu dünyadan çekiliyor. Çünkü işgallerini idame ettiremiyorlar. 2020'ye veya yaşanacak dünya savaşından sonrasına kadar tüm ABD filoları Amerikan kıyılarına geri çekilecek.
    İngiltere : Hala dünyayı yönetiyor gibiler. Medeniyeti ve süper gücü kaybetmeleri an meselesi yada kaybettiler.
    Almanya : 2025'te böyle bir devlet yok. Büyük ihtimalle eyaletler bazında bölünecek. Ayrıca Neo-Nazi'ler ile diğer herkes dışında kıyasıya bir mücadele olacak. Bu mücadelede ise Neo-Nazi'ler kabuğuna çekilecek.
    İsrail : Mısır, Suriye, Lübnan ve Ürdün'e doğru birazcık genişlemiş. Nükleer gücü ilerlemiş ve galiba medeniyet ve süper güçlük konusunda Türkiye'nin İngiltere'den sonraki tek rakibi.

Gününüz Esen Olsun
    Teşekkür edenler (4)ISO-CAN nevres KağanDemir Baron
  • KağanDemirKağanDemir Gönderiler: 2173. Derece
    Tümen 
    Türkiye'nin 2025'ini görebilmek için 2017'yi devirmesi gerekebilir.Derken neyi kastediyorsun ?
    Abd sonunu para getireceğine inanıyorum ikinci buhran ardından amero ...sinyaller başladı dolları kendilerine çağırıyorlar 20. yy sonlarından beri altın karşılıksız para basmanın sonucu olarak görüyorum tabi alınan göçler körfeze dökülen paralar cabası ve diğer ekonomilerin güç kazanması son  5 10 yılda Almanya Japonya Çin hatta fransa bile denebilir bu attacka Amerika cevap veremedi Gmotorsla bile.. dollar bu aralar durağan yakın zamanda bir patlama ardından dikey düşüş ve ters orantılı altın hareketi... Altında küresel yükseliş hem bu denenleri hemde amero startını doğrular konumda olucaktır
    2017 olmadan doğru bir öngörü yapamayız. Yeni Reis sınıfı denizaltılar Almanya'dan lisansla üretiliyor. Yerli Milli Muharip Jet uçağı projesi ve yerli araba projelerinde İsveçli ( İsveç AB üyesi) Saab şirketinden destek alınıyor. Yine Altay tankında yerli olmayan tek parçalar olan top ve motor Almanya'dan alınıyor. Şimdi bundan yıllar sonra Türkiye bu projeler uğruna İngilizlerin arkasından mı gidecek, yoksa bu projeler var diye Almanların arkasından mı gidecek?
    Bunları bilmiyorum, bilemem. Ayrıca 2017'ye kadar Türkiye Suriye'ye kara harekatı yapacak mı ? Türkiye savunma sanayisi ve askeriyede ne tür gelişmeler olacak ? Ekonomi nasıl olacak bunları bilemeyiz. Projelerin bitirilip bitirilemeyeceği de belli değil. Çünkü projeler çok aksamaya uğruyor. Ayrıca yine Almanya'da Türkler çok fazla. Onların başına ne geleceğini de kestirmek zor. Türkiye çok büyük bir ikilemde. Bu ikilemden çıktığında öngörümü yapabilirim ancak.
    Teşekkür edenler (1)KağanDemir
    Almanya Türkiye ilişkileri başta meclise yapılacak operasyonlar( chp mhp belki akp krizler eyleme dökülüyor yavaştan malum mayıs yaklaştı ) avrupadaki göçmenlerin akıbeti ne olacak ? almanya şuan destekliyor bizi ama nereye kadar bütün avrupa sıkıştıracak onu bakalım satacak mı bizi ? şuan ki ortama bakılırsa havada bir kara harekat kokusu var . hayır mı şer mi bilinmez ama pkk bitmek üzere bunlara yeni düşman lazım deyip düşman yaratabilirler . içten veya diştan yeni farklı renkte yılan gelecek nereden nasıl ? bilinmez . kazan ısınıyor karıştırmak lazım diyecekler . hata yapmamak lazım yol daralıyor . 
      Reisin güney amerika ziyaretleri sadece yeni pazar arayışı için midir ?
    Teşekkür edenler (1)Tümen
    Bizim ülkedeki mültecileri bir şekilde kullanmamız lazım. Ya bunların hepsini hedef İngiltere deyip Yunanistan - Makedonya - Sırbistan - Macaristan - Avusturya - Almanya - Fransa - İngiltere rotasını izleteceğiz. Yada vatanınızı katil Esad ve IŞİD, PYD'den kurtarın hadi Allahu Ekber ! diyerek olası kara harekatında kullanacağız. Avrupa'daki göçmenler Neo-Nazi hareketleri nedeniyle rahatı bulamaz. Avrupa'ya giden Suriyeliler mutluluğu unutsun şimdiden. Almanya bizimle işine yaradığımız sürede satmaz. Ama bize alternatif bulurlarsa anında satarlar. Almanya ile gireceğimiz savaşta mutlaka yeniliriz. En fazla biz sizin dostunuzuz deyip gizli proje dosya çalımı / teknoloji transferine abanmalıyız. Daha fazlasında şuan kinden bile küçük bir ülkeyle devam etmek zorunda kalırız. PKK bitmez. Çünkü Irak, Suriye ve İran'dan lojistik sağlıyor. Ermenistan'da lojistik vermek istiyor ama bir türlü beceremedi. Eğer Suriye ve Irak'a girersek ve İran'la anlaşma ve çok kuvvetli bir sınır kontrolü yaparsak ve Iğdır, Kars, Ardahan'daki kürt unsurları biraz daha batıya kaydırırsak PKK,PYD ve Peşmerge'nin bitmesi için 2 hafta beklemeniz yeterli olur. Reisin Güney Amerika ve Afrika ziyaretleri ilk önce başkanlık sisteminin işleyişini anlamak içindir. Türk Tipi Başkanlıkta sistem tamamlanmış değil. Zaten hazır olsa reis hemen çıkartacak. Ayrıca bunun dışında savunma / ekonomik işbirliği anlaşmaları ve olası dünya savaşında arkasından gelecek bir ülkeler bütünü istiyor reis. Ben olsam hemen girmem savaşa. Amerika'nın dünya savaşlarına ve normal savaşlara giriş şeklini aynen uygulamamız lazım. İlk önce bir iç savaş çıkartırsın sonra onlar birbirini fazlasıyla gebertir. Sende demokrasi getireceğiz dersin ve inersin. Bir bakarsın meydan bomboş. İlk önce dünya savaşı çıkartırsın. Sonra iki tarafa birden silah satar dünyanın parasını kazanırsın. Sonra taraflardan sadece güçlü olanına silah satmaya başlarsın. Birde düşmanın karasularını ihlal edersin. Vurulunca da dünya savaşına dahil olursun. Güzel ve pratik Töton aklı :)
  • alptuğalptuğ Gönderiler: 5
    2025 e kadar eğerki Türkiye büyük bir hızla Millileşme gerçekleştirip siyasi olarakta millileşmeyi ve yönetim ile ilgili Başanlık yada Yarı başkanlık gibi bir 100 yıllık çözüm üretmeyi başarabilirse dünyada çoğu şeyin değişçeğini düşünmekteyim.Türkiyenin uyanması bütün müslümanların ve mazlumların uyanması anlamına gelir.Böyle birşey gerçekleşirse İngiltereninde Çininde Rusyanın eskisi gibi güçlü olabileceklerini zannetmiyorum İsrail ise gücünü bu devletlerden aldığı için daha pasif bir hal alıcaktır.Tabi bunlara zaman lazım İnşaallah gerçekleşmesi dileğiyle 

ingiltereye dışarıdan istenmeyen kuş giremez . göçmenler bir şekilde avrupada hayatta kalsın yeter . bence bizde bir kısmına eğit donat yapıyoruzdur el altından .
     pkk benim için bitmiştir eyleme adam bulamayıp kadınları yolluyor el bombaları patlamıyor demirtaş eyleme çağırıyor kırk kişi gitmiyor vs çırpınıyorlar . oynayacak taşları kalmadı kanaatimce yada bütün piyonları suriyede savaş hazırlığı yapıyor . aynı barış sürecinde hazırlandıkları gibi şimdide ateşkesten yararlanıp süriyeye inip eğitim lojistik cephane peşinde koşuyorlar . bu durumda o töton zihniyeti bizi sahaya fiilen çekmek için uğraşacaktır .
      silah satmak geçen yüzyılda kaldı . biz bile uçak gemisi yapıyoruz . bu yüzyılda bilgi (adam) satılacak herhalde içimizdeki almanlar bizi rusyaya cinliler rusları amerikaya vs ama almanları satacağımız kesin yada onların bizi . istihbarat servisi güçlü olan kazanacak  ingiltereyi kastediyorum .
    Bizim yaptığımız uçak gemisi değil amfibi hücum gemisidir. Aşağısında çıkarma gemileri ve içinde tank, piyade gibi sahile çıkacak askerleri ve üst platformda helikopterleri taşır. O piste uçak inemez. Ancak dikine iniş / kalkış yapması gerekir. Bu da F-35B ile mümkündür sadece. Şu öz yönetim olayları bitsin PKK diye bir şey kalmayacak. Ya PYD ve Peşmerge'den takviye alacak ( Zaten IŞİD ve Muhalifler ile savaşıyorlar. Ölseler vermezler. ) . Yada IŞİD ile TÜRKİYE arasında kalıp geberip gidecekler. İngiltere'ye eğer güçlü istihbarat servisi olan varsa istediği gibi girip çıkar. Ancak o güçlü istihbarat servisi bizde yok :) Eğer iyi bir operasyon yapılırsa İngiltere'deki her sokak başına 10-15 Suriyeli mülteci bırakabiliriz. İngiltere'nin kapısı Fransa'dır. Fransa'nın ise güçlü bir servisi yok. Ama yinede bizim MİT Fransız Gizli Servisi'nden bile beter. Suriyeli, Libyalı, Cezayirli, Iraklı ve daha pek çok ülkeden mültecileri Fransa'da biriktirirsin. Manş Tüneli'ne yığarsın bak bakalım İngilizler ne yapabilecek ? Ya Manş'ı paramparça edecek yada mültecileri kabul edecek veya mültecileri öldürecek. Mültecileri kabul etmeyip öldürmeye kalkarsa Almanya 3. savaşın sonuna kadar bunu propaganda olarak kullanarak kendine müttefik çeker. Yalnız bizimkiler Almanya'dan aldığı malları almaktan vazgeçerse ( tank, denizaltı, motor.. ) ve mültecilerin bir kısmını da Almanya'ya gönderirse o zaman iki Töton kolununda beli kırılır. Bizimkiler bu söylediklerimi ya akıl edemiyor yada cesaret edemiyor. Silah satışı eskimedi. Örneğin Falkland Savaşı'nda Arjantin'in füzeleri bitti ve yeni füze alamadı. Eğer füze ve mühimmat satarsan istersen 5000 yılında ol yine işe yarar. Almanlar bizi her türlü satar düşünmeye bile gerek yok :)
    tümen arkadaş sende bir astsubaylık sezdim bu denenler doğru ise bizim adam akıllı bir çıkarma için 2025i beklememiz gerekiyor . zira bu projelerin bitiş tarihleri o dönemler . sıkıntımız şu bizim o kadar vaktimiz var mı ? sanki bir olay olacak hemen gireceğiz arap f15lerinin gelmesi büyüklerin söylemleri bu yönde . görünen o ki  ışid bittikten sonra o coğrafya onlara kalacak buda bizi çıkarmaya iten ana unsur olacak . mülteci konusunda da o kadar basit bir çözüm olduğunu düşünmüyorum . istihbaratlık bir olay değil diplomasilik bir mevzu olduğu kanaatindeyim . bende mitten ziyade diplomasi yönümüzün zayıf olduğunu görüyorum İsmet paşadan beri böyle .Fransada hitlerden sonra patlayan ilk bomba müslüman yapımı buradan çıkarılacak çok ders var . bu ortak yeni düşman diyorlar hitlere dedikleri gibi bundan dolayı mültecilerin avrupada konuşlanamayacağı ikinci ülke orası .Fransa ingiltere yakınlarına bile gelmeleri büyük başarı zaten . Merkel ben milyona yakın aldım daha alamam birazda komşular alsın diyor buda şimdilik işe yarıyor . zaten niyetleri botlarla geri yollamak değil mi parasını verip .fransa ingiltere güzel bir hayal gibi duruyor ama o kadar .
    Almanlardan almazsak topu tüfeği biz üretene kadar amerikadan alacağız bu durumda bizim ithal silahların hepsi abd çıkışlı olacak . bu seçenekte çok riskli biraz daha almanların etinden sütünden yararlanalım derim bütün silahlar yerli olana kadar en azından . bunun bedeli olur mu olursa ne olur bilinmez ? Fanklank savaşı 20. yüzyılın sonları değil miydi ben 21. yy savaşlarından bahsediyorum ama füzenin 5000 yıllık ömrü var orası kesin ..
    Aslında söylemem pek doğru değil ama neyse :) Şuan çıkacak olası savaşta Türkiye'deki tüm silah üretici şirketlere ve hatta kaçak silah üreticilerine( atölyeler kurulacak ve eğitim verilecek ) MPT-76 tüfekleri ve milli tabancalar ürettirilecek. Ordu paslı G-3'le savaşa girmeye pek hevesli değil ;) Bunun dışında ALTAY tankı içinde Temsa'nın Adana'daki fabrikasına el konulabilir. Çünkü tek vardiyada 11.250 araç üretebilecek kapasitede. Aselsan ve Roketsan'da ise büyümeye gidecek. Yani işsizler sevinebilir çok fazla iş imkanı olacak yakında. Projeyi 2018'e kadar bitirmeleri için Sedef'e fon ayrılabilir. Ayrıca MKE ve TAI'de çok büyük değişim olabilir zira projeler çok yavaş işliyor. Bizim sıkıntımız hava savunmasında. RTE hava savunması olmadan savaşa girmek istemiyor. Başımızın ucundan nükleer geçmesini istemiyor. Savaştan sonra hesabını asla veremeyeceğini biliyor. Ayrıca yine ya Akkuyu'nun yada Sinop'un bitmesi lazım. Bizim savaşa giriş tarihimiz galiba 2017'nin Ekim ayları gibi savaşa girebiliriz. Şuan bizim hava kuvvetlerine MiG-21 versen almaz. Ama MiG-23 bedava versen almaz. Ama MiG-23 F-4'leri kolaylıkla indirebilir. Yani olası savaşta F-4'leri kullanamayız. Bunun için yakın zamanda Türkiye 40 adetlik jet alımı yapabilir. Belki de F-15'ler İncirlik'e alın size harekat hediyesi olsun diye gelmiş olabilir. İstihbaratın sıkıntılı çünkü emirleri diplomasiden alıyor. Bu yüzden derin düşünce ve operasyon kabiliyeti yok. Bizim diplomasimiz ise sürekli el değiştiriyor. Sistem bu şekilde işledikçe biz daha çok bekleriz medeniyeti. Ayrıca Falkland hakkında görüşlerine katılmıyorum. Eğer Körfez Savaşlarını konvansiyonel savaştan saymazsak yaşanan son nizami harptir Falkland Savaşı. Biz hangi tarafta olursak olalım bizimkiler ilk önce Hooopp ! İlk önce bize 4,5 nesil uçak ve uzun menzilli hava savunma sistemi vereceksiniz yoksa olmaz diyecek. Burada da Almanlar cevap veremeyeceğine göre bizimkiler yine ABD'nin de insafına gelirse THAAD füzesi alabilir. Astsubay değilim.
    Türkiyedeki çoğu tren fabrikasının tezgahları tank yapımında kullanıla biliyor ve bunlar çok stratejik yerlere konuşlandırılmış . silah sanayindeki atılımlar her geçen gün ilerliyor gelişiyor bu konuda hem fikiriz de yeterliliği konusunda şüphedeyim . füze kalkanı elzem bu konuda jetler aynı şekilde . ekim ayı dedin yine katılıyorum . sıkıntı  önce diplomaside bu konuda mite özerklik verilmeli mi ? belki bu sayede daha derine inile bilinir  ve operasyonel kabiliyeti artar . o zamanda içteki düşman paralel yapı var devletten başka karar merci var diyecektir karar alan .  hem mittin o şekilde çalışması ne kadar sağılıklı ? (mitin içindeki ingilizvarilerden söz ediyorum varsa ) ikinci olarak her hangi bir zorunlu savaş anında yada öncesi almanya veya abd bize hava savunması veya jet vermeyi ret ederse ülke makas da kalmaz mı ? dediğin gibi abd insafa gelmezse herhangi bir tedarikçi bulana bilinir mi ?( Japonya farzı misal ) bulunan tedarikçi söylediğin şartlarda bizi karşılaya bilir mi ?
    Ülkede çok fazla işsiz mühendis var. Bunları her bir atölyenin başına verirsek ve hatta sadece mühendislerden oluşan atölyeler kurarsak çok kısa zamanda üretimimiz tamamlanabilir. Ordudaki en gelişmiş tank Leopard 2A4 o bile 1992 yılında üretilmiş tanklar. M1 Abrams tanklarını TOW veya diğer tanksavarlar karşısında ikiye bölündüğünü düşünürsek Altay üretilmeden savaşa giremeyiz. Zaten ordu bize hava savunma verin tank verin birde gelişmiş tüfek verin Suriye'ye girelim diyor. MİT'e ilk önce bir format gerekir. Örneğin şuan MİT'teki herkesi atalım. Zaten casus değişim programı ve canlı bombaların giriş / çıkış ile kimliklerinin bulunması dışında bir şey yaptıkları yok ! Genelkurmay İstihbarat'ı NSA'ya, MİT'i ikiye bölerek dış istihbaratı CIA'ya iç istihbaratı FBI'a formatlayalım. Askeri ortaokullar kuralım ve ortaokuldan beri askeriye içinde büyümüş çocukları Genelkurmay İstihbarat'a verelim. Yetimhanelerden zeki ve edepli çocukları alıp eğitelim ve sizin aileniz devlet diyelim. Benim Türk istihbaratından istediğim Amerikan modeli. https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Intelligence_Community MİT'e özerklik verilebilir ancak yine MİT'i yöneten akıl diplomasi olduğu için çok işe yaramaz. Millet Hakan Fidan'ı çok derin birisi sanıyor. Öyle değil ! RTE'nin aklı olmasa Fidan hiçbir şey. MİT'in içinde çok fazla Amerikan ve İngiliz ajanı var. Alt kadrolar ise Alman ajanlar oluyor genellikle. Eğer özerklik verilirse operasyonel kabiliyetten ziyade borsayı alt-üst eden bir örgüt de çıkabilir. Hava savunmasını bize verecek 5 ülke var Rusya, ABD, Çin, Fransa ve İtalya.Rusya ve Çin'i unut. ABD ile Fransa ve İtalya kalıyor. ABD vermez ise bize tek seçenek Fransa ve İtalya( bkz. Aster ) kalıyor ki ATAK helikopterini de İtalyanlardan teknoloji transferi ile yapıyoruz. Hükümet bir denese iyi olur. Jet konusunda bizimkiler 40 adet F-35B isterse Amerikalılar anında verir. Vermek zorunda ! Çünkü ABD'nin kendisi ve Türkiye dışında isteyen yok. Amerikalılar da bize satarak maliyetleri düşürecek. Bu sayede kendi deniz piyadelerine de ucuza satabilecek.
  • ISO-CANISO-CAN Gönderiler: 2953. Derece
    Bende MİT in acilen yeniden formatlanması gerektiği kanaatindeyim. Zira bikaç onyıl önce maaşını bile CIA dan alan bi kuruluş dan ne hayır bekliyoz. Tamam son dönemde baya atılım oldu ama bu düzenle ne kadar olur. Tekrar dan bi yeni yapılanma olmalı bence zira paralelin eli nerelerinde meçhul. Geçen Tübitak tan binbeşyüz mühendis atıldı paralelci. Anısı MİT tede yapılmalı. Türkiye hava savunmayı yakında kendisi yapar gibime geliyor çünkü acayip altyapı hazırlığı var. Aselsan radar geliştiriyor, Tübitak roket ve uçak için jet motoru geliştiriyor. Ben kendi sistemimizi yapmak için Çin le falan zaman kazandığını düşünüyorum tamamen oyalama taktiğiydi bence. NATO dan biraz koruma garantisi  aldıktan sonra hemen iptal ettiler anlaşmayı. Biraz daha zaman kazandılar. Çok yakında kendisi yapar gibime geliyor. Bi ara Tüm savunma şirketlerinin bi konferansı vardı uzun menzilli savunma için tüm altyapı gereksinimleri belirlendi, sadece gerekli yatırımlar yapılıp projeye başlanacak diyolardı.
    Mit konusunda fazla haklısın . tank ve uçak konusunda astsubaylar eline su dökemez . CIA  formatını mit kaldıra bilir mi ? ve formatın tamamlanması ne kadar sürer ? verdiğin sayfadan bakılacak olursa bu sistemin geçmişi oldukça eski çok sistematik işleyen ve teferruatlı bir yapıdan söz ediliyor . bu bizim beceremeyeceğiz türden bir süreç gibi geliyor bana . ortaokul ve yetimhane konusunu bende daha önce düşünmüştüm . bence sadece askeri değil diplomat alim ve bilim adamları da böyle yetiştirilmeli . sadece onlar değil bütün çocuklara daha anaokulundan IQ testleri yapılıp( devlet projesi veya istatistiki veri toplama bahanesi altında ) elenip seçilmeli zeka ve yetenekleri hangi yöndeyse o amaç doğrultusunda verilebilecek en iyi eğitim ve koşular hazırlanmalı . 15 senede en az bin genç yetiştirsen bu şekilde çok daha farklı bir ülkede uyanabiliriz düşüncesindeyim . tedarik konusunda dediklerin herhangi bir kara harekatı öncesi ABDyle yakınlaşma söz konusu diye bilir miyiz ? veya en iyi seçenek o mudur bu koşullarda ?
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .