DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

erkek sünneti hakkında

yörükyörük Gönderiler: 266
konuya nasıl girsem bilemedim bodozlama sorayım peygamberimiz sünnet oldumu? o dönemde müslüman olanlar sünnet edildimi? yeni doğan müslüman çocuklar sünnet edildimi? sünnet müslümanlıktan önce o toplumda zaten varmıydı? bu konuda ayet varmı? hadis varmı? yoksa bu iş paralel dinin işimidir? bu konu üstü örtülmüş gibi geliyor bana.
«1

Yorumlar

 • ISO-CANISO-CAN Gönderiler: 298
  Sen peygamberimiz sav. in sünnetli dogdugunu bilmiyomusun. Yoksa sen paralel dincimisin. Biraz araştır sonra saçma sapan konular hortlatma forumda.....
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  ISO-CAN dedi:
  Sen peygamberimiz sav. in sünnetli dogdugunu bilmiyomusun. Yoksa sen paralel dincimisin. Biraz araştır sonra saçma sapan konular hortlatma forumda.....

  meselenin özüde bu zaten senin gösterdiğin gibi insanların tepkisi. din alimi diye bildiklerimiz bile bu konuyu geçiştirmiş. ayet olarak cuma suresinin son ayetinde ibrahimin dinine uyma konusunda bir uyarı var belki oradan hz İbrahim in sünnet meselesine bağlanabilir. ama birçok ayette mealen yaratılanın mükemmel şekilde yaratıldığı ve onu değiştirenlerin günahkar olduğunu işaret eden ayetler var. haşa Allah yanlış eksik yarattıda omu düzeltiliyor sonucu çıkmazmı. sünnet konusunda sahabe döneminden bir hadis varmı. ıso can beni yanlış anlamışa benziyorsun. bu konuda kesin bir sonuca ulaşamadığım için burda sorma gereği duydum.
 • AYDIN29AYDIN29 Gönderiler: 6
  yörük kardeş  evet  cevabı  zaten  sen kendin vermişsin ibrahimin   dinine uymak   sünnet olmak  kurban  kesmek yani  bu din hz  muhammed ile başlamadıki  zaten  sanırım sende  araştırma yapmaktasın  dinini bur gerçekten güzel birşey  namaz  olsun zekat olsun  sünnet olma olsun kurban olsun  oruç olsun  önceki peygamberlerden süre gelen birşey   yani din hz  muhammed ile  başlamadığı  için   bu dininde bir temeli var   tabi temeli  bozulmuş  biraz tahrif edilmiş  ama  Allah  kur an ile   tahrif edilen konuların  üzerine   değinmiş doğrularınıda açıklamış   yani Allah kur an ı  dinin terazisi  hakimi  hakemi yapmış  tabi asırlardırda  dinin litaratörünüde korumuş kurban kesmek
  sünnet olmak  hz ibrahimden  beridir  var son olarak sünnet olmayı   kafirle  müslümanı ayıran  bir işaret olarak
  düşüne bilirsin  yani müslümanın  işaretidir sünnet olmak .
 • AYDIN29AYDIN29 Gönderiler: 6
  namazın farzını  kaç vakit olduğunu  kaç rekat olduğunu  sünneti kurbanı abdest almayı gusül etmeyi  müslümanlar alışkanlık haline  getirdiği için  kur an da  sadece  bazı  ayrıntıları  düzeltmiş mesela  rabbinik yahudilerini örnek vereyim    5 vakit namaz kılarlar ve  namazın rekatlarıda  aynıdır   yalnız onlar  namazın bitiminde önce sola  sonra sağa   selam verirler  kur an ile Allah bu bölümde  düzeltme yapmış mesela önce sağa sonra sola    selam vererek namazı bitiriyorsun   islamda    bilmem  anlata bildimmi yani süre gelen korunan bir  litaratür var  islamın  hiçbir meshebindede bu litaratür bozulmamıştır  şia lardan hariç  şialarda  zaten  dinin  sapkın kolu olduğunu bilmektesin 
  hz muhammedin damadının üzerinden  dini sapkınlaştırmıştırlar 

 • AYDIN29AYDIN29 Gönderiler: 6
  yörük  kardeş umarım  bu açıklamaların sana yararı olur   bu bakış açısından  dinini araştırırsan  daha  iyi  daha  sağlıklı bir  araştıma  yapacağını düşünmekteyim  .yani sende  şu güncel  çakma hocaların sözüne bakarak   namaz  3 vakit   rekatınıda   nisa 101  102  kur an ı cımbızlıyarak kaynak gösterip 2  rekata dayandırmayasın  diye dedim  bu  dinin bir   temeli var   çünki  temelsiz bina çöker  he  temelle  oynamışlar  öncekiler  ama  Allah  kur  an  ile temeli düzeltip  inşasını bitirmiş dinin    hadi kal sağlıcakla  
  Teşekkür edenler (1)yörük
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  aydın kardeş bende sen gibi düşünmekle birlikte bu konuda ayet olmaması  insanı şüpheye sokuyor. üstüne üstlük birde sünnet firavundan kalma imiş zenginler hazzı artırıp uzun sürmesi için yaptııyorlarmış. sünnet konusunda tevrat haricinde kutsal bir metin de yok tevratında ne kadar güvenilir olduğunu kitabımız açıklıyor. ayrıyeten ayet ve hadis lerlede çelişyor. mesela

  ~ O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)

  4/NİSÂ-119: “onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de (zihinlerine vesvese, çeşitli fikirler fısıldayacağım da) Allah’ın yarattığını/yaratışını değiştirecekler.” Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost/veli edinirse, şüphesiz o apaçık bir hüsrana düşmüştür.

  bu konuda ilginç bir yazı buldum bakmakta fayda var.
  http://alirizasigirci.blogspot.com.tr/2013/07/yahudiler-sunneti-devraldklar-msrdaki.html

  bu işin altından paraleller sırıtıyor gibi geliyor bana.

  bu konuyla alakalı birşeyler bilen varsa paylaşsında bizde neymiş ne değilmiş öğrenelim.


 • AYDIN29AYDIN29 Gönderiler: 6
  hayır   sünnetsiz   insanların   hazzı   fazladır  . Ayetleri bağlamı dışına çıkartıp başka yerlere çekerek sağlıklı anlamlar çıkartmak mümkün olmaz, Nisa 119 ayeti müşrikler tarafından yaygın olarak yapılan bir Pagan ritüelini eleştiriyor. Kur'an indiği dönemde Sünnet uygulaması en az Namaz kadar yaygın ve meşhurdu. Ama hayvanların kulaklarının kesilmesini eleştiren Allah, Sünnet uygulamasına yönelik olumsuz tek bir cümle dahi etmemiştir. Allah rasulü de çevresinde sünnet olan Yahudilere bu konuda olumsuz bir tebliğde buunmamıştır. Eğer Yahudiler binlerce yıldır şeytanın uygulamasını yapıyor olsalardı, Kuran mutlaka bu uygulamanın Allah'tan olmadığına, bundan vaz geçmelerine dair bir uyarıda bulunurdu.
 • AYDIN29AYDIN29 Gönderiler: 6
  bu  arada antik mısır çağından  sünnet  fotorafları   dolaşıyor  internette   fakat   asırlık fotoraflar     ile  yeni  çizilmiş  fotorafları   sen  ayıramıyor isen    bir  ressama  danış   sana yeni  çizilmiş  fotoğraf olduğunu söyler  yani  sen  oldukça  akılllı ve  şuurlu birisin   bu ayrıntılarada dikkat etmelisin antik mısırla ilgili paylaşılan   fotoğraflar  hiçte  asırlık  durmuyorlar bu senin  hiçmi  dikkatini çekmedi  .
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  yok arkadaş aklıma yatmıyor. afrikalı yerel kabileler nerden akıl etdiyse bide kesip ölemi deniyelim dediler  netdilerse hoşlarına gitmiş adet edinmişler, oradan eski mısıra köle olarak getirilen kölelerden mısırlılara geçmiş, mısırda yaşıyan yahudiler de bunlardan öğrenmiş, Hz musa ile mısırdan ayrıldıklarında araplara öğretmişler, bizde araplardan öğrenmişiz. direk sünneti gösteren olumlu yada olumsuz ayet de yok, hadis yazanlarda bu meseleyi unutmuş galiba. kesdirdik bi kere yapacak bişey yok.
 • yörükyörük Gönderiler: 266
     Eşitlik istiyoruz erkeklere varsa bayanlara da olmalı
  var zaten. afrikalılarda daha çok.
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  bu konuyla alakalı farklı bir bilgiye ulaştım.

  Kybele Anadolu’ya Sümerlerden geçmiştir. Sümerlerde ana Tanrıça Kyble’nin sevgilisi de Temmuz’du. İlkbaharda Hıdırellez ve Nevruz şenlikleriyle yine ilkbahara doğru Paskalya kutlamalarının aslında hep Temmuz’un doğumunu kutlamaktan günümüze gelen kalıntılar olduğunu söyleyen Balıkçı, Temmuz’un Anadolu’daki isminin Attis olduğunu, aynı adın Suriye’ye geçtiğindeyse Adon olduğunu belirtir. Adon her yıl bir yaban domuzu tarafından öldürülür ve sonra yeniden dirilirdi. Bu nedenle Samilerde yaban domuzunun eti lanetli sayılmış ve yasak edilmiştir.

  Şimdi kitaptan bir bölüme göz gezdirelim: “Kybele papazlarının hadım olmaları şarttı. Pessinus’ta ve başka yerlerdeki ayinlerde gürleyen davullar, gümleyen dümbelekler, çınlayan ziller, üfürülerek çığlıklar salan irili ufaklı çeşitli düdükler pek sürükleyici bir müzik oluştururdu. Tanrıçanın papazları ise coşkuyla, gözleri dönmüş olarak fırıl fırıl dans eder ve dönerken çözülmüş saçlarını savururlardı. Bazen ziyarete gelen delikanlılar heyecana gelir ve papazların hazır bulundurdukları bilenmiş, büyük bıçaklardan birini kapınca, erkekliklerine ta kökünden kıyarlardı. Bu gençler papaz adayı olurlardı.

  Erkekliğin Kybele’ye kurban edilmesi sevap sayılırdı. İşte bundan dolayı tam bir kökten kesiliş ve özverililiğin (insan yerine koyun kurban etmek gibi) hafifletilmiş ve simgeleştirilmiş biçimi olan sünnet, Sami ırkında gelenek oldu. Tam kökünden sünnet, Kybele’ye tapanlarda, simgesel sünnet de Sami ırkında, yani Yahudi ve Araplarda, platonik sünnet de kadınla ilişkide bulunmayan Hıristiyan rahiplerinde hâlâ uygulanır.” 

  Kybele ile ilgili farklı söylenceleri ‘Anadolu Efsaneleri’ kitabında bulabilirsiniz.


  adam .... . ile kafayı bozmuş diyeceksiniz de tesadüfen karşıma çıktı. • Yusuf TemizYusuf Temiz Gönderiler: 12
  Ekim 2016 düzenlendi
  yörük dedi:
  bu konuyla alakalı farklı bir bilgiye ulaştım.

  Kybele Anadolu’ya Sümerlerden geçmiştir. Sümerlerde ana Tanrıça Kyble’nin sevgilisi de Temmuz’du. İlkbaharda Hıdırellez ve Nevruz şenlikleriyle yine ilkbahara doğru Paskalya kutlamalarının aslında hep Temmuz’un doğumunu kutlamaktan günümüze gelen kalıntılar olduğunu söyleyen Balıkçı, Temmuz’un Anadolu’daki isminin Attis olduğunu, aynı adın Suriye’ye geçtiğindeyse Adon olduğunu belirtir. Adon her yıl bir yaban domuzu tarafından öldürülür ve sonra yeniden dirilirdi. Bu nedenle Samilerde yaban domuzunun eti lanetli sayılmış ve yasak edilmiştir.

  Şimdi kitaptan bir bölüme göz gezdirelim: “Kybele papazlarının hadım olmaları şarttı. Pessinus’ta ve başka yerlerdeki ayinlerde gürleyen davullar, gümleyen dümbelekler, çınlayan ziller, üfürülerek çığlıklar salan irili ufaklı çeşitli düdükler pek sürükleyici bir müzik oluştururdu. Tanrıçanın papazları ise coşkuyla, gözleri dönmüş olarak fırıl fırıl dans eder ve dönerken çözülmüş saçlarını savururlardı. Bazen ziyarete gelen delikanlılar heyecana gelir ve papazların hazır bulundurdukları bilenmiş, büyük bıçaklardan birini kapınca, erkekliklerine ta kökünden kıyarlardı. Bu gençler papaz adayı olurlardı.

  Erkekliğin Kybele’ye kurban edilmesi sevap sayılırdı. İşte bundan dolayı tam bir kökten kesiliş ve özverililiğin (insan yerine koyun kurban etmek gibi) hafifletilmiş ve simgeleştirilmiş biçimi olan sünnet, Sami ırkında gelenek oldu. Tam kökünden sünnet, Kybele’ye tapanlarda, simgesel sünnet de Sami ırkında, yani Yahudi ve Araplarda, platonik sünnet de kadınla ilişkide bulunmayan Hıristiyan rahiplerinde hâlâ uygulanır.” 

  Kybele ile ilgili farklı söylenceleri ‘Anadolu Efsaneleri’ kitabında bulabilirsiniz.


  adam .... . ile kafayı bozmuş diyeceksiniz de tesadüfen karşıma çıktı.


  Yoruk , eksik dusundugun bır takım konuları sana degıneyım ıstedım. sanırsam ılımlı bır ateıstsın veya deıstsın yazdıklarından onu gozlemledım. en son yorumunda da sumerlerden bahsetmıssın. guzel de sumerlere ıslam gelmedi mi sanıyorsun eskı yunanlara bahsettıgın mıtolojıde. . işte senin hatan burda. din hz ademle baslar ilk insanla, eger senın acından dın olayına bakarsak bır yaratıcı varsa tek bır de dın vardır dunya uzerınde. ki zaten Allah da kuranda tek bır dınden bahseder. ha yok ben dınlere ınancım yok dıyorsan da bır ınsanın sunnetlı veya sunnetsız olması hiç umrunda olmamalı cunku ınanmadıgın senın ıcın yok olan, yok saydıgın bır seyı elestırmekte bıraz abes.  gel gelelim konuya sunnete. dedim ya tek bır dın gonderıldı ademogluna, sadece degısen zaman ıcerınde ınsanların yaratıcın ogutlerıne uymamalari ve kendi cıkarlarına gore yorumlayıp degıstırmelerınden dolayı sureklı guncellendi ve son hali de kuranı kerim. ilk sunneti hz ıbrahıme kadar oldugunu bılırız cogumuz, daha oncesi hakkında bır fıkır beyan edilmemiştir. daha oncesinde vardı veya yoktu bunu bılmedıgımız ıcın hz ıbrahımden ele alalım konuyu. hz ıbrahımden gelen eski arap cahılıyesınde de sunnet bulunmaktaydi. eski mısıra belkı hz musa, hz yusuf gibi peygamberler donemınde gecmıs olabılır. cunku bu peygamberler de hz ibrahımden sonra gelmıstır. afrıkali kabılelere de kuranda ısmı gecmeyen fakat bır rıvayete gore 124 bın nebı ıle ulasmıs olamaz mı. 
    ve kurandan bır ayetle ornek verıp kuranda sunnet olmak yoktur dıyip madem kusursuz yaratıldık neden sunnet guzel soru.  kuranda sac sakal tırnak avret kılları hakkında da bulamazsın ama butun bunları temızlık adi altında gorebılırsın. ve peygamberin yasantısına bakarak da gercege ulasırsın. sonucta kuranda hz muhammed ıcın o nefsınden konusmaz ona uyun ayetı de sabıt.  sunnet de zaten bır temızlık meselesidir tıpkı nasıl uzun tırnak hos degıl sac sakal karısık hos degıl ise. bılım ınsanları bıle sunnetsızlıgın  cınsel organda hastalıga daha cabuk yol actıgını da degerlendırmek gerekır. ve aynı zamanda erken bosalma oldugu ıcın sunnetsız erkegın  kadını tatmın etmedıgı bılınır.  
    allah butun herseyı ınsanlık ıcın yaratmıs, ama herseyı yemıyor ve ıcmıyorsun. degil mi?

  Allah Var Gam YOK!
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  odin sen beni bırakta meseleye bak, senin yaptığına tekfirmi diyorlar ne tam hatırlayamadım şimdi. sünnet konusunda islami bir dayanak arıyorum nedense bulamıyorum aksini kanıtlayan ayetler buluyorum ama başka toplumlardaki köklerine ulaşabiliyorum. en basitinden dövme konusunda bile islama aykırıdır diye boy boy fetva vermişler Allah ın yarattığını değiştirmek olmaz diye ama sünnet konusunda sessiz kalıyorlar. zannınca değil bilgin varsa söylede bizde bilelim. binlerce hadis yazılmış söylenmiş hangi birinde var birgün falanca zatın sünnetindeydik diye bahseden? hani büyükbaş hayvanlara sıcak damga ile mühür vurarlar bu falancanın malıdır diye bu falanca şeytan olmasın??!! aklıma gelmişken nazar boncuğu dediğimiz şeyde horus un gözü bunu taşıyan kişiyi nazardan değil şeytanın şerrinden korurmuş şeytan o kişiye bu benden diyerek bulaşmazmış niye bulaşşınki şeytanın mührünü taşıyor, herhangibir nesneyle değil direk şeytani bir simgeyle Allah a aracı edinmiş. ayrıca sünnet Allah ın 99 sıfatından birkaçına da ters değilmi haşa eksik kusurlumu yarattıda biz onu düzeltiyoruz.
 • oguzoguz Gönderiler: 20
  Ekim 2016 düzenlendi
  Yoruk kardesim gecmisteki bircok mevzuyla islaminn veya bugun ku herhangi bir olusum veya ideolojinin ortk noktalari uygulamalari sembolleri olur .simdi hristyanlar kravati bulmus bizde takiyoruz biz hristyan mi olduk hatta kravati hirvatlardan aldik fransizca hirvat anlamina gelir osmanli ordusunu yeenen bir avuc hirvat fransiz kralin karsisina mendil renkli bez takarak gelmsler kralda begenmis falan falan.ayni uygulma farkli toplumlar tarafndan farkli anlamlar farkli endisler karsiliginda uygulanabilir...ikide bir allah bizi eksik mi yarattida biz duzeltiyoz diyorsun biz sakalli sacli yaratilmisiz niye kesiyoruz o zaman allahin yarattigini begenmiyoz mu.ciplak yaratldik niye giyiniyoruz ki ne yani allah istese kyafetli yaratamazmiydi ,neden kan veriyoruz ki, neden burnumuzu duzeltiyoruz neden kazada kopan organimiza baskasini diktiriyoruz kaderimize razi gelmiyoruz..simdi tasavvufcular son derece hareketsiz durup sakin bir yerde murakabe yapar ,hindular da meditasyon yapar ayni sekilde e simdi bizim tasavvufcular hindu mu oldu onlardan mi aldilar,sofiler hu ceker kafa sallar kendinden gecer rockcilarda konserde bogurur kafa sallar kendinden gecer eeeee .kafani fazla takma,,,yok haz almak icin yapmislar falan ,kardesim ereksiyon halindeyken o is gorulur ereksiyon halinde de herturlu o atifta bulundgun zevk almamizi artiran sebep olan sinir yogunlugunun fazla olmasindan ileri gelen zeker (basksm ) herturlu kabuktan kyrtulmus oluyor kessende kesmesende ki kurtulmasa bile herturlu syrtunmeye isiya maruz kalaacagindan zevkte azalma olmazdi...kayda deger bir konu olmaktan cikmistr.daha onemli konular var mesala darwin teorisi..darwin teorisinin tamami yalan degildir islam alimlerinin pesinen karsi cikmasi cahillikten ve rahip papazlari kopya etmekten ileri gelmistr.islam darwin teorisine tumden karsi degildir.hayat bir hucreyle baslamistir maymunlar bizden once dunyaya en uyum saglayacak canli organizmayi anatomiyi tespit icin son gelistrilen prototip canlidir sonrasinda da insan yaratlmistr ee senin mantkla allah en iyi uyum saglayacak canliyi bilmiyorda bir dikey gelisime tabi tutuyor. el cevap allah butun yaratilislarini belli sebeeplere baglayarak yapar .o sebepleri. de yapar ki insani tabi tuttugu sinavin esrari gizemi gecerliligi ortadan kalkmasin.yagmuru yaratir ama bunu buharin yogunlasmasina baglar fiziki olarak ,yogunlasmayi isi dusmesine ,buharlasmayi iisi sicaklik yukselmesine baglarda baglar mevzu uzun
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  oguz bir konuda doğru söylemişsin tasaffufcular hindu mu oldu onlardanmı aldılar diyorsun. evet onlardan aldılar
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .