DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Dünyanın derin ikliminin yaşandığı bir kısa metraj internet dizisi?

d.reservoird.reservoir Gönderiler: 4
Selamlar,

15 Temmuz'un ardından keşfettiğim cevher madeni youtube kanalının çok daha geniş kitlelere ulaşmasının bir zorunluluk olduğuna inanıyorum. Bu platformun hak yolundaki enformatif değerleri sunuş biçiminin, sinemanın sanatsal evreniyle harikulade bir bütünlük oluşturabileceğini düşünüyorum. Derin Dünya'nın analiz yolculuğuna bir sinemasal kulvar ekleyebilir miyiz? Bu amaçla ilk adımı bir kısa metraj internet dizisi olarak atabilir miyiz? Eğer düşünülürse, nasıl ve ne şekilde olabileceğine dair Derin Dünya'nın önayak olmasıyla bir ekip kurularak işe başlanabilir. 

Yorumlar

• AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 288
    Aralık 2016 düzenlendi
    Sevgili d.reservoir, konuya dair, daha önce, Kardeşim Galip Batmaz da bir teklif yapmıştı. Buraya Sevgili Galip'in yazdıklarını ekleyelim. Doğrusu ya... Konunun biraz tartışılmasını arzu etmekteyim. Kardeşlerim ne diyecek bakalım. Özellikle aramızda sinemacı/ dizici dostlar varsa onları duymak isteriz.Mesela, sen Sevgili d.reservoir  sektörle bir ilgin var ise... Konuyu biraz daha açarsan seviniriz... Selamlarımızla!

Sevgili Galip'in yazdıklarına gelince: "Abi , bir sualim olacak: Son günlerde sinemalarda izlenme rekoru kıran ve bu günlerde avrupa sinemalarında da gösterime girecek olan Dağ 2 filmi hakkında eleştiri, görüş ve yorumlarınızı almak isterdim. Hedef seyirci kitlesi genç Türkler olan bu filme dikkatinizi çekmek istememin sebebi, sizinde yıllardır yapmak istediğinizi beyazperde de uyarlamaya çalışmak çok etkili bir yöntem. Kutsal Gizemler adlı muhteşem videoda da anlatılmak istenen bu idi.

Günümüz teknoloji konforu insanları emeksiz, hazır bilgiye, kolay ulaşıma müptela etmiş durumda. Siz " Fakir " 'in, azimle birilerini uyandırma derdiniz önünde şapka çıkarıyorum. Acizane önerim odur ki; sosyal medya çalışmaları, makale, karikatür, tv programı ve bilmediğimiz nice meşgalenize Fim Senaryosu/ yada dizi yazma gibi bir kariyer eklemeniz müthiş vurucu olurdu. Hele ki usta bir yönetmenin elinde beyazperdede izlemek... Abim bilgiyi ve mesajı önüne bekleyen bu kuşağa ulaşmada ve uyandırmadaki en etkili yöntem bu inanın. Sevgili Ahmet abi, biz sizleri takip etmeye ve sizlerin sayesinde ecdada layık olmaya çalışmaya devam edeceğiz inşaAllah. Batmaz'lar dan sizlere selâm olsun.

Not: İlker Hocam, forumda makale yazma konusunda çok istekli lâkin gramer ağırlıklı İngilizce kitabı yazma çalışması olduğundan aktif olamamak endişesi var, en yakında inşaAllah daha faal olarak destek olacaktır kendisi."

Bu arada, Galip'in  son paragrafta verdiği haberin semeresini bi görsek bahtiyar olacağız. Yani Sevgili İlker'in makaleleri yolumuzu genişletecek. Öz kardeşlerim "Batmazlar'"a sevgi ve selamlar!

Teşekkür edenler (2)gurkanmertguven ibrahimsarikaya
  • d.reservoird.reservoir Gönderiler: 4
    Ben İstanbul'da sinema öğrencisiyim, sektörle bağlantım yok.
    Kısa metraj internet dizisinin bir sezonunu, 15 dakikalık 13 bölüm olarak düşünüp 3 saatlik bir çekim yükü altına girebiliriz. Masrafsız, olabildiğince minimal bir senaryo üzerinde çalışmak doğru olur. Mümkün olduğu kadar çok meseleden bağıra çağıra söz etmek yerine, gerçekçi bir zeminde birkaç 'nokta' meseleyi derin'den vermenin amaca daha uygun düşeceğini düşünüyorum. Zira beni böyle bir projenin gerçekleşebilmesi için yüreklendiren sizi kafa karıştırıcılıkla suçlayan kişiye karşı "Bizim üslubumuz, meseleleri aydınlatma yöntemimiz bu kardeşim. Anlamıyorsan, başka kanallara geçebilirsin." minvalindeki sözleriniz oldu. Çünkü muhataba hazır bir porsiyon vermektense, onun kendi çabasıyla bir duyum elde etmesini sağlamak daha köklü bir etki yaratıyor. Ve, bu, sinemada da böyle... Dolayısıyla videolarınızdaki aynı popülist olmayan yöntem başarıyla sinemaya aktarılırsa içerik ve biçim yönünden özdeşleşmiş bir sanat yapıtı meydana gelir kanaatindeyim. Bu noktada da ilk akla geldiği gibi, insanlar filme videodan daha çok ilgi duydukları için Derin Dünya'nın film çekmesi kapsama alanını genişletecektir fikrinden ziyade; sadece içerik değil asıl, biçim yönünün gözetilerek Derin Dünya anlatılarındaki üslupla örtüşen bir sinema dili üzerinde çalışılmalı düşüncesindeyim.
    Çünkü;
    "Her dudakta aynı rezil şikâyet: yaşanmaz bu memlekette! Neden? Efendilerimizi rahatsız eden bu toz bulutu, bu lâğım kokusu, bu insan ve makine uğultusu mu? Hayır, onlar Türkiye’nin insanından şikâyetçi. İnsanından, yani kendilerinden. Aynaya tahammülleri yok. Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını 'yaşanmaz'laştıranlardır." -Cemil Meriç.
    Maalesef bahtsız ve hafızası uçurulmuş bir grubumuz aynaya baktığında bizleri de gördüğünü fark edemez oldu. Basiretleri batılılarla balayına çıkmış insanlarımız, insanlarımızı siyasi tercihlerinden ötürü aptallıkla suçladı. Aptallar düşünemezdi, aptallar sanat üretemezdi. İyi yönetmenlerin sayısının 4 olmadığı ülkemizde iyi sinemaya açlık var. Sizi kafa karıştırıcılıkla suçlayan insanların anladığı dilden popülist bir film üretmektense, en beğenerek izledikleri işlerin 'aptal'ların ürettiği işler olduğunu insanlarımıza izah edeceğimiz bir zemin bulmak harika olacaktır. Ayrıca bu uzun vadeli projeyle bir başka amaç olarak da, batılı halklara devletlerinin şeytani yanlarını anlatabilmenin kötü sinemayla mümkünü olmayacaktır.
    İlk somut adım olarak önerdiğim kısa metraj internet dizisine dönersem, uygun görülürse ortak bir senaryo üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. Bütün bilgiler, materyaller sizde; geriye yerli yerine oturtarak minimal bir bütünlük kurmak kalacak. İlk cümlemde açık ettiğim gibi, çekimi gerçekleştirmeye yönelik özel imkanlarım yok. İmkanı olan ya da bulabilecek birileri çıkarsa ne âlâ...
    Sevgiler, selamlar.
    Teşekkür edenler (2)AhmetYozgat gurkanmertguven
  • Yafesin_TorunuYafesin_Torunu Gönderiler: 80
    Facebook üzerinden Derin Dünya'nın youtube kanalını sponsorlu olarak paylaşırsak güzel bir kitleye ulaşılacağına dair izlenimlerim var. Reklam videosu olarakta "Dünya Türkleri Neden Sevmez?" Ya da "Bozok Ruhu" benim tavsiyemdir.
    Sevgili Kınık... Doğrusu; "Facebook üzerinden Derin Dünya'nın youtube kanalını sponsorlu olarak paylaşmak..." teklifinin ayrıntılanması ufkumuzu açabilir. Bununla birlikte senaryo haikayesi olarak, " "Dünya Türkleri Neden Sevmez?" Ya da "Bozok Ruhu" tavsiyene katılıyorum. Özellikle "Bozok Ruhu"nun daha derli toplu olacağı kanaati doğdu içime. Sevgili d.reservoir'in anlattıklarında da böyle, yalın ve tek zeminli bir hikayenin, snegrafi açısından, "tıpkı bir resimli roman" gibi temalı ve sürükleyici olabileceğini de kaydetmeliyim. (Eski bir Çizgiroman yazar/çizeri olarak) 
    Bakalım buna ne diyecek d.reservoir? 
    Başkaca söyleyecekleri olacak kardeşlerimin ve fikrin ortaya atıcısının düşüncesini... 
    Selamlarım ve sevgilerimle...
    Teşekkür edenler (1)Yafesin_Torunu
    Ve aleykümselam ağabey. Şöyle ki her ne kadar konuşursak konuşalım bu iş için evvela kaynak lazım. Onunda çözümü çok basit: Bize göstereceğin bir hesap numarasına buradaki herkes elinden geldiği kadar bir reklam parası gönderecek. Tabi belirteyim hemen bu para camiye toplanan paralar gibi değil kafamdaki fiyat minimum 50 TL bunu neye dayanarak söylüyorum hemen onu da belirteyim şöyle ki bildiğim kadarıyla facebook'ta geniş bir kitleye ulaşacak reklam parası ortalama 1000 TL den başlıyor 15 gün falanda gözüküyor hedef kitlesindeki kişilerin anasayfasinda. En azından bir başlangıç olmuş olur bu. Kumbara gibi para birikir sonrası kolay zaten.Video konusu ise evet önerdiklerimden Bozok Ruhu benim kafamda da ön plandaydi. Fakat şöyle bişeyler etkili olabilir buradaki herkes çekmiş olduğun videolardan 1'Er dakikalık etkilendikleri kesitleri alıp sana söyler abi sonra onları birlestirirsin şöyle bir 10 15 dk'lık bi reklam videosu olur hemde her konuya değinmiş oluruz. Mesela bir tane örnek vereyim iki Yahudi videosunda Bir Yahudi grubunun hitleri kullanarak diğer Yahudi grubuna soykırım uğratması herkesin bildiği bişey değil ki bu da zaten "bakin biz işin derinine iniyoruz buyrun sizide abone olmaya bekliyoruz dedirtir otomotikmen izleyenin kafasinda" aklıma şimdilik bunlar geliyor Ahmet abi hele bir diğer kardeşlerimizde yazsın da İnşaAllah kararımız daha da netleşir.
    Teşekkür edenler (2)hakimbeyaz ibrahimsarikaya
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 366
     Herşey de açık açık konuşulmuyor. Kınık kardeşimin fikrine katılıyorum..Arkadaşlar kendisini şahsen tanımıyorum hata ettiysem affına sığınıyorum büyüklük yapıp bizi affedeceğini tahmin ettiğim için bu satırları yazdım.Sevgili Ahmet Abimizin parayla pulla bir işi olmadığı aşikar. lakin hiç bir şeyde parasız yapılmıyor.
    fikirlerinizi okudukça daha yok mu diye merakla bekliyorum. Fikri olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırken bir taraftan da bunları detaylandırıp dosyalasınlar büyük projelerin bile el ele verildiğinde rahatlıkla yapılabildiğini bu hayat öğretti bize  niyetler halis olursa rabbim en kısa zamanda bizi biryerler de  buluşturacaktır. o gün geldiğinde bu fikirler konuşulduğunda daha ayrıntılı bilgiler sunulabilsin.

selam ve dualarımla..
    Teşekkür edenler (2)Yafesin_Torunu ibrahimsarikaya
    HakimBeyaz'ın: "Sevgili Ahmet Abimizin parayla pulla bir işi olmadığı aşikar." tespitinden devam edin teatiye çocuklar! Lütfen... 
    O halde ben önce finalleri atlatayım :) inşaAllah elim dolu bir şekilde geri dönerim. Zaten Rabbim nasip ederse profesyonel sinemacı hayatımda da derin dünya külliyatından bolca yararlanmak isteyeceğim. Facebook reklamı içinse, hedef kitleyi videonun ilk 20 saniyesinde kazanabilmek ilk kural olmalı. Her şey hızlandı, izleyici çabuk sıkılıyor. İlk 20 saniyede de derin dünya farkının yansıtılabildiği bir kesit çok zor. Kardeşlerimiz kendi facebook profillerinde/sayfalarında ara ara kanalın videolarını paylaşabilirlerse de karınca kararınca bir büyüme bekleriz Hak'tan. Ayrıca işin içine para (toplama) girerse algıda istenmeyen sonuçlar meydana getirebilir.
    Kolaylıklar, Allah yardımcımız olsun. 
    Teşekkür edenler (1)AhmetYozgat
  • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 299
    Esselamun aleykum abiler öncelikle hz ömer dönemi kurumsallaşma becerileri burada da uygulanabilir parasız hiç bir şey olmayacağı gerçeğini bugün cemaatlerden görüyoruz şeyhlerin parayla işleri yok ancak para işleriyle uğraşan müritlerinin durumları sıkıntılı bu hataya dusulmemeli. Bu işle alakalı kurumsal bir yapı kurulmalı diye düşünüyorum haddim olmadan. reklam işine gelince haber kanallarının dikkatini çekecek haber tadında bir olay facebook gibi ortamlarda verilecek reklamlardan hem daha ucuz hemde daha fazla kisiye ulaşma yolunda başarılı olacağı kanaatindeyim.
    Aralık 2016 düzenlendi
    bu sebepten hukukçu kardeşlerimiz bizi aydınlatsın herşeyin şeffaf olduğu, Ahmet Abinin deyimiyle su gibi olduğu denetlenebildiği  masrafsız yasal oluşumlar nelerdir. elbette kanun koyucu bunları düzenleyen yapılara da izin vermiştir.yasal prosedürü işletelim gereği neyse yapalım. mesela Dernek yada vakıf olabiliyor mu ? Hukukçular sorum size ?

Ayrıca bir diğer konu ise derindünya ekibine seslenmek istiyorum. Yapılacak çalışmalarda bizim için değersiz bir meta belki sizin için paha biçilmez bir değer ifade edebilir. bilemiyoruz ki. bunun için nasıl bir platform oluşturulabilir.?  bu evin  mutfak kısmına isteyenler nasıl ulaşabilir ?  
    Cümleten hayırlı cumalar, Abdülhakim kardeşim hatırlattığın için Allah razı olsun yazmamışım doğru Ahmet abimizin tabiki de para ile işi olmaz bunun farkındayım üstadın da affına sığınırım burdan diyerekten malum konuya şöyle bi değinelim: Küffarın kurduğu şu düzende malesef herşey para ile dönüyor buna zamanı geldiğinde Allah'ın izni ile zaten dur diyeceğiz buna inanıyoruz lakin o zamana kadar da birşeyler yapmak lazım ki o yüzden burda buluştuk hepimizde. Ahmet abimizi bu güzel ortama itende bu güdü değil miydi hepimizin de burda toplanmasına vesile oldu Rabbim ondan razı olsun. Para konusuna gelince bi öneriydi bu fakirin ki daha tutucu öneriler İnşaAllah çıkar.

Selam ve dua ile.
  • ULEMAULEMA Gönderiler: 12
    Selamün aleyküm, arkadaşlar Dernek olayı detaylıdır biraz.Derneğe sadece dernek üyeleri maddi bağışta bulunabilir.O da dernek merkezine ve internet sitesi şeklinde istenebilir.Bunun dışındaki usuller 'yardım toplamaya' girer ki onun mevzuatı ayrıdır.Ekonomi önemli ben de katılıyorum bu konuya cunku bir YAZARIN maddi sıkıntı icerisinde gecim temini icin baskaca islere fazlasiyla zaman harcamasi YAZARLIK PERFORMANS INI dusurecektir. Burdaki kisa metraj film dusuncesi ile benim baslik acmis oldugum KOSE YAZARLIGI bolumu aslinda ayni teknik konularda birlestirilebilir.Kose yazarligi oneri kisminda teferruatli istisareleri yapacagiz insallah.Yalniz para amac degil aractir unutmayin.Amacimiz Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Millet, Tek Devlet ilkeleri çatısı altında kalemimizin gucuyle Milli Seferberlik mucadelesine katkida bulunabilmek olmali..Dileyen Kose Yazisi Seslendirmesi konusuna istirak edip fikirlerini beyan edebilir.ALLAHAISMARLADIK
    Aralık 2016 düzenlendi
    Sevgili Ulema kardeşim senin bizim hepimizin hem fikir olduğu tek konu var ise oda yazarlık performansı düşüklüğünün olmadığı konusudur. bizi burada tutan en önemli güç budur öncelikle bu tespiti yapalım. yazarın maddi sıkıntı içinde  gibi bir cümlende ise senin ne demek istediğini  bizler anladık  problem yok lakin anlayamayanlar olabilir ki buda yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. o nedenle konuyu bir örnek ile açıklamaya çalışayım. Ayrıca çok güzel fikirlerinin olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.
    (özellikle köşe yazısı seslendirmesi bölümünde)

Derindünyanın arka fonda yayınlanan videosu ile ilgili telif hakkı sıkıntısını Sevgili Ahmet Abimiz gündeme getirdi.Umarım konu ile alakalı  çekilmiş birçok video derin dünya mutfağına düşecektir.. iki kişilik bir ekip ile binlerce kilometre yol yaparak bu ülkenin tarihi ve turistik yerlerini kayıt altına alarak derindünya mutfağında kullanayım desen minimum maliyet 20-30 bin tl dir. bu masrafa ve zamana yazık telif hakkı vereyim desen paraya yazık ama  Türkiyenin dört bir tarafından derindünya gönüllüleri yani bizler   çektiğimiz görüntüleri derindünya mutfağına ulaştırabilirsek  sıfır maliyet ve zaman kazanımı ile bu sorun  kendiliğinden aşılmış olacaktır  dersek konu daha iyi anlaşılacaktır kanaatimce. 

Ayrıca video gönderen kardeşlerimiz  derindünya mutfağının zenginleştirilmesi yanında  kendi şehirlerini  tarihi ve turistik yerlerini  de görsel olarak tanıtmış reklamını bedava yaptırmış olacak  yine ayrıca kendi  emeğini izleyerek de  büyük bir keyif alacak buda Antepfıstıklı baklavanın  üstünün kaymağı olacak.

Konudan kasıt bu ve bunun gibi uygulamalar olacaktır.

Selam ve dualarımla.....

Abdülhakim AK...

Kısa metraj internet dizisi için herhangi bir katkıda bulunmak isteyenler bana mesaj atabilirler, whatsapp gurubu kuracağız.
    Teşekkür edenler (1)hakimbeyaz
  • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 299
    esselamun aleykum ağabeyler aklıma bir şey geldi. ve bu konu konuşulur iken olgunlaştırılan fikirler üzerinden sizinle paylaşmak istedim.
    Nazarın önemini bizim coğrafyamızda bilmeyen yoktuır.basit bir gazete ilanı ile işe başlayacak ve gözüne güvenen benim nazar'ım kuvvetli diyen ve bir sosyal sorumluluk projesine davet olacak şekilde ilan verilecek ve  en az gözünün tesiri yüksek olan 100 kişi koşullar açıklanarak seçilecek. Ardından taksim vb. bir yerde (haber kanallarının radarında olduğundan ) bu insanlar tek tip bir kıyafet ve askeri nizam sıraya geçirilecek. o sırada moderatör bir kişi o ana kadar kimsenin bilmediği Ahmet abininde bilgisinden kesin emin olduğu ve insanlarda hayret uyandıracak vay denilebilecek bir konuyu insanlara dağıtacak.mesela reina saldırısını planlayan örgüt jsoc gibi.  ve bunun bilgisinin yazılı olduğu kağıt herkese dağıtılacak. ve o insanlar bu bilgi sonrası bunların yapmış olduğu operasyonun kusursuzluğuna istinaden o yakıcı gözlerini işin içerisine sokacaklar.ve bu  sadece bizim medyamızda diil tüm dünya medyasında haber haline getirilecek. Yndaş medya belki haber olarak geçmeyebilir. ancak böyle yahut buna benzer bir toplu hareket ilgi çekebilir.
    Bununla hedeflenen asıl konu şu: insanların bilmediği ama bilmesi istediği önemli bir konu her hafta bu yolla ayin şeklinde ahmet hocanın arka planda kalarak başka birinin adıyla yada direk derin dünya ekibi olarak üstlenilecek. ve türkiye nazarında tüm dinyaya mesaj verilecek. reklam parasına ihtiyaç yok bu zaten ana haberlerde gazetelerde yerini alacak. ve her hafta farklılık göstererek tüm kesimlerden insanların dikkatini çekecek konularla devam edecek.
    bir hafta sağlık , bir hafta güvenlik. bir hafta ekonomi, önemli olan devamlılık sağlamak insanların dikkatini ve takibini cezbetmek ve olursa popularitesini ve türkiyedeki devlet büyüklerininde dikkatini çekecek bir orgazisyona imsa atmak olacak. bunlar benim sabahın en bereketli saatlerinde aklıma gelenler. tabiki burada yazma amacımız sizlerle paylaşıp fikri olgunlaştırmak yada olumsuzluklarını tartışıp çöpe atmak. fikirlerinizi merakla bekliyorum . selametle.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .