DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

Onur Tekeli'nin İlk Makalesi..

AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 2603. Derece
Aralık 2016 düzenlendi Kategori DERİNDUNYA MAKALELERİ
Sevgili Onur Tekeli Fakire bir mesaj gönderdi: Ve dedi ki: Selamın Aleyküm Ahmet abi! Sizi bir yıldır takip ediyorum. Son günlere genel bir bakış anlamında bir görüşüm var. Onu kısa bir makale şeklinde yazacağım. 
AleykümSelam Sevgili Onur... Makale yazma isteğin beni sevindirdi. Ve ilk makaleni okudum. Analiz başarılı... Bu nedenle bunu "Bismillah yazısı" olarak telakki ediyorum. Nicelerine inşallah diyerek, ilk makaleni,  FORUM.derindunya'nın makale sayfasında, ben yayınlayacağım. Bu da fakirin sana "Hoşgeldin jesti olacak. Bu arada makaleye dair, iki çift laf etmek isterim müsaade edersen. Onu da forumda çözersin inşallah. Selamlarım ve başarı dileklerimle...
ABD  OYUN DIŞINA İTİLİYOR
VE ABD`NİN BİR SONRAKİ HAMLESİ NE OLABİLİR? 
ERDOĞAN VE İBADİ YAKINLAŞMASI...

Biliyorsunuz, son günlerde ortalık iyice kızıştı. Amerika ve Rusya, hamle üstüne hamle yapmaktal. Görünen o ki  Rusya önde gidiyor. ABD, günden güne arkaya düşmekte... Çok şükür!

ABD'nin yanına birtakım başıbozukları alarak, Türkiye, Suriye ve İran üçgeninde kurmaya çalıştığı oyunlar, birer birer çökmekte.
Bunlardan biri de "Güney Irak" üzerinden kurduğu "Orta Irak'ı iç etme palanı"nın da dibi göründü.

Malum! Birkaç gün önce, Sn. Erdoğan ve Sn. İbadi, telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Oysa "Musul Operasyonu"nun öncesinden beri bu iki liderin, bırakın telefon görüşmesini, birbirini gırtlaklayacak bir noktaya çıkarmışlardı çekişmeyi. Şimdi ne oldu? 

Bilindiği üzere bu görüşmede iki lider, bölgenin istikrarsızlığını ve Erdoğan'ın planlanan Bağdat ziyaretinin satır başlarını ele aldı.

Dedik ya iki satır yukarıda; " Şimdi ne oldu?" diye İşte bu oldu!  

Belli ki Sn.İbadi, terörle mücadele konusunda koalisyon ülkelerinden beklediği desteği göremedi. Bu yüzden, Sn. Erdoğan'ı aradı ve bu konu hakkında görüştüler.

Alaşılan o ki; "Astana Görüşmesi"nde masada olmayan ABD, Suriye'de olduğu gibi Irak'da da devre dışı bırakılıyor.

Bölgedeki gücünü yitiren ABD, Irak'da da kaybederse sessiz, sedasız bölgeyi terk mi edecek?

Tabi ki hayır.

Nitekim bunu, Rusya ya karşı yapılan "Büyükelçi Suikastı" ve bu arada gerçekleştirilen bir takım  faili meçhul cinayetlerle gördük. Bununların üstüne, bir de neden düştüğü belli olmayan uçak ve ABD'eki diplomatların ülkeyi terk etmesi için 72 saat verilmesinden de anlıyoruz.

Bu noktada sorulması gereken iki sual var: Peki, bölgede belirleyici bir rol üstlenen Türkiye'yi  ne gibi tehlikeler bekliyor olabilir? Bu bir!  Ve ABD bölgede, tekrar var olma mücadelesini sürdürebilir mi? Nasıl? Bu da iki...

ABD, var olma uğraşını ya da tekrar dominant aktör olma işlevini, ancak FETÖ ve PKK aracılığıyla sağlayabilir. Nasıl? Mesela... FETÖ'nün, polis ve asker kılığındaki teröristleri, doğudaki sivil halka yönelik katliam yapması oradaki tansiyonu yükseltir.

Tabii ki bu durumda, katliamın
suçunu, devlete atıp halkı isyana ve sokağa çıkmaya hatta mücadele etmeye çağıranlar olacaktır. Bu hamleyle, ülkenin doğu bölgesi karışmaya başlarken, devreye PKK girer. Ve bu kanlı örgüt aracılığıyla canlı bomba eylemleri başlatılır. Bununla birlikte ateş alanı genişler ve ülkenin  özellikle batının tansiyonunu yükseltir Ve ALLAH göstermesin, bir iç savaş çıkabilir. Zaten bu hususu yani iç savaşı körükleyenler zaten var; ve de illaki olur.

Böyle bir gelişme, Türkiyeyi saf dışı bırakabilir. Ve ABD ve Batılı avane, "Yok efendim! Bir müttefik devletin yangın yerine dönmesine müsaade edemeyiz..." gibi bahanelerle Türkiye'ye operasyon yapabilir.
Zaten doğuda, ABD müttefiki olan PKK, PYD, DEAŞ; içeride ise FETÖ varken bir de ABD müdahalesi... Böylece ABD!nin bölgedeki üstünlüğünü tekrar eline geçirmesine neden olur.

Bu makaleyi yazmak ve Forum.derindunyada yayınlamadaki amacım, hem uyarıdır; "Aman provakasyonlara gelmeyelim..." diye. Hemde atacağımız her adımı dikkatli atıp böyle olası eylemlere yer vermemektir.Umarım ben yanılırım.
Not: Bu ilk yazımdır Ahmet  abi! Olası bir tehlikeyi ve oyunu sezip size haber vermenin en doğrusu olduğunu düşündüm.
Sağlıcakla kalın.
Sizin de dediğiniz gibi her şeyin doğrusunu ALİYM OLAN ALLAH BİLİR.
Teşekkür edenler (3)Mehmet Akif Sancaktar BiKarınca ARS

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .