DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Hz. Peygamber ve Tebliğ

AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 309
FaceBook'taki kardeşlerimden Ramiz Karaeski ile aramızda şunlar geçti; dedi ki Sevgili Ramiz: "Selam Aleyküm hocam eğer kabul ederseniz dinle ilgili size bir soru sorabilirmiyim belki sizin ilgi alanınız değil ama sizin fikriniz bilginiz benim için cok önemli?"

Hay hay Sevgili Ramiz... Bekliyorum.

Ve devam etti Ramiz: "Teşekkür ederim hocam! internetten celal şengör diye bir bilimcinin konuşmasını dinledim kendisi ateist Allah'a kitaba inanmadığını islam ve islamla bağdaşan diğer dinler ortadoğu masalları olduğunu söylüyor aksi taktirde çinlilere ve japonlarada peygamber gelirdi onlara neden peygamber gelmedi diye bir takım seyler söyledi  benim kafamı karıştıran onun söylediği gibi haşa Allah yok kitap yok gibi bir şey değil iman ettik Allah'a habibine ve kitabına inandık elhamdülillah kafamı karıştıran peygamber efendimiz çinlileri japonları islama davet etmedimi yani hükmünü sadece orta doğudamı sürdürdü ben sadece meraktan soruyorum bunu.

Ramiz sağlığımızı da unutmadı: : "Geçmiş olsun hocam Allah şifa versin inşallah!" dedi.

Sevgili Ramiz. Allah razı olsun! 

Soruna gelince: Son üç yüz yıl hariç, hemen hemen yeryüzündeki tüm dinler; bir resul ya da nebi inancı olarak ortaya çıktı. Sonradan bozuldu; Yahudilik gibi, Hıristiyanlık gibi.... Hatta Zerdüştlük gibi... Hani derler ya "Hindistan BRAHMANİZM'indeki Brahma, ile Hz. iBRAHİM aynı kişi olsa gerek..." diye. Ve Aynı Hz. İbrahim'in Zerdüştlük'teki 3. Saoşyant (Yani Kadim İran Mehtisi... Henüz gelmemiş olan 4. Saoşyant'ın da Hz. Muhammed olduğu iddiası var.) ve Mecusilik'in de ateşin yakmadığı Hz. İbrahim ile ilişkili olduğu ve bu nedenle ateşin kutsandığı tahmin ediliyor.

Bunun gibi Uzakdoğu Dinlerindeki Buda ve Konfiçyusus'un nebi olma ihtimalinden söz ediliyor. (Bize göre peygamberden çok tasavvuf şeyhlerini andırmaktalar. Japon Şintoculuğu için de aynı kanıdayız.)

 Yine bunun gibi Türk Oğuz Kağan için de aynı iddia geçerli. Göktürklü Bilge Kağan için de peygamber olabilir denmekte. Lakin biz buna katılmıyoruz. Zira Bilge Kağan Hz. Efendimizle yakın çağın adamı. Doğumu 683 - ölümü ise 25 Kasım 734: Buna göre Bilge, 632'den 50 sene sonra dğmuş olmakta. Üstelik, kendisinin Budist olma isteği de tarihi bir vaka. Ancak bir "Türk Peygamber"den söz ediliyor. Adı Olcay/Olcayto Nebi... Kanatimizce bu da değil. Asıl olan şu: Türklerin nebisi Hz.Nuhoğlu Yafet'ti... Yani Asya'nın kapısını açan AbdülFETtah...

Peygamberimizin ya da İslamiyetin, Ortadoğu dışında tebliğ yapıp yapmadığı hususundaki soruna gelince. İslamın tebliğcileri, doğduğu yıllar içerisinde dünyanın dört bir yanına tebliğ edildi. Upuzak Asya diyebileceğimiz ÇinHindi'ne dahi.  Sevgili Peygamberimizin, Göktürklü Sahabelerinin olduğu bilinmekte. Hatta Süreyciler diye bilinen bir KAYILI demirci ailesinin Medine'de meslek icra ettikleri de malum. Hz. Osman'ın Topkapı'daki kılıcındaki "IYI" tamgası da o demircilerin mührü. O tamga, Ertuğrul filmiyle ortaya çıktı ve mitinglerdeki yerini aldı. Selam ve dualarımla... 
***
derindunya

Yorumlar

 • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 224
  Şubat 2017 düzenlendi
  Bir müslümana göre;

  İsa Aleyhisselam'ın bir peygamber olduğunu Kuran-ı Kerim bildirilmeseydi; brahmanizme, konfüçyüzme, manihaizme, budizme, zerdüştçülüğe, şamanizme, aztek ve maya inançlarına bakış açımız ne ise hristiyanlığa da bakış açımız o olurdu. Hristiyanlığa olan bakış açımızı etkileyen en önemli unsur; kutsal kitabımızda geçiyor olmasıdır. Eğer İsa Aleyhisselam'ın ismi kutsal kitabımız da geçmeseydi; İsa, peygamber mi, değil mi biz bilemeyiz, derdik. Ne peygamber olamaz diye kestirip atardık ne de peygamberdir diyebilirdik. Zira Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, Üzeyr Aleyhisselam'ın peygamber olup olmadığı hususunda sorulan bir soruya karşı şöyle buyurmuştur: "Bilmiyorum, Üzeyr peygamber midir, değil midir?" (Ali Nasıf et-Tâc, III, 302). Bugünde Konfüçyüs ya da Buda hakkında peygamber olabilir; deniliyor, olmayabilir de!

  Sonuç olarak bir müslümana göre; Ortadoğu ve dışında her kavme bir uyarıcı gelmiştir. Bu inancı gereğidir. Belki isimlerini çok duyduk ama ilahi kaynaklı uyarıcı olup olmadıklarını bilmiyoruz, bilemeyiz. Olabilir de; olmayabilir de! İnancın adının ve nasıl olduğunun ise hiçbir önemi yok, sonunda puta bile tapmış olabilirler. Zira inancımıza göre İslamiyetten önce bütün dinler bozulmuştur; kimisi yüzde yüz kimisi yüzde seksen oranında ilahi menşeinden sapmıştır. Lakin;

  Bir ateist;

  İsa, Lao Tzu, Musa, Mahavira, Konfüçyüs, Muhammed, Buda, Davut, Brahma ya da dünyanın dört bir yanında inanılan başka inançların liderleri aralarında nasıl bir fark görüyor? Kutsalı ya da kutsal olmayanı neye göre ayırıyor? Biz müslümanlara göre mi; öyle ise cevabı yukarıda. Eğer bir ateist zihniyeti ile düşünüyorlarsa o zaman İsa ile Brahma arasında nasıl bir fark görüyorlar da dinlerin Ortadoğu'dan çıktığını ifade ediyorlar? Niye Çin'den de, Hindistan'dan da çıkmış diyemiyorlar? Zira bunu iddia etmesi için bir fark görmeleri gerekir.
  Teşekkür edenler (1)ibrahimsarikaya
  SAYGILARIMLA
  HAKAN CERAN
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .