DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Derindunya Kavramları Sözlüğü

AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 309
Mart 2017 düzenlendi Kategori Duyurular

Sevgili Ahmet İlhan diyor ki: “HOCAM SELAMÜN ALEYKÜM! SİZDEN BİR ARZUM VAR: KULLANDIĞINIZ TERİMLER HAKKINDA BİR SÖZLÜK YAYINLAYABİLİR MİSİNİZ? MESELA ARYANİK, MAJESTE, WİNDSOR, STUWART VS… DAHA ÖNCE DİNLEDİĞİM VİDEOLARDA ÖĞRENSEM DE UNUTUYORUM. DOLAYISIYLA YENİ VİDEOLARDA Kİ STRATEJİLERİ ANLMAKTA ZORLANIYORUM. HAKKINIZI HELAL EDİN. ALLAHA EMANET OLUN.”

Bu konu daha önce de “forum-gündem”de konuşulmuştu. Adaşım Ahmet’in mesajıyla birlikte, genel anlamda da ihtiyaç olduğu ortaya çıkmış oldu. Bu hususu, açtığımız bu sayfaya eklesek diyorum.

Açılışı fakir yapayım…

ARYANİK: Ari kökünden türetilmiş Aryan sözcüğüne sahiplik eki – ilave edilerek oluşturulmuş bir kavram… Aryanlara ait olan ya da Arilerinki… Aryan sözcüğü, eski Hint dili Sanskritçede "asil" veya "onurlu" anlamındaki "Ārya" kelimesinden türetilmiş bir başka sözcük olarak ortaya çıkmıştı. Yani Proto-İranca anlamındaki Avesta dilindeki "Airya"nın anlamdaşı... Eski Pers dilindeki karşılığı ise "Ariya" şekline dönüşmüştü. Milat civarı yıllarda Proto-Hindu-İranlıların kendilerini tanımlamada kullandıkları kelime buydu. Hindu-İranlılar iseHint-Avrupa dillerini konuştukları bilinen en eski halktı. Ancak Milattan sonra, söz konusu "Aryan" kelimesi sadece Hindu-İranlıları ifade etmek için değil; aynı zamanda Hint-Avrupa dil ailesinden olan dilleri konuşanları da ifade edecek şekilde kullanılmaya başlandı. Sanskritçe'deki "Arya" kelimesi, Kavimler Göçünün ardından, Fransızca'da "Arienne"' olarak Avrupa'ya taşındı. Ve o kıtanın malı haline geldi. 

Gelelim Aryanların kim olduğuna: Proto-Aryanlar, Sanskritçe başta olmak üzere Hint dillerini konuşan "İndüstan" ve çevresinde yaşayan kavimlerdi. Genişletilmiş bir coğrafya olarak, Orta Asya ve Hindistan kökenliydiler. İlk çıkış noktaları Kuzey Pakistan, Afganistan ve Gobi Çölü olarak biliniyordu.

Milattan sonra 0 ile 500 arasındaki yıllarda, kuzeyden inen Akhunlar/Eftalitlerin baskısıyla yerlerinden söküldü ve Kavimler Göçü nü başlattılar. Batı Hunlarının önünden kaçarak Avrupaya indiler. O günden beri Avrupa'da yaşamakta olan Aryan kavimlerinin resmi temsilcisi yani devletleri Almanya, Fransa, İngiltere olarak bilinmekte. İlaveten Avusturya ve Kuzey İsviçre öz Aryanları ifade etmekte. Polonya, Litvanya ise Cermenleşmiş Aryanî Avrupa halkaları olarak bilinmekte.

Buradan hareketle... A.Yozgat'ın kayıtlarında kullandığı Aryanikler, Batı Medeniyetinin temel dinamikleri olarak üç Batı Avrupa ülkesine işaret etmekte. İlaveten, İngiltere'nin şekillendirdiği bazı gelişmiş devletler de ifadenin içinde yer almakta: ABD, Kanada vs...

Teşekkür edenler (4)hakimbeyaz dogutayy ailhan TheHUN

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .