DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

PERSLERİN İSLAM’A SIZMA HAREKATI : SASANİLER VE DERİN İRAN

13»

Yorumlar

 • keremkerem Gönderiler: 50
  Hakim gardaş evvela kaygılanmak ölçüyü kaçırmamak kaydı ile iyidir,kaygı ihtiyata sevkeder rehavetten muhafaza eder.arkadaşına söylediğin söz ise söylettirene bak gayri ihtiyaride olsa sen vesile olmuşsun dediğin gibi iyide olmuş her neci ise teessüründeki kasıt maddi himmetin zayıflaması ise belki bu hadiseler onuları dahada ihlaslı olmaya sevk etmek ciheti ile hayır olur inşaallah.
  fetöden dolayı meydana gelen olumsuzluklar meselesi ise; hadiselerin  malumunuz iki ciheti var,ilki kader ciheti ki asla çirkinlik ve adaletsizlik,merhametsizlik yok, biz  kusur işleriz işlediğimiz kusuratın derecesi nispetinde kader bişeyi veya kişiyi musallat eder,kusurumuzun cezasını rahmeti ile ahirete bırakmaz dünyada kefalet nevinden temizliğe mazhar eder veya kuluna bir makam irade eder kul kendi iradesi ile o makama liyakat kesp edemez ise kader onu sevk eder bu cihette elbette  bizide bu musibetten kurtaran rabbimize vücudumuzun zerratı adedince şükür etsek az düşer.ikinci vecih ki beşere bakan kısmı ki burada genelde zulüm ve tahribat vardır,kaderin adaleti içinde beşerin zulmü ve tahribatı vardır,her nekadar bu tahribat tamir olsada iz bırakması kuvvetli ihtimal ki,senin şucu diye tabir ettiğin hernekadar kendi penceresinden meseleye bakıp mütessir olsada umum itibari ile milletin dini hizmetlere maddi ve manevi himmet hisleri tahrip olmuştur,(yüzlerce yıldır islamlarda, bu himmet meselesi süregelen güzel bir hadise iken malum yapının ihaneti bunu etkilemiştir.) vede iz bırakması kuvvetli ihtimal,sadece bu cihette bile tahribat yaptılar ama asıl tahribat milletin meşrebine göre manevi olarak beslendikleri menbalara olan güvende yaptıkları tahribat hatırlayın malum hadiseden sonra bazı tv kanalları ve gazeteler diğer istikametli cemaat ve tarikatlara bunları emsal gösterip nasıl hücum ettiler onları zan altında bıraktılar vs.ha diyeceksin ki o zaman onlara kader ciheti ile adalet var. amenna lakin o ve benzeri güruhlar bu adamlar istikameti kaybediyorlar biz bunlara saldıralımda yola dönsünler Allah yolunda daha istikametli ve ihlaslı çalışsınlar diye yapmadıklarıda aşikar.neyse  nasılki küçükde olsa cerrahi bir operasyon geçiren kişi hastalığı iyilşse dahi vücudunda operasyondan izler kaldığı malum,heleki manevi operasyonlarda sizde takdir edersinizki izler daha derin olabilmekte.
  Son meselede ise bizim dediğimiz güruh dışında değilsiniz elbette,bizler derken Alemi islamın bütün istikametli müminlerini ,hususan bu milletin ehli iman ve istikametli zatlarını kast ederek söylenmiş,yoksa aksi ne haddimiz nede hakkımız,bunu böyle anlamanıza sebep olan nedir bilmiyorum ama bunu ihsas eden bir kelime var ise özür dilerim eğer zan isede üzüldüm.
  Teşekkür edenler (1)hakimbeyaz
 • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 486
  Kıymetli vaktinizden ayırıp sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. ''umum itibari ile milletin dini hizmetlere maddi ve manevi himmet hisleri tahrip olmuştur'' fikrinize katılmakla birlikte bu zararın fetönün PDY olarak verdiği zarar kadar hatta daha da büyük zarar vereceğini düşünmekteyim. O nedenle çözüm önerisi olarak bu ve bunun gibi yapılanmaların '' şucu bucu '' ların kontrolü ve fakat ayni zaman da  faydalı olanların da devamı için ne yapılabilir yada yapılmalıdır.? Bunların içinde faydalı yada zararlı olanlar nasıl ayırt edilmelidir. 
 • seckinceseckince Gönderiler: 359
  Nisan 2017 düzenlendi
  Seckince sence Şia ya da pers her ikiside islam içinde nasıl yer edinmiş? Yani bu iki fasılın İslam'da ne anlama geldiğini açıklayabilir misin? Daha doğrusu Şia ve pers'te islam ne demek sence? Bi başka sorum ise daha spesifik olacak. Şia ya da pers islam kılıcı altında hangi gayrimüslim ile savaşmış?
  Merhaba;
  Şia diyorsunuz sonra pers sözcüğünü kullanıyorsunuz. Pers diye sanırsam İslamdan önceki bi kavmi kasdediyorsunuz. Ne alakaysa?  Yani ya bir algı oluşturma peşindesiniz(ki iyi niyetle bağdaşmaz bu) yahut da bilmeyerek saflıktan yapıyorsunuz(zayıf ihtimal de olsa).

  Şia sözcüğü ise hepimizin bildiği anlamdaki bi terim. Taraftar demektir mana olarak. devr-i saadet'te de kullanılan ama asıl Hz. Ali)RA) Efendimiz zamanında kazandığı anlamı.

  Konuyu genişletebiliriz..

  Saygılar..
  seckince  "seckince-Speare-sevmekesas" Hattı

 • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 306
  Buyurun genişletin o zaman meydan senin. Bu Hz Ali taraftarları dediğin grup hangi gayrimüslim ile savaşmış tarihten örneklerle açıklar mısın? 
  Teşekkür edenler (1)nevres
 • seckinceseckince Gönderiler: 359
  Nisan 2017 düzenlendi
   Bu Hz Ali taraftarları dediğin grup 
  Merhaba;  
  Kardeş;  "Hz Ali taraftarları dediğin grup" demişsiniz de acaba nerede kullanmışım abicim bu ifadeyi ben?
  *****

  İran'la ilgili bi yaklaşım yaparken  Persler denilen "İslam öncesi bir halk"tan bahsetmiş oluyoruz. İran denen coğrafyada malum olduğu üzere bir çok devletler egemen olmuş. Sasaniler de Gazneliler de, Timur da Safeviler vs vs de.. Hepsi de Türktür yani.  Selçuklular bile bu coğrafyada hükümran oldular malum. Savaşmadıysalar da burda Türkler hedef alınmış oluyor aslında. 

  Yani "tarihte kimle savaşmış kiiii" diye dudak bükenler öncelikle kimi kasdettiklerini açıklamalıdır; Sasaniler mi daha doğrusu Türkleri mi arapları mı?

  İran'da '79 yılında İslam İnkılabı olmuş ve İslam Cumhuriyeti kurulmuştur. 

  Mesela Sultan Alparslan atamız da İran'da hükümran değil miydi efendim? Malazgirtte savaştığı taraf müslüman mıydı yoksa?

  Ama bu laf çamur atma gayretinden başka bi şey değil sanırsam. Hedef bugünkü İslam Cumhuriyeti; temel muharrik güç ise abd patentli mezhebçilik yapısı.

  Bizim için vahdet esas olmalı.. "V'ağtasımu bi hablillÂhi...."  ayetini aklımızdan çıkarmamalıyız.

  Çok selam ediyorum.
  seckince

  "seckince-Speare-sevmekesas" Hattı

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .