DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

16 NİSAN : ZAFER Mİ? HEZİMET Mİ?

derindunyaderindunya Gönderiler: 271
DerinDunya Ailesi : DerinDunya.com | TarihTurk.com
Teşekkür edenler (3)esen ARS KağanDemir

Yorumlar

• esenesen Gönderiler: 33
    Ahmet abi harika bir yorum. Ben de yakın oy oranlarının, eveti yüksek bekleyen çoğu vatandaşın yaşadığı ufak hayal kırıklığına karşın daha olumlu bir sonuç olduğunu düşünüyorum . İlk heyecanla hayır cephesi bir süre karşı çıkacak ama sonunda bu sistemin onlara da ülkeye de yaradığını anlayacaklar. 
    Teşekkür edenler (1)ARS
  • Sur_Sancaqı_21Sur_Sancaqı_21 Gönderiler: 3
    hocam Allah sizden razı olsun çok güzel anlatımdi derinlerde anladı yüzeydekilerde anladı. Allah size uzun ömürler versin
  • nevresnevres Gönderiler: 436
    Bu seçim daha bitmeyecek gibi duruyor.Muhalefet sonuçları kabullenemedi.Videoda dediğiniz gibi kabullenmeleri hemen olmayacak gibi duruyor.
  • AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 288
    Kardeşlerimden sevgili Tuncay, dedi ki: "Sevgili ahmet abi sizin yaptiginiz okumayi neden ben yapamadim diye kendime sordum ilk aklima gelen taraf olmam vede altyapi eksikligilmden. olduguna kanaat getirdim peki abi secim oncesi. ekabir kesimi de bu okumayi yapmis olabilirmi. olabilir dersen derunumuz kurulmus demektir. selam vede saygilarimla..." Zannetmiyorum, Sevgili Tuncay...Referandum öncesinde, EVETciler çok yüksek, hayırcılar çok alçak bir orana bağlamışlardı kafalarını. O iki nokta, kavgayı seçim öncesinde de sonrasında da "iki dünya" kavgasının ivmelenmesine işaret etmekteydi. Ve seçim esnasında yapılan kavgalaşma, seçim sonrasının hazırlık aşaması olarak tecrübe defterine yazılmakta ve onun ışığında yeni yöntemler kurgulanmaktaydı. Tam bir şartlanmışlıkla.... Bizim okumamız en makul, en saf, en kardeşçe ve en yerli hatta Türk köylüsü okuması sayılabilir. Zira özet olarak diyoruz ki; "Çalış senin de olsun! Eğer olsun istiyorsan" Ama referandum bitti, gördüğümüz görülmedi. Kafalarda kurgulanan kavga sahneleri boşa gitmesin diye, Hayırcılar, yükselen oy oranını da kötüye kullanarak, saldırıları başlattılar. Anlaşılan o ki fakir her ne kadar; "Zamanla onlar da benim okumamı yapacaklar..." demişsem de... Okumayı yaptılar lakin anladığım naiflikte değil. Fakir, "sizin için de bir tık ötede...." diye işaret ettiğimi, "hizmet için makam" olarak anlamadılar. Aksine "antik kavga"larında ateşi harlandırmak olarak algıladılar. Zira onlar "Türk köylüsü"nün baktığı yöndeki pencereleri kapalıydı, şimdi üstüne bir kapak daha çakmaya meyyal gidiyorlar. Zira yerli değiller, benim zannettiğim gibi bir tık ötedeki, hükmetme koltuğuna (verseniz de) talip değiller. Zira onlar kendileri değiller; içlerine hatta ruhlarına giren Batılıların, Türkçe konuşan halleri... Ama yine de umutluyuz. Belki aralarında siyaseti siyaset olarak anlayanlar vardır. Ama çoğunluğun siyaseti, "ülke ve insan ruhunu" gasp etmek olarak anladığı bir kalandan söz ediyoruz. Dileğimiz; şimdi kendi içlerinde hardalaşsınlar inşallah... Ya da Allah, hepimize hidayet versin, inşallah! Bütün bunları yazdıktan sonra sor fakire: 16 Nisan sabahı yaptığın yorumdan umutvar mısın, o hususta mı devam edeceksin yorumlarına. Hayır! Onu dedik gitti! Fakir seven, memleketperver kardeşlerimiz katıldı bize... O kadar' Yığınlar oy oranındaki nüansın işaret ettiği "kardeşliğe bir adım daha" mimini görmedi bile. Hatta o mimi, devasa bir kavga nedeni olarak algıladı. O halde biz de o düzlemden yapacağız paylaşımlarımızı. Selamlarımızla...
    Teşekkür edenler (3)nevres yörük BiKarınca
  • EmreKiraz85EmreKiraz85 Gönderiler: 1
    Hocam Selamün Aleyküm. Uzun zamandır Sesli makalelerinizi dinleyerek ve başka bilgilerle harmanlayarak kafamda belli başlı sonuçlara ulaşmaktayım. Zihin açıcı makaleleriniz için Allah razı olsun. 16 Nisan Zafer mi? Hezimet mi? makalenizde de her zamanki gibi nokta atışlı yorumlarınız dan faydalandık. fakat içime sindiremediğim bir şey var hocam. Öncelikle oyların neredeyse birbirleriyle eşit olmasının, halkımız için çok iyi olduğuna sevinmek isterim çünkü  bundan sonra yan gel yatcılar Devletin başına gelipte geçmişte olduğu gibi 10 yıllarca süre devletin imkanlarından fayladanma gibi bir lüksleri kalmadı. Ayrıca desteklediğimiz hükümetlerinde nasılsa hükümetim ben diyerekten kendini salma şansı kalmadı. Ya halkı etkilemek için proje üretecekler yada 5 sene sonra kaybolacaklar. bir diğer birleşim noktası artık dediğiniz gibi milliyetçi devletçi liberal cumhuriyetçi muhafazakar kürt laz çerkez vs gibi terimler tedavülden kalmış oldu. Ya Evetçiler var yada Hayırcılar var. buda çok güzel çünkü ayrışmayı en aza indirebildik. hazmedemediğim nokta ise şu : Bu sistemin ülkemize daha yukarıda yazmadığım bir çok faydası var iken, Hayır diyen malum kesimler ve geçmişte yaptıkları bu milleti asimile etme operasyonlarına rağmen ayrıca Bütün Haçlı ittifakı onları destekler iken ben nasıl Evet ve Hayır oylarının birbirlerine yakın olmasına sevinebileceğim? Bir taraftan Allah hesap kuranların en hayırlısıdır diyorum ama diğer taraftan Haçlılarla Terör örgütleri gibi düşünen bir yüzde 48.60 ı hazmedemiyorum.İstanbul da yaşıyorum bulunduğum semtte yüzde 61 hayır çıktı. İnanın Tanıdıklarıma bile başka bakmaya başladım. Kıymetli yorumlarınız için teşekkürler hocam.
  • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 296
    Ee heralde ağabey ne beklenebilirdi ki? Gayet güzel demişsin: "Türkçe konuşan batılılar" koca yigindan başka bir halta yaramayan bu guruhu tek bir şey ıslah eder. O da yığını dağıtacak bir fırtınadır derim.
    Ee heralde ağabey ne beklenebilirdi ki? Gayet güzel demişsin: "Türkçe konuşan batılılar" koca yigindan başka bir halta yaramayan bu guruhu tek bir şey ıslah eder. O da yığını dağıtacak bir fırtınadır derim.
    Şimdi bazı abilerimin aklına şu gelebilir: "yahu güney fırtına yerine yakmak daha mantıklı değil mi? Kökten kurtuluruz" iyi de o yangın bize de dokunur o zaman. Öyle bir yangının adı savaş olur ki ona da Dünya heralde hazır değil ki halen daha terör örgütleri ile proxy savaşları veriyorlar. Büyük bir siyasi fırtına lazım monarşi-demokrasi arası.  En azından şimdilik. Bu sistemin adını da teveccühünüze sığınaraktan koyuyorum burada: MONDE yönetim şekli. Köklü bir aileye bağlı siyasi bir yapı. Sizce nasıl?
  • Sur_Sancaqı_21Sur_Sancaqı_21 Gönderiler: 3
    hocam Allah sizden razı olsun çok güzel anlatımdi derinlerde anladı yüzeydekilerde anladı. Allah size uzun ömürler versin
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .