DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

KAİNAT NE KADAR BÜYÜK?

BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 197
Kategori Diğer
       Çocukken izlediğimiz diziler vardı; bir grup insan kendisinden elli kat büyük adamlarla mücadele ediyordu. Ya da Herkül'ü hepimiz hatırlarız, zaman zaman neredeyse elli metrelik dev adamları yerle bir ediyordu. O zaman düşünürdük; ya her insan aynı anda yüz kat büyütülseydi; galiba bu dünyaya sığmazdık. Ama ya her şey üzerinde yaşadığımız dünya ve kainat içindeki her şey, zerresine kadar aynı anda büyütülürse ne olurdu...

       Karıncaya göre hepimiz birer deviz. Mikroorganizmalara göre karınca bir dev... 

       Bazen ne kadar küçüğüz diye dünyanın yanına güneş, güneşin yanına yıldızları getirirler ve bu zincirleme olarak devam edince güneş bile küçücük bir zerrecik halinde kalır ve kainat ne kadar büyük deriz. 

       Gerçekten, kainat ne kadar büyük? 

        Yıldızların bizden katrilyonlarca kat büyük olduğunu farzedelim. Bir anda elimizdeki telefona kadar kainattaki her şey aynı oranda katrilyonlarca kat büyütülseydi ne değişirdi? O kainattaki en büyük yıldız kadar olduğumuzu hisseder miydik yoksa karınca yine aynı karınca, güneş aynı güneş, yıldız aynı yıldız olarak kalır mıydı? 

       Evet, hiçbir şey değişmezdi. Oturduğumuz koltuk, izlediğimiz televizyon, elimizdeki telefon, bakterilere kadar aklınıza ne geliyorsa aynı kalırdı. Zira her şey aynı oranda büyütüldüğü zaman yine aynı bakış açısıyla görecektik. 

     Tam aksine mikroorganizmalar boyutuna indirgenmek için bir anda kainattaki her şeyin aynı oranda katrilyonlarca kat küçültüldüğünü düşünelim. Mikroorganizma ve karınca ya da güneş hatta masa, sandalye, kalem ne değişirdi? 

      Yine hiçbir şey değişmeyecekti. Çünkü maddenin boyutu "göre kuralına" dayalıdır; yani görecelidir, izafidir: Bize göre kainat, bize göre karınca, bize göre mikroorganizma hatta bize göre atom... göre, göre,göre
 
      Aynen telefonlarımızdaki fotoğrafları yaklaştırırız ama nesneler arasında bir değişiklik olmaz ya; onun gibi. 

       O halde biz bu büyütme ve küçültme olayını biraz abartalım. Kainattaki her şey aynı oranda sonsuz kat büyütülseydi veya sonsuz kat küçültülseydi ne değişirdi? 

        Maddenin boyutu "bize göre" olduğu için her şeyin aynı nispette değiştiği bir yerde sonsuz derecede bir müdahale bile hiçbir şeyi etkilemez. Kalem aynı kalem, atom aynı atom, güneş aynı güneş ya da aklınıza ne geliyorsa hep aynı kalır. Dikkat ediniz sonsuz kat diyorum! Her şeyi aynı oranda dilediğin kadar büyüt ya da küçült; sınır yok...

        O halde yazımın girizgahında sorduğum soruyu tekrar soruyorum: 

        Gerçekten, kainat ne kadar büyük? 

        Hiçliğin sınırında olacak kadar küçük ya da mutlak anlamda boyutsuz veya her ikisi. Hakikatte kainat; şu anda bize göre bir zerrecik olan atom boyutunda bile değil; atomdan sonsuz ve sınırsız kez daha küçük. Bu küçüklüğe ise ulaşılamaz; neredeyse yok olacak ama yok da değil. Hiçliğin sınırında, varlıkla yokluğun arasında. Cisimlerin boyutları ise sadece bize göre... Biz o yoklukla sınır sınıra olan kainat zerreciğinin içinde bir şeylere boyut izafe ediyoruz. Yokluk ise bambaşka birşey, hayal dahi edilemiyor ve boşluğa hiç benzemiyor. 
     SAYGILARIMLA
HAKAN CERAN

Yorumlar

 • FenomenKUARKFenomenKUARK Gönderiler: 87
  Ağustos 13 düzenlendi
    Sevgili hakan dedigin elbette dogru hersey ayni oranda buyutulup, kuculdugu zaman iceriden bakanlar icin hersey ayni. Biz bu konuyu nasil lehimize kullanabiliriz? Bunu icat ettigimiz bir gorsel iluzyona basvurmaksizin kucultp buyultme silahi ile bir eve ates etmeye benzetelim. Ev kuculur iken biz ve silah yine ayni boyda kalacaktir. Silahi zaman ayarli sekilde ayarlar bizde eve girer isek ve ciktigimizda onumuzde devasa bir dunya ile karsilasacagiz. Yani insan 10 metre boyunda kapisi olan kaleler insa ederek icinde cuceler/hobbitler gibi yasayabilir. Veya tam tersi miniature sehirler insa ederek Guliver gibi devlesebilir. Miniatur yanan eyfeli anahtarlik olarak tasiyabilir vs... Peki gecen yazdigim bir yazida hayvan genlerini aktarip harmanlayarak yeni turlerin cikmasina sebebiyet verebilecegimizi yazmistim. Lakin Allah (c.c)un yaratmaya devam ettiklerini begenmeyip degistirmeyi dusunuldugu icin pek ragbet gormedi sanirim. Haksizda sayilmazlar yeni bir turu ekosisteme saldigimizda yerli ve nadir turleri yoketme ihtimali vardir. Lakin bazi insanlarda gorulen buyuyememe ve boy uzamasi durmayan insanlardan alinan genetik bozuklugu Fil veya Kambur balinaya aktarir isek? Tersi topragi verimli hale getirip isleyen mikroorganizmalari Boyunu buyuterek mars topragina salarsak gezegeni yeniden yasanilabilir hale getirebilir miyiz? Diye sormus olayim.  Selam ve Dua ile...
  Teşekkür edenler (3)AhmetYozgat BiKarınca Ömer
 • ÖmerÖmer Gönderiler: 159


  Solda beyin hücresi.
  Sagda evren.
  Birbirlerine ne kadarda cok benziyorlar.
  Kimbilir icimizde ve disimizda ne kadar alemler yasamaktadir!

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .