DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Beyazıd mı haklı yoksa Timur mu?

AlcuTeginAlcuTegin Gönderiler: 18
Arkadaşlarım abilerim forumdaşlarım bu uzuuun zamandır tartışma konusudur Emir-i Türkistan Timur mu haklı yoksa zaferden zafere koşan Yıldırım hızında ki Beyazıd mı? 
 Açıkçası ben Timurun ne kadar sabırlı bir yönetici olduğunu biliyorum. Ayrıca cihan hedefine koşan atalarının izinden giden Beyazıdın kararlılığını da biliyorum. Mektuplaşmalarına bakarsak Beyazıdın biraz kaba olduğunu görebiliriz. Ayrıca Timurun da sabrını ve ortak yol bulmaya çalıştığını da görebiliriz. Timurun anadoluda ki Türklere yaptığı iyilikleri de bildiğim için Timurun düşmanlığının halka olmadığını biliyorum. Timurun taa ankaraya kadar gelmesinin sebebi bir Türk devleti olan Osmanlıyı yıkmak değil Altın Orda yöneticisi Toktamıştan aldığı tecrübeyle doğu seferine çıkarken arkasında düşman bırakmamaktı. Bu arada Altın Orda yı yıkmasına gelirsek Timur hiç bir Türk devletini yıkmak istemedi zaten Türklüğü yüceltmek için yaşa Türke kılıç kaldıranın elini kır diyen biri neden böyle bir şey istesin öyle değil mi? Şimdi Altın Ordayı yıkmasının sebebi savaşta kaç kere canını bağışladığı Toktamışın Timur her sefere çıktığında arkasından vurmasıydı ve Beyazıdın kendine karşı Toktamışla müttefik olduğunu bildiği için Beyazıtla savaştı yoksa herkes Timurun anadoludaki Türkmenlere eziyet çektiren ermenileri biçtiğini biliyoruz. Ve okuduğum bir kitapta Timurun bu davranışlarından pişman olduğunu ve eğer varsa derin Türk heyetinin Timura bu yaptıklarından dolayı ceza olarak devletinin devamının gelmemesini vermişler.Zaten Toktamış cezasını devletiyle ödedi. 
Uzun lafın kısası bence Beyazıd Timur tartışmasında haklı taraf Timur sizinde düşüncelerinizi bekliyorum. Esenlikler diliyorum 

Her şeyin yanlış olduğu yerde her şey mübahtır
Gökkuşağının bittiğe yere doğru...

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .