DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

Her Toplumun Öz Gnosisi

GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 2173. Derece
    Sağolsun Sevgili Ahmet agabeyimizin vesilesi ile tanışmış olduğumuz bir gerçek oldu artık. Tabi bu gerçek zamanla geldi kendisi gibi tıpkı. Tesbihin parçaları gibi yavaş yavaş nakşedildigine inanıyorum bu gerçeğin. Adı ise kutsal bilgi, gnosis vb kısacası her ne derseniz deyin, bana göre toplumdan topluma değişen spesifik bir özellik kısacası. Yahudilerin mısır'dan aldığını bildiğimiz bu bilgi şimdi hangi Yahudi de ne suretle kullanılıyor pek bir önemi yok. Sonuçta hz Yusuf'un çocuklarından bu yana bu güruhta saklı bir vaziyette. O günden bu güne kadar bu gizemli bilgiye muhakkak aklı başında olan her toplum sahip olmak istemiştir. Buradan anladığım ise Yahudi toplumu dışında kimsenin bu bilgiye ulaşamadığı daha doğrusu doğrudan ulaşamadığı, gidilen yol hep Yahudi ile ortaklaşa olmuş anlaşılan o ki.

Lafı uzatmaya gerek yok. Bana göre her toplumun bir felsefesi var ya da sınırı ve başka hiç bir toplum bir başka toplumda olan bu öznel felsefenin köküne hiç bir şekilde ulaşamamıştır. Olsa olsa izinle olmuştur o da. Mesela Türklerde ki savaş bilgisi ya da latinlerde olan ki bu benim tahminim denizellik (gemicilik) kültürü, perslerde ki edebi bilgi, mısırlılar da ki gizemlilik, araplarda ki karışık etnik yapı vb örnekler çoğaltılabilir. Sonuç olarak çıkacağımız kapı aynı kapıdır yani her toplumun kendi temel taşı olan yapı.

Bu başlığın altı gayet tabi doldurulabilir. Sonuçta medeniyetler yatıyor bu özellikler ve periferisinde, hem nasıl doldurulmasın ki? Benim merak ettiğim ise günümüzde insanların artık miladını doldurmuş ve bıkmak üzere olduğu bu köhne medeniyeti hangi bilgi felsefesinin üzerine yeniden inşa edeceğidir?
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .