DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

YAKIN TARİH GERÇEKLERİ

YikaGYikaG Gönderiler: 813. Derece

YAKIN TARİHİMİZ

Türk tarihinin binlerce yıllık şanlı ve şerefli bir tarihi vardır.Fatihlerin,Kanunilerin ve Yavuzların,bu millet için yaptıklarını saygıyla anmalıyız.Daha nice Osmanlı padişahları,Anadolu Selçuklu,Tolunoğullarından tut Memlüklere kadar bir çok başarılı Türk-İslam devletiyle dolu bir tarihe sahibiz.

Ancak,yakın tarihimiz bize o başarıların çok geride kaldığını hatta Avrupanın hasta adamı olduğumuzuda göstermiştir.Eleştirilecek yanlarına rağmen 2.Abdülhamit,Osmanlının ömrünü uzatmıştır.Belki de Mustafa Kemalin doğuşuna zemin hazırlamıştır.

Yakın tarihimizin, en önemli olayı verdiğimiz kurtuluş mücadelesidir.Mustafa Kemal ve Vahdettin ilişkisi,ülkemizde herzaman konu olmuş bir olaydır.Çanakkale de kazandığımız büyük zafer,malesef bahriye nazırı Rauf Orbay'ın imzaladığı Mondros antlaşmasıyla tam bir hezimete dönüşmüştür.Zaten Rauf Orbay'ın Lozan'a gönderilmeme sebebi Mustafa Kemal'in dediği gibi ''Rauf Mondrosta iyi bir sınav vermedi'' sözüyle net şekilde ortaya çıkmaktadır.İngilizler sadece donanma gücü ve 3 tümen asker ile İstanbulu isgal etmiştir.İngilizlerin kara gücü çok azdı.Düşünsenize,Londra da takım elbiseli,ceketinde mendil olan asil zade İngiliz milletimi gelip savaşacaktı.

İngiliz başbakan Lloyd George bütün sömürgelerine başta Avustralya,Yeni Zelanda,Hint Müslümanları ve Pakistan olmak üzere dokuz ülkeye telgraf çekmiştir.O telgrafta, bizimle savaşın çağrısı yapmıştır.Ancak,hiç bir devlet olumlu cevap vermemiştir.Avustralya ve Yeni Zelanda,Çanakkale de yaptığımız hatayı yapmayacağız Türklere silah doğrultmayacağız cevabı verirken,Müslüman ülkeler ise,din kardeşlerimize ateş etmeyiz yanıtını vermiştir.Geri kalan ülkeler cevap dahi vermemiştir.

İş bu halken,3-5 gemiyle İstanbulu işgale dur demeyen,Ey Vahdettin.Dur deseydi,belki de şehit olurdu.Ancak bir kahraman olarak herzaman anılırdı.Ayrıca sen kalk,Sevr antlaşmasını onayla.Şunu çok net biliyoruzki,Sevr antlaşmasını imzayan Damat Ferit Paşa hükümeti yani ''yüzellilikler'' Vahdettin tarafından görevlendirilmiştir.Ancak antlaşma tabii ki hiç bir zaman yürürlüğe geçmedi.İmzadan sonra,halk bu antlaşmaya çok büyük tepki göstermiştir.Mitingler yapılmıştır.En büyük miting,Halide Edip hanım'ın ikiyüzbin kişiye hitap ettiği Sultanahmet mitingidir.

Bu benim bir tez im;Eğer Vahdettin,kurtuluş mücadelesine destek verseydi,yani Mustafa Kemal Paşa yanındayım Ankara yanındayım deseydi,Yunan iki yıl boyunca Anadolu da,İngilizler de dört yıl boyunca İstanbulda oturamazdı.Mustafa Kemal'in aklındaki Misak-ı Milli yi uygulayamama sebebide zaten bu söylediğim olaydı.Doğu da Enver paşa,Kazım Karabekir'in doksanbin kişilik ordusuyla,Anadolu mücadelesine katılamamasına,Batı da ise Vahdettin,mücahit ehl-i müslim kişilerin savaşa geç katılmasına sebep olmuşlardır.Çünkü halk padişaha bağlı,dinine bağlıydı.Enver paşa,Mustafa Kemal paşaya bir mektubunda şöyle diyor;''Devletin ve Milletin tehlike de olduğu an geliriz''.Bu ne demek?.Yani başarısız olmanı bekliyorum,başarısız olduğun an ülkeyi ben kurtaracağım demek.Yani tam bir fırsatçılık,tam bir ihanet,tam bir hayalcilik.

Kurtuluş mücadelesinin ilk başlarında,Mustafa Kemal paşanın elinde sadece 60.000 kişilik ordu vardı.Ancak daha sonra Mustafa Kemal siyasi dehasıyla,askeri dehasını birleştirip,Anadolu milletini arkasına almayı başararak,sayıyı bir yıl içinde 200.000 askere çıkartmıştır.Ama yukarda iddaa ettiğim gibi,Vahdettin bu mücadeleye destek verseydi,500.000 kişiyle Yunanın karşısına çıkardık ve belki,Musul'a kadar,Batum'a kadar,hatta Selanik'e kadar giderdik.Vahdettin ve Enver'e rağmen 200.000 kişi.Bu da büyük başarı tabii ki.Ve içerdeki,sözde islam alimi olan İngiliz uşaklarına rağmen.

Gazi Mustafa Kemal,önce İtalyan ve Fransızlarla siyasi dehası ile antlaşmalar imzaladı.Bunlar tabi ki ülke menfaatlerini göz önünde tutarak,bağımsızlığımızı önceliğe alarak yapılan antlaşmalardı.Ardından Yunanlıları denize dökerek,bu seferde askeri dehasını kanıtlamıştır.Geriye kaldı ingilizler.İngilizler ise,yukarda belirttiğim gibi kara ordusu olmadığı için ve şu sözden dolayı geri çekilmek zorunda bırakıldılar.Mustafa Kemal;''Bir hafta içerisinde,İstanbul'dan ve Doğu Trakya dan çekilmediğiniz takdir de,Türk ordularını harekete geçireceğim'' demiştir.Bu sözle biten telgrafı ingiliz hükümetine, bizzat Anadolu'daki ingiliz ordularının başında bulunan General Harrington iletmiştir.Bu söz bile yetmişti !!.

Sonrasında, Mudanya antlaşması ve Lozan..Yakın tarihimizin en büyük kahramanı,Mustafa Kemal Paşayı saygı ve özlemle anıyorum.

Yakın tarihimiz,bir şeref abidesidir...

Bu gerçekler varken hala inkarmı edeceksiniz ???.Görüşleriniz nelerdir arkadaşlar ?

Yorumlar

• ARSARS Gönderiler: 152. Derece
    Sn. YikaG kardeş, yakın tarihimizi bir çırpıda anlatmışsın da, bunlar şimdiye kadar bizlere öğretilenler. Bir de öğretilmeyen,  gizlenen tarihe bakmak lazım, kim hain, kim kahraman daha iyi anlaşılabilir. Gerçi, kriptolar hariç insanlara hain demeyi çok doğru bulmuyorum. Zira, her insan doğru bildiğini uygulamak ister, vatanına milletine zararlı olacağını düşünmez. Ama, sonuçta ülkenin bir yerlerini peşkeş çekmek zorunda kalırsın, ama, bu bile hain olduğu anlamı taşımaz. Ama, o insanın genel icraatlarına bakılabilirse, özellikle dış mihraklara çalıştığı ispatlanırsa, o zaman hain damgası vurulur kanaatindeyim.
    Demim ya, biz ne biliyorsak, bu güne kadar bize öğretilenden ibarettir. Ancak, gerçek tarihin böyle olmadığını son 5-10 yılda anlayabilenlerden biriyim. 
    Atatürk'ün;
    Kırık dökük bir gemi ile Samsun a gidip, kurtuluş savaşını başlatması,(Zamanın en donanımlı gemisi)
    Tek başına milleti örgütleyerek kongreler düzenlemesi,(o zamana kadar onlarca kongre düzenlenmiş)
    Hele hele, Yunanlıları İzmir de denize dökmemiz, (Türk askeri,  yunanlıların İzmir i yakıp terk ettikten 2 gün sonra İzmir e ulaşmıştır. Gitme nedeni de bir maymunun sebebiyet vermesi ile ülkelerinde darbe olmasıdır)  
    Fransa ve İtalya nın Sütçü imam ve diğer cengaverlerimizden korkup ülkelerine kaçması.(kargalar güler, Ankara Antlaşması nın gizli maddeleri var mı diye düşünmeden edemiyor insan!!!)
    Yine Yunanlıları Büyük taarruzda yenmemiz, ( Darbeden dolayı, generaller ülkelerine döndü ve askerleri de çil yavruları gibi dağıldılar.)
    İngiltere nin de korkup kaçması,(Bu da traji komik. Aslında İngiltere 1936 ya kadar Ülkemizi terk etmedi, Buradaki işlerini bitirdi, anlaşmaları yaptı ve uzaktan 100 senedir bizi yönetmeye devam etti, en azından İnönü dönemi için kesinlikle geçerli bir tez diye düşünüyorum.),...........vs.
    gibi yansıtılan tarihin bir çoğu yalandır.
    Biz bu tarihi saptırarak, hem kendimize, hem geleceğimize, hem de çok büyük bir Dahi olan Atatürk ümüze haksızlık ediyoruz.
    Neden bu yalanlar,? 
    Neyi gizliyoruz?
    Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluş kodları nerede? Ona ulaşmamız lazım. Eğer orada bir yanlışlık var ise, derhal düzeltilmesi gerek, canımız-kanımız pahasına...... 
    Her kim bu millet, bu devlet için zerre kadar iyilik yapmış ise, Allah ondan razı olsun, Hainlik yapanların da Allah belalarını versin inşallah.
    Sağlıcakla kalın...
    Ali Rıza SAĞBAŞ
    Teşekkür edenler (2)oguz BiKarınca
    Bu arada, Vahidettin, M.Kemal e açık açık destek verseydi, Mustafa Kemal istediklerini yapamazdı, İngilizler yok ederlerdi....
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • oguzoguz Gönderiler: 202. Derece
    Mayıs 12 düzenlendi
    En dikkat cekici konulardan bir tanesi de ,hani Mustafa Kemal erzurum kongresi oncesi istifa etmek zorunda kaldi ya hicbir nufuzu kalmamisken, elinde 25bin gibi ciddi gucte duzenli ordusu olan ,terhis kararina ragmen ordusunu dagitmayacak cesarette olan kendisi de cok basarili bir pasa olan Kazim Karabekir Pasa nasil olurda bize anlatilan sekliyle ben ve ordum emrinizdeyim pasam der .Kim bu vaziyeti almasini istedi Kazim Karabekir Pasadan ,kim kulagina ne fisildadi.Mantik diyor ki kendiside bagimsizlik niyetinde, elinde gucte var niye baskasina biat etsin ,karanlik noktalar cok.suan nasil yasadigimiz anbe an her seye canli canli sahit odugumuz halde cozemiyoruz bircok mevzuyu.bir kismimiz ergenekon operasyonlarina inandi destek verdi bir kismi direk karsi cikti .bircok insan turkmenlere oso ya gonderilen silahi isid e gidiyor diye inanmadi mi.100 yil onceyi anlamak daha da guc olacak haliyle
    Teşekkür edenler (2)ARS BiKarınca
  • SarıçiçekSarıçiçek Gönderiler: 292. Derece
    Sevgili arkadaşım YikaG derdimiz dilimizin döndüğünce doğru olduğuna inandığımız gerçekleri sana ve tüm insanlara anlatmak. Gördüğüm kadarıyla sen de bizim düşüncelerimizi merak ediyorsun. Bende bir tarihçi olarak sana düşüncelerimi açıklıyorum. Derdim Mustafa Kemal'i hain Vahdettin'i kahraman falan ilan etmek değil hatta haddim olmayarak düşüncemi anlatabilmek için Vahdettin'i çizelim. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan​ askeri deha başarılı bir kahraman doğdu. Askeri dehasını göstererek Türkiye'yi ve Türk Milletini kurtardı. Bundan sonra bu kahramanın ne yapması beklenir. Elbette ki kendi ifadesiyle Türk Milletini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak. Ülkenin kalkınması için milleti öyle bir seferber etsin ki millet canla başla çalışarak canını ortaya koyarak düşman elinden kurtardığı vatanını çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarsın. İmkanlar yoktu falan deme çünkü Almanya ortada daha dün devlet olmuş Almanlar da 1. Dünya Savaşı'nda​n yenik çıktı. 1939 gelindiğinde adamlar Dünya'ya meydan okudu. Almanların üzerinden​ iki Dünya savaşı geçtiği halde okulumun evimin bahçesi Alman arabaları ile dolu fabrikalarımız Alman makinaları ile dolu. Yıl 2017 Ülkeme çifte yollar yapıldı diye seviniyorum. Kayseri'ye hızlı tren gelecek diye seviniyorum. Türkler de kendi arabalarını​ yapacaklar diye seviniyorum. Vesaire bunların bugün mü olması lazımdı? Adamlar gözümüze baka baka düşmanımıza silah veriyor bizde verme diye yalvarıyoruz. Bizde zamanında güçlensek böyle mi olurdu? Umarım düşüncemi anlatabildim.
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • YikaGYikaG Gönderiler: 813. Derece
    Mayıs 12 düzenlendi
    Hepinize cevaplarınız için teşekkürler.ARS adlı arkadaşım,kendisine ait bir özel tarih çizmiş.Gerçekle alakası olmadığından cevap vermeyeceğim.oguz ve Sarıçiçek  adlı arkadaşlarım ise,güzel bir noktaya temas etmiş.Atatürk ün samsuna çıkması,Vahdettinin onayı ile olmuştur.Sadrazam damat ferit tarafından bir çok isim Vahdettine sunulmuştur.Bu kişilerin tamamına yakını İttihatçı olduğundan Vahdettin bu kişileri tercih etmemiştir.Atatürk ü tercih etme sebebi,Jöntürk devriminde Atatürk ün ittihatçılara muhalif olmasından dolayıdır.Ancak tabiiki Atatürkte ittihatçıydı.Ancak muhalifti.Muhalif olma sebebi,Askerlerin siyasetten el çekmesi gerektiğiydi.Hatta,Mustafa Kemal ilk siyasi konuşmasını,1908 de İttihat ve terakki meclisinde yapmıştır.Bu konuşmasında,Enver paşayı çok sert şekilde eleştirerek,Askerlerin siyasetten el çekmesini ve Din ve devlet işlerinin ayrılmasını gerektiğini söylerek,Ulusal istenç,ve bağımsızlık terimlerini kullanmıştır.Yani halkın sesine kulak verin demiştir.Ve bu sözlerden sonra enver küplere binmiştir.Gaziyi şam a sürmüştür.Bu uzun mevzu devam etmicem.O yüzden Vahdettin Atatürk ü seçmiştir.Ancak Mustafa Kemalin isminin altında Cumhuriyetçidir yazıyordu.Bunu da görmüş olduğunu düşünüyorum.Ben kemalist bir tarihçi olarak,Vahdettinin Atatürk ü samsuna bağımsızlık için gönderdiğini söyleyemem.Çünkü elimizde öle bir kaynak yok.Türk isyancıları bastırsın diye gönderdiğine dair kaynak vardır.Vahdettinin idam kararlarını inglizlerin baskısıyla verdiğini düşünüyorum.Ancak bu benim kanaatim.Kimse Atatürkü tutuklamamıştır.Kazım Karabekir ise;Ordum emrinize hazırdır demiştir.Aslında bu sözden sonra Saltanat yıkılmıştır.Ayrıca Sarıçiçek kardeşim,Almanyanın dünyaya meydan okuduğunu söylemiş.Evet doğru meydan okudular.Güçlülerdi,ancak dediğin gibi ekonomisi o kadar iyi değildi.Alman ekonomisi 1960 lardan sonra canlanmıştır.Ayrıca o güçlü Almanlar,Sovyetlere teslim olmuşlardır.2. Dünya savaşının tek galibi Sovyet Rusya olmuştur.Abd nin desteği ile.Güncel siyaseti değelendirmişsin birde.Akp nin yaptığı bir çok olumlu iş mevcuttur.Kimse inkar edemez.Ancak yaptığı yanlışlarda çok fazladır.En başta Başkanlık sistemi diyebilirim.Ama bu konulara bu başlık altında girmeyelim.

Teşekkür ederim..

YikaG kardeş, "ARS adlı arkadaşım,kendisine ait bir özel tarih çizmiş.Gerçekle alakası olmadığından cevap vermeyeceğim" diyorsun...
    Bir forumun temel amacı, herkesin kendi bilgi ve birikimlerini ortaya döküp seviyeli bir şekilde tartışmak. Benim parantez içinde yazdıklarım, bana ait özel tarih değil, benim bilgi birikimlerimle ulaştığım tarihe ait sonuçlar. Lütfen gerçekle alakası olmadığını söylediğiniz bu maddelerin siz de gerçeklerini(size göre) yazın da biz de sizin gözünüzde tarihi öğrenelim. Veya at gözlüğü takmıyorsanız ben size bu maddelerin doğruluğunu teker teker belgeleri ile  ispatlayayım...

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .