DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

VAHDETTİN-ATATÜRK İKİLEMİ

YikaGYikaG Gönderiler: 813. Derece
Mayıs 14 düzenlendi Kategori Türk Tarihi
Vahdettin ve Mustafa Kemal ilişkisini ben aşk-nefret llişkisine benzetirim.Atatürk'ü tabii ki Vahdettin samsuna göndermiştir.Ancak neden ??.Bir çok belge,Vahdettinin Atatürkü samsuna gönderme sebebini,Karadeniz ve anadoludaki Türk isyancıları bastırmak için olduğunu söylüyor.Bu da ingilizlerin baskısıyla alınmış bi karardır.Vahdettinin,Atatürk'ü seçme sebebide ittahat ve terakki ye muhalif olmasından dolayı.Ama burada Vahdettin yanılmıştır.Envere uzak olmak demek,saltanata ve hilafete bağlı olacağı anlamına gelmez.Vahdettin burada yanılmıştır.Ki enver paşanın da Atatürk ün samsuna gönderilmemesi gerektiğini söylediği mektupları vardır.Ancak Vahdettinin Atatürk'ü, kurtuluş mücadelesini başlatması için samsuna gönderdiğine dair hiç bir belge yoktur.Ya da İngilizler kaybetmiştir varsa öyle bir belge.Ben Vahdettinin hain değil,korkak bir padişah olduğunu söylüorum.

Saltanatın kaldırılması ,düşmanlardan ülke temizlendikten sonra bizzat damat ferit paşa tarafından Ankara hükümetine yazılan bir mektup ile gündeme gelmiştir.O mektupta;yapılacak olan barış görüşmelerine ankara hükümeti ile istanbul hükümetinin birlikte katılmasının şart olduğu belirtilmiştir.Ben bu mektubun,Vahdettinden habersiz gönderildiğini düşünüyorum.Bu mektupla,Mustafa Kemal Paşa saltanatın kaldırılmasına ilişkin meclise bir teklif sunar.

Saltanatın kaldırılması sırasıda bir çok m.vekili muhalif olmuş,hatta saltanat o kadar büyük başarılara rağmen kaldırılamayacaktı.Saltanatın hilafetten ayrılıp,saltanatın resmen sona ermesi ve Osmanoğlullarının yurt dışına sürülmesi ile ilgili kanun Meclisten, ortak kurulan adelet ve şeriye komisyonuna  gönderilmiştir.Sabahlara kadar tartışmalar sürmüştür.Daha sonra herkes saltanat kaldırılmayacak galiba diye düşünmeye başlamıştır.Büyük gün gelmiştir.Meclis oylama yapacaktır.Ancak beklenmedik şey,Mustafa Kemal Paşa meclis kürsüsüne bile gelmeden,oturduğu 19 numaralı masanın üstüne çıkıp;''Efendiler içinde bulunduğumuz şartlara rağmen,safsatayla,münakaşayla,nazariyatla vakit geçirdiğimizi görüyorum.Hakimiyet ve Saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye ilim icabıdır diye müzakereyle münakaşayla verilmez.Hakimiyet ve saltanat kuvvetle kudretle zorla alınır.OSMANOĞULLARI ZORLA TÜRK MİLLETİNİN HAKİMİYET VE SALTANATINA BİZZAT EL KOYDULAR.Bu tasallutlarını 6 asırdan beri idame ettiler.Şimdi de 
Türk milleti isyan ederek hakimiyeti bil-fiil eline almış buluyor.Bu olmuş bitmiş bir durumdur.Artık söz konusu olan millete hakimiyeti bırakacakmıyız?Bırakmayacakmıyız? değildir.Mesele bu zaten olmuş bitmiş durumu ifade etmekten ibarettir.Bu herhalde ve mutlaka olacaktır.Burda toplananlar,meclis ve herkes.Meseleyi böyle görürlerse fikrimce uygun olur.Aksi takdirde yine de hakikat ifade olucaktır.FAKAT İHTİMAL BAZI KAFALAR KESİLECEKTİR''.Bu söz tabii ki mecliste buz gibi bir hava estirir.Bir hoca kısık bir sesle,biz meseleyi başka açıdan değerlendiriyorduk der.Ve oylamaya geçilir sadece 1 ret hariç saltanat kaldırılır.O reddi yapanda İzmir suikastının ele başı olan,Ziya Hurşit beydir.

Aşağıdaki video gibi onlarca video var.Vahdettin,Atatürkle ilgili hiç kötü düşünmemiştir.Ancak elimizde yazılı bir belge yok.Sizin görüşleriniz nedir bu konuda??

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .