DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

Mehdi Mesih Konusunda Eleştiri

ÜlkücüÜlkücü Gönderiler: 182. Derece
Mayıs 15 düzenlendi Kategori DERİNDUNYA YAZARLARI
140 küsür videonuzu izledim.. Anlattıklarınız içerisinde bazı odakların yeni dünya tasavvurları, tarihi ve meselelerin kökenine ilişkin aydınlatıcı temel bilgiler olduğu gibi, haddiniz olamayan, bilgi sahibi olmadığınız, maksatlı zırvalamalarda bulunuyorsunuz..
1. Konu.. Öncelikle mehdi ve mesih konusunda tövbe edip iman tazelemeye davet ediyorum sizi.. Bu konuların istismar ediliyor olması demek, olmadıkları anlamına gelmez.. Aksine bukadar istismar edilmesi, bütün semavi kökenli muharref dinlerde dahi varlığını koruması, deccal fitnesi ve tehlikesinin ne kadar büyük olacağına, mehdi ve mesihin geleceğine dair bütün peygamberlerin kendi ümmetlerine sıkı tembih ve vaazlarına işarettir.. Hz. Süleyman a.s. dan, Zülkarneyn a.s. 'a, Son peygamber olan Peygamberimiz Sav. 'e kadar bu tehlikeden ve mehdi a.s Mesih a.s dan bahsedilmiştir.. Meselenin hadis ve kuran kaynaklarına girmeyeceğim. Haddim değil çünkü.. İlmim yetmez, bildiklerimide yanlış kelimeler ile aktarabilirim. Bence sizde kendi alanınızda kalın ve haddiniz olmayan cahil olduğunuz konulara çok girmeyin. Kendiniz küfre batarken milletide ifsada sürüklemeyin.. Bu konu o kadar açık bir konudur ki, ayet kaynaklı delilleri vardır.. Dini vehabi ve şia bulaşıklığı ile mgv kökenli mihraklarda öğrendiğiniz belli oluyor. Lakin şunu söyleye bilirim. Mehdi a.s. bu yüzyılın konusu değildir.. Bu yüzyılda gelmeyecek. Yıl 1438.. ilk 25 geçti.. 1500 ler beklenecek artık.. Detayını araştıran çok şaşırtıcı ve sağlam bilgilere, kuran hadis kaynaklı delillere ulaşabilir. Tavsiye ederim araştırın.. Çokta keyif alacaksınız.. kendinizi geçmiş çağlar ile geleceğin kesiştiği bir bilim kurgu ve gerçeklik filmi içerisinde hissedeceksiniz konuyla ilgili gerçekleri öğrendikçe.. Mucizeler, adalara sürüklenen gemiler.. Bir örnek.. Deccal hayattadır. Dünya üzerindeki bir adada yaşıyor şu an.. Zincirlere vurulmuş olarak bir manastırda kilit altındadır.. Süleyman a.s idi Allahualem zincire vuran yanlış hatırlamıyor isem.. Ve her sene bir bir halkası kırılıyor çıkmasına yaklaştıkça.. Adada başında nöbetçi olarak Dabbetül arz beklemektedir.. Velhasıl bir kaç videoda siyasi gündelik zırvalıklara konu ederek bu meseleyi, küfre battığınız ve milleti ifsada sürüklediğinizi görüyorum.. Bilin ki, Deccal çıkmaya yaklaştıkça insanoğlu deccal tehlikesini unutacak.. Habersiz olacak.. Önceki ümmetler bile bu konuyu çok iyi bilir iken, bu en büyük fitne ve tehlike ile yüzyüze kalan bu ümmet bu konuyu gittikçe unutacak. Ve en çok unutulduğu noktada Deccal çıkacak. Sizde buna hizmet ediyorsunuz..
«134

Yorumlar

• Mehmet Akif SancaktarMehmet Akif Sancaktar Gönderiler: 1323. Derece
    Ülkücü kardeş hoşgeldin. Elestirilerini Ahmet yozgat a yapsaydın cevap ondan gelirdi. Forumda yazdığına göre tartışmaya açmak istemişsin. Katılalım. Önce 'zirvalamak'  demişsin ya. Bu eleştiri ve fikirleri kabul etmemek değil yada yanlışı düzeltme çabası değil küçümseme ve alaycı bir ifade olmuş. Yanlışı düzeltme çabasından maksadım zannettiğin yanlışlar. Daha somut deliller sunarak istediğin yorumu düzgün ifade edebilirsen her okuyucu gerçeği görmeye anlamaya hak vermeye başlayacaktır kanaatimce. Varsa. Öyle ya K.Kerim bir harfi dahi değişmeden günümüzde mevcudiyeti devam etmekte. Yani farklı bir kaynak kabul edecekmiyiz yoksa ayetlerde bulunan delilleri burada paylasacakmisin. Eleştirilerimi silmeyin diyerek başka bir başlık bile açmışsın telaşla. Burdayız okuyoruz yazdıklarını. Silinmez yazdıkların. Korkutucu bi teşhis ve kimsenin bilmediği şeyler değil bu eleştiri adına yazdıkların. 'Mgv mihrakli' cumlenin neresinden tutayim mesela. Iman tazelemekten dem vuracak seviyelerde duygusal yoğunlukta heyecanla yazmış olduğunu düşünerek olabilir diyorum yazdıklarının tamamına. Olabilir. 
    Detayını araştıran bulur demişsin mesela deccal zincirlere vurulması her sene bir halkasının kopması. Efsaneler uydurmaya gelmez bu bizim dinimiz. Kaynağı olmadan araştırdım öğrendim zannedilen hurafelerden sıyrılmaya çalışıyoruz. Gizemli görünmesi özel bir kaynaktan özel bir sır gibi algilanmis olmalı ki 'gerçek' bundan ibaret inancını derinlerde tutmuşuz, belkide böylesine haykırarak itiraz etmemizin sebebi budur. İtiraz etmemiz diyorum çünkü Ahmet agabeye itiraz etmekte ecele davranarak değindiği konunun detayını kavramadan yazdığımı gördüm sonrasında. Elestirecekmiyim evet. Ancak araştırmalarımı Kaynağı K.Kerim olan belgelerle sunacağım ki cevap veya cevaplar gerçeği bulmak adına her birimiz için anlamlı olsun.  Tek ricamı yineliyorum. Tahrik edici kelime ve kavramları itham cümlesinde kişileri kastederek kullanmayalım ki fikirleri tartışma merkezinden sapmamis olalım. Selam ve dua ile.
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca asyadgn
  • nevresnevres Gönderiler: 2113. Derece
    Mayıs 15 düzenlendi
    Efsane dediğin Buhari Müslim gibi en güvenilir hadis kaynakları.Ehli sünnet kabul edilen 4 hak mezhepten biri olan Hanbeli Mezhebinin imamı Ahmed bin Hanbel bu konuyla ilgili hadisleri kitabına almıştır.Hanefi mezhebinin imamı Ebu Hanife bu kıyamet alametlerini hak bulmuştur.Zuhruf Suresinin 61. Ayetinde şöyle buyruluyor:Şüphesiz O(Hz.İsa) Kıyamet saati için bir ilimdir.Bu ayeti okuyan biraz düşünürse ne denilmek istendiğini anlayacaktır.Bu konular haktır ama edepli olmakta haktır.Edep ya Hu.
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • AzerAzer Gönderiler: 1103. Derece
    sen nerden bildin mehdinin bu yuzli ve yahut gelicek yuzli icinde kicikb cikmiyacagini?
    asil sen tobe ele yalniz  ALLLAHIN bildi birseyi eminlikle soylemeyin dogrumu?
  • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 2423. Derece
     Kardeş  sen tüm bu yazdıklarını bir makaleye çevirsen o kuran ve hadiste  geçtiğini söylediğin ve inandığın bilgilerini bir tazelesen bize de bir yol açsan seni anlayabilme adına yada bu bilgileri öğrendiğin abilere danışsan bir iki saatini versen onlardan aldığın notları derlesen toplasan makale tadında bize yazsan .Böyle muğlak ifadelerle eleştirmesen? Bir ülkücüye yakışır şekilde bizi aydınlatsan seninle aydınlansak süper olur kanaatindeyim.
  • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 1853. Derece
    Bazı hakaretimsi sözleri hariç arkadaş foruma renk katmış, bir de şunu fark ettiniz mi bilmiyorum ama forumda aykırı bir ses oldu mu herkes o aykırı sesi küstürecek şekilde üzerine bindirme yapıyor buna başta bende dahil olmak üzere. Malesef yanlış yapıyoruz. Arkadaşa naçizane tavsiyem hakaret boyutuna ulaşmadan burada devam etmesi.
  • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 1853. Derece
    Unutmayınız ki bizim felsefemiz insanı yaşat ki devlet yaşasın öğüdüne mazhardır her zaman.
  • KağanDemirKağanDemir Gönderiler: 2173. Derece
    Kardeşler Diyanet der ki;

8 Ekim 2016 Cuma Hutbesi: “Dîn-i Mübîn-i İslam”

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
    اَلَمْ اَعْهَدْ اِلَيْكُمْ يَا بَن۪ٓي اٰدَمَ اَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَۚ اِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُب۪ينٌۙ. وَاَنِ اعْبُدُون۪يۜ هٰذَا صِرَاطٌ مُسْتَق۪يمٌ

Cumanız mübarek olsun Aziz Kardeşlerim!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey İnsanlar! ‘Şeytana tapmayın. O, sizin apaçık düşmanınızdır. Sadece bana kulluk edin. İşte dosdoğru yol budur.’ diyerek sizden söz almadım mı?”[i]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Ben size gecesi gündüz gibi, apaçık bir yol bıraktım.”[ii]
    Kardeşlerim!

Hz. Ömer anlatıyor: Bir gün Peygamberimiz (s.a.s)’in yanında oturuyorduk. Bir adam çıkageldi. Elbiseleri bembeyazdı. Saçları simsiyahtı. Üzerinde bir sefer, bir yolculuk izi yoktu. Aramızda onu tanıyanımız da yoktu. Peygamberimiz (s.a.s)’in huzurunda oturdu. Dizlerini Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in dizlerine yasladı. Ellerini de dizlerinin üzerine koydu. Ve dedi ki: يَا مُحَمَّدُ أَخْبِرْنِى عَنِ الإِسْلاَمِ “Ey Muhammed! Bana İslam’ı anlat.” Resul-i Ekrem (s.a.s); “İslam; Allah’tan başka ilah olmadığını Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğunu kabul etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman ve eğer imkânın varsa haccetmendir.” buyurdu. Gelen zat, “doğru söyledin” dedi. Hz. Ömer diyor ki: “Adama şaşırdık, hem soru soruyor, hem de tasdik ediyordu”. Sonra o kişi فَأَخْبِرْنِي عن الإِيمانِ “bana imanı anlat” dedi. Allah Resulü (s.a.s) “İman; Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, kitaplarına, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmandır.” dedi. Bu cevap üzerine adam, yine “doğru söyledin” dedi. Bu sefer فأَخْبِرْنِي عن الإِحْسانِ “Bana ihsanı anlat” dedi. Peygamberimiz (s.a.s): “İhsan, Allah’ı görüyormuşçasına O’na ibadet etmendir. Her ne kadar sen O’nu göremesen de O, seni her an görüyor” karşılığını verdi. Adam yine “doğru söyledin” dedi. O zat, bir soru daha sordu; فَأَخْبِرْنِي عن السَّاعةِ “Kıyamet ne zaman kopacak” dedi. Resul-i Ekrem (s.a.s): “Bu konuda kendisine soru sorulan kimse, soruyu sorandan daha bilgili değildir” buyurdu. O şahıs aramızdan ayrılıp gidince, Peygamberimiz (s.a.s): “Bu soruları soran kimdi biliyor musunuz?” dedi. “Allah ve Resulü daha iyi bilir” dedik. Efendimiz (s.a.s): “O Cebrail idi, size dininizi öğretmek için geldi” buyurdu.[iii]

Kardeşlerim!
    İslam kaynaklarında Cibril hadisi diye bilinen bu hadis, bize İslam’ın şartlarını, imanın esaslarını, ahlakın ilkelerini açık bir şekilde göstermiştir. Buna göre İslam, açık, net, sade, arı, duru ve berraktır. Bu kadar açık hükümler varken, elde Kur’an gibi bâkî bir hakikat bulunuyorken, Yüce Dinimiz İslam’ı; sır, gizem, rüya, keşif, kerametler ve gelecek tasavvurları üzerine bina etmeye kalkışmak asla kabul edilemez. En büyük keramet daima sırat-ı müstakim üzere olmaktır.

Önümüzde Peygamberimiz (s.a.s) gibi büyük bir rehber varken, kurtarıcı beklentileri içerisinde, kıyamet alametleri üzerinden bir din ihdas etmek asla kabul edilemez. Hassaten Kur’an’ın “اَضْغَاثُ اَحْلَامٍ”diye tarif ettiği “karmakarışık rüyalar” üzerine asla bir din bina edilemez. Allah’ın açık hükümleri dururken, heva ve heves eseri olan rüyalarla amel edilemez. Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in sahih hadisleri dururken rüyalarla iyi kötüye, kötü iyiye dönüştürülemez. Zulüm ve haksızlık rüya üzerine bina edilemez. Zira Peygamberlerin rüyası dışında hiçbir kimsenin rüyası bir bilgi kaynağı olarak kabul edilemez. Rüyalarla insanların vicdanları, gönül dünyaları istismar edilemez.

Aziz Kardeşlerim!
    Cebrail (a.s)’ın kıyamet ne zaman kopacak? sorusuna Peygamberimiz (s.a.s)’in verdiği cevap çok manidardır;  “Bu konuda kendisine soru sorulan kimse, soruyu sorandan daha bilgili değildir” buyurmuştur. Buna rağmen gayb âlemine dair, Peygamberimiz (s.a.s)’in bile “ben bilmiyorum” dediği bilgilerle akılları karıştırmak, zihinleri bulandırmak beyhudedir. Bugün birilerinin gayptan verdiği haberler üzerine hayatımızı bina etmemiz anlamsızdır. Gayb ve melekût âlemine dair kıyamet senaryoları üzerinden dini anlamak, dini okumak kabul edilemez. 

Kardeşlerim!
    Bize düşen ahirete inanmak ve ona hazırlanmaktır. Bir gün bir sahabi, Allah Resulü’ne “kıyamet ne zaman kopacak?” diye sorduğunda, Peygamberimiz (s.a.s), “O gün için ne hazırladın?” diye cevap verdi.[iv] Allah Resulü (s.a.s),  bu cevabı ile bize kıyametin ne zaman kopacağıyla ilgilenmek yerine, ondan sonrası için ne hazırladığımızı sorgulamamızı öğütlemektedir.

Kardeşlerim!
    Hutbemi Kur’an-ı Kerim’de bize öğretilen bir dua ile bitiriyorum.
    رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

“Rabbimiz! Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi saptırma, bize tarafından bir rahmet bağışla. Kuşku yok ki lütfu bol olan yalnız sensin”[v]

[i] Yasin, 36/60-61.
    [ii] İbn Mâce, Mukaddime, 43.
    [iii] Buhâri, İman, 37.
    [iv] Müslim, Birr, 164, Tirmîzi, Zühd, 50.
    [v] Âl-i İmrân, 3/8.

• misafirmisafir Gönderiler: 172. Derece
    Misafir olarak bizde yazalım.
    Bir kurtarıcı inancı  en küçük topluluk aileden başlayarak tüm üst katmanlarda vardır.
    Arapların Mehdi inancı , içlerinden çıkan bir Peygamberin inancında belli zaman sonra , Kıyamet adı verdikleri olaydan sonra bulundukları dünya ve herşeyin yok olacağı, İnançlarına göre bambaşka hayata oluşuma geçeceklerinden kaynaklanıyor.Araplar (Kıyamet )yaşanacak bu olayın vuku bulacağı zaman , içlerinden çıkardıkları Peygamber ile 'Perçinlemek' son bulması gerekiyor. ( Canlı varlıkların ölüm anlarında son bir çaba göstermeleri ,Arapların inançlarının da son bir kez canlanması gerekliliğindendir.) Bu 'Perçinlemek' ancak içlerinden çıkardığı peygamberin soyundan gelen biri ili olabilir düşüncesindendir.
    Bazı Türk topluluklarındaki Mehdilik 'Kurtarıcı' inancı Araplarınken farklıdır.Bu topluluklara göre insanoğlu ile başlamıştır. Günümüzdede devam eden bu Kült , kimi zaman Mahsusa olmuştur , kimi zaman Aksakallılar olmuş , kimi zaman Kengeş meclisi olmuş. Herhangi bir dinin önemi olmamıştır.Bulundukları coğrafyadaki hakim inanç hangisi ise Takiye yapıp yaşamışlardır.
    Bunun en bariz örneği 100 yüzyıl önce Hakim inanç olan Hristiyanlığa geçiş yapmışlardı. O zamanki Mehdileri ( teşkilat,aksakallılar,Kengeş vs..) öyle uygun gördüler ve Arapların dini inancını zamanla sildiler.Şimdilerde tekrardan hakim konuma geçmeye başlayan Arapların dini inancına karşı koruma kalkanı olarak Araplardaki 'Hızır' inancını 100 sene önceki Hiristiyanlaştıran şahsa yükleme işi ile meşgüller.

HERKESİN MEHDİSİ KENDİSİNE GÜZEL.
    Teşekkür edenler (1)KağanDemir
  • ÜlkücüÜlkücü Gönderiler: 182. Derece
    Dostlar Mehdi ve Mesih konusunda vaaz vermekten imtina ederim.. Hata ederim.. Bir kaynak veririm diğeri eksik kalır mesele başka yöne gider.. İlmimde yetmez zaten.. Bu konda Mahmud efendi cemaatine itibar ediyorum.. Cübbeli hocanin 6- 7 videodan oluşa bir kaç saatlik vaazı var bu konuda. Youtubede bulabilirsiniz.. İzlemenizi tavsiye ederim..
  • ÜlkücüÜlkücü Gönderiler: 182. Derece
    İism verdik diye karşık görüşlü insanlar sakın Mahmud efendi cemaatine laf etmesin, hassasız o konuda.. İlimlerine saygım büyüktür o cemaatten olmasamda.. Vesilesi biz olmayalım yani.. sadece Adres olarak verdik öğrenmek, meseleye giriş yapmak isteyene..
    Teşekkür edenler (1)nevres
  • oguzoguz Gönderiler: 122. Derece
    Mayıs 16 düzenlendi
    Guneykutbu kardesim farkli sese kimse yuklenmiyor eger hakaret varsa edep siniri asilmissa e tabiki bunun yanlis oldugunu lafin hedefindeki herkes ifade edecektir.hakaret yoksa sayet, iddiasi farkli arkadasin yazdiklarina isteyen herkes yorum yapiyor, iste kendine gore yanlis olan yerleri soyluyor bunu da yuklenme baski seklinde dusunmemek lazim .yok subyan yok cahil, zirvalama gibi bircok hakareti kimse sineye cekmek zorunda degil .hakaretle karsilik verilmeli de demiyorum yanlis anlasilmasin.
    Teşekkür edenler (1)nevres
  • goldgold Gönderiler: 11. Derece
    Selam üzerinize olsun
    En azından yaşam sürem içerisinde duyduğum bir Mehdi mrselesi sürer gider ve anladığım kadarıyla kıyamete kadar da sürecek görünüyor.. Bu iş Fatih İstanbulu fethederken, Bizans konsülünün Melekletin cinsiyetini tartışmaya benziyor.. Yüzyıllardır sakızın orucu bozup bozmadığı meselesi bile hallolmamısken, Mehdi meselesinde mürtedlik iddasına gidecek sonuçlar çıkıyor..
    Mehdilik iman esaslarından biri degildir. İnanmak imanın derecesini artırmayacagı gibi, inanmamak imanı zedelemez. Birde iman bayatlamazki tazelensin. Mehdi Rabbimizin EL HADİ esmasından mimli masdar olarak hidayete vesile olan demektir.. Bu bağlamda EL HADiye vesile ola herkes MEHDİ diye adlandırılır..
    Eger Mehdi gelirse, anlatılanlara göre biz O Mehdinin gelisine zemini tartışarak ve nasılsa kurtaracak diyemi, yoksa calışarakmı hazırlanacağız. Misafir gelecek zaman bile evini temizleyenler, Mehdiyi beklerken elini, dilini kalbini temizleyecekmi?
  • AzerAzer Gönderiler: 1103. Derece
    mehdinin gelib gelmiyeceyini  ALLAH bilir,bizler tenbelik yapipda dusmanan heseblasmamizi geleni bekliyib yerimizde dursak ozaman bugun surya ve irakda olanlar butun islam ve bazi kayri islam ulkelerindede olucak bunan hickimsenin supesi olmasin,bekliyen beklesin, biz turkler kendi isimize bakalim,ALLAH tarafinan gonderilen kim olursa ilsun ilk turkun yanina gelicekdir,onumuzdeki zaman beklemek zamani diyildir
  • misafirmisafir Gönderiler: 172. Derece
    Bulunmaz Hint kumaşı Türkler (!)
    Kim gelirse Türklere uğrarmış (!)
    Arapların dini 100 sene sonra Bosnalılar (Aliya) ile bitkisel hayattan çıktı.
    Budurum Türklerin Mesiyanik, Mehdilik kültü Kengeş'i imkansız hala getirdiği için Yazarın Osmanlı Hanedanlığı'na düşmanlığının temel sebebi görünüyor.
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 272. Derece
    Misafir. .sen nesin heralde Türk degilsin
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .