DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

KAPITALİST YOKSULLUK

asyadgnasyadgn Gönderiler: 1
Toplumda iki sınıf vardır. Yönetenler ve yönetilenler. Araçlar ve amaçlar vardır. Adalet ve paylaşım yoktur. Toplumdaki her insanı yolunacak kaz olarak görür. Sürekli olarak ihtiyaçlar doğurur. Hırs kıskançlık güvensizlik ve maddeye dayalı bir tutum vardır. Gereksiz ihtiyaçlar yığını şubat ve bunlar birer çöp yığınına dönüştüğünde yenilerini, yenilerini sunar.madden yaratıcı olduğu kadar insanların vicdanlarını öldüren yıkıcı bir sistemdir.
Aynı zamanda ekolojik sisteme zarar vermiş, ekosistemleri yok etmiş, suya , havaya ,toprağımızı kadar uzanmıştır. Kirlenen hava, su ve değişen iklim Dünya'yı yaşanmaz hale getirecektir.
Tarımda, çiftçilikte kendisine ihtiyaç kalmayan köylü şehirlere göç etmek zorunda kalmıştır. Köyden kente geçen bireylerde uyumsuzluk olmuş,aile içi katliamlar çoğalmıştır.
Bu acımasız sistem kendinden başka hiçbir ideolojiye yaşam hakkı tanımaz. Toplumu maddi bağımlılığa iten bu sistem, insanların en büyük belası olan faize itmektedir. Bankalardan faiz karşılığı aldığı kredilere borçlanma gibi.
İnsan ilişkileri zayıflamış, her yıl duygusal boşluktan milyonlarca insanın intihar ettiğini görüyoruz. Kapitalist sistemin getirdiği teknolojik kolaylık, zaman, ulaşım vb.olarak yardımcı olduysa da insanları yanlızlaştırdı. Aile kavramı neredeyse ortadan kalktı. Aile içinde kadın, erkek eşitliği tartışılır hale geldi. Halbuki ıslami duyguları ve yaşayış tarzı belli olan müslümanların Allah katında zaten bir eşitsizliği yoktur. Amerika'nın getirdiği kapitalist sistemde ilk önce müslümanların dini duyguları sömürülmeye çalışılmış, aile ortamı ve kuralları parçalanmış, ahlaki değerler yok olmaya yüz tutmuştur.
Gençlik ise zevk, eğlence,sigara,içki,uyuşturucu ,hırsızlık gibi sorumsuzca bir hayattan zevk alan gençlik bu özentilerin tamamen kaynağı olan kapitalizmin hayatımıza kattığı çöküntülerdir. Günlük yaşamda takip ettiğimiz televizyon ve basında kapitalist sisteme hizmet ederken daha eğitici programlar yani: Bilim, ahlak,adalet,dürüstlük, doğruluk, şefkat gibi ahlaki değerler içeren programlar yapılıp,yeni neslin teşvik edilmesi daha güzel olurdu. Katiller caniler, hırsızlar, hortumcular,mafya yayınlarıyla dolu bir medya var karşımızda.
Eskiden kanser, veba, aids vb. Gibi hastalıklara çare aranırken şimdilerde maddi doyumsuzluk, aile içi tutarsızlık, geçim sıkıntısı, sınıfsal çatışma yüzünden çıkan psikolojik hastalıklara çare aranır oldu. Bu durumda kendi nefsimizden başlayarak, herkese sorumluluklar düşmez mi? Dini duyguları kabartmaķ, nezaket, iyi davranış, alçak gönüllülük, merhamet , kadere boyun eğme gibi duyguları ön plana çıkartmak gerekmez mi?.
Kur'an maddeye , tabulara teslimiyeti yasaklamıştır. Sadece Allah'a olan teslimiyet vardır.Batının çarpık hayatından sıyrılıp hepimizin üzerine düşeni yapacağından eminim. Müslüman halklhalkları birbirine karşı kışkırtan batı işine geldiğinde ıslamı kullanmış, işine gelmediğinde de farklı silahlar kullanarak ıslamı hedef tahtasına yerleştirerek ona saldırmıştır.
Bu anlamda batının kapitalist sistemde yedek lastiği olmayalım.
Batının genel anlamda, ıslam dünyasına ve Osmanlı mirasçısı Türkiye'ye bakış açısını yeterince ortaya koysa da önümüzden bir şey kaybetmeyeceğimizden eminim.

Asyadgn .
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .