DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

ATATÜRKi ŞEHİT Mİ EDİLDİ ?

Karatoprak_ygtKaratoprak_ygt Gönderiler: 116
Haziran 19 düzenlendi Kategori Türk Tarihi

Dünya tarihin de sayısız liderler geldi geçti.Bu iddialar çoğu lider için yapıldı.Hatta bir çoğu da katledildi.Örneğin ; Musollini,2.Nikolay,Çavukesku,J.F Kennedy ve daha bir çok siyasetçi.Ülkemizde ise Adnan Menderes öldürülmüştür.Bazı liderler ise suikast girişimine maruz kalmışlardır.Demirel'den tutunda İnönüye kadar ve tabii ki İzmir suikasti olayına kadar.Yani bazıları açık şekilde suikaste uğradı,bazıları ise ölümden kıl payı döndü.Ama bazıları da Ölümü hızlandırılarak yavaş yavaş şehit edildi.Bunun başında,Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Paşa gelmekte olabilir mi?.

Atatürk'ün bol miktarda içki ve sigara tükettiği hepimizin malumudur.Resmi kayıtlar da ise ölüm sebebi ''Siroz'' hastalığı olarak belirtilmiştir.Lakin hastalığın teşhis edilmesine rağmen,Savarona yatında yalnız ve bi çare bırakılması sorulması gereken ilk sorudur.Hatta Dolmabahçe sarayında bile kalınması son derece risklidir.Çünkü bu hastalıkta deniz yolculuğu kesinlikle yapılmamalı,mümkün olduğunca ıslak ve nemli ortamlardan kaçınılmalıdır.Bir diğer soru,Atatürk' e verilen zehirli civa içermekte olan saligran isimli ilaç ne derece doğruydu?.Bir başka konu ise,Atatürk'ün kesinlikle bir otopsi raporu yoktur.O yıllarda otopsi yapılıyor ve hastalık sebebi çok rahatça açıklabiliyordu.Bu meselelerle ilgili o kadar çok konuya girilebilir ki,burada Atatürk'e zorla içki içtiren kişiler dahi suçlanabilir!.Bu konuya girmeyeceğim bile...

Mustafa Kemal defarca beni Türk doktorlarına emanet edin demesine rağmen,ki demek ki bir şeyler görmüş,yurt dışından yahudi doktorlar getirilirdi.Fatih Sultan Mehmet Han'da Çin'den getirilen yahudi asıllı doktor tarafından şehit edilmiş olabilir!.Hatta bu tedavi sürecinde yabancı doktorlar ile bizim yerli doktorların tartışmaları bile olmuştur.Bu doktorların çok iyi araştırılması gerekir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı boyunca söylediği sözlere baktığımız zaman genel manasıyla ''Turancılık'' fikrine sahip olduğunu görebiliriz.Ama bu fikrini gerçekleştirmesi için önce özgür bir ülke,laik bir ülke olmamız gerektiğini biliyordu.O yüzden Cumhuriyet dönemini kendi kafasında üçe ayırmıştı.1.1919-1923 Kurtuluş dönemi.1923-1936 Cumhuriyet dönemi ve kuruluş dönemi.1936 sonrası ise Turancılık dönemi diyecekti.Muhtemelen bu safha 1950'li yıllara kadar sürecekti.Belki de Avrupa Birliği gibi Türk birliğini kuracaktı.Çünkü sözlerinden bunu çok net anlamaktayız.Yani bana göre 3 farklı Atatürk vardır.Bu da Atatürk'ün zamanın şartlarına göre hareket eden ne kadar büyük bir siyasetçi olduğu anlamına gelir.Ancak biz bunun sadece 2 tanesini gördük.3.sü ve en sonuncusu gerçek Atatürk'ü görmemize bize müsade etmeyenler oldu.Masonların,Sabatayların,İngiliz derin devletinin ve aşırı radikalcilerin işin içinde olduğu düşüncesindeyim.Ortak bir mutabakatla bu işe kalkışmışlardır.Sebepleri ise;

1.Masonlar tarafından şehit edilmiştir; Atatürk'ün 1936-1937 yıllarında mason locarıyla olan mücadelesi ve mason localarını kapatması herkes tarafından bilinir.Hatta masonlara ''Defolun yahudi uşakları'' dediği iddaa edilmektedir.Ancak bu mason localarını İsmet İnönü 1948 yılında tekrar açmıştır.Masonlar kaldığı yerden devam etmiştir.Ben şahsen İsmet İnönü'nün iyi bir asker olduğunu düşünüyorum.Ancak iyi bir siyasetçi değildir.Hatta Mustafa Kemal'in İttihat ve Terakki'den ayrılma sebebi,askerlerin siyasetten el çekmesini istemesi ve Enver Paşa'nın Osmanlı derin devletine ihanet edip,mason localarıyla bağlantı kurmasıdır.

2.Sabataylar tarafından şehit edilmiştir; Sabataylar bildiğiniz üzere yahudi dönmeliği daha doğrusu münafıklıktır.Ben bunu daha önce de belirtmiştim.Başta Kadir Mısıroğlu olmak üzere bir çok kişi sabataydır.Atatürk kurulması düşünülen İsrail devleti'ne karşıydı.Bunu bir çok kez dile getirmiştir.İngiltere'de avam kamarasında İngiliz milletvekilleri,''1936'da İsrail kurulacak'' demişlerdir.Mustafa Kemal ise ''Canımız pahasına buna karşı çıkarız''  sözünü söylemişdir.Bu söz bir çok kaynakta belirtilmektedir.Ayrıca bu söz tesir etmiş ve Atatürk hayattayken İsrail devleti kurulamamıştır.Bu konuyu düşünmekte fayda var.

3.İngiliz derin devleti tarafından şehit edilmiştir; Bu konu bu zamana kadar çok fazla konuşulan bir konu olmadı.Ki zaten belgesi de yok.Ancak şöyle bir düşündüğümüz zaman ihtimal dahilinde görebiliriz bence.Atatürk ile aynı zamanda yaşamış bir çok lider onunla bire bir asla temasta bulunmamışlardır.Söz bile söylemekten çekinmişlerdir.Hatta 1936 yılında Cumhuriyet bayramı için bir çok lider kutlama mesajı göndermesine rağmen,Stalin bunu yapmadı.Kendisinin yerine sovyet merkezi yönetim kurulu başkanı Kalinin'den geldi bu mektup.Atatürk'ün cevabı ise;''Ben ülkemin hem cumhurbaşkanı hem de lideriyim.Kutlama mesajını Kalinin değil Stalin göndersin'' şeklide olmuştur.Hayatı boyunca da ne Hitler ne Stalin ne de Musollini Atatürk ve Türkiye hakkında en ufak bir söylem de dahi bulanamamıştır.Acaba 2.Dünya savaşı sırasında, Atatürk'lü bir Türkiye'nin olmaması hedeflerinde olabilirmi?.Çünkü Mustafa Kemal Atatürk onlar için büyük bir tehditti.

4.Aşırı radikalciler tarafından şehit edilmiştir; Kimilerine göre kemalist devrim,bana göre Cumhuriyet devrimleri'nin gerçekleşmesi buna sebep olabilirmi?.İzmir suikasti sonunda bir muhbirci sayesinde engellenen suikast acaba bu sefer engellenememiş olabilrmi?.Söylediğim 1.ve 2. madde olması daha muhtemel olan maddeler.Ancak 3 ve 4 de düşünülmesi gereken maddelerdir.Bu inkılaplardan rahatsız olanlar bugün bile mevcut olan bu radikalci zümredir.Tabii ki o zamanlarda da vardı.Ama herzaman azınlıkta kaldılar.Ben muhafazakarlar ile radikalcileri hep birbirinden ayırdım.Atatürk'ünde savaşı zaten bu radikalci gruplaydı.Çünkü bu inkılaplara halkın büyük bölümü olan muhafazakar kesim destek vermiştir.Şehit edilme sebeplerinden biri de bu olabilir diye düşünüyorum.

Belki hepsi,belki de hiç birisi.Yada tek bir tanesi.Önemli olan bu milletin kurucu lideri'nin ölüm sebebini bu millete açıklamak.Ama öyle siroz deyipte geçiştirerek değil.Bir tane resmi belge olacak ve bir otopsi yapılmış olacak.Sadece bir otopsiyle gerçekler ortaya çıkacak.Belki de ben yanılacağım,o da olabilir.Ancak önemli olan bu milletin gerçekleri öğrenmesidir.Atatürk'e Allah tarafından Gazilik şerefi verilmiştir.Acaba hem Gazilik mertebesi hem de Şehitlik mertebesi mi verildi.Bunu bilmek bizim hakkımız.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm sebebini bilmek bu milletin yegane hakkıdır.

Görüşlerinizi saygı çerçevesinde belirtiniz.

Youtube kanalım;

Twitter adresim ; https://twitter.com/YikaG

Facebook adresim ; https://www.facebook.com/yigit.karatoprak.3

Yorumlar

• KuralsızKuralsız Gönderiler: 2
    Müslüman olan bir kişi şehit edilir. Mustafa Kemal Paşa hayatında müslüman değildi. Ancak son nefesini bilemem ancak öldürüldüğünü düşünüyorum.
    Teşekkür edenler (1)nevres
  • Karatoprak_ygtKaratoprak_ygt Gönderiler: 116
    Haziran 19 düzenlendi
    Atatürk Allaha inanırdı.Atatürk'ün Allah inancı ibn-i Arabinin vahdet anlayışı gibidir.Bunu görmek için göz,anlamak için ilim ve bilim gerekir.Atatürk'ün din hakkında yaptığı onlarca şey sayarım sana.Emin ol sayarım.Ama değmez senin için kendimi yormaya.Benim hep söylediğim bir şey var,Muhafazakarlık ile Aşırı radikalcilik ayırıdır.Muhafazakarlar müslümanlığı en samimi bir şekilde yaşarken,sizin gibi  ................................ BU KELIME HAKARET İCERDİĞI. .ICIN ADMIN TARAFINDAN SILINDI...... .................................... Allah'ı Mustafa Kemal Paşaya küfür etmek için kullanırlar.Bugün müslümanlık adı altında edilen küfürlerde bundan ibarettir.3 Farklı Atatürk vardır.Bunlar siyasetin doğurduğu neticelerdir.Atatürk'ü bu açıdan değerlendirmek lazım gelir.Ayrıca yazımı dahi okumamışsın çok net belli. 

Not... B.r daha ki. sefere hakaret .iceren kelime degil yorumun tamamı silinebilir. ADMIN
  • cgumuscgumus Gönderiler: 1
    Atatürk bir cok musluman gecinenden daha müslümandır.Hizmetlerine müteşkkiriz.Mekanı cennet olsun

Teşekkür edenler (1)Karatoprak_ygt
    Aynen c.gumus.Bunların tarihten ilimden zerre bilgisi yok.Burada ahkam keserler ancak.Admininde bunlardan kalır yanı yok.Adam Atatürke kafir diyor ses seda yok.Bizim eleştirimiz hakaret kapsamına giriyor.Bunlar Atatürk'ün;Cebinde Kur-an taşıdığını bilmezler,Bunlar 26 Ağustos 1922 yılında Atatürk'ün duasını bilmezler,Bunlar Hamdi Yazır a Atatürk tarafından kuran tefsiri yapıldığını bilmezler,Bunlar bir çok şehre Kuranların dağıtıldığını bilmezler.Peygamber Efendimizle ilgili Atatürk'ün takdire şayan sözlerini bilmezler.Bunlar Cumhuriyet tarihinde en fazla Camiinin Atatürk döneminde yapıldığını bilmezler.Balıkesirdeki hutbeyi bilmezler,Bunlar Atatürk'ün kurtuluş savaşında en büyük destekçilerinin din adamları olduğunu bilmezler.Ancak İsklipli gibi vatan hainleri değildi onlar.Gerçek vatan severlerdi.Bunlar Bu ülkeyi Yunanlılardan kurtarıp,Camiilerin yıkılmasına mani olan Mustafa Kemal Paşayı bilmezler.cgumus kardeşim bunlar ancak tarihi dondurmacı kılıklı sabatay adamlardan öğrenirler.Ancak bu gibi sitelerde kendinlerini tatmin ederler.
  • ISO-CANISO-CAN Gönderiler: 298
    Haziran 20 düzenlendi
    Syn yıka.g bak sayın dıyrm ama oyle sayın falan deglsın kusura bakma. Ahmet abıye kdr dıl uzatıyosun. Onun vızyonu, sen dahıl herkes gelıp aklındakı fıkrı soyleyebılsın bu platformda. Sanada bişey söylemediğine göre ne sağa sola sataşıyon. Ne söyleyeceksen söyle, bak işine. Kavga çıkarmaksa maksadın, git başka sitelerde yap propagandanı. Karışan yok. Burda herkes istediği fikri savunur. Ahmet abinin bildiklerinin zekatı kadarını biliyomusun senki ona dil uzatıyon. Sırf chp ideolojisi aşılamaya çalışıyon burda ama ideolojiye tok burdaki beyinler kusura bakma. Bize beyin fırtınası lazım. Sende varsa oyle stratejik şeyler anlat da dinleyek. Şu dünya düzenini bide sen anlatsan da senin görüşünden baksak bide, ne güzel olur. Sana bunu taa ilk geldiğindede söylemiştim ama ses çıkmadı. İlk günde atatürk tartışması çıkarmaya çalışıyodun hala aynı. Biz bunları merak etmiyoruz ki. Bize derin dünya düzenini anlat. Eğer biliyosan. Yoksa gereksiz meşgul etme siteyi ve gündemi nolur gurban. İşin ras gelsin hadi sağlıcakla.
  • AgahAgah Gönderiler: 2
    Haziran 20 düzenlendi
    Uzun bir süredir derindunyayı takip etmeme rağmen foruma yeni katılan bir kardeşiniz olarak hepinize öncelikle Selamun Aleyküm diyorum.

Gözüme bu konu çarptı,tarihle de yakından ilgilenmem dolayısıyla ilk yorumumu bu konuya yapıyorum.

Öncelikle bir takım mantıksal ve tarihsel hataları belirterek başlamak isterim.

YikaG isimli kardeşimizin Mustafa Kemal Paşa ile alakalı olarak kullandığı 'Balıkesir Hutbesi' 'en büyük destekçileri din adamlarıydı' ibareleri ile ilgi konuşmak gerekir.

Zağnos Paşa Camii'nde yaptığı konuşmaya kulak verelim:

“Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur’ân-ı Azimüşşan’daki açık ve kesin hükümlerdir.”

Son cümleye dikkat.Böyle bir konuşma yapan kişinin islam hukukuna aykırı düzenlemelere imza atacağını nasıl izah ederiz?

Devam ediyoruz.

“Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.”

''Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek'' ibaresine dikkat.Hayret doğrusu nerede laiklik?

Hemen burada Kazım Karabekir'e kulak veriyoruz.

“16 Ağustos’ta İsmet Paşa ile görüştüm. 18 Temmuz’da Teşkilât-ı Esasiye münasebetiyle Fethi Bey ve arkadaşlarıyla yaptığımız (islâmlık terakkiye -ilerlemeye- manidir) münakaşasını ve Gazi M. Kemal’in yakın zamanlara kadar her yerde islâm dinini, Kur’ân’ı ve hilâfeti medh-ü sena ettiği ve pek fazla olarak Balıkesir’de minbere çıkıp aynı esaslarda hutbe dahi okuduğu halde dün gece Heyet-i ilmiye muvacehesinde Peygamberimiz ve Kur’an hakkında hatır ve hayale gelmeyecek tecavüzde bulunduğunu anlattım ve bu tehlikeli havanın Lozan’dan yeni geldiği hakkındaki kanaatin umumi olduğunu da söyledim.”

Kazım Karabekir Anlatıyor, Yayına Hazırlayan: Uğur Mumcu, Tekin Yayınevi, Ankara 1993, sayfa 85

Yine Kazım Karabekir Paşa'dan devam ediyoruz.

“Hilâfet ve saltanatı almak için koyu bir mutaassıp çehre ile minberlere kadar çıkıp hutbeler okumak, muvaffak olamayınca da bizzat medh-ü sena edilen mukaddesata dil uzatmak ve bunları altüst etmek üzere bir diktatörlüğe çıkmak gibi iki tehlikeli ifradın birinden diğerine atlamak herkesin yapabileceği bir iş değildi. Fakat bu felaha (kurtuluşa) doğru bir gidiş de değildi.”

Kazım Karabekir Anlatıyor, Yayına Hazırlayan: Uğur Mumcu, Tekin Yayınevi, Ankara 1993, sayfa 115.

Burda duralım.
    Mustafa Kemal Paşa halife olmak istiyordu.Doğru mu? Doğru.Neden istemesin?Türkiye liderliği yetmez cihana yayılan bir otorite ister tabiki.

Mustafa Kemale Paşa'ya kulak veriyoruz

24 Nisan 1920

“Osmanlı Devleti diğer herhangi bir devlet gibi hükümdarının cismâni nüfuzu etrafında şekillenmiş değildir. Saltanat makamı aynı zamanda Hilâfet makamı olduğundan padişahımız, Islâm toplumunun da başkanıdır. Çalışmalarımızın birinci amacı ise, Saltanat ve Hilâfet makamlarının ayrılmasını amaçlayan düşmanlarımıza Milli Irade‘nin buna uygun olmadığını göstermek ve bu kutsal makamı yabancı esaretinden kurtararak ulü’l-emrin (Padişah) yetkisini düşmanın tehdit ve zorlamasından serbest kılmaktır”

Atatürk”ün Söylev ve Demeçleri, cild 1, Ankara 1961, sayfa 62

Şimdi de Nutuk'a kulak verelim

“Efendiler, belki birtakım kimselere göre. Rauf Bey, üzerine aldığı görevi yerine getirmişti. Ben de açıkladığım üzere, genel ve tarihi görevimin o güne ait safhasını tamamlamıştım. Ancak, genel görevimin emrettiği asıl noktayı hedefe ulaştırmak ve uygulamaya geçmek gerektiği zaman da asla kararsızlığa düşmedim. Tevfik Paşa’ nın telgrafları dolayısıyla saltanatı hilafetten ayırmaya ve önce saltanatı kaldırmaya karar verdiğim zaman, ilk yaptığım işlerden biri de, derhal Rauf Bey’i, Meclis’teki odama çağırmak oldu. Rauf Bey’in, Refet Paşa’nın evinde sabahlara kadar dinlediğim düşünce ve görüşlerini hiç bilmiyormuşum gibi davranarak, ayakta, kendisinden şu istekte bulundum: ”Hilafet ve saltanatı biribirinden ayırarak saltanatı kaldıracağız! Bunun doğru olduğu konusunda kürsüden bir konuşma yapacaksınız!” Rauf Bey ile bundan başka bir tek kelime konuşmadık. Rauf Bey odamdan çıkmadan önce, aynı maksatla çağırmış olduğum Kazım Karabekir Paşa geldi. Ondan da aynı şekilde konuşmasını rica ettim.”

Hayda...Bu aynı kişi mi?

Şimdi ne dedik Mustafa Kemal Paşa önceleri hilafeti savunan konuşmalar yaptı.Doğru mu?Doğru.Lozan görüşmeleri sekteye uğramadan öncede aynı çizgide devam ediyordu.Doğru mu?Doğru.Şimdi geldik İzmir iktisat kongresine.

Tarih kaç?

17 Şubat-4 Mart 1923

Peki Lozan ne zaman sekteye uğradı?

4 Şubat 1923 

Yani Mustafa Kemal Paşa 4 Şubattan önce hilafeti savunuyordu.Doğru mu?Doğru.Balıkesir'de Zağnos Paşa Camii'nde yaptığı konuşmayı okuyabilirsiniz.

Sonra ne hikmetse Mustafa Kemal Paşa İzmir iktisat kongresine geldi ve açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Niteki Osmanlı saltanatı da böyle olmuştur.Bulgarlar, Sırplar, Macarlar, Romenler sabanlarına yapışmışlar, varlıklarını korumuşlar, kuvvetlenmişler; bizim milletimiz de böyle fatihlerin arkasında serserilik etmiş…''

Yine bir hayda çekiyoruz.

Yoksa Lozan?Bunu düşünmenizi rica ederim.

Yetti mi yetmedi.Birde Nutuk'a kulak verelim:

“Hilafet vaziyetine gelince, ilim ve fennin nurlara müstağrak kıldığı hakiki medeniyet aleminde gülünç telakki edilmekten başka bir mevzuu kalmış mıydı? (…) Osmanlı Hükümetine, Osmanlı padişahına ve müsliminin halifesine isyan etmek ve bütün milleti ve orduyu isyan ettirmek lazım geliyordu.”

M. Kemal Atatürk, Nutuk, Türk Devrim Tarihi Enstitüsü, 9. Baskı, Milli Eğitim Basımevi, Istanbul 1969, cild 1, sayfa 14.

Yine koca bir hayda çekiyoruz.

Çektik mi?Devam o zaman.

Yazının başlarında ne demiştik? :'' Son cümleye dikkat.Böyle bir konuşma yapan kişinin islam hukukuna aykırı düzenlemelere imza atacağını nasıl izah ederiz?''

Cevabıda yazının sonuna ekleyelim.

Milleti kandırmıştır.Beğensende böyle beğenmesende.Her şey ayan beyan ortadadır.YikaG kardeşimizin belirttiği hocaların Atatürk'ü desteklemesinin cevabıda zaten verilmiş oluyor böylece.

Konuşmaların tarihine bakmadan yorum yapılırsa varacağımız sonuç hatalı olur değil mi?

Neyse...

Şimdi gelelim bu müslümanlık ispatlama çabasına.

Meclisteki ''gökten indiği sanılan dogmalar'' ifadesi zaten ortadadır isteyen açıp izleyebilir.

El yazıları ortadadır.Tek tek saymayacağım bunları yalnız aklıma gelen 2 kitap yazıyorum aşağıya incelemekte fayda var.

Doğu Perinçek, Atatürk-Din ve Laiklik Üzerine

Atilla Oral, Atatürk'ün Sansürlenen Mektubu

Niçin zorluyorsunuz?

Mustafa Kemal Paşa kimse açık açık söylemek gerekir.''kıvırmaya'' gerek yok.Nasılsa öyle kabul edelim ona göre konuşalım.Bir şahsı tekfir etmek en korktuğum şeydir şimdi burada Atatürk kafirdir demem/diyemem.Rabbim hepimize iman ile canımızı teslim etmeyi nasıl etsin derim hepsi bu.

Teşekkür edenler (3)BAMSI_BEYREK ISO-CAN BiKarınca
  • TevekkülTevekkül Gönderiler: 141
    bence almanlar tarafndan katledilmiştir ingiliz tarafı bu işi yapmaz ama belli ki sahipte çıkmamışlar o halde ingilizler atatürkü gözden çıkarmış olabilirler almanlar türkiyede ingilizler kadar etkili değildi sırlı ölümlerden biri... 
    Sana ağır gelen o bir secde var ya, binlerce secdeden alıp kurtarır seni. 
    -Muhammed İkbal-
     Tevekkül  kardeşim İngilizler değil,Ruslar Mustafa Kemal'in şehit edilmesinde lider pozisyondadır.Daha bir çok denklem vardır.Uzun hikaye.Atatürk'ün1935'den başlayarak mason localarını kapatmasının ardından,Rusya'da toplanan mason örgütü ve Rus derin devleti ''O sarı lider ortadan suret-i katiyetle kaldırılacaktır!'' sözünü söyleyip yavaş yavaş Paşamızı şehit etmişlerdir.
  • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 197
    Mısıroğlu'nun sabataycı oluşuna delilinizi söyleyebilir misiniz? Ve sabatatcılıktan kastınız nedir, münafıklık mı?
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .