DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

Avrupa'da burjuvanın yükselişi ve dünyaya etkileri

ANKAANKA Gönderiler: 52. Derece
Kategori DÜNYA
Bu konuyu parça parça yazacağım. Avrupa'yı anlamamıza ve dünya şirketlerinin geldiği noktayı benim anladığım kadar paylaşmak istiyorum. İslam dünyasının medeniyet hakimiyetine sahip olduğu dönemlerde ticaret müslüman coğrafyanın vazgeçilmeziydi. Doğu üreten batı tüketen islam coğrafyası ise aralarında ticareti yapan konumundaydı. İtalya bari limanı ticari bir merkezdi. Bu dönemde kültür ve bilgi birikimi ticaret yada savaş ile milletlerden milletlere geçerdi. İtalya bu konuda müslüman tücarlardan en çok faydalanan topluluktur. Gemi yapımından tutunda gemideki topların kullanım durumuna kadar ( gemilerde toplar karşılıklı patlatılarak kullanımı müslümanlar bulmuştur. Dengenin bozulmadan ağır toplar kullanmayı müslümanlardan öğrendiler) bunu birkaç yüz yıl sonra avantaja çevirmeye başlayan Avrupa bizden aldığı bilgiyi işledi. Bu arada enterasan bir gelişme oldu İtalya gemi yapımında biraz ilerleyince Ringa balığını o kadar çok tutmaya başladıki Avrupa'nın içlerine kadar bu balığı sattı. Ticari kabiliyeti ortaya çıkmaya başlayan Avrupa ülkelerinde yeni bir sınıf yükselişe geçti burjuva. Ancak karşısında çok güçlü bir yapı vardı. 1) Papa 2) Kral 3) aristokrasi 4) toprak ağları İşte bu yapıya karşı paranın gücünü arkasına alan burjuva bu basamakları tek tek aşacak. Devamı sonra
Teşekkür edenler (1)Abdül

Yorumlar

• BAMSI_BEYREKBAMSI_BEYREK Gönderiler: 462. Derece
    Bekliyorum devamini.
  • ANKAANKA Gönderiler: 52. Derece
    Burjuva öyle ticari bir başarıya imza attı ki bütün dünyaya çok yüklü Sevkiyat yapmaya başladı. Bu yünlü elbise yerine pamuklu 4 mevsim satılabilecek yeni ürünlerdi. Sıcak havada ve soğuk havada giyilebilen bu ürün İngiltere'yi ihya etti. O kadar çok insan gücüne ihtiyaç vardıki insanlar akın akın şehirlere göç etmeye başladı. Burjuva insanlarım göçünü destekledi. Ve ilk yenilgiye uğratacağı toprak ağlarının maddi çapını daraltmaya başladı. İnsanlar şehir nüfuslarını o kadar yükselttiki milyonları aşan nüfuslar bir anda şehirde karmaşa adam öldürme hırsızlık ve yeni hastalıkların önünü açtı. Tabi farklı bir gelişme burjuvanın karşısına çıkmaya başladı. İşçi sınıfı dünya yeni bir gurup ile tanıştı. Tabi bu arada büyük savaşlar devam ediyor kral finansal açıdan hala Papa toprakağaları aristokratlara mecburdu. İlk defa Avrupa içi savaşlarında finansal kriz yaşanmaya başlayınca burjuva sınırsız para ama karşılığında imtiyaz talepleri başladı.toprakağaları ilk defa kralın uzun ve yarucu savaşlarını finanse edemez duruma düştü elbette düşenin dostu olmazdı. Burjuva bunu avantaja çevirip krala bir adım yaklaştı. Şimdi sırada kim var . Devam edeceğiz
    Teşekkür edenler (2)Abdül ibrahimsarikaya
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .