DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Romanya ve Polonya gezileri

hicabundantleonesshicabundantleoness Gönderiler: 7
Kategori Diğer

Arkadaşlar herkese merhaba, bayram da geldi çattı... benim tatil programım hala belli değil... sizler nerelere gidiyorsunuz? 
Bu sene aslında gezmek istediğim iki ülke var, biri Polonya diğeri ise Romanya. Bu iki ülke hakkında biraz araştırma yaptım. bunları sizlerle de paylaşmak istiyorum. sizlerden de bana bu iki ülke hakkında yorum rica ediyorum... 
Polonya:
Varşova
Şehrin 3,5 milyonluk nüfusuna bakmayın alan olarak çok büyük sayılmaz ve trafik de yok denecek kadar az. Gezilip görülecek yerler yürüme mesafesinde olduğundan Varşova seyahatim boyunca bol bol yürüme fırsatım oldu. Şehrin büyük bölümü park ve bahçelerden oluşuyor. Anlayacağınız tam temiz hava alıp egzersiz yapmalık. Şehrin en önemli turistik merkezi “Old Town” yani Eski Şehir. Eski dendiğine bakmayın her şey ikinci dünya savaşında yerle bir olduğundan aslına uygun olarak tekrar yapılmış. Hatta o kadar başarılı şekilde inşaa edilmiş ki UNESCO’nun Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış. Şehirde Alman kuşatmasında yaşadıkları zor günleri hatırlatan bir çok anıt bulunuyor. Beni en çok etkileyelerin başında “Ghetto” diye adlandırılan duvarla örülmüş ve içinde Yahudilerin toplanıp açlıktan ölüme terkedildiği bölge yer alıyor. Alman işgali ve bu işgale karşı yapılmış olan ayaklanmanın anlatıldığı “Polish Rirising Museum” da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gdansk
Baltık Denizi kıyısında önemli bir liman ve gemi inşa merkezi. 9. yüzyılda kurulan kent birçok kez işgal edildi. Fahrenheit, Schopenhauer, Günther Grass gibi birçok ünlü yetiştiren Gdansk, kozmopolit bir yapıya sahip. Mimarisi ile ünlü kentte bu sanatın güzel örneklerini Dluga Caddesi ve Dlugi Targ?da (Kral Yolu) görmek mümkün. Tarih Müzesi, Belediye Binası, hemen yanında yer alan Neptun Çeşmesi (1613), zengin cephe süslemesine sahip Altın Ev, Arkeoloji Müzesi ve 17. yüzyıl Tüccar Evleri ile süslü en şirin sokak Ulica Mariacka gezilebilecek yerler. Aralık 1970'te ayaklanmalar sırasında öldürülen 44 işçi anısına 1980?de dikilen "Liman İşçileri Anıtı" görülebilir. Kuzeyde yer alan tatil beldesi Sopot ve Gdynia'ya günübirlik geziler yapılabilir.

Aynı zamanda Polonya ile iş yapsam [url=http://www.rapidlogistics.com.tr/turkiye-polonya-nakliye/]polonya nakliye[/url] işimi kime verebilirim?

Romanya:
Bükreş:
Parlamento Sarayı (Dünyanın en büyük devlet binası, ve gerçekten çok büyük)
Old Town (Eski şehir sokakları)
Stavropoleos Monastery (Kilise)
Herăstrău Parkı
Askeri Müze
Parcul Cişmigiu (Çeşmeci Parkı)
Piata Revolutiei (Bükreş Devrim Meydanı)
Arcul de Triumf (Zafer anıtı)
National Museum of Art of Romania
The Village Museum (Romanya köy müzesi, binaları ve çevreyi çok güzel yapmışlar)
Atatürk Anıtı ve Meydanı (29 Ekim tatilinde gittiğimiz için o gün oradaydık ve Cumhuriyet kutlaması törenine katıldık)

[url=http://www.rapidlogistics.com.tr/turkiye-romanya-nakliye/]Romanya nakliye[/url]  işleri için de önerebileceğiniz bir yer varsa sevinirim!
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .