DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Mehmet Akif'i anlayabilmek

ÖmerÖmer Gönderiler: 163

Mehmet Akif'i anlayabilmek..

*****
"Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celal?

Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal: Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal."
*****

M. Akif neden "Irkı" yüceltti? M. Akif Irkcı bir kişi miydi? Tabii ki değildi. Tarih okumalarımız o kadar kötü ki; tarihin her hangi bir döneminde söylenen sözleri, yapılan icraatları o günkü sosyal yapıdan, o günkü konjonktürden koparıp sanki bugün söylenmiş gibi kabul ediyoruz.

Bugün Türk Milletinin "Türküm" demekten korktuğu bir dönemden geçiyoruz. Halbuki geçmişe baktığımızda bunu isteyenlerin sadece ve sadece emperyalistler olduğunu görüyoruz. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası emperyalist devletlerin hedefi "Türk Irkını yok etmekti" Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrası Türk, Kürt, Çerkez, Laz vb bütün toplum "Türküm" demekten onur duyarken! Bugün "Türküm" demekten utanan hatta "Türküm" diyenlere ırkcı gözüyle bakan bir nesil haline geldik...

Ne diyor Mehmet Akif, "Irkıma yok izmihlal" siz bizim Irkımızı yok edemezsiniz! Buna asla ve asla müsade etmeyiz demek istiyor.

Sözü daha fazla uzatmadan dönemin İngiltere Başbakanı Lloyd George'nin 1914'de söylediği sözlerden kısa bir alıntı yaparak bitireyim: "Biz Türkleri kızılderililerin akıbetine uğratacağız..."


Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .