DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

15 TEMMUZ GERÇEKLERİ

Değerli okurlarım yoğunluğumdan dolayı yazılarıma ara vermiştim.Belli bir müddet sonra tekrar birlikteyiz.Hepinizi saygı,sevgi ve hürmetle selamlıyorum. (Derin Dünya platformu için bir çok arkadaş geri dönmemi istedi )

15 Temmuz nedir?,neler yaşanmıştır?,amaç neydi?.Akıldaki soru işaretleri aydınlatılması elzem sorulardır.

Tarih 15 Temmuz 2016.. Sıcak bir yaz günü kimimiz tatilde kimimiz evimizde oturuyor,klasik rutin bir akşam geçiriyorduk.Taa ki 22:05 de Boğaz köprüsü'nün tek yönlü trafiğe kapatıldığını öğrenene kadar.Acaba bu Terör alarmı mı yoksa darbe girişimi mi diye düşünmeye başladık.Saat 22:10 da bir çok kamu binasında asker polis karşı karşıya gelmeye başladı.Ankara'da MİT binası ve Genelkurmay'a ateş açıldı.22:30 Genelkurmay'da silah sesleri duyulduğuna dair haberler yayılıyordu.22:35 de Atatürk Havalimanına askerler tankla geldi,kontrol kulesini işgal ettiler.Saat 23:10 Başbakan Binali Yıldırım bu olayları kalkışma olarak değerlendirdi.23:50 den sonra artık herşey çığırından çıkmaya başladı.TRT binasına giriliyor,Ankara'nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geliyordu.Halk sokağa çıkmaya başlamıştı.00:15 de TRT spikeri Tijen Karaş darbe bildirisini okuyordu.00:37 de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,''Ben bugüne kadar halkın üstünde bir güç tanımadım'' diyerek vatandaşı sokağa davet ediyordu.Halk bu açıklamadan öncede sokağa inmeye başlamıştı zaten.Lakin bu açıklamadan sonra bu sokağa inişler daha seri hale gelmeye başladı.Tabii ki Camiilerden ezan ve sela sesleri bu konuşmadan hemen sonra başladı.Osmanlı döneminde de bu gelenek bizde vardı.Sela ''Olağan üstü bir olay var'' anlamına gelen bir çağrı aracıdır.Saat 01:10 da Sikorsky tipi askeri helikopter Türksat istasyonunu vurdu.01:21 de İçişleri bakanı Efkan Ala ''Bu alçakça girişimi yapanlar çete mensuplarıdır'' diye konuşmuştu.

01:41 de Bazı askerler Boğaziçi Köprüsü'nü geçmeye çalışan protestoculara ateş etmeye başladı.02:21 de Ankara Emniyet Müdürlüğünü vuran ve en az 17 polisi şehit eden askeri helikopter Gölbaşında düşürüldü.02:23 de Taksim Meydanı'nda askerler protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.Saat 02:50 F-16'lar ve askeri helikopterler TBMM'yi vurmaya başladı.Milletvekilleri sığınaklara geçti.Saat 03:00 de ABD NATO ve AB'den Türkiye'deki demokratik kurumlara saygı çağrısı geldi.04:07 de Cumhurbaşkanı Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılamaya gelenlere açıklamalar yaptı.06:26 da Cumhurbaşkanı külliyesi çevresinden dumanlar yükseliyor,bölgeyi uçakların bombaladığı bildiriliyordu.06:42 de Boğaz Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu.Bazı askerlere linç girişiminde bulunuldu.Daha sonraları Harbiye ordu evi, TRT Radyo binası,Jandarma Genel Komutanlığı gibi daha bir çok stratejik yer kurtarıldı.08:55 de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı genel sekreteri Fahri Kasırga kurtarıldı.Daha sonraki saatlerde nokta operasyonlara geçildi.Akıncı Üssü kurtarıldı,Thy uçuşları açtı,tutuklamalar başladı ve darbecilerin belli bir kısmı Yunanistan'a kaçtı.

15 Temmuz 2016 gününün resmi buydu işte..Ancak bizim gördüklerimiz bunlardı.Bir de görmediklerimiz,akılımızdaki soru işaretleri var.Belki de görünmeyen kahramanlar var.Ya da görünmeyen hainler var.

O kadar fazla sorulması gereken soru var ki.Yıllarca Gülen hareketiyle kol kola yürümüş,her türlü finansal destek ve yardım vermiş olan Merkez sağ hükümetlerin bu olayda vebali yok mu?.Misal; Özal hükümeti,Erbakan,Erdoğan..Daha 2010 yılında Gülen;''Ölülerinizi mezardan kaldırın evet oyu verdirtin''dememişmiydi 2010 referandumu öncesinde.2011 yılında başlayan ''Fetö'' tasfiyeleri Hakan Şükür'ün istifasıyla başlamıştı.Demek ki hükümet Ergenekon davasının yanlışını 2011 yılında gördü.Daha sonra ''Gezi olayları'' ve ''17-25 Aralık'' olayları.Gezi olayını farklı tutmak gerekir.O konu çok uzun belli başlı bir konu olduğu için, girmem bu yazımda doğru olmaz.Çoğu kimse Kılıçdaroğlu neredeydi niye saklandı diye ortalığı karıştırmaya çalışıyor,lakin Erdoğan neredeydi.Bir başkomutanın görevi halkın ordunun başında olmakmıdır,yoksa bir evin bodrum katından çıkın dışarı demekmidir.Acaba Cumhurbaşkanı kaderine razı mı oldu.Yani darbenin ilk başlarında bu iş kaybettik dedi mi. Fakat daha sonra ordu içindeki muhalif seslerden dolayı mı cesaretlendi.Acaba bu girişimde Hulusi Akar'ın parmağı varmıydı.Çünkü o yıl Daeş terör örgütü ülkenin bir çok yerinde bombalar patlatıyor,ülke kutuplaşıyor ve Atatürk değerleri çiğnenmeye çalışılıyordu.Acaba Atatürkçü,Kemalist ve Milliyetçi askerler de işin içindemiydi.Daha sonra Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanının dışarı çıkın çağrısı üzerine bir karar değişikliğine mi gittiler bu komutanlar.

Darbe saat 22:00 civarı başlıyor.Acaba 04:00 civarında yapılacaktı sonradan vaz mı geçildi.Bunun sebebi son anda Tsk'nın içinden muhalif seslerin olması mı.Sayın Erdoğan darbeden önce kimden haber aldı.Sokağa davet yapılmasaydı bu millet sokağa zaten çıkarmıydı.Çıkmasaydı bile muhalif olan güvenlik güçleri bu girişimi engellemeye muktedir olabilirmiydi.Başkanlık sisteminin geçmesi ve halka bir kahramanlık destanı vermek için bu girişime müsade edilip ve Atatürk gibi bir liderdir Sayın Erdoğan demek için müsade mi edildi.Türkiye de o kadar yol varken o kadar viyadük köprü varken gidip Boğaziçi köprüsü ve F.S.M köprüsünün sadece bir tarafını kapatmak ne alaka.Meclis'i bombalamak,Özel harekat dairesini bombalamak hükümete ve silahlı kuvvetlere bir mesaj olarak görülebilir.Lakin Türkiye de yapılan bütün darbe girişimlerinde ne halka kurşun sıkıldı,ne meclis saldırıya uğradı ne de hükümetin yaptığı gibi bütün bir Tsk yıpratılmak istendi.Onca yıllar eğitim almış olan F-16 pilotları zamanında gidip Erdoğan'ın kaldığı evi bombalayamadı.Hulusi Akar 'ın gördüğü eziyet acaba, sen bizi nasıl son dakika satarsın eziyeti olabilir mi.Çünkü bana göre Atatürkçü 800.000 kişilik bir darbe olsaydı muhtemelen başarılı olacaktı.Adil Öksüz denen Fetö'nün imamlarından olan şahıs,darbe günü tutuklanıyor ancak Akp'li bir belediye başkanı ve Mit çalışanı tarafından kaçırılıyor.Araştırdığımız zaman Adil Öksüz'ün Mit için çalıştığını ve kod adının ''Timsah'' olduğunu görürüz.Daha o gün ile ilgili sorulacak o kadar çok soru var ki.Uzar gider...

Gelelim bugüne..2 gün sonra bu olayın yıl dönümü olacak.Lakin hükümetin yaptırdığı bayrak ve afişler tartışma yarattı.Bayrak konusunda o güne özel yapıldığını düşünebiliriz.Lakin o bile yanlış.Ama afiş konusunda yapılan tamamen bir fiyaskodur.Hem de çalınan bir resim üzerine yapılmış.Ağlayan asker körfez savaşında ağlayan bir Abd askeri.Ayrıca bu afiş de bir tankın yanında çökmüş ağlayan bir asker ve tankın üstünde zafer kazanmış insan yığını görülüyor.Burada Tsk'ya karşı alınan bir zaferden bahsediliyor.Bu konuda biraz daha duyarlı davranması gerekir hükümetin.Çünkü olası bir savaş da bizi yine Tsk kuvvetleri ve milletin feraseti kurtaracaktır.Bu konu unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır.

15 Temmuzun tanımı ; Hocacılar ile Erdoğanistlerin silahlı iktidar mücadelesimidir.Ben bu tanımı çok önceden yapmıştım.Lakin artık kafalar çok karışık.Şunu da söylemek de fayda var.Demokrasi nöbetlerinde ilk günlerde olan birlik bütünlük bir kaç gün sonra kaybolmuştur.Çalınan akp müzikleri,Recep Tayyip Erdoğan müzikleri olayları farklı noktaya getirmiştir.Provakatörlerin bu müzikleri çaldırıp,15 Temmuz'u Akp'ye yönelik siyasi rant haline getirdiklerini çok net şekilde gördük.Bir tane Onuncu yıl marşı,İzmir marşı,İstiklal Marşı çalındımı acaba.Bizim buralarda hiç çalmadı duyan varsa söylesin !.O gün sokağa çıkanlar vatan için mi Erdoğan için mi çıktı.Bu belkide sorulması gereken en önemli soru.

Bütün bu tartışmaların gölgesinde 15 Temmuz şehitlerini anacağız.Gerçek Türkiye ancak, gerçeklerin konuşulup,farklı bakış açısındaki insanlara saygı duyduğumuz zaman ortaya çıkacaktır.Şehitlere Allahtan rahmet diliyorum,hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum...

15 Temmuz bir halk zaferidir.Ancak Devlet zaferi değildir.Bu olay da Devlet ve Millet ayrı irdelenmelidir.Çünkü Osmanlı döneminden tutun da,(Patrona Halil İsyanı vs),Cumhuriyet dönemine kadar isyanları halk değil devlet bastırmıştır.O zaman ya devlet güçsüzdür ? ki öyle bir şey yok.Ya da hükümet bu olayı siyasi malzeme aracı olarak kullanmak için halkı sokağa çağırmıştır.( 16 Nisan Referandumu vs ). HEPİNİZE TEKRARDAN MERHABALAR.

Twitter adresim ; https://twitter.com/YikaG

Facebook adresim ; https://www.facebook.com/yigit.karatoprak.3


Yorumlar

 • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 662
  Derin dünya dan seni çok arkadaş geri çağırmış..öylemi. . .Hımmm Erdoğan neredeydi demissinya çok çok güldüm ..Bu arkadaş süzme fetos propaganda si yapıyo. .baş git laa
  Teşekkür edenler (1)gereksiz95
 • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 434
  Doğru birdir, yanlış sonsuzdur. Sonsuz yanlışa cevap verme imkanımız olamaz.Hedef hakikati ortaya koymaktır, her yanlışın yanlış olduğunu ispat etmek değil.
  Hak geldi mi batıl yok olur. Batılın yanlışlığını ispat etmek zordur ve uzun zaman alır. Birilerinin yanlışlarına cevap yetiştirmektense doğrunun ne olduğunu ortaya koymak daha kestirme olur. Dileyen iman eder, dileyen inkar eder.
  Burada da doğrular ortaya konsa bile  yine de  her şeyin doğrusunu aliym olan Allah bilir diyerek nokta konur.
  15 temmuz olayı bu platformda detaylıca tartışıldı ve işlendi. oda yetmedi bununla ilgili doyurucu 3-4 video yayınlandı. istersen onlara bir göz at. onuncu yıl marşını  çalmadılar  diye serzenişte bulunmuşsun ya,  üzülme  ben senin için  onuncu yıl marşını dinlerim. Hatta istersen birkaç defa da Hasan Mutlucan bile dinleyebilirim. 

  Teşekkür edenler (1)BiKarınca
 • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 434
  Temmuz 2017 düzenlendi
  Ha unutmadan 15 TEMMUZ GERÇEKLERİ diye başlık açmışsın ya burda yapılan yorumları ve videoları izlediğinde senin yazdıklarının çok basit, vasat, kıymetsiz olduklarını göreceksin. sana cevap verilmiyorsa inanki insanların edebli duruşlarındandır. Sana tavsiyem komik duruma düşüyorsun.Beni bir abin olarak gör ve yazma ne olur yazma. Kendini geliştir yetiştir tecrübe edin araştır incele yorumla zihin dünyanı zenginleştir. Belki oda belki senden de birkaç kelime öğreniriz henüz çok toysun....

   Üstün gelme mücadelesi anlamındaki ‘mirâ’ da bunun için yasaklanmıştır. Eğer bunu prensip edinirsen nefsinin/egonun kabarmasından ve ona kulluk etmekten de kurtulmuş olursun. Çünkü nefis, insanın içerisine Mabudun bir antitezi olarak konmuştur, O’na değil, sürekli kendisine itaat edilmesini, yani ilahlaştırılmasını ister.
  Küçük yorumlarınla elbette zenginlik katabilirsin, lakin makale yazarak üstün olduğunu ispatlarmışcasına '' mira'' yapmakta nefsine uymaktasın.o nedenle yazma. YAZ -MA. Benimki sadece sana küçük bir uyarıdır. Takdir elbette sana aittir.
  Selam ve sevgilerimle.....
  Teşekkür edenler (2)Azer çokuğraştılar
 • HakanKutalmisogluHakanKutalmisoglu Gönderiler: 20
  O dönmeni isteyenler kimlerdi acaba  :)  :)  :) . Ulan yemin ederim her yazında farklı saçmalıyorsun. Zaten şu, ben tarihçiyim, ben bilirim... tavırların!  Ulan daha geçen gün sen değil miydin ''bir daha dönmeyeceğim,yazmayacağım'' vs. diyerek derindünyakilere de laf atarak kaçan şarlatan. AL İŞTE ÇOK BÜYÜK BİR YALANCISIN YALANCI!!! HATTA DAHA DA İLERİSİ VARDA NEYSE... SEN KENDİNİ BİZDEN İYİ TANIRSIN DÜN SÖVDÜĞÜNÜN BUGÜN SOFRASINA OTURANA ARTIK NE DENİRSE....
  AND OLSUN Kİ HAKİM BEYAZ'A KATILIYORUM; BU İNSANLAR EDEBİNDEN SUSUYOR. BUNU BİLESİN. SUSMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ. SENDE KENDİ KENDİ YAZIP KENDİNE OKUMAYI BAŞLAYACAKSIN VE SONUNDA ... GÜLE GÜLE ...
  BURAYA GELİŞ SEBEBİNDE AÇIK VE NET: SEN PEK TANIMAYAN DOSTLARIMIZ SENİN BAŞLIKLARA CEVAP YAZDI. O BAŞLIKLAR TEKRAR GÜNDEME GELİNCE SENDE ''ulan ne büyük tarihçiyim yazılarım hala gündemde vs. saçmaladın, yahu bu millet benim dönmemi istiyor'' dedin kendince ve yalanlarınla geri döndün. ŞİMDİ YALANLARINLA TEKRAR BAŞ BAŞA KAL.
 • SekarSekar Gönderiler: 19
  @Yikag Öncelikle hoş geldin evladım.
  Dersini çalışmışsın tebrik ediyorum öncelikle. Fakat yazdığın makalelerde analizlerde önce yazını biraz dinlendirmeni üstünden bir kaç kez geçerek eksiklerini gidermeni tavsiye etmek istiyorum.
  Analizinin içeriğini ele alırsak;
  Haklısın üç aşağı beş yukarı  üniforma giymiş hainlerin ve bankamatiklere, marketlere koşan hatta gizlendikleri deliklerde darbenin başarılı olması için dua eden (Köpeğin duası kabul olsa ......! derler ) tohumu bozukları ilave etmemişsin.
  Saat 03:00 de ABD NATO ve AB'den Türkiye'deki demokratik kurumlara saygı çağrısı geldi. Bu cümlenin içeriğini açarsak Belirtilen demokratik kurumları açmanı beklerdim. Eksiklerini görmen amacıyla tavsiyelerimi not alarak çalışma masanın bir kenarına tutturman gelişimin için iyi olacak kanaatindeyim.
   Ayrıca Tuncay Özkan , Uğur Dündar, Bülent Ecevit, Müjdat Gezen ve daha nice Ulusalcı,Sosyal Demokrat, Liberal, Sosyalist, Lgbt'li  şahsiyetle kucak kucağa geçirdiği bir ömrüde eklemeyi  unutmuşsun. Unutma bardağın birde dolu kısmı var.Eğer bunu atlarsan okuyucularını eksik bırakmış olur ve hakkında olumsuz düşünmelerine sebebiyet verebilirsin.
  15 Temmuz bir halk zaferidir.Ancak Devlet zaferi değildir. Saptamasında bulunmuşsun,Halk kısmına katılıyorum fakat DEVLET kısmında kısır kalmışsın. Darbe Hükümete yapılmış gibi görünse de, yapan ve yaptıranların asıl amacı
  Türkiye Cumhuriyeti Devletiydi Dolayısı ile Halktı da. Forum da yazan ağabeylerinin ve kardeşlerinin analizlerini okuyarak, yazını tekrar gözden geçirmeni öneriyorum.
  Olsun, kimse mükemmel değildir. Zamanla bu azimle konulara hakim olacağını ve öğrenerek kendini geliştireceğini umuyorum.
   

  Teşekkür edenler (2)BiKarınca Cengizhan_29
 • emreblkcemreblkc Gönderiler: 5
  YikaG dedi:

  Değerli okurlarım yoğunluğumdan dolayı yazılarıma ara vermiştim.Belli bir müddet sonra tekrar birlikteyiz.Hepinizi saygı,sevgi ve hürmetle selamlıyorum. (Derin Dünya platformu için bir çok arkadaş geri dönmemi istedi )

  15 Temmuz nedir?,neler yaşanmıştır?,amaç neydi?.Akıldaki soru işaretleri aydınlatılması elzem sorulardır.

  Tarih 15 Temmuz 2016.. Sıcak bir yaz günü kimimiz tatilde kimimiz evimizde oturuyor,klasik rutin bir akşam geçiriyorduk.Taa ki 22:05 de Boğaz köprüsü'nün tek yönlü trafiğe kapatıldığını öğrenene kadar.Acaba bu Terör alarmı mı yoksa darbe girişimi mi diye düşünmeye başladık.Saat 22:10 da bir çok kamu binasında asker polis karşı karşıya gelmeye başladı.Ankara'da MİT binası ve Genelkurmay'a ateş açıldı.22:30 Genelkurmay'da silah sesleri duyulduğuna dair haberler yayılıyordu.22:35 de Atatürk Havalimanına askerler tankla geldi,kontrol kulesini işgal ettiler.Saat 23:10 Başbakan Binali Yıldırım bu olayları kalkışma olarak değerlendirdi.23:50 den sonra artık herşey çığırından çıkmaya başladı.TRT binasına giriliyor,Ankara'nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geliyordu.Halk sokağa çıkmaya başlamıştı.00:15 de TRT spikeri Tijen Karaş darbe bildirisini okuyordu.00:37 de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,''Ben bugüne kadar halkın üstünde bir güç tanımadım'' diyerek vatandaşı sokağa davet ediyordu.Halk bu açıklamadan öncede sokağa inmeye başlamıştı zaten.Lakin bu açıklamadan sonra bu sokağa inişler daha seri hale gelmeye başladı.Tabii ki Camiilerden ezan ve sela sesleri bu konuşmadan hemen sonra başladı.Osmanlı döneminde de bu gelenek bizde vardı.Sela ''Olağan üstü bir olay var'' anlamına gelen bir çağrı aracıdır.Saat 01:10 da Sikorsky tipi askeri helikopter Türksat istasyonunu vurdu.01:21 de İçişleri bakanı Efkan Ala ''Bu alçakça girişimi yapanlar çete mensuplarıdır'' diye konuşmuştu.

  01:41 de Bazı askerler Boğaziçi Köprüsü'nü geçmeye çalışan protestoculara ateş etmeye başladı.02:21 de Ankara Emniyet Müdürlüğünü vuran ve en az 17 polisi şehit eden askeri helikopter Gölbaşında düşürüldü.02:23 de Taksim Meydanı'nda askerler protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.Saat 02:50 F-16'lar ve askeri helikopterler TBMM'yi vurmaya başladı.Milletvekilleri sığınaklara geçti.Saat 03:00 de ABD NATO ve AB'den Türkiye'deki demokratik kurumlara saygı çağrısı geldi.04:07 de Cumhurbaşkanı Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılamaya gelenlere açıklamalar yaptı.06:26 da Cumhurbaşkanı külliyesi çevresinden dumanlar yükseliyor,bölgeyi uçakların bombaladığı bildiriliyordu.06:42 de Boğaz Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu.Bazı askerlere linç girişiminde bulunuldu.Daha sonraları Harbiye ordu evi, TRT Radyo binası,Jandarma Genel Komutanlığı gibi daha bir çok stratejik yer kurtarıldı.08:55 de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı genel sekreteri Fahri Kasırga kurtarıldı.Daha sonraki saatlerde nokta operasyonlara geçildi.Akıncı Üssü kurtarıldı,Thy uçuşları açtı,tutuklamalar başladı ve darbecilerin belli bir kısmı Yunanistan'a kaçtı.

  15 Temmuz 2016 gününün resmi buydu işte..Ancak bizim gördüklerimiz bunlardı.Bir de görmediklerimiz,akılımızdaki soru işaretleri var.Belki de görünmeyen kahramanlar var.Ya da görünmeyen hainler var.

  O kadar fazla sorulması gereken soru var ki.Yıllarca Gülen hareketiyle kol kola yürümüş,her türlü finansal destek ve yardım vermiş olan Merkez sağ hükümetlerin bu olayda vebali yok mu?.Misal; Özal hükümeti,Erbakan,Erdoğan..Daha 2010 yılında Gülen;''Ölülerinizi mezardan kaldırın evet oyu verdirtin''dememişmiydi 2010 referandumu öncesinde.2011 yılında başlayan ''Fetö'' tasfiyeleri Hakan Şükür'ün istifasıyla başlamıştı.Demek ki hükümet Ergenekon davasının yanlışını 2011 yılında gördü.Daha sonra ''Gezi olayları'' ve ''17-25 Aralık'' olayları.Gezi olayını farklı tutmak gerekir.O konu çok uzun belli başlı bir konu olduğu için, girmem bu yazımda doğru olmaz.Çoğu kimse Kılıçdaroğlu neredeydi niye saklandı diye ortalığı karıştırmaya çalışıyor,lakin Erdoğan neredeydi.Bir başkomutanın görevi halkın ordunun başında olmakmıdır,yoksa bir evin bodrum katından çıkın dışarı demekmidir.Acaba Cumhurbaşkanı kaderine razı mı oldu.Yani darbenin ilk başlarında bu iş kaybettik dedi mi. Fakat daha sonra ordu içindeki muhalif seslerden dolayı mı cesaretlendi.Acaba bu girişimde Hulusi Akar'ın parmağı varmıydı.Çünkü o yıl Daeş terör örgütü ülkenin bir çok yerinde bombalar patlatıyor,ülke kutuplaşıyor ve Atatürk değerleri çiğnenmeye çalışılıyordu.Acaba Atatürkçü,Kemalist ve Milliyetçi askerler de işin içindemiydi.Daha sonra Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanının dışarı çıkın çağrısı üzerine bir karar değişikliğine mi gittiler bu komutanlar.

  Darbe saat 22:00 civarı başlıyor.Acaba 04:00 civarında yapılacaktı sonradan vaz mı geçildi.Bunun sebebi son anda Tsk'nın içinden muhalif seslerin olması mı.Sayın Erdoğan darbeden önce kimden haber aldı.Sokağa davet yapılmasaydı bu millet sokağa zaten çıkarmıydı.Çıkmasaydı bile muhalif olan güvenlik güçleri bu girişimi engellemeye muktedir olabilirmiydi.Başkanlık sisteminin geçmesi ve halka bir kahramanlık destanı vermek için bu girişime müsade edilip ve Atatürk gibi bir liderdir Sayın Erdoğan demek için müsade mi edildi.Türkiye de o kadar yol varken o kadar viyadük köprü varken gidip Boğaziçi köprüsü ve F.S.M köprüsünün sadece bir tarafını kapatmak ne alaka.Meclis'i bombalamak,Özel harekat dairesini bombalamak hükümete ve silahlı kuvvetlere bir mesaj olarak görülebilir.Lakin Türkiye de yapılan bütün darbe girişimlerinde ne halka kurşun sıkıldı,ne meclis saldırıya uğradı ne de hükümetin yaptığı gibi bütün bir Tsk yıpratılmak istendi.Onca yıllar eğitim almış olan F-16 pilotları zamanında gidip Erdoğan'ın kaldığı evi bombalayamadı.Hulusi Akar 'ın gördüğü eziyet acaba, sen bizi nasıl son dakika satarsın eziyeti olabilir mi.Çünkü bana göre Atatürkçü 800.000 kişilik bir darbe olsaydı muhtemelen başarılı olacaktı.Adil Öksüz denen Fetö'nün imamlarından olan şahıs,darbe günü tutuklanıyor ancak Akp'li bir belediye başkanı ve Mit çalışanı tarafından kaçırılıyor.Araştırdığımız zaman Adil Öksüz'ün Mit için çalıştığını ve kod adının ''Timsah'' olduğunu görürüz.Daha o gün ile ilgili sorulacak o kadar çok soru var ki.Uzar gider...

  Gelelim bugüne..2 gün sonra bu olayın yıl dönümü olacak.Lakin hükümetin yaptırdığı bayrak ve afişler tartışma yarattı.Bayrak konusunda o güne özel yapıldığını düşünebiliriz.Lakin o bile yanlış.Ama afiş konusunda yapılan tamamen bir fiyaskodur.Hem de çalınan bir resim üzerine yapılmış.Ağlayan asker körfez savaşında ağlayan bir Abd askeri.Ayrıca bu afiş de bir tankın yanında çökmüş ağlayan bir asker ve tankın üstünde zafer kazanmış insan yığını görülüyor.Burada Tsk'ya karşı alınan bir zaferden bahsediliyor.Bu konuda biraz daha duyarlı davranması gerekir hükümetin.Çünkü olası bir savaş da bizi yine Tsk kuvvetleri ve milletin feraseti kurtaracaktır.Bu konu unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır.

  15 Temmuzun tanımı ; Hocacılar ile Erdoğanistlerin silahlı iktidar mücadelesimidir.Ben bu tanımı çok önceden yapmıştım.Lakin artık kafalar çok karışık.Şunu da söylemek de fayda var.Demokrasi nöbetlerinde ilk günlerde olan birlik bütünlük bir kaç gün sonra kaybolmuştur.Çalınan akp müzikleri,Recep Tayyip Erdoğan müzikleri olayları farklı noktaya getirmiştir.Provakatörlerin bu müzikleri çaldırıp,15 Temmuz'u Akp'ye yönelik siyasi rant haline getirdiklerini çok net şekilde gördük.Bir tane Onuncu yıl marşı,İzmir marşı,İstiklal Marşı çalındımı acaba.Bizim buralarda hiç çalmadı duyan varsa söylesin !.O gün sokağa çıkanlar vatan için mi Erdoğan için mi çıktı.Bu belkide sorulması gereken en önemli soru.

  Bütün bu tartışmaların gölgesinde 15 Temmuz şehitlerini anacağız.Gerçek Türkiye ancak, gerçeklerin konuşulup,farklı bakış açısındaki insanlara saygı duyduğumuz zaman ortaya çıkacaktır.Şehitlere Allahtan rahmet diliyorum,hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum...

  15 Temmuz bir halk zaferidir.Ancak Devlet zaferi değildir.Bu olay da Devlet ve Millet ayrı irdelenmelidir.Çünkü Osmanlı döneminden tutun da,(Patrona Halil İsyanı vs),Cumhuriyet dönemine kadar isyanları halk değil devlet bastırmıştır.O zaman ya devlet güçsüzdür ? ki öyle bir şey yok.Ya da hükümet bu olayı siyasi malzeme aracı olarak kullanmak için halkı sokağa çağırmıştır.( 16 Nisan Referandumu vs ). HEPİNİZE TEKRARDAN MERHABALAR.

  Twitter adresim ; https://twitter.com/YikaG

  Facebook adresim ; https://www.facebook.com/yigit.karatoprak.3


  Takunya Sayfasından Hortlamışcasına Bir Yazı Okudum,Bu Millet Kimin Ne Olduğunu Çok İyi Biliyor Merak Etme,o Gece Halk Erdoğan'ı, Rahmetli Menderesin Yalnızlığına Terk Etmemişdir. Keşke Dememek İçin Sokağa Çıkmış Başkomutanın Emirlerini Yerine Getirmiştir Bu Kadar Net!
 • İttihatTerakkiİttihatTerakki Gönderiler: 19
  Ağustos 2017 düzenlendi
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .