DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

15 Temmuz Analizi

2»

Yorumlar

• HakanKutalmisogluHakanKutalmisoglu Gönderiler: 202. Derece
    sekarın sorularına cevaplarıda buldum teşekkür ederim.
  • KURALSIZKURALSIZ Gönderiler: 332. Derece
    Kardesim ben derin dunya haber sitesindekose yazariyimbeni herkes tanir. Siz simdi niye iftira attiniz ? Bu arada sekarin sorulari dediginiz sorularhangi sorular
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 3243. Derece
    Burdaki herkes biliyorki devlet bu darbeyi biliyordu. .temizlik yapmak için fırsata çevirdi. .Psikolojik destek için halk da kullanildi. .sadece şu beklenmedi halka kurşun siklacaginin öngörülme di..asker halkına kurşun sikamaz zannedildi ..ama sıkıldı. .

Darbe kontrol varmı yokmu derseniz..

Adamların darbe yapacağı biliyordu.
    Önlem aldı. .deşifre yaptı. .darbeyi tersine çevirdi. .halkı destek için sokağa çıkardı. .

Mantıklı birsekilde bakın olaya. .
    Devlet bağırsak temizliği yapıyor. ..
    Teşekkür edenler (1)nevres
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 2933. Derece
    Ağustos 3 düzenlendi
    Analizini bende başarılı buldum. Elbette ufak tefek katılmadığımız veya eksik olan yerleri var. lakin sekarın da söylediği gibi yazının tamamını görmek gerekir. Bu arada yazının devamında millet faktörü ile ilgili de ne düşünüyorsun ? 

Tamam darbeyi yapanlar ne kadar güçlü olursa olsun.Ne kadar profesyönel darbe planlarsa planlasın.sonuçta millet faktörü devreye girdi ve darbe çöpe gitti. Bu konu ile ilgili ne düşünüyorsun ? Türk milletinin şehid de  gazi de vererek bir darbenin nasıl durdurulacağını dünya ve insanlık tarihine adeta ders verircesine göstermesi az birşey değildir. 

Sevgili Nevresin sorularını da hoş görmek lazım.lakin sevgili nevres sende şunu unutma ki  hain her zaman haindir.  Bu toprakların hainleri de hiç bitmez. Bu temel argümanı unutma. Ahmet HAKAN vari konulara yaklaşmak konularla dalga geçmektir. olayı basite almaktır. Bu milletin aklıyla alay etmektir. Allah hepimizi ahmet Hakan vari  münafık yaklaşımlardan korusun.

CIA darbeden önce neden uyarıyordu. Neden ABD politikasına dönmemizi istiyordu ?  ABD politikası neydi ki bunlar oldu. ?  Küresel anlamda bu darbeyi nereye oturtabiliriz ? İngiltereyi bu bağlamda mı sona bıraktın ? 
    İngiltere ABD deki demokratlarla birlikte çalışmakta, oysa ki  bu darbeyi  Cumhuriyetçiler ( Pentagon) yaptı. İngiltere ve Demokrat ABD bizi nereye çekmek istiyor ?    Cumhuriyetçi (Pentagon ) ABD nereye çekmek istiyor.?  Türkiye bu durumda ne gibi bir politika uygulamalı.  Halihazırda uygulamaya devam edegeldiği dış politikasından dolayı başımıza gelmedik olay kalmadı. Yani şunu demek istiyorum Trump yani cumhuriyetçiler iktidara gelmeden önce iktidarda Demokratlar var iken de  başımıza gezi,17-25, mit tırları  15 temmuz darbe.......vs gibi birçok olaylar geliyordu.  Cumhuriyetçilerin iktidara gelmesi ilede başımıza birçok olay geliyor.
     Türkiyenin Rusya  İran ve Arap komşularıyla  ilişkilerini geliştirmeye devam etmesi  S400 anlaşması ile de  cevap olarak  Cumhuriyetçilerin  Suriye'deki PYD  yi silahlandırması  ile cevap verilmekte. 
    Korkuyormuyuz ? Elbette hayır. Gez, göz, Arpacık mesabesinde tuttuğumuz PYD sürüleri ne için donatılmakta ? Bunların  Türkiye' ye savaşmak için donatıldığını söylemek bana biraz mantıksız geliyor. Şöyle ki bu sadece küçük resme bakmak olur. Eğer küçük resme bakarsak fotoğraf bu şekilde görülecektir.  Lakin ABD  PYD yi sadece bu amaçla kullanmak istemeyecektir kanaatimce.
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • AzerAzer Gönderiler: 3153. Derece
    ingiltere darbenin basarisiz olmasi icn elinden geleni yapdi, bizleri sevdiyi icin diyil, devletin icinde kendilerine muhalif ve kendi kontrolunde olmayan  bircok askeri is adamini ve s. harcadi ki, kendine tabe olanlari derinde saklasin, vakti gelincede uyandirsin,  2-3 ingiltereden birisi yahudiyle aralari yavas yavas aciliyor,ve biriside yahudiyle yavas yavas isbirliyine basliyor
    bence ingilisler guzel bir oyuna getirildi

Allahualem
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • nevresnevres Gönderiler: 2653. Derece
    Soru sormak iyidir.Arada böyle sormak lazım ki bilincimiz kaybolmasın.Ahmet hakanı da sadece soru kalıbı için kullandım.Kalıpları hoşuma giden insanları kullanmakta bir beis görmüyorum.Kendisini sevmem ama ben o kanallarda kalabilmek için takiyye yaptığını düşünüyorum.Bu da çok kötü tabi ama münafıklıktan iyidir.Cengizhanın cevabı da yeterliydi teşekkür ederim.
    Teşekkür edenler (1)Cengizhan_29
    Bundan sonra darbe yapacak güç halk faktör ünü kalın bir şekilde bi tarafa koymak zorunda.

.suan güç devlet ten yana. .Halk gücü.. siyasi güç ..Devlet gücü. .3 u birarada olduğu sürece sıkıntı yok. .

O akşam kemal Havalimanı ninda niye bekledi.

Buda benim sorum....
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca Azer
    Cemaat büyük bir güç tu. .İngiliz kurdu abd kaptı. .darbeyi ingiliz i sevindirdi. .abd elindeki silahı Pasifize ettiler. Şimdilik. .yarın olur. .Allah bilir. .
  • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 1633. Derece
    11 - Yani ben bu darbeye yarı kontrollü darbe diyorum. Şimdi bunuda açıklayalım. Devlet, ulusalcılar üstünden sözde Fetö ile anlaştı darbe yapalım diye . Hava kuvvetleri " FETÖ ' den , Kara Kuvvetleri " Ulusalcılar " tarafından darbeye katılacaktı. Ancak darbe başladığında ulusalcılar ortada yoktu

nevres dedi:
    Şehid olmak elbette ki en büyük şereflerdendir o gün can verenlerde şehittir .Ama madem darbeden haberi vardı devletin halka zarar vermeden en az zaiyatla engellemesi gerekmiyor muydu?Benim bahsettiğim budur.

Akif abi ile bir sohbet ortamından edindiğimiz malumata göre şöyle bir analizde bulunduk. Tabi Akif abi şu an bu hususta ne düşünüyor bilmiyorum. Lakin bu sorunun cevabının Nevres için diğer duyduğu cevaplardan çok daha rahatlatıcı ve ona mantıklı geleceğini düşünüyorum. 

Her şeyden önce 15 Temmuz Darbe girişimi için ne ''kontrollü darbe'' ne ''yarı kontrollü darbe'' ne de ''darbenin kontrol altına alınması planlandı'' sözünü doğru bulmuyor ve vicdani açıdan kusurlu görüyorum. Zira 15 Temmuz gecesi birçok şehit verdik ve binlerce vatandaşımız da gazi oldu, bunlardan birçoğu da uzuvlarını kaybetti. Şimdi dönüp bu ailelere kontrollü darbe veya yarı kontrollü darbeydi; sizde bu uğurda kullanılan oldunuz, manasına gelen sözler sarf edilirse Nevres de, şehit ailelerinin ve gazilerin yerine kendini koyarak sorgulayacaktır. Sadece Nevres mi? Hayır, milletimizin çoğunu bu durum derinden etkileyecek ve aldatılma hissiyatına sürükleyecektir.

Muhammed Ali kardeşimiz güzel bir yazı kaleme almış lakin bu yazının içinde de ulusalcılık propagandasını yapmayı ihmal etmemiş. Bir anlamda bilinçaltı çalışması yaparak forumdaki üyelerin algısını yönetmeye çalışmış. Burada ulusalcılar tezine katılmıyor ama ulusalcıların darbe karşısında yer aldıklarını tasdik ediyorum. Ayrıca kurumlarındaki adamları ile bu süreçte Erdoğan'ın yanında kendi menfaatleri için yer aldıklarını düşünüyorum.  

Muhammed Ali'ye göre, 15 Temmuz'da şehit olan, gazi olan ve sokağa çıkan her vatandaş  devletin istikbali için kullanılmış oluyor. Şahsen devletin istikbali için kimsenin beni kullanmasını kabul edemem. Eğer beni/halkı kullanıp, aldatıp devletin istikbalini kurtaracaklar ise kurtulmasın. Bu milleti aldatmaya kimsenin hakkı yok. Ki zaten aldatılma da yok. Bunlar ulusalcıların hezeyanları...

Tekrar başa sarıyor ve bu hususta edindiğim bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Doğrudur, yanlıştır bilemiyorum. Ama diğer tezlerin tamamından çok daha mantıklı ve vicdanidir. Buna göre, devletin bu girişimden haberi olmuşsa bile devlet kadroları o kadar çok kitlenmiş ve Amerikan/Nato/Fetö güdümüne girmiş ki bundan kurtulmanın artık çaresi kalmamıştır. Devlet ya da Erdoğan bu darbe girişimi haberini ''savaş ilanı'' olarak değerlendirdi. Bir savaş ilanı ya diplomasi ile ya da savaşa savaşla karşılık verilebilirdi. Zira bu darbe girişimi önceden hiçbir olay olmadan önlense bile arkası gelecekti. Devletin her köşesi bunların adamları ile doluydu. 15 Temmuz'da olmasa başka bir tarihte bu savaş mutlaka yapılacaktı. Peki kazanan kim olacaktı? bu belli değil! Ama zaman devletin aleyhine işliyordu.

Erdoğan'ın 15 Temmuz'da aldığı karar ''savaş'' tır. Neyin savaşı? Ya yok olmanın ya da var olmanın savaşı idi. yani ölüm-kalım mücadelesi idi. Ya herro ya merro diyerek savaşa savaş ile karşılık verdi. Burada Nevres'in kendisine şu soruyu sormasını istiyorum. Ya 15 Temmuz'da bu millet dışarı çıkmasa ne olacaktı? Şahsi kanaatim Erdoğan ve ailesi yok edilecekti. Yani burada halka zarar verilmeden halledilmesinden bahsetmişsin ama Erdoğan kendisinin ve ailesinin canını ortaya koyarak bu savaşı göze aldı.

Erdoğan o gece darbeyi kontrol etmedi, sadece savaş kararı aldı ve kader ne ise o yaşandı. O gece kimseye bir şey olmayıp Erdoğan ve ailesi yok da olabilirdi. Bunu Erdoğan belirlemedi. Kimse savaşın seyrinin ne olacağını kestiremez. Halkın sokağa çıkacağının garantisi de yoktu ki geçmiş deneyimlerimizden bu zayıf bir ihtimaldi. Erdoğan belki de 15 Temmuz'da halkın sokağa çıkması üzerinden hiç plan yapmadı. Burada ''o ruh uyandı, 15 Temmuz milat'' sözcükleri de beklenilenin mi yoksa bir sürprizin mi ifadesiydi. Bunları da iyi değerlendirmek gerekir. Velhasıl Erdoğan savaşa savaş ile karşılık verdi, sonucu ise Allah belirledi. Şimdi her şeyi Allah belirliyor, denilecektir. Amenna! Lakin demek istediğim sonuç belirsizdi, suyun akışına bırakıldı. En büyük riski de Erdoğan aldı. Bizler ise bu savaşta askerdik; ölenlerimiz şehit, kalanlarımız gazi oldu. Kaybetseydik, Erdoğan ve ailesi bugün olmayacağı gibi devlet de tamamen Amerikanın bir eyaleti haline gelecekti. 

Eğer bu savaş yapılmadan, halka zarar verilmeden engellenseydi diyorsak, o halde İstanbul'un da fethi doğru değildir, diyebiliriz. Zira orada da şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Burada sorun şu ''kontrollü darbe'' diyorlar. ASLA! Düşmanlarımız bize savaş ilan etti, bizde diplomasiyi, aman dilemeyi reddettik ve savaşa savaş ile karşılık verdik. Zafer zaten Allah'ındır. Bundan dolayı hiçbir savaşın sonucunu sebepler belirlemez. Kim ne kadar tedbir alırsa alsın ve kim ne kadar oyun kurarsa kursun. Erdoğan'da kazanacağını bilmiyordu. Yani kontrol kimse de değildi. 
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
  • sahinmatematiksahinmatematik Gönderiler: 593. Derece
    makale A. Yozgat'ın videosundan eksiği var fazlası yok.
    Teşekkür edenler (1)hakimbeyaz
    Türkçe si bu bir düello idi. .yedek oyuncu halk ti. .

Yani arkadaş lar bunu bu kadar uzatmanın alemi yoktur. ...

Halk darbesi yerinde olmuş tür. .uyuyan millet uyandorilmistir ..uyandıran lider in hakkını vermek lazım. .helal olsun gerisi booossss. .

O akşam yedekte bekleyen lider adayları da vardı. .onları herkes biliyor zaten
    Teşekkür edenler (3)BiKarınca hakimbeyaz Azer
  • AzerAzer Gönderiler: 3153. Derece
    Ağustos 4 düzenlendi
    Halk ve Erdogan gereken neyidise onu yapdilar

15 temuz gecesi kim nekadar yurekli ve imanli oldugunu ilk olarak ALLAH sonrada bizler gorduk
    darbenin kontrolunun yarimi olmaz
    Erdogan o gece darbeyi diyil,kendi korkusunu soguk kanligini aklini ve inancini kontrol etmisdir
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .