DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

teknolojinin teolojik boyutu

yörükyörük Gönderiler: 266
konumuz son yıllarda hep duyduğumuz yapay zeka, teknoloji şöyle gelişiyor böyle gelişiyor şu olacak bu olacak hep duyuyoruz hatta yapay zekanın kırıntılarıyla karşılaşıyoruz arama motoruna yazıyorsun bunumu demek istedin diyor, ilgi alanlarına göre bireye özel reklamlar çıkıyor, bir ara elmalı telefonlarda siri vardı kendi kendine sesi algılayıp çözüyor istenilene göre sonuç çıkarabiliyordu, bilgisayar sistemleri kendi aralarında iletişime geçiyor deneyleri yapılıyor, süper bilgisayar denilen bilgisayarlarla hava durumu verilerini bilgisayar topluyor işiliyor tutarlı tahminlerde bulunuyor vs. vs. bu işin sonu nereye varacak  işin içinden çıkamadım sizlere sormak istediğim konu bu.

diyeceksiniz ki bunun teolojiyle ne alakası var. en başa dönelim bildiğimiz kadarıyla(zannımca) ilk yapay zeka Hz Adem değilmiydi, Adem in yaratılma hikayesini hatırlayalım, özetle Adem yaratılıyor Allah meleklere ona secde etmesini istiyor şeytan hariç hepsi secde ediyor, Allah meleklere soru soruyor onlarda bize ne öğrettinse bizde ondan fazlası yok diyorlar Adem ise kendi kendine öğrenebilme yeteneğine sahip eşyanın isimlerini sayıyor, şeytan ben ondan üstünüm diyor mühlet veriliyor cennetten dünyaya geliş. şimdi gelelim asıl meseleye bu yapay zeka bankada memur olsun diye üstünde çalışılmıyor bence, yapay zeka Allah'a şirk koşmak değilmidir, şer güçlerin öbür dünyada hesap gününde bir B planlarımı var o da yapay zekamı diye düşünüyorum, Adem'oğlu hesap gününde Allah'ımı kandıracak! diyeceksiniz. bu B planı üstünde tarihte çalışılmış yeni bir şey değil, mesela yezidilerin inanç sistemi üstünde biraz çalıştım diyorlarki Adem'e secde edilmesi olayında şeytan haklıydı çünkü o ilim sahibiydi Allah'tan başkasına secde edilmeyeceğini biliyordu meleklerin bunu düşünme şansı yok onlar ne emredilirse onu yapar sorgulama yetenekleri yok, hesap gününde şeytanın haklı olduğu ortaya çıkacak şeytanın arkasından gidenler cennete gidecek diyorlar inanç sistemlerinin özü bu gerisi ayrıntı. buyur burdan yak doğrusu bende buna cevap verecek bilgi birikimi yok.

asıl konumuza dönelim yapay zekaya diyelim ki kendi kendine öğrenebilen iletişim kurabilen sonuca varıp eyleme dökebilen bir program yada bir robot tarzı birşey yapıldı gidişat yapılacağını gösteriyor çünkü. sonuç teolojik açıdan ne olur bu program yada robot hangi dinden olur, tevhide mi gider teslisemi, ateistmi olur, namazmı kılar, kiliseyemi gider vs. vs. soruları uzatmak mümkün.  şer güçler hesap gününde şöyle demeyimi planlıyor, sen Allah sın senin için herşey mümkün biz ise imkansızlıklarla yapay zekayı yarattık şeytandan üstünlüğümüzü ispatladık seninde yüzünü kara çıkarmadık tarzında bir savunmamı yapacak, yada Allah'a şirk koşarak kafamı tutmayı planlıyor. yada Ahmet abi nin bir yerde işaret ettiği gibi insanların günah dosyasının yerine sevap dosyasıyla değiştirmeyimi planlıyorlar. zannımca yapay zeka hakkında asıl amaç teknolojik değil teolojik. sormak istediğim şey tamda burası öteye geçemedim. hesap gününde Adem'e secde etmeyen şeytan sonunda yapay zekayamı secde edecek.

aklıma gelmişken bu konu üzerinde hollyvood sineması çok çalışıyor bir sürü film var çok eski versiyonlarıda var aklımda kalan ismini unuttuğum 90 lardan kalma bir film vardı, okyanusta bir araştırma gemisine uzaydan yıldırım tarzı bir şeyle yapay zeka geliyor, önce bilgisayar sistemleri garipleşiyor zeka gemiyi keşfediyor elektronik sistemlere hükmediyor geminin dijital kütüphanesinden teknolojiyi öğrenip kendine laboratuvar kuruyor önce basit robotlar yapıyor bunlarla insanları kaçırıyor onları yedek parça olarak kullanıyor sonrasında yarı biyolojik yarı elektronik robotlar yapıp gemiyi istila ediyor sonraki hedefi dünyayı ele geçirmek, holyvod sineması mutlu sonla bitecek ya en son sağ kalan kişi geminin yaşlı kötü karakterli kaptanı  geminin dijitla kütüphanesine yeni bir bilgi ekliyor kendisine en güçlü varlık gibi birşey yazıyor, zeka bunu öğreniyor ama yalan ne öğrenmediğinden kaptandan çekiniyor kaptanın vücuduna elektronik sistemler ekliyor güçlendiriyor, kaptanda gemiyi batırıp dünyayı kurtarıyor.

Teşekkür edenler (2)BAMSI_BEYREK Azer

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .