DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Mektup29: Hun Bayrağındaki Ejderha

GüneyKutbu bana bir mesaj gönderdi. Ve dedi ki; "Sevgili ağabey uzun bir aradan sonra güzel sözlerinle döndüğün için sevindirdin bu fakiri eyvallah. Forumda yayınladığın son mektubunda bir yer dikkatimi çekti. Öncelikle 'proto-hanif' sözü ile herhalde Hz Nuh'un Büyük oğlu Nebi Yafes ve onunla devam eden ve yine büyük oğul olan Türk'ü kast etmiş olmalısın. Ki tahminime göre, temel itibari ile Haniflik burdan geliyor olmalı. Burada bir şey aklıma geldi: Türk ile birlikte Haniflik toplumlaştı. Ve üst akıl olma yolunda ilerledi. Batı Asyalı İskitlere geldi sanırım. (Tabi ki iyi olan üst aklın işaretiyle... Allah'a hamdolsun o akıl hep var. Buradaki mevzu bahis biz Türkler... Eskisi ve yenisiyle tüm Türkleri kast ediyorum dünyanın "İyi Üst Aklı" yani Hanifliği temsil eden kavim olarak...) İskitlerin peşinden, "Nuh Hanifliği"nin resmiyete dökülmesi ve  Nuh isminin yaşatılması için yeni devletin de Hun ismiyle doğduğunu zannediyorum.

Burada, kafama takılan bir husus var. O da şu: Neden, Hun bayrağı üzerinde ejderha figürü var da gökbörü figürü yok? Bu sanki tezatlık gibi durmuyor mu? Bakınca buradan öyle...

Selam Ve Dua ile."

***

Sevgili Güney... Sağ olasın, hakkımdaki güzel duyguların ifadesi sebebiyle!

Yukarıdaki mesaj-mektubındaki düşüncelerin doğru ve yerinde...  Sadece ve belki “Nuh ve Hun” isimleriyle ilgili yakıştırman abartılmış sayılabilir; belki de doğrudur…

Her neyse…

Hun bayrağına gelince, bu konu tartışmalıdır zira o dönemdeki Hun devleti bayrağının nasıl olduğunun bilinmediğini söyleyenler bulunmakta. Biz de aynı kanıdayız. Çünkü  "Ejderha" metaforu, Türklerin  tarih boyunca savaştıkları  Çin'dir; Çin’e aittir ve Hanbalık Efsanelerine göre Çin kavminin atası sayılır.  Türkler için  ejderha, kötülüğün ve düşmanın resmi sayılmakta idi. Bu nedenle hemen hemen Türklerin tüm masallarında ejder motif yer tutar. Bu simge bazen yedi başlı, bazen dokuz başlı olarak betimlene gelmiş durumda. Oğuz kağan destanında da buduna musallat ve bozkır İnsanının başına bela olan bir ejderin, "Türkün Atası Oğuz Ata" tarafından alt edilişi anlatılır. Hülasa, Hun devleti bayrağına  ejderha sembolünü koymak işin aslına uygun sayılmaz ama "Oğuz Ata'ya da hakaret kabul edilse yeridir.

Bu vahim hata, tamamen, Cumhuriyet devri tarihçilerinin "Yeni Tarih Doktrini"nin oluşturulması esnasında yaptıkları bir tercih ve çizim yanlışı olarak kabul edilebilir. O zaman ortada bir Hun bayrağı yoktu elbette. Bu nedenle şimdiki "sözde Hun bayrağı"nı da bir tahmin ve tahminen oluşturma sayabiliriz...  

Ek olarak; Büyük Hun devleti bayrağı konusunda halkımızın, doksan yıldan beri yanlış bilgilendirildiğinin de altını çizelim... Sadece söz konusu Hun alameti değil; diğer imparatorluk bayraklarını da gözden geçirmek lazım. "Bu bayrakları  kim çizmiştir ve çizimini hangi kaynağa dayandırılmıştır?" sorusunun cevabı bulunmamakta. O halde .M.E Bakanlığının bu hatayı düzeltmesi, artık bir gereklilik olmuştur. Hele hele, bu bayrakların Külliye Protokolüne girmesiyle şart olmuştur diyebiliriz. 

Selam ve Dua…

***

 

Teşekkür edenler (3)GüneyKutbu BAMSI_BEYREK BiKarınca

Yorumlar

 • yörükyörük Gönderiler: 266
  konu Nuh oğullarından yafes soyundan açılmışken biraz kurcalıyalım. Yafes in 8 oğlu varmış gomer, magog, madai, tiras, yavan, tubal, meşeç. magog ismi gog magog yada yecüc mecüc isimlerini hatırlatıyor bunlara bakarken demirden duvar yapan zülkarneyn karşına çıkıyor, zülkarneyn iki boynuz sahibi yani öküz demek imiş, oğuz a bakarken yüeçileri savaşta yenen hunlar la karşılaşıyorsun, zülakrneyn, oğuz, magog, yüeçi sadece isimlere bakarak bir bağ olduğunu görebiliyorsun ayrıca tarihi kayıtlar, kutsal metinler ve Kuran da da örtüşen ifadeler karşına çıkıyor. bu konuda derli toplu bilgi kaynağı yok herkes kendi bildiği tarafından birşeyler yazmış, bir tane bu konuyu toplama çabası içinde bulabildiğim en düzenli bilgi kaynağınıda yazayım. https://ahmetatam.blogspot.com.tr/2017/06/hz-zulkarneyn-oguz-kaan-turk-peygamber.html

  Teşekkür edenler (1)BiKarınca
 • MustafaFlintaMustafaFlinta Gönderiler: 10
  Ahmet Abinin Türkler Nuh Oğullarından Yafesin Soyundan Demesi Üzerine Nuh'un Tersten Yazılışının ''Hun'' Olduğunu Farkettim Bilmem Muhammed-Mehmet Benzeri Bir Durum Mu Var!
  Teşekkür edenler (1)BiKarınca
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  bayrak konu olunca yeni farkettim gaznelilerin bayrağında tavus kuşu var yani melek tavus yezidilikte şeytanı simgeler. bunca sene bayrağın resmini görüpte o bağı neden kuramadım. gaznelilerle ne alaka? bayrakta yeşil zeminde bir tarafta hilal diğer tarafta melek tavus. sonradanmı uydurdularki.
 • yörükyörük Gönderiler: 266
  bu bayraklardaki hilal şeklide bir garip ayın hilal şekli değilde ay tutulmasına benziyor, aslında güneş tutulmasına daha çok benziyor, o ay değilde güneşmi. nerdeyse tam daireye yakın hilaller güneş tutulması ucu küt hilaller ay tutulması gibi. bir fark yaratırmı.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .