DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Ümmilik Diyaloğu

misafirmisafir Gönderiler: 257
Diyalog kelimesine yabancı değiliz. Dinler arası diyalog ;bütün dinlerin özellikle semavi dinlerin ve bu dinin kitaplarının tek tanrı inancı ile gönderildiği fikri ortaya atılarak çıkmış bir akım.
80 lerden sonra atılan bu diyalog adımları yıllar sonra meyvesini vermiş. Bu fikrin çocukları tabir edebileceğimiz, yeni akımlarada fikir kaynağı olmuş.
Bunlardan biri olarak karşımıza Ümmilik Diyaloğu karşımıza çıkıyor. Her nekadar bu fikri ortaya atanlar ÜMMİ olmasada ( Bütün ezoterik alanların hepsinde at koşturmuş olsalar bile (!) kendilerini formatlama yöntemini bulmuş olmalarına dayandırabilirler. ) bunun ancak Ümmilik ile olabileceği kaanitindeler.
Teşekkür edenler (1)nevres
«13

Yorumlar

• misafirmisafir Gönderiler: 257
    Ümmiliğin temeli olarak İbrahim peygamberin oğlu İsmail peygambere dayandırır. İsmail peygamberin anası okumuş yazmış olan İshak peygamberin anası Sara değile ,köle olan İbrahim Peygamber'in diğer hanımı Hacer'e dayandırır. İsmail peygamber ve anasının uçsuz bucaksız biryere bırakılmasını dayanak gösterir.
    Ezoterik alanlarda at koşturması, kendi içinde çelişkiye düşmesine sebeb oluyor. Bu fikrin sahibinin attığı diğer fikirde ise İbrahim peygamber Kadim bilgiye ulaşmak için Mısır'a gelir oraya sızmak için hertürlü yolu dener lakin kendisi oraya sızamaz.İlk eşinden olan İshak peygamberin torunu köle olarak sızar.
    İşte burası önemli taraf, İsmail Peygamberin anası bir köle idi, Mısır'da herhangi bir köle değil bizatihi Sarayın, bizatihi Firavunun kölesi !
    Şimdi kadim bilgi için saraya sızan köle Yusuf peygambermi aldı kadim bilgiyi, yoksa İbrahim peygambere hediye edilen köle ilemi saraydan çıktı Kadim bilgi ?
    Teşekkür edenler (2)Azer nevres
  • AzerAzer Gönderiler: 548
    sen ce hangisi ala bilir?
    Benim öyle fantastik düşüncelerim yok.
    ama fantastik sorularin var, ozaman eger sen diyen gibi olay basvermise, h.z yusuf ruya cozme yetenegi variydi, diye anlatilmisdir, o yeteneyi dogustanmi variydi,yoksa sonradanmi oyrendi? ve asli soru, nasil ve nerde olurken oyrendi? 

• nevresnevres Gönderiler: 436
    Peygamberler vahiy yolu ile öğrenir zaten.Başka bir yer aramak manasız değil mi?
    vahiy bildiyimiz yol belkide dusunduyumuz gibi diyil baska bir izahida veya ilimi var? bence tarihin derinliyinde manasiz diye birsey yokdur? yanlis ve dogru var
    "Ey! Yavrucuğum gördüğün rüyayı kardeşlerine anlatma, olurki sana kötülük yapabilirler. "
    Rüyanın tabirini Yakup Peygamber yapıyor. Peki Yakup Peygamber Mısır'a gitmişmidir?
  • nevresnevres Gönderiler: 436
    Hz.Yusuf'tan önce gitmemiştir.Gençliğinde Harran'a gittiği rivayet edilir
    Teşekkür edenler (1)misafir
    belkide bilgiyi h.z ibrahim biliyordu, ancak tam olarak diyil,bilginin geri kalanini h.z yusuv oyrendi

o bilgi tapinakda saklaniyordu, ve bilgiyi goren ve bilen cok az kisi variydi, dusuniyorumda belkide h.z ibrahimin devrinde bir sekilde misira sizma olmus, nasilmi?bence gen sekilinde yani, bir sekilde misira bir ayle yerlesdirilmis ve o ayle zaman kecdikce, misirli bir soylu ayleye donusmus evlilikler yapmis, bir sekilde tapinagi koruyan veya tapinaga giris izni olanlarla akrabalik yaratmis, zamani gelincede bilgiyi hz. yusufami veya babasinami veya kimesemi. sizdirmagi basarmis ola bilermi? diye aklima geli verdi, Allahualem
    oyle gorunuyorki bilgi tam olarak yahudilerin eline kecmemis
    Teşekkür edenler (1)misafir
  • esenesen Gönderiler: 33
    Ağustos 7 düzenlendi
      Bu kadar gizli tutulan kadim bilginin bir köle eliyle saraydan çıkması olası gözükmüyor. Ben Hz Yusufla başlayan süreç sonucu ele geçirildiğini düşünüyorum.
     Hz Yusuf köle olarak gittiği Mısır'da çok önemli mevkiilere yükseliyor ve kardeşlerini de Mısır'a getiriyor. Onların çocukları, torunları burada bir kadrolaşmaya giderek oluşturdukları paralel devletle Mısır hanedanlığına sızarak kadim bilgiyi ele geçiriyorlar. 
     Gene de işin doğrusunu Allah biliyor...
     Bir köle eliyle saraydan çıkması mümkün olmayan , lakin gene bir Köle ile ele geçirilen Kadim bilgi nedir?
    Teşekkür edenler (1)Azer
    Yoksa bu Kadim bilgi ;  "Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır; onları O’ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O’nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. O, yerin karanlıklarındaki tek bir taneyi bile bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır."
    burada bahsedilen kitapmıdır?
    Teşekkür edenler (1)Azer
    ozaman o bilgiyi ele keciren bir peyqanberse, ALLAH in raziligi dahilinde olmusdur,yani calinmamisdir,cunki hz.Musa kizil denizini o bilgi vastasiyla ALLAH in izniyle kecdi, asil o bilgi calinmagi bence hz Musa tur dagina cikinca calindi, ve kime verildi,yada bilgi tam olarakmi calindi yoksa kismenmi? ayrica hz Musa devrinde yahudiler kole olarak calistrliyordu,peki bilgiyi elinde tutan bir topluluk,kole olarak calisarmi?hayir eger kole olarak calisiyorsa,demek hayla neyisede pesindeyidiler,yani demek istediyim hz,Yusuf devrinde bilgi yarisi elerindeyidi,hz Musa derindeyse tam olarak ele kecirildi, ve hz Musa tur dagina cikinca yeniden tam olan bilgi ikiye ayrildi ve belkide eski sahiblerinin eline gecdimi? adamin aklina cok seyler geliyorda, yinede Allahualem diyelim
  • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 296
    Boşverin israiloğullarına o kitabın nasıl geçtiğini. Asıl olan firavunlara nereden geldi bu kitap?
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .