DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

BÜYÜK LİDER FATİH SULTAN MEHMED HAN

Karatoprak_ygtKaratoprak_ygt Gönderiler: 116
Herkese merhabalar.Büyük Padişah Fatih Sultan Mehmed Han..Fazla söze gerek yok.Kendisinin hayatını ana hatlarıyla anlatacağım.
Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Her toplumun tarihinde büyük askeri dehalar vardır.Halkların kaderini değiştirebilen cesur liderler bulunur.Zamanın entellektüel bilgi birikimini kendi bünyesinde toplayan liderlerde olabilir.Ancak bu özelliklerin tek bir kişide toplanması çok enderdir ''FATİH SULTAN MEHMED''
Bize İstanbulu'u armağan eden büyük dahi selam olsun sana.15. Yüzyıldayız,Osmanlı beylik halinde..Macaristan,Roma ve Anadolu ya uzanan kocaman bir Roma İmparatorluğu var ve bu devletin tam ortasında yıllardır geçilemeyen surların arkasında dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul..Defalarca kuşatılan sadece bir kez o da ihanetle haçlıların eline düşen,yağmalanan,zayıflayan ama dünya ticareti için o yıllardaki en önemli şehir. Ve ortasında Ayasofya gibi bir şaheseri barındıran o büyülü şehir..O günlerde Sultan 2. Murad tahtta ancak o yıllarda doğuda ve batıda aç kurt gibi bekleyen düşmanları var.Savaş ve siyasetin yükü 2.Murad'ı bir hayli yıpratmıştır.Herşeyi bırakıp kenara çekilmeyi düşünüyor.En sevdiği oğlu Alaaddin'in ölümü onu o kadar sarsıyor ki hastalanıyor.Ve daha sonra tahtın veliahtı en küçük oğlu MEHMET oluyor.Şehzade Mehmet zamanın çok ötesinde bir eğitim almıştır.

Mart 1432 de Edirne de doğdu.Hocası Molla Gürani ona Kuran'ı Kerim'i öğretmiştir.Aynı zamanda farsçayı öğrendi.Aynı zaman da italyan hocası Syreko dan İtalyanca öğrendi.İskender ve Cesar onun hayatında örnek aldığı şahsiyetler olmuştur.Hocalarından bol bol onları dinlemeyi istemiştir.Truva destanı'nın hayranıydı ve defalarca kez okudu.Çocukken yazmış olduğu arapça ve Yunanca yazılar,sözler çizimler bizzat şahsımın gördüğü bir defterdir.Yani inanılmaz bir eğitim...
Şehzade Mehmet'in ilk sınavı 12 yaşındaydı.Babası tahttan çekildi ve oğlu Mehmet artık 2.Mehmed olarak tahta oturmuştu.Tüm Osmanlı düşmanlarına fırsat doğmuştu.Macar kralı sadece 3 ay içinde bir haçlı seferi ilan etti.Edirne de halk paniğe kapılmıştı.Tekrardan 2.Murad tahta geçmişti.Varna da destansı bir zafer alınmıştı.Üstüne üstlük bir de yeni çeri isyanı baş gösterdi.Mehmet artık kontrolü babasına bırakmak zorunda kalmıştı.Bu onun için bir geri adım gibi gözükebilir ancak devletin bekası onu gerektirdi haklıydı.Manisada ki sancağına geri döndü.1452 de babası vefat ettiğinde.Söylediği cümle ''BENİ SEVEN ARDIMDAN GELSİN'' dedi ve atına atladı.2. Kez tahta çıktı.Tarih yeniden yazılacaktı...Amacı Tuna nehrinden Fırat'a tüm toprakları alarak merkezi bir devlet kurmaktı.Hatta bence Roma da amacıydı.''Avrupa'nın beyni İstanbul kalbi Roma'' diyen bir şahsiyetti.Bunun içinde İstanbulu alması şarttı.Çünkü Avrupa'yı Avrupadan çok daha iyi tanıyan bir liderdi.İstanbul,Balkanlar ve Anadolunun ortasında kalan bir çıban gibiydi belki de onun için.İstanbul'u feth etmeye hazırlanan Fatih,ortodoks ve katolik kiliselerinin birbirine yaklaşmasının büyük bir tehlike olduğunu biliyordu.Bizans'ın zayıflaması ile bu iki büyük kilise yakınlaştılar.Ama Fatih bu ayrılığı kendi menfaatine kullanmak zorunda olduğunu çok iyi biliyordu.Ayrıca Venedik ve Cenevizliler şehirde istediği gibi cirit atıyorlardı.İstanbul hazırlığı başlamıştı.Peki ama nasıl başladı ?
Öncelikle boğazı kesmeye karar verdi.Ve Rumeli Hisarını yaptırdı.Hemde 114 günde yaptırdı.Daha sonra Urban isimli macar top dökme ustasına o döneme kadar ki en büyük topları döktürttü.

6 Nisan da kuşatma başladı ve tam 53 gün sürdü.20 Nisan da İtalyan gemileri yardım için İstanbul'a girmeyi başarmıştı.Bu durum Fatih'i çok üzmüş ve günlerce kabus görmüştür.Haliç'e gemiler girmişti.Odasına kapanmış kimseyle görüşmüyordu.Taa ki Akşemseddin mektup yazana kadar.Ona güç ve inanç verdi.Tekrar kuşatmaya devam ederek tarihte görülmemiş bir karara imza attı.Gemiler karadan yürütülecekti.Gemilerin karadan haliç'e indirilmesi,yöntem ve güzergah ihtilaflı olsa da,tüm tarihçilerin birleştiği nokta gemilerin karadan yürütülmüş olduğudur. ''Kritovulos,Dukas,Turşunbey,Neşri,Aşıkpaşazade'' gibi kaynaklarda geçer.Zeytinyağı ve domuzyağı ile gemiler kaydırıldı. Ve artık kuşatma kaldığı yerden devam ediyordu..Ancak şehri feth etmek karadan mümkündü bunu Fatih çok iyi biliyordu.Venediğin yardıma geleceği haberleri kasten çıkartılıp Osmanlı ordusunun moralini bozmaya çalıştılar.

Ve nihayet 29 Mayıs pırıl pırıl parlayan bir güneş..Büyük saldırı başlamıştı.Taaruz 3 dalga halinde gerçekleşecek,başı bozuklar surlara saldıracak,Anadolu birlikleri onların yerini aldılar.Ve YENİÇERİLER ise öldürücü darbeyi vuracaklardı.Ulubatlı Hasan'ın bayrağı dikmesiye muhteşem zafer gerçekleşti.Şehre girdiği zaman kendisine uzatılan çiçeği kabul etmeyen Fatih,''Çiçeği hocam Akşemseddin'e verin'' diyerek tevazusunu bir kez daha göstermişti.O gün öğlen saatlerinde Ayasofya da ilk namaz kılındı.Bizzat Fatih tarafından.Şehri aldı sırada diplomasi vardı..İtalyanların mallarına ve canlarına halel getirmedi.Galata'nın anahtarını aldı.Hatta Fatih o kadar iyi bir politika güttü ki Venedikliler Osmanlılara kılıç bile çekmemiştir.Rumların ruhani liderine imtiyazlar verilmişti.Bence müthiş bir hamle.Bu hamle sayesinde belki de bugün Ortodoks ve Katolik kiliselerinin hala birleşememesi bu sebepledir.Bu dünya İmparatorluğunun ilk adımıdır.Bu onun sözleridir.Ve şehri inşaa etmeye başladı.Kapalı Çarşıdan tutunda Unkapanına kadar,şehri ekonomik esaretden kurtarmıştır.Fetihlere devam etti.Sırbistan,Kırım,Trabzon,Arnavutluk,Karamanoğulları,Akkoyunlar ve daha niceleri...
Fatih mayıs 1481 de kendisine verilen ilaç nedeniyle ŞEHİT OLMUŞTUR.Hem Atatürk hem de Fatih bence şehittir.Atatürk 2 mason doktor ve Sovyet desteğiyle şehit edilmiş,Fatih ise Çinden getirilen mason bir doktor tarafından şehit edilmiştir.Bu benim iddiam.Zehirlendiği iddiiaları baştan aşağıya palavradır.Zira doğuya gideceğim derken Fatih bence batıya gidecekti.Ve Roma'yı feth edecekti.Şehit edilme sebebi budur.Otranto gibi çok güzel bir örnek var önümüzde.Otranto'nun düşmesi tüm Avrupa'yı korkutmuştur.Zaten Fatih nereye sefere gideceğini sok dakikaya kadar söylemezdi.

BİR ÇAĞ KAPATIP ÇAĞ AÇAN BÜYÜK İNSAN SELAM OLSUN SANA.ATATÜRK VE FATİH SULTAN MEHMED BENİM İÇİN ÖZELDİR.
Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.Uzun olduğu için kusura bakmayın.
Not:Osmanoğulları adı altında bir başlık açmıştım zamanında hatırlarsınız.Orada bahsettiklerimin arkasındayım.Sanmayın geri adım attım.Harem,İçki ve Ana Baba katledilmeleri konusunda görüşlerim hala aynıdır.Bazı arkadaşların bilgilerine arz ederim.Osmanlı'nın çoğu padişahıda bu söylediğim şeylerin hepsini kötüye kullanmıştır.Ancak Fatih özeldir.Onun da hataları var.Ama en az hatalı olan o dur.Belki hayatı boyunca 2-3 şey eleştirebiliriz.Onun dışıında Osmanlı'nın gelmiş geçmiş en büyük padişahıdır.Yukardaki yazımı yazmasaydım bildiklerime ve bunca yıl okuduğum kitaplara ihanet ederdim.Osmanoğulları ile ilgili görüşüm aynı.Lakin Fatih başka !

Mekanınız cennet olsun  ATATÜRK VE FATİH SULTAN MEHMED HAN.

Teşekkür edenler (3)hakimbeyaz BiKarınca İttihatTerakki
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .