DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber

Mektup34: Yörük Aklı, Devlet Aklı Aslında...

AhmetYozgatAhmetYozgat Gönderiler: 2603. Derece
Ağustos 11 düzenlendi Kategori DERİNDUNYA MEKTUPLARI

Dost ve kardeşlerimden Sevgili Rfk Alar, dedi ki mektubunda: “S.a Ahmet hocam ; Son bir kaç aydır gençlere yol verip sizi inzivaya çekilmiş görmekteyiz. Açıkçası bu, bizlerde bir boşluk bıraktı. “Acaba Ahmet Yozgat'ın bir sonraki videosu veya yazısı ne üzere olacak?” diye heyecanla beklerken şimdilerde, yılların verdiği bilgi-tecrübe ve kendine has anlatımı olan Ahmet hocanın yerine onun yazıp çizdikleri ile harman yapan gençleri görür olduk. Açık söylemek gerekirse bu, bizleri ne meraklandırıyor ne de heyecanlandırıyor. Belki haksızlık ediyoruz ama! Gençlere bir şeyler yapmayı öğretirken kendinizi geri plânda tutmak açıkçası pek hoşumuza gitti denemez. İnanın arkadaşların yazdıklarına dönüp bakmaz olduk artık... Kendinizi artık yorgun hissediyorsunız buna bişey diyecek halimizde yok! Lakin bilgi paylaşıldığı sürece değerlidir. Derindünyanın Ahmet abisini özledik !! Umarım, bir an evvel tekrar dönersiniz.

**

Sevgili Refik... Aleyküm selam! Fakiri duygulandıran mesajın aynı zamanda "Gençlere Yol Verme" düşüncemize koyduğunuz rezervle beraber, biraz da  kararsızlığa ve karamsarlığa sevketti bizi. "Biraz erken mi açtık yolu acaba? Dedik kendi kendimize. Pek de değil galiba...

Mesela, sana bugün forumda yayınlanan bir yorumu göstereyim. Bu husus kafamın bir zarfında nice zaman beklemeteydi. Fakat gördüm ki Sevgili kardeşim Yörük, zarfı açabilmiş ve okumuş.

Diyor ki Sevgili Yörük mesajında: "Türkler, Bizans’la ilk temasa geçtiklerinde Bizans’ta Komnenos Hanedanlığı hüküm sürmekteymiş Konstantinopolis’te. Daha sonra Angelosların, Komnenosları devirdiğini görüyoruz. Komnenoslar ise Trabzon’daki Rum devletlerinin başına geçiyor lar. Bu esnada Osmanlı, daha devletleşme döneminde tabi.

Türklerle iyi ilişkiler içinde olan Komnenoslar, Angeloslardan Bizans’ı geri almak için Türklerle işbirliği yapıyorlar. Sonrasında Türklerin, İstanbul sevdaşı başlıyor. Birçok denemeden sonra  1453’te Fatih, Bizans’ alıyor. Bu arada her ne oluyorsa 1461’de Fatih, Trabzon Rum devletine sefer düzenliyor. Ve bu seferle eski ortak, Komnensos ları bitiriyor. Hanedanın başındaki son kralı da Edirne’ye yerleştirip maaşa bağlıyor,

Son Komnenos kralının yeğeni olan Türkmen-Oğuzlu Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan’ın eşi, kral yeğeni ile irtibata geçince Fatih, bu sefer son Komnenosun da kellesini alıyor.

Özetle 1200-1460 arasında Türklerle Komnensoların işbirliğini görüyoruz. Bir Batılı tarihçi; Osmanlı’yı devletleştiren “Bizans Devlet Geleneği”ydi iddiasında… Bu arada “Selçuklu Devlet Geleneği” kuş olup uçmadı ya… Derinlere saklanmış olsa gerek. Sanırım  bu tarihçi, o dönemden bahsediyor.

Türkler, Bizans’ı fethedince Komnenoslarla işi bitiyor doğal olarak. Bir bakıma; “Öküz öldü ortaklık bitti!” sözü gereğince Komnensoları da yok ediyor., 

Bundan sonra Bayezit’in politikası doğrultusunca Osmalı ile Safarat Yahudileri ortaklığı başlıyor, Bayezit’ten sonra oğlu Yavuz döneminde yeni ortak Hazar Yahudileri oluyor. Bu sefer, hedef Kudüs… Arada, Mısır da kaynıyor ama olsun. 

Kanuni ile Avrupa’ya açılıyoruz. Bu esnada hedef nereydi; ortak kimdi bilen var mı?

Yahudilerin, Avrupalıyla olan eski hesabını mı görmeye gittik; neden kesin başarı gösterilemedi? Yahudiler, Kudüs’ten umduklarını bulamadıkları için oyunmu kurdu? Ya da Batılı Akıl, gizli oyunu çözdü de başka planlar mı yaptı? Aydınlatılması gerek…

1700’lerden sonra, Yahudilerle ortaklık bitince yeni ortağımız oldu mu? Olduysa o kimdi?

*  

Sözünü ettiğim “Kommenos ortaklığı” iddiasını yeni öğrendim. Mantıklı da geldi. Anlaşılan o ki İstanbul'u hem dışarıdan hem içerıden kuşatmışız gibi.

Bu kuşatma, bilmem kaç bin yıllık Türk devletinin karakteri hakkında fikir veriyor.

**

Sevgili Refik işte, durum bu! Bizce, genç kardeşler de en az Fakir kadar giriyor derinliklere. Şükür! Sevinçliyim… Çünkü gide gide, bize ihtiyaç kalmayacak ve unutulup gideceğiz inşallah! 

Ne dersin?

Ama bu arada şunun da haberini vereyim: Genç kardeşlerimin biraz daha eksiği var. Yani böyle derken, beynimdeki henüz açılmamış zarflardan söz ediyorum. İşte, onlardan birini Sevgili Yörük açmış. Kutluyorum onu alnından öperek...

Demem o ki kalan zarfların da açılması için Fakirin bir süre daha sahada olmam lazım diye düşündüğünü de ekleyelim; İnşallah! "Unutulup gitme" arzumuzu,  kapalı zarfları açtıktan sonraya ertelemek durumda olduğumuzun da farkındayız.

Bu arada, video yapamamızı imkansızlıklara bağlayayım. Yani kayıtları çekecek, montajlayacak ve yayınlayacak adamımız yok gibi. Şimdiye kadar, bu konuda özveriyle çalışan ve Derindunya ya hakkı geçen gençler de galiba yoruldu ve biraz usandılar herhalde. Ee, onlar da haklı taii ki... İnşallah eskilere katılacak olan yeni gönüllülerle devam edeceğiz yolculuğumuza. 

Bu arada, başlığa kadar çıkıp, gözümüzün ve aklımızın kökü, Oğuzlu Türkmen'in bozulmamış hası, "Yörük Aklı"na  hala ihtiyacımızın olduğunu hatırlatarak "Sevgili Yörüklerimiz"e de selam ve saygılar yolluyoruz. 

Duamla beraber...

Teşekkür edenler (4)Azer hakimbeyaz BAMSI_BEYREK yörük

Yorumlar

• AzerAzer Gönderiler: 3393. Derece
    bu komenenoslar batida ki akrabalari kimler?
    Angelosların akrabalari kimdir?
    fatih istanbulu fetih edince bizansa cidi bir yardim gelmedi hiristiyan aleminden neden? burda yine yahudi parmak izi gorunuyor
    kanuni avrupaya yarim kalmis birseylerin pesinden gidermiydi?
    kral bile bile temasa gecibde kendini niye harcadi? yada kim kralin olumunu ve hanedanligin bitdiyini herkesin emin olmasini istedi,

guzel yazi olmus yoruk kardes,      Allahualem
  • yörükyörük Gönderiler: 1413. Derece
    sevgili Ahmet abi bu yorumlamam benim değil büyük ölçüde senin eserin, eskiden hatıra defterleri vardı yeni nesil pek bilmez her sayfası fotokopi gibi, bu kalbin kadar temiz sayfayı bana ayırdığın için diye teşşekkürle başlar iyi dilek ve temennilerle biterdi. yazıya giriş kısmı o defterleri andırdı ama gerçekten öyle. gençlerin fikir ve düşüncelerle yuğrulup geleceğe açılması için Ahmet abi ye ve bilgi ve fikir sahibi insanlara ihtiyacı var, bu lafta biraz klasik oldu.

klasik olmayan birşeylerden bahsedelim o vakit, şahsen birbirimiz ile tanışmadığımız için siz yukarıda Ahmet abinin yazdığı sonuç kısmını görüyorsunuz , birde bunun önceki kısmı var biraz ondan bahsedelim, hani birşeyin önceki ve sonraki resimleri olur ya o resimler, sonraki resim yukarda bunun öncesinin resmini çizeyim ki gençlerin Ahmet abinin ki gibi fikir ve düşüncelerinin ne fark yarattığını görelim, özel okullar, dersler, ödevler kısmına hiç bulaşmadan, klasik devlet okullarında hep çift dikiş gittiğimden derslerden ödevlerden uzak uzun bir tahsil hayatım oldu vasatında altında bir kariyerle, üniversiteden umudu kesen her Türk evladı gibi üniversiteye giriş ilk sınavı zor geçip yetenek sınavları ile kapağı biyerlere atmak istedim kazara yedeklerden biyerlerede girdik, ondan sonrası yıllar gönlümü nasıl hoş ederim çabasıyla geçti, siyasi düşüncelerim kafa tokuşturmaktan ötede değildi, dini yaşantım diyecem yoktu öyle birşey birçokları gibi evliya ve keramet masalları üzerine kurulmuş zanlardan ibaret, dini ve milli değerleri hor gören sokata gördüğümüz zübbe tipli profil çizmeye çalışıyorum aha o bendim.

noldu da herşey değişti, bu fark nerden geliyor, Kuran ile tanışmam farkettirdi. hani şu kıytırık tv kanallarında gece saatlerinde ölü vakitlerde banttan Kuran okunur ve alttan türkçe açıklaması geçer ya onlar dikkatimi çeker oldu, türkçe açıklamalar ile benim zannettiğim din uyuşmuyor birşeyler yanlış zaten öncedende şüphelerim vardı ama üstüne düşmediğimden öylece yaşayıp gidiyorduk. bunca sene boşu boşunamı yaşadık diye arkaya bakıyor insan, şimdiye kadar bildiğim herşeyi bir kenara bırakarak sıfırdan islamı öğrenmeye başladım, o da ne bu alanda kan gövdeyi götürüyormuş meğer, cemaatler, tarikatlar değişik değişik gruplar farklı şeylerden bahsediyor Kuran ile örtüşmüyor, birde işin içine tarih ve siyaset giriyor çık işin içinden çıkabilirsen. işin içinden çıkmak için zaman akıp geçerken Ahmet abi nin videolarıyla tanıştım, aylarca bir konu üzerinde çalışırken ulaştığım sonucu Ahmet abi yarım saatte anlatıveriyordu, sonrasında hiç bilmediğimiz şeylerden bahsederek ufkumuzu açtı.

birde mevsimlerin değiştiğini düşünüyorum hani Ahmet abi nin bahsetiği yüzyıllık uyanma mevzusu. insanlarda eskiye nazaran bir bilinçlenme gayreti var, gayreti olmayanlarda bile bir farkındalık var, etrafımızda mutlaka karşılaşmışızdır eş dost akrabalardan eskiden her gördüğü yerde siyaset konuşan genelde sol siyaset güden 1940 lardan kalma sloganlardan ibaret içi boş lakırtılar eden insanlar bile hal hatır sorar olmuş siyaset konuşmaz olmuş, onlar bile şimdiye kadar bildiklerinin yanlış olduğunu anlamışlar ama doğrusunu da bilmiyorlar aramıyorlarda sadece kendi içlerinde bunca seneyi nasıl bir kenara atarım çekişmesi yaşıyorlar. asıl şimdi den sonra ufkumuzu açacak fikir ve düşünceleriyle bizlere yol gösterip toplumu geleceğe taşıyacak insanlara ihtiyacımız var. düşünce ve yaşam tarzı bakımından zamanın ve çabanın bereketlendiği meyvelerinin bol olduğu bir mevsime geçtiğimizi düşünüyorum.

daha ne diyeyim o zarflara vakti geldiğinde ihtiyacımız var, denizin ortasında pusulasız kaptan gibi ortada kalmışlık hissi veriyor, unutulup gitme konusunda ise ilk etapta tam tersini düşünürken sonrasında aklıma selçuklu ve osmanlının ilk zaman bir kısım sanatçıları aklıma geldi onlar eserlerine imza atmazlardı, eser sahibi mutlak tek Allah gözüyle bakar imza atmayı günah işlemek gibi görürlerdi ondandır diye düşündüm, aslına bakarsak Ahmet abi nin yaptığı işi yapabilecek insan pek azdır hem günlük yaşantısını yaşıyacak meşguliyetlerini yerine getirecek, gündemi takip edecek eşi bulunmaz neden sonuç ilişkilerine ulaşacak, birde bunları insanlara ulaştıracak insanlarla uğraşacak, hiç kolay birşey olmadığının farkındayız. ama alıştırdın bi kere biz gündemi yorumlayıp doğru sonuca ulaşana kadar gündem tarih oluyor.

Teşekkür edenler (1)AhmetYozgat
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .