DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

GEOİT DÜNYA'DA MUHTEŞEM DÜZLÜK

BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 184
Ağustos 12 düzenlendi Kategori DERİNDUNYA YAZARLARI

Bamsı kardeşim dün bir konu açmıştı. Dünya'nın düz ve yuvarlak olması ile ilgili... Bu konuşmadan esinlenerek bir yorum-makale yazıyordum ki  ayrı bir başlık açılmasının doğru olacağını düşündüm. Bundan dolayı bu konuyu açtığı için Bamsı kardeşime teşekkür ediyorum. 

Dünya düz müdür yoksa yuvarlak mıdır meselesi son yıllarda konuşulmaya başladı. Kim neden bu tezi ortaya attı, bilmiyorum. Özellikle  bu konu hakkındaki tartışmalar din üzerinden yürüyor.  

Her şeyden önce hiçbirimiz uzaya çıkıp dünyayı uzaktan seyretmedik. Uzaydan çekilen fotoğraflar ile bu konuda aldığımız eğitim neticesinde dünyanın yuvarlık olduğuna inandık. Şahsen yuvarlak olduğuna da inanıyorum. Uzaya çıkıp gözüyle görmediği için dünyanın yuvarlak olduğuna inanmayan bir kimseyi de kimse kınayamaz ve haksız da bulamaz. Çünkü kimse başka bir kuruma inanmak zorunda değil.  Özellikle bu işi bir batılı yapıyorsa. Zira batılılarda yalanın biri bin parça. Herşey olabilir. Ama çoğumuz yuvarlak olduğuna ikna olduk ve mantıken kabul ettik.

Bilim dünyasının da ilginç bir karakteri var. Bir önce doğru diye iddia ettiği bir bilgiyi yalanlayıp doğru olanı budur diyor. Sonra bu da yanlışmış işte şu doğru diye ortaya çıkıyor. Daha düne kadar güneş sistemi için ‘’sabit bir güneş ile etrafında dönen gezegenler’’ üzerinden eğitim veriliyordu. Biz böyle gördük. Ama bugün çıktılar ‘’hayır güneş sabit değilmiş, güneş de hareket halinde ve bir noktaya ilerliyor. Dünya ve diğer gezegenler ise güneşin çekim gücüne kapıldıkları için onu takip ediyorlar. Sürekli güneşi takip eden bir dünya olduğu için dünyanın güneş etrafındaki ekseni de sabit değildir. Çünkü zamanın aktığı gibi güneş sistemi de akıyor ve dünya, uzayda spiral çiziyor’’ dediler… Şimdi güneş sistemi böyle anlatılıyor ya da anlatılacak. İyi de! Güneş hareket ettiği için bugün tezini değiştirdin. Ama yarın galaksi de hareket ediyormuş  durum daha girift bir hale döndü diyeceksiniz.. Perşembe'nin gelişi Çarşamba’dan belli olur, derler. O halde bugün bulduğunuz bir şeyi net bir şekilde gözlemleyemiyorsanız, niye yüzde yüz doğru diye sunuyorsunuz. Bunu sadece bu iş için değil, genel anlamda soruyorum. Şimdi, dünyanın şeklinin geoit olduğunu kabul edelim ve bunun üzerinden düz ya da yuvarlak mı konusuna girelim.

Dünyanın şekli ile yeryüzünün düzlüğünün farklı konular olduğunu düşünüyorum. Geoit dünya ve güneş sistemine göre, dünya hem kendi etrafında hem de güneşin etrafında dönüyor. Dünya şekli böyleyken ve dönerken yarasa gibi tepetaklak durduğumuz bir an bile yok. Şu an geoit dünyanın üzerinde düzlük bir alanda yaşıyorken dünyanın başka bir tarafında yaşayan insanların tepetaklak yaşadıklarını hiç düşünmeyiz. Bir araba ya da 10 bin km yükseklikte bir uçakla giderken yuvarlanarak gitmiyoruz. O uçakla yere inmeden ve aynı istikamete doğru yıllarca yolculuk yapsak sürekli bir düzlükle karşılaşırız. Yani burada bir fizik kanunu var ve bu duruma ‘’geoit dünyanın muhteşem düzlüğü’’ adını koydum. Bu sanatın adına da ‘’düzleştirme’’ diyorum ve bu örneksiz yaratan Rabbimizin bir sanatıdır. Bilim ise bu yasaları açıklar.

Uzaya çıkıp dünyadan uzaklaşmadan dünyanın yuvarlak olması gözle anlaşılamaz. Bugün bazı kameralar 100 metrelik alanı bile geoit olarak çekiyor. Bu kimseyi aldatmasın. Uyduların bulunduğu yükseklikten bile dünyanın şekli dümdüz görünüyor. Yeryüzü zaten düz demiştik ama dünya bile o kadar yüksekten yine düz görünüyor. Aksaray’da Hasan Dağı var. 30-40 km yaklaşana kadar hiç görünmüyor. Bunun sebebi havanın/atmosferin belli bir uzaklıktan bakıldığında yoğunluğundan dolayı cisimlerin üzerini örtmesi olabilir. Yani havaya baktığımızda nasıl gökyüzü mavi görünüyorsa ileriye baktığımızda da mavi görünmüyor ama doğayı da örtüyor. Tusubasa diye çok sevdiğim bir çizgi film vardı. Çoğunuz bilirsiniz. Futbol sahasında bunlar koşarlar koşarlar… Resmen dünyanın etrafını dolaşırlardı. Bende küçükken hep merak ederdim: Acaba Hasan Dağının önce zirvesini mi göreceğim diye ve yaklaştıkça eteklerini… Bu çok saçmaymış. Çünkü dünya bize göre çok büyük. Yeryüzünden bu anlaşılamaz. Hele denizden hiç anlaşılamaz. Hatta denizden bakıldığında görülen düzlük muazzam bir düzlüktür. Geminin önce bacasının görülmesi olayı da uydurma olabilir.

Konu konuyu açtı! Biz de devam edelim...  Kuran-ı Kerim’de dünyanın düz olduğu anlatılıyor gibi çıkış yapıp ‘’Allah madem bu kâinatı yarattı, niye dünya geoit ve güneşin etrafında dönüyor’’ şeklinde yazmamış diye sorgulama yapanlar var. Ve devam ediyorlar ‘’Böyle yazsaydı bu mucize olurdu ve herkes inanırdı’’ diyorlar. Ki bugün bilim; dünya güneşin etrafında tam dönmüyor, uzayda güneşi takip ettiği için spiral çiziyor, deniliyor. Hadi bunu görmezden gelelim ve farzedelim:

Bilime inanan insanlarız. Bilime inanan bir insanken Kuran’da; dünyanın ve güneşin hareketleri, şekli vs. aynen bugün onaylayacağımız şekilde yazılmış olsaydı ve biz de atıyorum 1000'li yıllarda yaşasaydık. Sonuçta bilime inanıyoruz ve bilim de o zaman dünyaya düz ve sabittir diyor. Üstelik gözlerimizle bunu ayan-beyan tasdik ediyoruz.  Yani bu şu demek: Bilim 1000’li yıllarda yanlış biliyor ve biz bilime inanıyoruz. Ki o zaman dünya düz olarak biliniyordu!

Acaba inancımız ne olurdu?

Ben ne düşünürdüm bilmiyorum ama ‘’Allah madem bu kâinatı yarattı, niye dünya geoit ve güneşin etrafında dönüyor’’ diye bugün nefislerini rahatlatmak isteyenler eminim şöyle derdi:

Her yer düz, dağın zirvesine çıkıyorum düz, denize bakıyorum düz!.. Bu dünya nasıl yuvarlak olur! Allah, yarattığı dünyanın düz olduğunu görmüyor mu diye söylenirlerdi. Haşa!

Yani, bugün görmek istedikleri şeye bile, dün inanmazlardı.

O halde her şeye sadece kendi penceremizden bakamayız. Bu kadar bencil olmamalıyız. Bilim her zaman Kuran’a ayak uyduramaz. Gücü yetmez...Yanlış der, eksik der sonunda Kuran’ın dediğine gelir. Kuran-ı Kerim bu zamanın değil! Tüm zamanların kitabıdır. Öyle bir kitaptır ki her çağın insanını ikna gücüne sahiptir. Bu gücü Allah vermiştir.

Bugün dünyanın bütün bilim adamlarını toplasak, gelin bir kutsal kitap uydurun desek ve yazsalar… Bu kitabı da bir yere gömseler ve bir arkeolojik kazı ile ortaya çıkarıp 3000 yıllık kitap diye parlatsalar… Bu kitapta bugün bilim dünyasının kabul ettiği her şeyi yazacaktır. İnsanlar ‘’bu bir mucize, 3000 yıllık kitap bugüne kadar olan her şeyi anlatıyor, bilim dünyasındaki her olay yazıyor, telefon, bilgisayar, tv vs…’’  deseler bile bu kitabın ömrü 100 yılı, bilemediniz 200 yılı geçmez. Çünkü bilim kendisini yenileyecektir ve dün kendi elleriyle yazmış olduklarını da reddedecektir. Ayrıca o kitap 200 yıl önceki toplumun hayal dünyasına bile hitap etmeyecekti.

İşte Kuran bir mucizedir. Hiç fark etmez; en ilkel zamana da bilgi ve teknoloji çağına da 2500 yılına da uyum sağlar, ikna eder, hayran bırakır… Dünya'da hiçbir kitap ya da akıl bu işi asla başaramaz.

Biz söylüyoruz ama her şeyin doğrusunu Aliym olan Allah bilir.  

SAYGILARIMLA
HAKAN CERAN

Yorumlar

• BAMSI_BEYREKBAMSI_BEYREK Gönderiler: 85
    Yazi icin tesekkür ederim.

Bu Geoit meselesi herhalde daha yenilerde ortaya cikti. Ondan önce Elipsoit diyorlardi. Geoit sekle baktim da bayagi tuhaf duruyor. Patates gibi adeta. Düsündüm bunlar aklimizla dalga mi geciyorlar diye. Ben yine de buna bir hipotez diyecem veya kanitlanmamis bir teori. Benim bu aralar kafam dünyanin gercek sekliyle mesgul. Niye bilmiyorum ama öyle. Sanki NASA basta olmak üzere ve diger bilim adamlari bizi kandiriyorlar gibi geliyor. Özellikle dünyanin küre oldugunu ortaya atanlarin cogu mason ve cizvit tarikatindenmis. Bu beni daha derin bir kuskuya itiyor.

Neyse ben arastirmalara devam edeyim.
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca ARS
  • AzerAzer Gönderiler: 404
    bende uzaya gitmemisim,ama kesin bildiyim ayin yuvarlak oldugudur,  Kurani kerimi bizlerden cok okuyan ve arasdiranlar hep batililar olmusdur, Kuran bastan basa sifrelenmisdir diye hep dusundum, ve onu cozucek vasta insan beynidir, ama beyinden beyine farkvar elbet, ilada tek sart akili olmak diyil,aklini neye ve hangi maksatla kulanmak istemeyinden asilidir, eger zere kadar kotu luk varsa beyninde asla cozemesin
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
  • çokuğraştılarçokuğraştılar Gönderiler: 158
    Dünya yuvarlaktır  bu konuyu tartışmak bile çok saçma aksini  iddaa eden varsa turksat uydusunun çektiği fotoğraflara baksın turksat uydusunu masonlar  yaptı diyen varsa göktürk uydusunun görüntülerini incelesin  uzaya gitmeye gerek yok. Hadi masonlar bizi kandırıyor diyelim çinlilerde mi bizi kandırıyor ruslarda mı bizi kandırıyor ülkemizin gemicileride pilotlarıda mı bizi kandırıyor eğer bu yazılarda kasıt yok ise bol bol araştırmalar bol bol okumalar dilerim.
  • ISO-CANISO-CAN Gönderiler: 297
    Cok kafanizi karistirmayin alin bi teleskop bakin marsa. Hepsinin cevabi orda donup duruyo zavalli bir basina.
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca Cengizhan_29
  • İttihatTerakkiİttihatTerakki Gönderiler: 19
    Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen Galilo,Hristiyan yobazlar tarafından öldürüldü.Bugün ve Osmanlı döneminde bir çok buluş yapmak isteyen kişilerede Şeyhül İslam yobazı karşı çıkmıştır.Din ve Bilim ayrılmaz bir bütündür bence.Niye yıllardır Osmanlı tekme yedi ki ozaman.Demeq ki bilimden uzak kaldı.
  • BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 184
    Ağustos 13 düzenlendi
       Söylemek istediğim şuydu aslında; dünya üçgen olsun,beşgen, kare , çokgen, yamuk, düz ya da yuvarlak olsun hiç fark etmez... Burada bir sanat var ve bu sanatın adı da düzleştirme sanatı. Bu sanat ile yeryüzü dümdüz yapılmış. Dünyanın şekli ise ayrı bir olay. Şahsen yuvarlak olduğuna inanıyorum. Bu düzleştirmenin ise uzaya yönsüzlük verilerek yapıldığını düşünüyorum. Tabi bu kavramları bilime ilgi duyanlar, fizik ve uzay bilgisi olanlar daha iyi yorumlayacaktır.
    Teşekkür edenler (2)Azer Cengizhan_29
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
    Dünya yuvarlaktır bulunduğumuz bölgenin düz gibi hissedilmesinin nedeni Dünyanın insan gözünün yuvarlak olduğunu anlayamayacağı kadar büyük olmasıdır.
    İttihatveterrakinin dediği gibi dünya yuvarlaktır kavramını ilk galileo ortaya atmıştır fakat klise galileoyu ölümle tehtit edip daha sonra öldürmüştür.
    Dünyanın yuvarlak olmasının sebebi ise kütle çekim kuvvetidir her atom graviton adı verilen parçacıklara sahiptir bir atomun ağırlığı içindeki graviton miktarına bağlıdır içinde graviton olmayan parçacıkların ağırlığı yoktur. Evrende ilk proton ve nötron birleşerek hidrojen atomunu oluşturdu daha sonra hidrojen atomlarının içindeki gravitonlar birbirlerini çekerek dev nebulaları(hidrojen bulutu) oluşturdu nebulaların içindeki hidrojenler gravitonların dizilişleri dengeye girene kadar yer değiştirdi ve yuvarlak nebulalar oluştu tabi nebulanın yuvarlak olması kütle çekim kuvvetini merkezde topladı ve devasa bir basınç oluştu bu basınç hidrojen atomlarının birleşerek helyuma dönüşmesine neden oldu bu dönüşüm sıradında muazzam bir nükleer enerji ortaya çıktı ve güneş oluştu zamanla güneşten kopan büyük bir parça güneşin yörüngesine oturdu başlangıçta yuvarlak olmayan bu parça zamanla kütle çekim kuvveti dengeye girene kadar parçacıkların konumunun değişmesi ile yuvarlaklaştı daha sonra yörüngeye oturdu.
    Bilim böyle açıklıyor.
    Teşekkür edenler (2)BiKarınca ARS
    Bu arada ittihatveterakki kardeşim ittihatçıların kim olduklarını bilsen emin ol o ismi kullanmazdın.
    Ağustos 14 düzenlendi
    Açıklamaların için teşekkür ederim. Bulunduğumuz bölgenin düz olmasının sebeplerinden birisi dünyanın bize göre büyük olmasıdır. Bununla birlikte sadece bu açıklamanın yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Yaşadığımız dünyada, büyük bir topun üzerine bir sineğin konduğunu hayal edelim. Sineğe göre top o kadar büyük olsun ki, küre olduğunu anlayamasın. O top döndükçe sinek de dönecektir ve bir noktaya geldiğinde başaşağı duracaktır.

Bunun bir sebebi yer çekimi olacaktır. Lakin bu sebepten daha önemli bir sebep daha vardır ki; bu da yeryüzünün yani atmosfer içinin "yön'lere" sahip olmasıdır. Bu dünyadaki her madde; sağ, sol, arka, ön, aşağı ve yukarı gibi yönlerden oluşan bir "yön küresi" içinde bulunmaktadır. Yön ve yer çekimi mekanizmasının içinde var olan bir canlı için böyle bir deney yapılırsa o canlı; her zaman bulunduğu mekanın yuvarlak ya da küre olduğunu farkedecektir.

"Düzleştirme Sanati" sadece önümüzdeki masanın üstü gibi düz bir yapının ifade edilişi değildir. Zira o masanın arka yüzü yani alt tarafı da kendine göre düzdür. İşte düzleştirme sanatı daima masanın üstündeki formatta kalmamızı sağlayan bir yasadır.

Bugün içinde bulunduğumuz kürede bir bilim camiasına "büyük bir küre ve o kürenin üzerine küçük bir canlı yerleştirerek"... Buyrun, bu küreye öyle bir yasa uygulayın ki üzerindeki canlı için hep düzlük kalsın denilse böyle bir deney öyle zannediyorum ki başarılamaz. Çünkü içinde bulunduğumuz küre yön yasasına tabidir.

Şimdi uzaya çıkalım ve dünyadan oldukça uzaklaşalım

Üzerinde sinek bulunan aynı küreyi çevirelim. O sinek, hiçbir zaman döndüğünü anlamayacaktır. Hatta bu işi yapan kişinin başaşağı durduğunu görecektir. Ama o hiçbir zaman başaşağı durmayacaktır. Kendisini hep yukarıda ve düzlükte hissedecektir. Aslında bu his de değildir. Çünkü uzayda yön yoktur. Ya da uzay boşluğunda takla atan birisi kendisinin takla attığını değil! Kainatın etrafında döndüğünü hissedecektir. İşte bu uzaya ait bir özelliktir ve düzleştirme yasası ile bire bir ilintilidir.

Belki de yanılıyorumdur, her şeyin doğrusunu yalnız Allah bilir.
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
    Uzayda yön yoktur doğru

Dünyanın dönüşünü hissetmememizin sebebi dünya içindeki bütün parçacıkların aynı hızla dönmesinden dolayıdır.

Fizik bunu şöyle açıklar eğer arabanızla 80 km hızla gidiyorsanız ve karşıdan 60 km ile bir araç geliyorsa karşıdan gelen aracı 140km hızla geliyormuş gibi görürsünüz
    eğer 60 km hızla ilerliyorsanız yanınızdaki araçta 70 km ile ilerliyorsa yandaki aracı 10 km hızla ilerliyormuş gibi görürsünüz
    Dünya üzerindeki atmosfer dahil bütün parçacıklar aynı hızda döndüğü için dünya hareket etmiyor gibi hissedilir ama dünya dışı gezegenleri ve yıldızları incelediğimizde anlaşılıyor ki dünya kesinlikle dönüyor.
  • hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 334
    Ağustos 14 düzenlendi
    Makalen çok güzel   fizik ve metafizik arasında gidip gelmişsin. Farklı bir tat farklı bir aroma olmuş. Metafizik yönü oldukça güzeldi tebrikler.
    Teşekkür edenler (1)BiKarınca
    Ağustos 14 düzenlendi
    Peki, söylediklerinizi bir kaç örnekle destekleyip bir açıklama yapmak istiyorum.

100 km hızla giden bir aracın içindeki her parça da aynı zamanda 100 km hızla gider. Yani bir araç 100 km hız yaptığı zaman o aracı süren şoför de 100 km hıza ulaşır. Bundan dolayı bu araç içinde dışarıya bakmayan birisi oturduğu koltukta hiçbir zaman kendi hızının 100 km olduğunu bilemeyecektir. Sürekli sabit ve sıfır km'de hissedecektir. Kaza anında ya da frene basıldığında kazazedenin ön tarafa fırlamasının sebebi de araç içindeki şahsın farkında olmadığı hızıdır.

Ya da 100 km hıza ulaşmış bir otobüs içindeki şahıs olduğu yerde zıplasa arka cama yapışmaz. Yani o şahıs zıplayınca otobüs ayaklarının altında kaçıp gitmez. Çünkü o şahsın hızı da otobüs ile aynıdır. Buraya kadar senin örneklerine benzer örnek vererek konuyu anladığımı ifade etmeye çalıştım.

Ancak dünyanın dönüşü dediğiniz zaman eksik bir ifade verilmiş olur. Zira dünyanın bir kendi etrafında, bir güneşin etrafında dönüşü vardır. Aynı zamanda güneşin ardına takılarak belli bir hızla akmakta ve bir de genleşen uzayın içinde galaksiyle beraber bir hareketi vardır. İkimizin verdiği örnek; hiç bir zaman yeryüzündeki her şeyin sürekli neden yukarıda durduğunu açıklamaz. Zira dünyanın öbür tarafındakiler de yukarıda duruyor yani kimse tavandan aşağı bakar gibi bir formda değil. Verdiğimiz örnekler belki yüzbinlerce km hızla hareket eden dünyanın üstünde olup da bu hareketi hissetmememizin sebebi olabilir. Ancak hep yukarıda kalmak bambaşka bir olaydır. Dünyanın kendi etrafındaki dönüşünü hissetmememiz bizim de aynı hızla dönmemiz sebebiyledir ama dönen dünyada hep yukarıda kalmamız bir "düzleştirme sanatı" olarak uzayın yönsüzlük yasasıdır.

Uzayda her maddeye, her gezegene, yıldıza bir akıl verilse ve sorulsa hepsinin cevabı kendisinin hep aynı formda kaldığı ancak kalan her şeyin döndüğü, başaşağı durduğu ifadesi olacaktır. Bunun hız ile değil de uzayın özelliği ile ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı uzaydaki her cisim, kainatın kendi etrafında döndüğünü iddia edecektir. Ki hepsi de haklıdır. Allahualem
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 524
    Bu araba hibrid olursa nolur peki..
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .