DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

Yeni Devlet , Yeni Millet , Yeni Insan

nurdannurdan Gönderiler: 13
Dün forumda "Kurulan yeni devlet" isimli konuya yorumda bulunmuş idim. Arkadaşların bana yazının burada araya kaynadığı şeklinde uyarı yapmalari ve yeni bir başlık açmalısın yorumlari uzerine yazimi buraya taşıyorum.

Merhaba Derin Dunya ailesi ve saygıdeğer Ahmet Abi,
Uzun bir zaman once actigim forum hesabimdan arada sirada girip tartismalari okuyordum. Okumakla kalmamalı nacizane fikirlerimi de paylasmaliyim diye dusundum. Gordugum kadariyla forumdaki erkek sayisi epeyce fazla. Bayan ise sanirim yok denecek kadar az. Bu anlamda da forumda bulunmayi onemli buldum. Araniza katilma karari aldim. Ne diyelim Derin Dunya forum yelpazesine bir renkte bizim katmamiz umuduyla.

Benim yeni bir devlet kurulmasindan anladigim derinlerde yeni bir devlet kurulmasi. Yeni bir akıl, yol, hedefin oluşması.
Evet devletin herşeyi tepeden tirnaga degistirilecektir. Ayni şekilde millette değiştirilecektir. En onemlisi ise bireyin dönüştürülmesi olarak görüyorum. Çünkü ister tarihin en güçlü devletini kuralim zihniyeti degistiremedikten, yeni bir insan inşaa edemedikten sonra herşey boş. Yoksa biz demiştik bakin Tayyip şeriat devletini kurdu yorumlarini yapan yuzeysel insanlara gel de yeni bir devlet kurdum de.

Yeni bir devlet kurulduğu acik acik ilan edilmeyecektir. Bu yuzden devletin isim değiştireceğini de düşünmüyorum kisa vadede. Bunu şuan için insanlara anlatmak mümkün degil.  Bunu Ayhan Ogan'in yaptigi çıkışın cumhurbaşkanı, başbakan ve ak parti tarafindan da hoş karşılanmadıgindan rahatça anlayabiliyoruz. Bir yumuşak geçiş donemi yaşayacağız diye düşünüyorum. Once eskiye dair ne var ise yikilacak daha sonra yenisi kurulacak. Türkiyede medya, kültür, eğitim, sanat, dusunce bicimi , siyaset etme bicimi , siyasete bakis acisi, sosyoloji, psikoloji, felsefe kisacasi insan degisecektir.
Insanlara yeni bir devletten ziyade yeni bir donem, 2023 vizyonu olarak olarak sunulacaktir. Bu yumusak geçişten herkesin mutlu olacagi, huzur bulacagi kanisindayim.

Turkiye insaninin dönüşümünde önemli bir mesafeye gelindiğinde ise Fransadan örnekle 1. 2. Cumhuriyet gibi adlandirilabilir. Tek partili yillar 1.donem, parlamenter sistem 2. donem, 16 nisan ile de 3. Donemdeyiz. Yeni devletin kurucusu Erdoğan değilde bu donemin mimarida Erdogandir yumusakliginda sunulabilir bu da bizlere. Daha sonra zaman ilerleyip uygun ortam bulunduğunda tvlerde yorumcular ne 3. Cumhuriyet dönemi bu düpedüz yeni bir devlettir yorumlarinda bulunurlar. Insanlardan da tepki almadığı görülünce artik rahat rahat yeni bir devlet kuruldu 16 nisanda denilebilir.

Umarim faydali olabilmişimdir. Acemiliğimi mazur görünüz. 
«1

Yorumlar

• ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 294
    Eski Devlet , Eski Millet , Yeni İnsan , Yeni Akıl...

Hoş geldiniz aramıza. Acemi olmadığınızı belirterek başlayalım. Bayanların erkeklere göre üstün olduğu zarafet kavramı ; düşüncelerinize ve bakış açınıza yansımış. Bizim görmediğimiz yahut görmek istemediğimiz kısımları hem bu konu başlığında hemde diğer malum içecek firması ile alakalı yorumunuzda göstermişsiniz. Bir bayanın forumda bulunuyor olması diğer arkadaşların yazılarının zarafetine de etki edecektir. Bu ve benzer platformlar da  vakit ve emek harcayan herkesin bazı kazanımlarda bulunması gerekmektedir. Ahmet abiden alınabilecek en önemli özellik çok katmanlı düşünebilme yetisi ve bunun etkin kullanımı olabilir.Bunun dışındaki tüm bilgi ve yazılar sadece doğruyu bulma çalışmasıdır.
    Burada sorulması gereken soruda basittir." İnsanların doğruyu bulma zahmetinin arka planında ne vardır? "
    Özellikle Türk insanı doğruluğuna inandığı bilgiyi paylaşma hususunda diğer milletlerden ayrılır.Bu ayrılma doğru bildiğini diğer insanlarında bilmesinin onlara yapılmış bir yardım olacağı düşüncesidir. Türk insanı özelde yardımseverliğini de buradan alır. Bu paylaşım sadece doğru ile de sınırlı değildir.Paylaşmak  kavramı günümüz kavram bozucularının planları çerçevesinde  yemek , lüks yaşam ve eşya resmi paylaşımı ve özendirmesi adı altında bizlere sunularak beğeni toplama olarak gösterilmeye çalışılsa da bizim gibi kavram bilgisi güçlü  ve olaylara çok katmanlı bakabilen insanlarda bu tarz projeler sonuç vermemektedir. Yine akıllı Türkler; yanlış, yahut zehirli bilgi paylaşımında da bu tarz projelere karşı sert bir tutum içerisine girmektedirler. "Sessiz kalıyorsak edebimizdendir." bakış açısı  mükafatın Yaratıcı tarafından verileceği beklentisinden kaynaklıdır. Ancak sürekli kullana geldiğimiz "kırmızı çizginin aşılması" yahut "sabrımız tükendi" gibi kavram ikilemleri ile bu mükafattan vazgeçebilen ırk  olarak ta yine biz Türkler ilk sıralarda gelmekteyiz.. Tabi ben Türk Türk deyip duruyorum ama bu sakın yanlış anlaşılmasın ben Rizeli ve ataları Rum olan ama bu coğrafya da Müslüman ve Türk olarak doğmuş büyümüş biri olarak yazıyorum tüm bunları. Burada benim gibi kökeni Türk olmayıp davası ümmet ve vatan olan diğer forumdaşlar gibi.

Uzunca bir girişten sonra asıl konuya gelecek olur isek,Ben eski devlet aklının eski millet kavramı ile ,yeni insan tipolojisine ve yeni nesil aklın  formatlanarak bu yola devam edileceği düşüncesini taşımaktayım. Burada bu olayı doğru değerlendirebilmek adına bazı basit tarihsel çıkarımlar yapabiliriz. Hz Ömer'in "İnandığınız gibi yaşamazsanız, Yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız." sözünden hareketle bizim coğrafyamızda yapılmaya çalışılan tam anlamıyla budur. Yahudi nin tarih boyunca bilerek hataya  düştüğü ve Allah'ın bizi Kuranda en fazla yer vererek uyarmaya çalıştığı ve onlarca peygamberi sırf bu uyarı için yeryüzüne yolladığı iman konusu Kuranda müminin özelliklerinde en fazla bahsi geçen konudur. 30 küsür yerde geçer ,Neye nasıl inandığını bilmeyen yahut bildiklerini kendi zihinsel örgüsüne göre değiştiren insan Allah'ın iman konusunda sıkıntılı gördüğü insandır. Nitekim tarih boyunca yapılan hataların ve gönderilen uyarıcıların tamamı şeytanın insanın ismininde kökünü teşkil eden nisyan kökünden türetilmiş olması ile alakalıdır. Nisyan unutan demektir. Ve şeytanın asıl görevi insanın asli görevini çeşitli entrikalarla Sekülerizmin de etkisi ile unutturmaktır. Tarih boyunca devlet yönetimine alınmayan Müslüman  halk daha basit yaşamış ve kendisine unutturulmaya çalışılan bir çok değerden uzak olarak Allah'ın dinini farkında olmadan korumuştur. Yine aynı şekilde devlet yönetimine alınmayarak  sokağa itilen Yahudi halk ise genetiği üzere basitliğini Gnostik altyapısı ile birleştirerek ticari konuda uzmanlaşmış ve para gücünü etkin kullanıma dönüştürerek günümüz dünyasında etkin bir konuma yükselmiştir.Bu yükselişin en önemli nedeni de Doğru insan kullanımıdır. Kur'an bir nevi insanın kullanım kitapçığıdır. Bu başlı başına bir makale konusudur sadece ilgili kısımla yetineceğim . Burada İslamın şartlarından olan oruç insanın aç kaldığında nasıl bir düşünce yapısı içerisine girebileceğini bize örneklemeler ile vermektedir. Müslümanlardan çok Yahudiler bu aç bırakılma kısmı ile ilgilenerek dünya yönetiminde söz sahibi olmaya çalışmışlardır. Açlıkla Allah bizleri fakirleri anlayıp düşünmeye sevk etmek isterken, Yahudiler açlıkla bizleri korkutmaya ve rızkın yaratıcı tarafından verileceğinin unutturulmasını sağlayarak eğitmeye kalkmışlardır. Son yüzyıllarda en iyi yaptıkları şeyde yine insan yönetimidir. Ve tüm bu konularda yaptıkları çalışmalar Kurandandır. Kurani kavramları alıp içlerini boşaltmaya çalışmaktadırlar. Ve boşalan bu alanlara kendi yeni kavramlarını getirip koymaktadırlar. Dünyadaki insan yığınlarını bu şekilde yönetmede başarılı olmuşlardır. Burada Osmanlının yıkılışı ile Bizim eski devlet aklımız bu değerlere sahip çıkarak sonradan uyandırılabilme adına suyu kendisi bulandırmış bulanık suda bazı değerlerimizin av olmasına engel olmuş ve nitekim kısmen münafık gibi davranarak suyun başına kendisi geçmiş ve vakti gediğinde de( ki şu an o vakti yaşamaktayız( suyun dinginleşmesi ile suya kattığı pislikleri temizleme ameliyesine girişmiştir. Bu bulanıklık ve müphemlik son yüzyıldaki tüm devlet aklının arka planında vardır. Su aynı sudur. İçindeki balıklarda aynıdır. Yüzyıldır bulanık sudan dışarıda olan biteni göremeyen balıklara bu pisliklerden bir haber yeni bir akıl formatlanacaktır. Basit bir şekilde benim sizin başlığınızdan anladığım ve çıkarımlarım bunlardır. Selamatle...

• hakimbeyazhakimbeyaz Gönderiler: 346
     Foruma hoşgeldiniz. Bence de forumda bulunmanız önemli. Dünyada birçok devletleri yöneten kadınlar var.  Kadın aklı ( kurnazlığı ) ile olaylara bakmakta hiç bir beis olmadığı gibi fikirlerinizle foruma renk katacağınıza eminim. Tekrar hoşgeldiniz........
  • nurdannurdan Gönderiler: 13
    Hz Ömer'in "İnandığınız gibi yaşamazsanız, Yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız." sözünü paylasmaniz cok faydali oldu benim icin. Gnostisizmin, sızıntı dinin ozeti niteliğinde çok yoğun anlamli bir söz imiş gerçekten.
    Ayrica somut ve rasyonel bir yapida yazdigim metine yorumunuz ile soyutluk ve derinlik katmissiniz. Tesekkur ederim bu kiymetli yorumunuz için. @ibrahimsarikaya
    Teşekkür edenler (1)ibrahimsarikaya
    Teşekkür ederim. Hosbulduk. @hakimbeyaz  
  • Karatoprak_ygtKaratoprak_ygt Gönderiler: 116
    Ağustos 16 düzenlendi
    Tekraren hoş geldin.Yazdığın yazıyı okumuş bulundum.Güzel bir konuya temas etmiş buluyorsun.Bu konu hakkında bu platform da biraz da hararetli bir tartışma yaşamıştık.Naçizane görüşüm şudur ; Öncelikle 2023 hedefi denilen şeyin muhteviyatına girmek gerekir.Zira bu çok sıklıkla karıştırılan bir konudur.Bu ana başlık altında 3 yan başlık açılabilir.Yeni bir devlet kurmak için yapılması gereken 3 temel değişiklik ; 
    1.Devlet'i ve kurumlarını ele geçirmek değişikliğe uğratmak : 15 yıllık akp iktidarında bunun gerçekleştiğini söyleyebiliriz.Tsk,Yargıtay,Sayıştay,Anayasa Mahkemesi,Meclis,Ysk vs vs.Hemen hemen bütün kurumlar ve tüm bürokrasi ele geçirildi diyebiliriz.Ancak bu yeterli mi tabii ki hayır.
    2.Milletin kültür ve medeniyet değerlerini değiştirmek,erozyona uğratarak yeni bir millet bilinci geliştirmek.Türkiye için ''Milletçi bir devletten,Ümmetçi bir devlete geçmek : Bunu dediğim şu anda gerçekleşmedi.Lakin bunun için adımlar atılıyor.Meb müfredatında Atatürk'ü darbeci gibi göstermekten tutun da,Ayhan Oğan'ın sözlerine kadar.Daha bir çok örnek sayabiliriz.15 Temmuz da bu amacın bir parçası oldu.Lakin bu 2023'e kadar gerçekleşir mi ? Bence çok zor.Ben şahsım adına tam tersini iddia ediyorum.Ulusal değerler yükselecek ve muhafazakarlık düşecek.Bu 15 veya 20 yıl da gerçekleşecek bir olay değil zira.
    3.DERİN DEVLETİ VE GİZLİ KODLARI DEĞİŞTİRMEK : İşte bu en önemli husus.Yukarıda saydığım ilk başlık gerçekleşti.2.başlık ise gerçekleştirmeye çalışılıyor.Lakin ben tam tersi bir sonuç elde edeceğimizi,Ulusalcılığın 2019 seçimlerden sonra yükseleceğini tahmin ediyorum.3.alt başlık ise, Sayın Erdoğan'ın henüz cürret edemediği bir değişim.Zira Turgut Özal istedi olmadı.Adnan Menderes istedi olmadı.Çünkü olamaz.Bunun değişmesi için yeni bir bayrak ve yeni Anayasa yapılması gerekiyor.Yeni üniter yapı ve yeni bir devlet yapısı oluşturulması gerekiyor.Ve ondan sonra yeni kuruluş kodlarının yazılması gerekiyor.Önce bunlar yapılacak sonra dediğiniz yeni devlet olacak.Bunlar olmadan,yani aynı bayrak aynı devlet ismiyle bu gerçekleşemez.Yani bu söylediğim de yapılması şu anda imkansız olan bir şey.Zira olağanüstü bir hâl bulunmuyor.Türk derin devleti tarihi kendini hep olağanüstü zamanlarda yeniledi.Ancak dışarıdan hiç bir müdahale almadan.Ve dahi o müdahaleye izin hiç bir zaman verilmedi.
    Yani 1.si Devleti değiştiriceksin.2.si Milleti değiştiriceksin.3.sü Derin Devletin yapısını değiştiriceksin.3'üde birbirinden çok farklı olgulardır.

Yani bu 3 başlık değiştirilmeden yeni bir medeniyet yaratılamaz.Benim şahsi kanaatime göre değiştirilemez de.En azından uzunca bir süre.Çünkü bu ülkenin birde gizli anayasası var.Değiştirmeye de gerek yok ayrıca.Avrupa medeniyetinin eline çok büyük bir koz veririz böyle bir ihtimal olursa..Kurucu değerlere ve Mustafa Kemal Paşa'ya bağlı olmak zorundasınız ve zorundayız.

Metehan dan tutun da Mustafa Kemal Atatürk'e kadar.Hatta Fatih Sultan Mehmet bile müdahale edemedi.İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı derin devleti Cihan İmparatorluğu olduğumuz için kendini yenileme gereğini duydu.

Bizim hedefimiz ülkemizin bu üniter yapısını devam ettirip,bu yapıyı koruyarak nasıl dünyaya hükmedebiliriz olmalı.Yapıyı değiştirmek olmamalı.Şu anda Avrupa'nın istediği de zaten bu.Kendi içimizde savaş yapmamız.Yeni devlet yapısı iç savaş yaratır.Buna da asla benim gönlüm razı olmaz.

Ayhan Oganin akpartiye ve Erdogana ve daha onemlisi 80 milyona kötülük yaptigini dusunuyorum. Gunahini almak yargisiz infaz yapmak istemem ama benim aklima cesitli Alman ekollerinden birine mensup olabileceği fikri geldi. Yaptığı şey ya hainlik yada daha iyi ihtimalle aptallik. Zaten cb bb ve akparti cok sert tepki verdiler.  
    Bu arada Cnnturke erdogan cizgisinde olan sağlam akpartilileri ciktigini ben gormedim. Nerede kendisine malzeme verebilecek capta akpartililer var onlari cikartiyor ekrana hep. O yuzden sozlerine itibar edecegimiz insanlari iyi arastirmaliyiz diye düşünüyorum.

Devletin tamamen ele geçirildiği fikrine asla katılmıyorum. Bunlari gercekten yapabilseydi biz 2019 da erdogan kazanabilecek mi acaba demezdik. Kazanirdi cunku. Ben erdoganin cok guclu oldugunu dusunmuyorum sandığınız alanlarda.  Ornek vermek gerekirse Tsk da erdoganci asker %1 bile degildir.
    Adalet alaninda ise daha gecen gun bazi barolar aclik grevindeki dhkpcli ogretmenleri destekleyen bir  ilan verdiler bir gazeteye. Erdogan gercekten adalet kurumlarini dediginiz gibi ele geçirebilmiş olsa idi cikipta kimse bunu soyleyebilir miydi? Asla. Yada onlar hala baro baskani olarak kalabilirler miydi koltuklarında ?
    Meclise gelince hala farkli ekollere mensup akpli mvleri var. Chp hdp zaten saf alman ekolunden. Mecliste turk ekolu orani baya bir asagilarda olsa gerek. Yani orayida ele geçirebilmiş degil şuanda.
    Ayrica bu kurumlarin ele gecirilmesinin yetmeyecegini  düşünüyorum kulturel iktidar olamadiktan sonra.

Ataturk ile ilgili endiselerinizi anlamsiz buluyorum. Osmanliyi kotulemekle bir yere varilamayacağı ve bize birsey kazandırmadığıni net bir sekilde gördük. Bunun gibi Ataturku  kotulemek, silmekte bize birsey kazandirmayacaktir.
    Atatürkün kitaplarda farkli anlatilacagini söylüyorsunuz. Fakat çok net biliyorum ki daha birkac yil onceki 11. Sınıf din kültürü kitabinda Ataturkun din alaninda yaptigi yenilikler adinda gayette pozitif icerikli bir ünite bulunmaktaydi.

Muhafazakarligin dusucek demissiniz. Katiliyorum insanlar hizla sekulerlesiyor. Gencler kaybedildi kaybediliyor durumda. Ama 21. Yuzyil itibari ile ateizmin modasinin gectirilecegi ve papanin cikisiyla avrupanin hristiyani degerlere donmesi bizim muslumanlasmamizi tetikleyecektir.

Derin devleti değiştirmek icin yeni bir bayrağa ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum.

1.si Devleti değiştiriceksin.2.si Milleti değiştiriceksin.3.sü Derin Devletin yapısını değiştiriceksin.3'üde birbirinden çok farklı olgulardır demişsiniz. Katılmıyorum. Derin devlettir tepeden tirnaga herseyi değiştirebilen yegane güç. devleti ve milleti degistirebilecek olan da odur.

Devleti değiştirmeye gerek olmadigini çünkü bunun Avrupa medeniyetinin eline çok büyük bir koz vermek olacagini söylemişsiniz.
    Referandum boyunca Avrupa ozellikle Almanya hayır çıkmasına çalıştı. Almanya, referandum zamani muharrem ince metin feyzioglu gibi isimlere türklerle görüşüp hayir icin konferans izni verirken Akpli milletvekillerine hiçbir şekilde evet icin propoganda yapmasina izin vermedi. Almanyadaki pkklilar hayir pankartlarıyla yürüdüler. Pkkli bir yönetici Hayir demek ocalani yuceltmektir demisti. Referandum sonuclandiktan sonra Alman ekolunden olan hdpnin cezaevindeki başkanı selahattin demirtas hayir oyu kullanan 23 milyonu alnindan opuyorum demisti.
    Merkel ise bugün "Türkiye, sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetten ibaret değil. Neredeyse yüzde 50'si anayasa referandumuna ‘Hayır' dedi. Onların da bizden beklentisi var. Sert pazarlıkları sürdürmemiz, yanlış uzlaşmaya girmememiz lazım. Biz bizden umutlanan ve bizimle diyalog isteyen bu yüzde 50'ye yanlış sinyal de vermemeliyiz" dedi.
    Bunlari alt alta koyduğumuzda soylemlerinizin aksine Avrupanın bunu hiçte istemedigi ortada. Yeni devletin Avrupanin eline koz vermedigini siyasetle hic alakasi olmayan bir insan bile anlayabilir. Bu yuzden ben bunun Avrupa medeniyetinin sonu olacagi kanısındayım.

Almanyanin cok net bir sekilde yeni devlet oluşumuna karşı olduğu görülmekte. Biliyorsunuz Ataturke yapilan suikastta Alman ekolünün işiydi. Şimdi hem Ataturke bagli olmak hemde yeni devlete karsi olmak nasil oluyor? Burada çelişkiye düşüyorsunuz.

Son olarak benim kişisel olarak Ataturke herhangi bir dusmanligim bulunmamakta. Hatta Ataturkun elit, lümpen ve manda zihniyetlilerin elinden alinip ait oldugu yere yani halka emanet edilmesi gerektigini düşünüyorum. @YikaG
    Teşekkür edenler (3)Cengizhan_29 Azer BiKarınca
  • AzerAzer Gönderiler: 478
    referendumda almanlarin hayir propaqandasi yapmasinin asil maksadi, evetin cikmagini saglamakiydi diye dusunuyorum,,cunki hayira konmak ucun,,merkelin sozderi herseyi izah ediyor bence
  • AzerAzer Gönderiler: 478
    kurulmak istenen yeni devlet diyil, yeni medeniyet ve imperatorlukdur, kurcusu yine ayni devletdir
    Teşekkür edenler (2)nurdan Cengizhan_29
  • SarıçiçekSarıçiçek Gönderiler: 30
    Aslında kurulan, çökertilen, İslam Medeniyetinin ta kendisidir. İslam Medeniyetini yeşerten Türk Milletidir. Koskoca bir medeniyetin büyümesi, yeşermesi bir kişi ve grubun çalışmaları ile olacak bir iş olmadığına göre, Türkler bu işe omuz vermiş gözüküyor. Allah kolaylık versin.
    Teşekkür edenler (1)Cengizhan_29
  • Cengizhan_29Cengizhan_29 Gönderiler: 567
    Türkler herzaman islam aleminde muhafiz olmuştur. .Bu devleti kuracak olanda anadolu dan çıkacak. .
  • TheHUNTheHUN Gönderiler: 210
    Ağustos 21 düzenlendi
    3. Dünya savaşı sonlanıp yeni bir düzen kurulmadan" Yeni Devlet" sözü içi boş bir söylemdir. Toplumumuzda ahlaki çöküntü var. Yanlızca bizim ülkemizde değil tabi bütün ülkelerde var bu. Lakin benim en çok zoruma giden şey her gün beş vakit ezani şerifin okunduğu müslüman bir ülkede gasplar, hırsızlıklar, trafikte yol kapma kavgaları ile işlenen cinayetler, kadın cinayetleri, çocuklara cinsel tacizler vb. son 10 yıldır % 80 artmış durumda.
    Satılık medyanın bilinç altına yönelik yaptığı zihin kontrolü operasyonları ile toplumumuzun algılarını değiştirdiler. Evlilik programları gibi bizim örf ve töremizde olmayan abuk subuk programlarla ve ahlaksız yerli dizilerle bizim kültürümüzü erezyona uğrattılar. Ve uğratmaya da devam ediyorlar. Yayından kaldırılması için kaç sefer Meclise teklif sunulan ve her defasında da geri çevrilen bu evlilik programlarını kaldırmayı bile daha başaramıyorken hangi sosyal değişimin olacağından bahsedebiliriz ki?
    Teşekkür edenler (2)GüneyKutbu Cengizhan_29
  • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 275
    Bahsettiğin konuya dair o kadar çok şey yazılır çizilir ki hatta yapılıyor da bunlar ama sonuçta aslolan tek bir şey vardır o da SAVAŞ!

Bu ülkede gel sokağa çıkalım desem ve önümüze gelenlere şeriatı ister misiniz? Diye soru sorsak her iki kişiden birisi isterim der. Sonra o isteyenlere şeriatı biraz açsak, detaylı anlatsak ve tekrar sorsak istiyor musunuz şeriatı diye? Sana %90'ı hele bir şimdilik dursun da bakarız bir ara derse şaşırmam şahsen ben..

Niye mi? Çünkü bu millet kendi deyimleriyle söylüyorum ocusu bucusu şucusu berisi ötekisinin vs. vs. Hepsinin de ortak bir noktası var: "DÜZENE VE RAHATA ALIŞMA..." 

Gene bu durum bizim ülkemizde iyi bir durunda yani %5'imiz uyanığız bence. Tüm dünyayı düşünür isek uyanık insan sayısı %0.3 gibi bişey ya olur ya olmaz. Küresel ölçekte bir savaş evet insanlığı uyandırır ama bugünkileri değil yarın doğacak olanları!
    Teşekkür edenler (1)TheHUN
  • ibrahimsarikayaibrahimsarikaya Gönderiler: 294
    Kurani sosyal değişimden bahsedebiliriz theHun. Peygamber efendimiz döneminde kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı ve bunun gerekliliğine kendilerine inandırmışlardı.Bu gün o günden daha kötü değil. Öncelikle senin buna inanman gerekiyor. Senin söylediğin programlar evinde televizyon olan insanlar için birer problem olabilir ama televizyonu olmayan insanlar için sorun bambaşka şeyler. İmtihan dünyasında değil miyiz? Tabi ki hatalar yapacağız. Allah'ın istediği de bu zaten. Hata yapmamamızı isteseydi meleklerin dışında bir varlık yaratmazdı. Bizden istediği hatada ısrar etmememiz. Eğer ısrar ediyorsak bile rahmet kapıları açık tövbe edin bir daha yapmamaya çalışın diyor.
    Yakındığın bu artışın temelinde senin gibi duyarlı olduğunu düşünen insanların aslında hareketsiz kalmaları yatıyor. Sen ALLAH'IN dinini pkklılara götüremediğin için onlar dağa çıkıyor. Sen Allah'ın dinini fetöcülere hakkıyla anlatamadığından kendilerine bile ihanet edebiliyorlar.Biz Allah'ın bizden beklentilerini karşılayamadığımız için bu acziyetle yaşıyoruz. Müzlümanların dünya üzerinde layık oldukları durum bu. Biz islamı gerektiği değeri verebilsek Allah ta bizleri yeniden yeryüzünün halifesi konumuna yükseltir. Biz miracımıza gereken özeni göstersek Allahta bizi diğer insanların üzerine çıkarır. Biz neleri yaptığımızdan ziyade neleri yapmadığımız önemli. Hırsızlık , gasb yapıyoruz neden? Zekatı hakkıyla vermiyoruz, sadakada cimri davranıyoruz. İnfak nedir bilmiyoruz. Trafikte yol kapma kavgalarını kul hakkını bilmediğimizden yapıyoruz. Cinayetler işliyoruz , Haksız yere bir cana kastetmenin tüm insnalığın canına kast etmekte eşdeğer olduğunu bilmiyoruz. Çocuklara cinsel tacizler yapıyoruz ,orucun gerçek anlamını bilmiyoruz, nefsimizi nasıl eğitiriz bilmiyoruz. YANİ SÖZÜN ÖZÜ HERŞEYİN KAVRAMSAL BİR KARŞILIĞI VAR AMA TÜM BUNLAR O GÜNAHI İŞLEYENLERİN SUÇU DEĞİL, BİZİM SUÇUMUZ. ONLAR BİLMEDİKLERİNDEN YAPIYORLAR YA BİZ? BİLİYORUZDA NE OLUYOR? HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLURMU? ALLAH BUNLARIN HESABINI ÖNCE SANA SORACAK SONRA BANA SELAMETLE.
    Teşekkür edenler (1)nurdan
  • GüneyKutbuGüneyKutbu Gönderiler: 275
    Ağustos 21 düzenlendi
    Sevgili ibrahim sarıkaya, Allah'ın dinini pkk ya da başka inançsız bir kavme götürelim diyorsun tamam götürelim. Sana bir soru Resulullah S.a.v. ve de onun yolunu takip eden halifeler islamı yaymak için Savaş yapmadılar mı? Oturarak, ibadet ederek pkk ya da onun gibilere nasıl götüreceksin dini? Yanlış anlaşılmasın tabiki de ibadet edeceğiz tabiki de büyük savaş için yani nefsimizle savaşacağız lakin küçük savaşıda unutmayacağız. Unuttuk mu işte dünya bu hale geliyor görüldüğü üzere.
    Teşekkür edenler (1)TheHUN
  • TheHUNTheHUN Gönderiler: 210
    Ağustos 21 düzenlendi
    Güneykutbu o kelimeyi yazma. Benim "Yazılanlar kayıt altına alınıyor" Başlıklı yazımı oku lütfen.
    Teşekkür edenler (1)GüneyKutbu
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .