DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

16 NİSAN'DAN SONRAKİ EN KRİTİK SEÇİM ''2019''

Karatoprak_ygtKaratoprak_ygt Gönderiler: 883. Derece

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 seçiminin propagandasına şimdiden başlamış durumda.Ki ben seçimlerin 2018 yılının sonlarına doğru yapılabileceğini düşünüyorum.Yani bir erken seçim olabilir.Peki Kılıçdaroğlu ne yapıyor ?.Akp ve Sayın Erdoğan propaganda çalışmalarına başlamakla birlikte,gündem değiştirerek Chp ve Kemal Kılıçdaroğlunu toplum karşısında küçültmeye çalışıyor.Ayhan Oğan olayında da bunu çok net bir şekilde gördük..Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Değerli okurlarım,

Chp lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de ''Adalet Kurultayı'' toplayacağını ilan etti.Burada amaç,15 Haziran'da Ankara'dan İstanbul'a 25 gün süren yürüyüşün ruhunu ve 16 Nisan günü ortaya çıkan %49'luk ruhu diri tutmak.Tabii ki bu benim görüşüm.Sayın Kılıçdaroğlu şu anda ne stratejisini açıkladı.Ne de aday konusunda her hangi bir çalışmasını gördük.Oysa sayın Erdoğan daha şimdiden başlamış durumda.7-9 Ağustos arasında Rize,Trabzon ve Giresun da halka hitap etmiş ve yol haritasını açıkça belirtmiştir.

Akp'de bir iç temizlik yapılacağı artık kesin bir şekilde gözüküyor.Zira sayın Cumhurbaşkanı konuşmasında ''Bu değişiklikleri yapmazsak kazanmamız zor olur'' ifadesini kullandı.Ben Akp'nin alt kademelerinden tutun da üst kademelere kadar en az % 60'lık bir değişim bekliyorum.Ayrıca referandum sonuçlarından rahatsız olan Cumhurbaşkanı,büyük şehirlerde bu değişimi çok daha fazla hissettirecektir.Zira büyük şehirler seçimlerin ana damarlarıdır.Kaybettiğiniz takdirde ciddi bir siyasi darbe alırsınız.

Ak parti Kasım 2015'de %49,5 ile açık ara galip gelmişti.Ama 16 Nisan'da bu alınan oy dahi yetmeyecekti.Çünkü %50 artı bir oy lazımdı.16 Nisan Referandumundan çıkan %51,4'ün içinde sadece Ak parti oyu yoktu; Mhp,Bbp gibi partiler ve Fethullahçıların yerini doldurmak isteyen cemaat ve gruplar ile birlikte pkk'nın oylarıda vardı.Öteki tarafta ise %49'luk kesim; Miliyetçi ve Cumhuriyetlerin oyları ile birlikte Milli Görüşçülerin oylarını da aldı.Yani tam bir ''Ulusal'' kesim,blok oluştu.

İş bu halken,sayın Kılıçdaroğlu ne yapıyor peki..Tek bir açıklamasını duyduk '' Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağım.Partiler üstü bir cumhurbaşkanı olmasından yanayım''.Bu görüşe katılıyorum da,peki sen bunun için ne yapıyorsun ?.Deniz Baykal ''Kurultay yapalım,adayımızı belirleyelim' gibi çıkışlar yapıyor.Ben bu söze kısmen katılıyorum.Peki ama neden kısmen.Bir kere herşeyden önce Chp'yi temsil edecek bir aday olmaması gerekiyor.Eğer Chp kendi kimliği ile bu seçim yarışına girerse,sayın Erdoğan'a en büyük yardımı yapmış olur.

Kurultaylar değil kongreler yapılması gerekiyor.Adayın ortak bir mutabakatla belirlenmesi çok önemlidir.Bir çok isim konuşuluyor ; Meral Akşener,Sinan Oğan,Ümit Özdağ,Metin Feyzioğlu,Deniz Baykal,Muharrem İnce,İlker Başbuğ ve daha onlarcası.Bu isimlerin hepsi tabii ki çok kaliteli şahsiyetler.Lakin benim önerim şu; Bu isimlerin hepsi alt kademede yardımcılık pozisyonlarında olacaklar.Yeni parti kurulacak ve bu isimlerle birlikte,toplumun her kesiminden insan gelecek.Milli Görüş de dahildir buna.Bu isimlerin üstünde bir lider olacak ve o lider başkan adayı olacak.Bu şekilde yapıldığı takdir de iş 2.tura kalır.2. turda ise kıran kırana bir mücadele olur.Bu seçilecek aday kesinlikle,% 49'un beklentisini karşılayacak Ulusalcı bir aday olmalıdır.Aynı zaman da geçmişten bu yana Anadolu milletiyle barış içinde olmuş olacak.Yani artık Chp ve mhp yok.''Ulusalcılık'' var.Zaten şu anda ülkede Ulusalcılık trendi kat ve kat artıyor.Karşı tarafın alacağı oy en fazla zaten % 51.Ama Ulusal tarafın alacağı oy en az %48.Üstüne koyarak artmaya devam edecek ve bu havayı devam ettirecek bir parti kurulması ve o partiye bir lider seçilmesi elzemdir.Ancak Meral Akşener'in bahsettiği gibi değil.Kendi başına hiç birşey yapamaz.Eğer kendi başına bir parti kurarsa,bu da Akp'nin ekmeğine yağ sürer.Bu söylediklerim yapıldığı takdir de zafer mukadder olacaktır.

Ulusalcı kesim Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir yanlış görmek istemiyor.Ya da Akp içinde Ayhan Oğan gibi birini görmek istemiyor.Bu Ayhan Oğan ile ilgili konuşulacak çok fazla bir şey yok.Tek bir cümle söyleyeceğim ona;''YENİ DEVLET İSTİYORSAN YALLAH ARABİSTAN'A''.Bu söz bile çok böyle bir adama.Belki kıyas dahi kabul edilemez ancak ''Gazi Mustafa Kemal Atatürk'' gibi hem seküler hem de dindar kesime hitap edecek bir lider olmalı.Yani masaya yumruğunu vuracak bir ulusalcı lider şart. Heyt be karaoğlan ecevit..Seni unutmadan olur mu.1977 seçimlerinde almış olduğu %42 ile Chp'nin halk gözünde itibarını yükseltmiştir.Bence Demirel'in yalanları ve dini kullanarak halkı etkilemesi olmasaydı,Ecevit iktidar olurdu.

Bunları anlattım peki ama neden ?.Az önce yukarıda ne yapılması gerektiğini söyledim.Yeni bir parti...Peki lider kim olacak ?.Ulusal kesimin şu anda bu söylediğim şeyleri başarıya götürecek bir lideri yok.Ulusal taban gümbür gümbür geliyor.Belki şu anda % 52 oldu bu kesim..Ancak lider nerede.Strateji nerede.Sorulması gereken sorular bunlar.Erdoğan ve Akp bloğu bütün güçlerini 16 Nisan'da harcadılar.Onların alabileceği oy maksimum bu kadar.Ancak Ulusalcılık daha yeni başlıyor.O yüzden sayın Erdoğan ve sayın Bahçeli bu süreçte izole edilmeli.Zaten Devlet bey kendi tabanını inkar etmiş ve akp'nin piyonu olmayı tercih etmiştir.O tercihini yapmıştır.16 Nisan'da gördük ki,Türkiye siyasi tarihinde ilkkez Mhp tabanı ve Chp tabanı bu kadar güçlü bir şekilde birleşti.Bu birleşme ''Ulusalcılık'' adı altında kat ve kat artıyor.Bu ülkemizdeki siyasi mücadeleyi kat ve kat arttıracak önemli bir olay.Sayın Devlet Bahçeli kendi tabanı tarafından kaale alınmayan bir liderdir.

Sonuç ne olur bilinmez.Ama kimler aday çıkarsa çıksın az farkla kazanan belli olur.2. tur'a kalma ihtimali çok yüksek.Lakin yukarıda söylediğim şeylerin yapılması halinde ibre Ulusalcı kesime döner.O yüzden tabiri caizse bu seçimde ''Ya herro Ya merro'' denilecek.Yani ya Erdoğan ve Bahçeli birlikte kaybecekler ve Erdoğan tahtından düşecek.Ya da Erdoğan kazanacak ve siyasi ömrünü taçlandırmış olacak.O zaman da hep birlikte alkışlamaktan başka çaremiz yok.Kazanan tabii ki her zaman Türkiye olsun...Daha çok zaman var bakalım neler yaşanacak.

16 Nisan'dan sonra,Türkiye tarihinin en önemli seçimi 2019 seçimi olacaktır.Bu seçim de Akp ve sayın Erdoğan çok daha istekli ve arzulu olduğunu gösteriyor..

Yorumlar

• BiKarıncaBiKarınca Gönderiler: 1693. Derece
    Ağustos 16 düzenlendi
    16 Nisan'ın bir cumhurbaşkanlığı seçimi olarak görülmesine katılmıyorum. 16 Nisan'ı halk referandum olarak değerlendirdi. Bu referanduma evet verip, seçimde Erdoğan'ın karşısına oy verecekler olabileceği gibi... Hayır verip ama sonuç evet çıkarsa Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a oy verecekler var. Referandum ile seçimin ülkemizde karıştırıldığını düşünüyorum. Evet! Referandumda da particilik ön plandaydı ama başkanlık sistemini benimseyip Erdoğanı'ı istemeyenler de vardı, başkanlık sistemi olmasın böyle devam etsin diyen Erdoğan severler de vardı. Bu oranın kimin lehine olduğu ilk seçimde ortaya çıkar. Söylentilere göre erken seçim ihtimali artıyor.
    Teşekkür edenler (1)Cengizhan_29
    SAYGILARIMLA
    HAKAN CERAN
  • Karatoprak_ygtKaratoprak_ygt Gönderiler: 883. Derece
    Ağustos 16 düzenlendi
    Milletvekili seçimleri ile Referandumu karıştırdığımı düşünmen doğru olmaz.Tabii ki ikisi farklı şeyler.Ancak sonuçta ikisinde de bir seçim yapıyorsun.Evet Hayır veyahutta Akp,Chp,Mhp vs vs..Genel bir tanım ifadesi olarak ''Seçim'' kelimesini kullandım.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .