DerinDunya Haber Açıldı! Sizleri de bekliyoruz : DerinDunya Haber
DerinDunya Sözlük açıldı! Sizlerin de katılımını bekliyoruz...

AhmetYozgat

Hakkında

Kullanıcı Adı
AhmetYozgat
Katıldı
Ziyaretler
202
Son Etkinlik
Roller
Üye, Moderatör
Puanlar
63
Rozetler
8
Gönderiler
309
Teşekkür Edildi
935
 • Hz. Peygamber ve Tebliğ

  FaceBook'taki kardeşlerimden Ramiz Karaeski ile aramızda şunlar geçti; dedi ki Sevgili Ramiz: "Selam Aleyküm hocam eğer kabul ederseniz dinle ilgili size bir soru sorabilirmiyim belki sizin ilgi alanınız değil ama sizin fikriniz bilginiz benim için cok önemli?"

  Hay hay Sevgili Ramiz... Bekliyorum.

  Ve devam etti Ramiz: "Teşekkür ederim hocam! internetten celal şengör diye bir bilimcinin konuşmasını dinledim kendisi ateist Allah'a kitaba inanmadığını islam ve islamla bağdaşan diğer dinler ortadoğu masalları olduğunu söylüyor aksi taktirde çinlilere ve japonlarada peygamber gelirdi onlara neden peygamber gelmedi diye bir takım seyler söyledi  benim kafamı karıştıran onun söylediği gibi haşa Allah yok kitap yok gibi bir şey değil iman ettik Allah'a habibine ve kitabına inandık elhamdülillah kafamı karıştıran peygamber efendimiz çinlileri japonları islama davet etmedimi yani hükmünü sadece orta doğudamı sürdürdü ben sadece meraktan soruyorum bunu.

  Ramiz sağlığımızı da unutmadı: : "Geçmiş olsun hocam Allah şifa versin inşallah!" dedi.

  Sevgili Ramiz. Allah razı olsun! 

  Soruna gelince: Son üç yüz yıl hariç, hemen hemen yeryüzündeki tüm dinler; bir resul ya da nebi inancı olarak ortaya çıktı. Sonradan bozuldu; Yahudilik gibi, Hıristiyanlık gibi.... Hatta Zerdüştlük gibi... Hani derler ya "Hindistan BRAHMANİZM'indeki Brahma, ile Hz. iBRAHİM aynı kişi olsa gerek..." diye. Ve Aynı Hz. İbrahim'in Zerdüştlük'teki 3. Saoşyant (Yani Kadim İran Mehtisi... Henüz gelmemiş olan 4. Saoşyant'ın da Hz. Muhammed olduğu iddiası var.) ve Mecusilik'in de ateşin yakmadığı Hz. İbrahim ile ilişkili olduğu ve bu nedenle ateşin kutsandığı tahmin ediliyor.

  Bunun gibi Uzakdoğu Dinlerindeki Buda ve Konfiçyusus'un nebi olma ihtimalinden söz ediliyor. (Bize göre peygamberden çok tasavvuf şeyhlerini andırmaktalar. Japon Şintoculuğu için de aynı kanıdayız.)

   Yine bunun gibi Türk Oğuz Kağan için de aynı iddia geçerli. Göktürklü Bilge Kağan için de peygamber olabilir denmekte. Lakin biz buna katılmıyoruz. Zira Bilge Kağan Hz. Efendimizle yakın çağın adamı. Doğumu 683 - ölümü ise 25 Kasım 734: Buna göre Bilge, 632'den 50 sene sonra dğmuş olmakta. Üstelik, kendisinin Budist olma isteği de tarihi bir vaka. Ancak bir "Türk Peygamber"den söz ediliyor. Adı Olcay/Olcayto Nebi... Kanatimizce bu da değil. Asıl olan şu: Türklerin nebisi Hz.Nuhoğlu Yafet'ti... Yani Asya'nın kapısını açan AbdülFETtah...

  Peygamberimizin ya da İslamiyetin, Ortadoğu dışında tebliğ yapıp yapmadığı hususundaki soruna gelince. İslamın tebliğcileri, doğduğu yıllar içerisinde dünyanın dört bir yanına tebliğ edildi. Upuzak Asya diyebileceğimiz ÇinHindi'ne dahi.  Sevgili Peygamberimizin, Göktürklü Sahabelerinin olduğu bilinmekte. Hatta Süreyciler diye bilinen bir KAYILI demirci ailesinin Medine'de meslek icra ettikleri de malum. Hz. Osman'ın Topkapı'daki kılıcındaki "IYI" tamgası da o demircilerin mührü. O tamga, Ertuğrul filmiyle ortaya çıktı ve mitinglerdeki yerini aldı. Selam ve dualarımla... 
  ***
  derindunya